The Same Self - dechberoucí představení o cykličnosti

... jsi jedna a přece čtyřikrát jiná. Každý měsíc. Po celý rok. To je úvodní slogan představení o ženské cykličnosti, které kombinuje akrobatické výkony se zpěvem, tancem a hodně silnými slovy. Navštívit divadlo na začátku prosince 2021 vám doporučujeme "všemi 10" a samy jsme zvědavé, jakým směrem se bude představení ubírat v příštím roce.

Ženy jsou cyklické

Toho, že se během přibližně čtyři týdny dlouhého menstruačního cyklu mění, si asi všimla každá žena. Před menstruací nebo i během ní bývá žena podrážděná a po výletech do společnosti touží méně než jindy. V době ovulace má úplně jinou potřebu sexu a i polohy jí vyhovují jiné. Někdy dokáže hodiny rozmlouvat s kamarádkou, jindy ji zdlouhavé rozhovory nudí a obtěžují. A to je jen malý příklad toho, co se všechno může měnit. A každá žena to má trochu jinak.

Téma ženské cykličnosti se rozhodla velmi kreativním způsobem zpracovat Ivana Kolcunová. Milovnice pohybu, vzdušná akrobatka a vystudovaná psycholožka chtěla představením podpořit ženy v přijímání sebe samých se vším všudy a inspirovat muže v přijímání žen. Vizuálně hudební show The Same Self.

Ivana Kolcunová - akrobatka a autorka The Same Self
Ivana Kolcunová - akrobatka a autorka The Same Self a Michaela Jonczy - zpěvačka a autorka písní.

THE SAME SELF

Představení vzdušného tance The Same Self je dialogem akrobatky a zpěvačky o ženě a její proměnlivosti v průběhu menstruačního cyklu. Je o tom, že žena je stejná a přece čtyřikrát jiná. A proto se během 60minutového představení vystřídá dynamická, expresivní, kreativní i reflektivní fáze. Zkrátka žena v celé své kráse. V jednotlivých fázích se prolíná vzdušná akrobacie (Ivana Kolcunová), tanec (Fanny Barrouquère), zpěv (Michaela Jonczy), mluvené slovo (Katarína Zatovičová) a živá hudba (Jana Otáhalová).

Představení je věnováno ženám. Aby láskyplně přijímaly svou přirozenost. Aby byly v kontaktu se všemi dary, které jim měsíční cyklus přináší. Aby mohly vědoměji využívat proměnlivost své energie (ať už v soukromém životě, nebo v práci).

Představení je věnováno mužům. Aby uviděli potenciál, který se skrývá v náladách ženy. Aby pochopili, že i ta “protivná” fáze má svou krásu a přínos. Aby respektovali ženu v její celistvosti.

Představení v listopadu a prosinci 2021

Letos můžete stihnout ještě 3 poslední představení:

  • 26. 11. od 20 hodin - České Budějovice
  • 1. 12. od 19 hodin - Praha
  • 2. 12. od 19 hodin - Praha. Po představení diskuze s Kateřinou Marešovou - certifikovanou lektorkou projektu Cyklická žena®.

Vstupenky kupujte zde.

Na představení o cykličnosti s dcerou

Na konci listopadu mi zavolala autorka představení Ivana, že prý pořádá po představení The Same Self vždy besedu a vypadla jí žena, která měla dorazit. A zda bych další den nepřišla. Vůbec jsem nevěděla, o co jde, ale zrovna jsem měla být u mamky a měla hlídání na syna, tak jsem na to kývla. Další den cestou do Prahy mě napadlo, že vlastně mohu vzít s sebou mou jedenáctiletou dceru - a to jsem si ještě pořád neudělala čas mrknout na to, kam vlastně jedeme.

Příjemněji překvapená jsem už asi být nemohla. Ženská cykličnost je také moje pracovní a samozřejmě i osobní téma, takže jakékoliv umělecké ztvárnění mě zajímá (pouze intenzivní mateřské povinnosti mě omlouvají, že jsem o představení už dávno nevěděla). Akrobacii miluji! Barvy, atmosféra i dechberoucí pohybové kreace mě naprosto pohltily. Slova písní i výrazné mluvené slovo byly inspirující, zábavné i rozechvívající. Pro dceru to bylo takové první nahlédnutí do hloubek ženství. Celé představení ani nepípla.

Za mě určitě doporučuji navštívit představení s mužem, s dcerou, se synem nebo třeba s maminkou. Stojí to za to a já osobně ráda půjdu i podruhé. Debatu, která následovala po představení, si můžete poslechnout i online.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Cyklická jóga

Cyklická jóga je jiná v tom, že respektuje jednotlivé fáze cyklu. Ženy se učí naslouchat si a vnímat, co potřebují. Lekce tedy nejsou o výkonu, ale jejich dynamika se mění tak, jako se mění náš cyklus.

Kolo roku – tak trochu jiné vnímání času

Kolo roku rozděluje kalendářní rok na jiná období, než jsme běžně zvyklí. V tomto pojetí není rok rozdělený na dvanáct měsíců, ale na osm období. Tento koncept vychází ze starších tradic, kdy se kola roku objevovaly napříč různými kulturami a podle toho se také jejich pojetí lišilo. Podobný kalendář měli některé indiánské kmeny, Keltové a známe jej také z Tibetu. V dnešní době na původní tradici navazuje kult Wicca, který uctívá přírodu a její proměny a také novodobá ženská spirituální hnutí, která uctívají Bohyni.