Susy Nana: Cykličnost je ženská superschopnost. Umíte ji využít?

Susy Nana pomáhá ženám obnovit spojení se sebou samými - a to skrze poznání jejich cykličnosti, spojení s lůnem nebo zvědomění jiných ženských "superschopností". Pomáhá jim pochopit, jak se jejich ženství odráží v jejich vztazích, v práci, v tom, kdo jsou a kam směřují. A o potenciálu cykličnosti mluví opravdu s láskou:  "Najednou už to není zátěž, otrava a dřina, ale něco, co váš život neskutečně podporuje a přináší do něj flow." Tohle a mnohem víc předává Susy ve svém 10týdenním online programu, který začíná už 12. dubna.

Pracujete jako certifikovaná breathwork facilitátorka a průvodkyně žen "Alchymií Lůna" (Womb alchemy). Co vlastně chtějí objevit ženy, které si vás najdou, aby s vámi pracovaly na probuzení svého lůna? Co hledají, co potřebují?

Ženy, které ke mně přicházejí, chtějí nejčastěji objevit, co to vlastně znamená být ženou právě pro ně. Chtějí obnovit spojení se sebou samými. Svým tělem, svým ženstvím a celkově s důvěrou v sebe. Vymanit se z života v často náročné mužské energii a poznat potenciál svého ženství. A to ať už skrze poznání své cykličnosti, spojení s lůnem nebo zvědomění jiných našich superschopností. Kromě těchto témat často pracuji se ženami, které nesou určitá zranění ať těla, duše, svého ženství nebo přímo lůna. Ať už se jedná o ztráty miminka, gynekologické diagnózy nebo traumatické zážitky, a to ať už na úrovni fyzické, či emoční.

Susy Nana
Susy Nana, průvodkyně Alychymií Lůna - online programy, meditace a worshopy

Je něco, co nám naše lůno napovídá (i když s ním vědomě nenavazujeme kontakt)? A jak, jakou řečí, k nám vlastně promlouvá?

Určitě. Naše lůno s námi neustále komunikuje skrze nejrůznější cesty (ty jsou pro každou ženu jedinečné a je tedy potřeba, aby je skrze praxi poznala ona sama). V případě, že mu nevěnujeme pozornost či potlačujeme jeho prvotní snahu s námi komunikovat, tak to většinou zajde do bodu, kdy jediná, námi již nepřehlédnutelná, forma komunikace je bolest. Ať už silná menstruační bolest, bolest během milování, bolest během ovulace. Čím více se dokážeme spojit se svým lůnem, tím lépe porozumíme tomu, nejen jak s námi komunikuje, ale také mnohem dříve zaznamenáme to, kdy obzvlášť potřebuje naši pozornost.

Jakými metodami či technikami s ženami pracujete při objevování potenciálu lůna?

V každém programu a při každé spolupráci je to jinak. Ale nejčastěji pracuji s meditacemi, aktivačními meditacemi, embodymentem (práce s tělem a emocemi), intuitivním pohybem, který napomáhá ženám naplno se propojit z moudrostí svého těla, a tudíž najít důvěru v něj, a v neposlední řadě jako certifikovaná lektorka vědomého dechu miluji používat breathwork. Je to dechová technika, která probouzí tělo, mysl, emoce, energii i náš spirit. Mě samotnou breathwork dostal z traumatu, které bylo také spojeno s tématy ženství.

Co vás přivedlo na cestu, díky níž jste nyní průvodkyní Alchymií Lůna?

Právě zmiňované trauma, jež se v mém životě projevilo pár let nazpět. V důsledku silné emoční zátěže v práci, ruku v ruce spojené s následky toxického vztahu, ve kterém jsem pár let nazpět byla. Jako by se veškerá tíha, bolest a zranění, která jsem si nechtěla přiznat, probudily v jeden moment. Bylo to šílený. Bylo to období, kdy jsem ani nechtěla vstávat z postele, a jediné, co jsem chtěla, bylo ležet a brečet. Vůbec jsem nevěděla, co se sebou dělat. O traumatu v mých kruzích nikdo nemluvil a pro mě bylo dost náročné si to už jen přiznat. Věděla jsem ale, že takhle to nemůže zůstat, a tak jsem začala hledat cesty, jak se z toho dostat. To mě zavedlo ke studiu dechu u mezinárodní školy Alchemy of Breath. S tím se započala má velká životní transformace.

Suzy Nana - cyklická žena

Práce s dechem mě sice dostala z traumatu, ale také mi otevřela hlubší témata ženství, o kterých jsem neměla ani tušení. Zjistila jsem, že velká část tohoto traumatu byla spojena s mým ženstvím, jež v těle manifestovalo právě v oblasti lůna. To mě zavedlo prvně k příležitosti stát se studijním případem pro knihu o probouzení lůna jedné americké spisovatelky a následně jsem se vydala na transformační cestu se svou anglickou mentorkou, která se specializuje na práci s lůnem. A tím se změnilo v mém životě úplně vše. Práce, vztahy, vztah k sobě samotné a svému životu. Věděla jsem že tohle je to, co mám předávat dál. Prvně jsem sdílela tuto práci na mezinárodní úrovni a poté se má práce velmi přirozeně přenesla do Česka, kde ji vedu v podobě, jakou znáte dnes.

A teď trochu z jiného soudku... či spíš z jiného hrnce :-) Viděla jsem vaše video o ženské napářce. A napářka je i jedno z častých témat na našem blogu. Co může vaginální napářka ženám dát, jakou s ní máte zkušenost?

Napářka je pro mě skvělá technika na uvolnění tenze v oblasti pánve, doporučuji ji ženám, které mají například silné menstruační bolesti nebo celkově chtějí do života přinést více sebepečujích ženských rituálů. Napářka uvolňuje nejen fyzickou oblast naší pánve, yoni a lůna, ale také emoce v této oblasti uložené, což je velkou výhodou nehledě na to, jak krásně se dá pracovat s energetikou jednotlivých bylin, které si pro napářku vybíráme. Napářka se dá použít ať už jako terapeutický rituál, tak jako součást pravidelné péče o sebe a své zdraví.

Ženská bylinná napářka

Vaginální napářku u nás před několika lety začala propagovat Monika Valová, spolumajitelka značky Steamy. Dnes je to oblíbená metoda relaxace i podpůrné léčby mnoha žen. Doporučujeme například články:

Vaginální bylinná napářka
Ženská bylinná napářka - vybavení od značky Lunice

Věnujete se i tématu cykličnosti. Na vašem Instagramu mě zaujal post, kde píšete, že vám přítel pár roků nazpět říkal "Můžeš být, prosím tě, alespoň dva týdny stejná?". Samozřejmě se dočkal odpovědi "Nemůžu". :-) Vybavuje se mi i jedna Duše K, v které Jaroslav Dušek mistrně předváděl situaci "Teď von neví, co se děje. Rychlovka se jí minule líbila a teď říká 'nech toho' a on vůbec neví, co se stalo...". Předpokládám, že když své cykličnosti porozumí ženy a přijmou ji, muži už s tím pak takový problém nemají? (Jak ale svou cykličnost přijmout a obrátit ji ve svou silnou stránku?)

Hahaha, to je dobrý! Určitě. V momentě, kdy žena porozumí své cykličnosti, dokáže také využít její potenciál. Je to, jako když se přestanete snažit plavat proti proudu a začnete plavat s ním. Najednou už to není zátěž, otrava a dřina, ale něco, co váš život neskutečně podporuje a přináší do něj flow. A stejně tak porozumí-li žena svému cyklu a jeho proměnám, dokáže to také komunikovat se svým partnerem. Čím více znám sebe a své potřeby, tím lépe je můžu s partnerem komunikovat a tím méně se jemu (i sobě) zdám nevyzpytatelná, zmatená či "že nevím, co chci". Tohle je každopádně jedna z věcí, kterou předávám ženám v 10týdenním programu, který začíná nyní v půlce dubna.

Jak se z pohledu cykličnosti díváte na různé předmenstruační stavy, se kterými mnohé ženy hodně bojují? Nevím, zda to jde nějak zobecnit, ale co je z vašeho pohledu tou překážkou, zádrhelem, který nás tak vykolejuje zrovna v téhle části cyklu? Jak se sebou pracovat, aby nám bylo líp? (Mně samotné roky trvalo pochopit, že v téhle fázi si krystalicky čistě, bez příkras a naplno uvědomuji, co mě zraňuje, co mi vadí, co nedávám...)

Skvělá otázka! Ano, premenstruační fáze je velký strašák mnoha žen. Je to ovšem zase jenom o tom, že si často nedovolujeme dopřát a projevit to, co potřebujeme. V této fázi u ženy zcela přirozeně dochází k poklesu energie. Většina žen pak místo toho, aby zpomalila, tak na sebe začnou ještě více tlačit (snaží se vyrovnat tempu, které měly v předchozích fázích). Navíc je to fáze, která nám "vytahuje" všechny potlačené emoce, vše co nechceme vidět. Takže to jde ráz na ráz. Potlačený vztek, frustrace, lítost, silná sebekritika a tak dále. Určitě doporučuji v tomto období nejen dovolit si odpočívat, ale také dopřát si přesně to, co potřebujeme! A v neposlední řadě nebát se využít jakýchkoli technik na uvolnění emocí. Je to nejen očistné, uvolňující, ale také léčivé.

Suzy Nana v Portugalsku

V současné době je vaším druhým domovem Portugalsko. Co na něm máte ráda a jak vás obohacuje a ovlivňuje?

Ach, Portugalsko! To je láska. Nejvíc tady kromě svého portugalského snoubence miluji hlavně oceán, divokou severskou přírodu a tu energii, která se line celou zemí. Stejně jako náš vztah, tak i Portugalsko byla láska na první pohled. Nevím čím, ale tahle země si mě naprosto získala. Velkou inspirací pro tvorbu je mi určitě již zmiňovaná příroda a také lehkost, srdečnost a krása, kterou z této země cítím. Sever Portugalska je pro mě magický. Jsou tu oblasti, které jsou téměř lidmi nedotčené, divoká příroda, která ve mě probouzí obrovskou inspiraci stejně jako rozlehlé pláže, na kterých můžu být v tichosti nejen s oceánem, ale také se svými myšlenkami.

susy_nana
Susy Nana
Průvodkyně Alychymií Lůna - online programy, meditace a worshopy

Jsem Susy a pracuji jako certifikovaný breathwork facilitator, Bach flower remedy practicioner a průvodkyně žen alchymií Lůna. Vytvářím bezpečný prostor pro vnitřní transformaci, léčení a hluboké cesty poznání. Mým záměrem práce s lidmi je vytváření pozitivní změny, probuzení potenciálu a přiblížení se k podstatě bytí, čisté esenci života. Svou práci sdílím online a na svých workshopech v různých zemích Evropy, a to zejména v Česku a Portugalsku, které se nedávno stalo mým druhým domovem.

www.susynana.com
IG Susy Nana

Online program Probouzení Lůna - Objev klíče k ženskému potenciálu začíná 12. dubna 2022 a je rozvržen do 10 týdnů. "Budeš mít čas a prostor jít skutečně do hloubky v bezpečném prostředí a s podporou integrovat všechny změny, které během programu zažiješ," avizuje Susy.

Když probudíš své ženství, objevíš svůj plný potenciál. Změní se všechno.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

The Same Self - dechberoucí představení o cykličnosti

... jsi jedna a přece čtyřikrát jiná. Každý měsíc. Po celý rok. To je úvodní slogan představení o ženské cykličnosti, které kombinuje akrobatické výkony se zpěvem, tancem a hodně silnými slovy. Navštívit divadlo na začátku prosince 2021 vám doporučujeme "všemi 10" a samy jsme zvědavé, jakým směrem se bude představení ubírat v příštím roce.

Jídlo a menstruační cyklus

Zdravý životní styl a odlehčená strava je pro člověka důležitá, ovšem my ženy to máme ještě trošku specifičtější: máme menstruaci. Mnoho žen pár dní před menstruací nabírá až několik kilo navíc oproti své normální váze. Důvod je ten, že v tyto dny tělo může zadržovat více vody, než je obvyklé. Určité potraviny mohou zmírnit bolestivé projevy menstruace či tlumit silnou menstruaci. Přinášíme několik rad a doporučení, jak se můžete před menstruací stravovat.

Hormonální tanec v menstruačním cyklu

Připadáte si někdy skvělá a plná energie a jindy zase unavená a vůbec nic se vám nechce? Řeknete si "no to ale přeci každý". Ano, to je pravda, přesto je dobré dozvědět se něco o ženském cyklu, protože změny hladin hormonů během jednoho cyklu jsou stále stejné a mohou být příčinou řady ženských nálad. Hormony nezkrotíme (nechceme-li brát hormonální antikoncepci), ale díky znalosti svého těla si například na některé dny nemusíme plánovat tolik práce.