Rozhovor s Lilií Khousnoutdinovou, která vede projekt Ženské příběhy a provází ženy na cestě k pochopení a uctění svého těla pomocí přednášek a seminářů. Je autorkou několika knih a provokativní kolekce šperků. Spoluzakladatelka výcviku kněžek...
"Ženu s nezapomatovatelným příjmením jsem potkala před několika lety jako porodní dulu na jejím kurzu o přirozeném porodu. Pak jsem několik let navštěvovala její stránky a hledala informace o bohyních kola roku a o rituálech. Přečetla jsem také knihu Ženské příběhy, kterou sestavila z velmi osobních, někdy smutných, jindy inspirujících příběhů žen. Nakonec jsme se spřátelily na kurzu pro kněžky, který jako avalonská kněžka vedla, a na zájezdu do Avalonu. Vážím si na ní nadšení, které dává do všech svých projektů, a toho, že žije podle toho, co říká (což je věc, kterou u mnoha lektorů postrádám). Moc ráda poslouchám a čtu její příběhy, které často zní jako moderní verze pohádek Tisíce a jedné noci :) Toto je rozhovor s Lilií Khousnoutdinovou."
Ilona Bittnerová
Jaká byla tvoje cesta ke spokojenému ženství? Co bylo na této cestě zásadní?
Dovolit si být jiná než ostatní. Přestat naslouchat "dobrým radám". Začala jsem hledat to SVÉ, to, co funguje MNĚ. Kým chci být doopravdy JÁ, po čem toužím v hloubce, a neohlížet se na názory druhých… Ne "co bych měla..." nebo "co bych asi tak mohla..." apod. Což znamenalo začít naslouchat svému tělu, jeho pocitům, signálům - a nasbírat odvahu věřit a následovat to, co jsem v těle cítila.
Přestala jsem předstírat a dovolila jsem si být autentická. Často jsem byla jiná a třeba i "bláznivá". Tancovala jsem v dešti na Václaváku, chodila na pohovory se šperkem na krku zobrazujícím vagínu (a byla jsem přijata!) a na rovinu jsem mužům říkala, že je chci (klidně rovnou tady a teď).
Veřejně jsem začala uctívat bohyně, také jsem začala provázet ženské rituály a podporovat ženy po interrupci.
Když jsem zjistila, že na některé lidi je to "moc", našla jsem odvahu si říci, že i to je v pořádku, vlastně je to přirozené.
A dnes mám úžasnou komunitu žen kolem sebe, kde se cítím pochopena a přijímaná přesně taková, jaká jsem. Což má pro mne tu největší hodnotu. Vždy si pamatujme, že co je moje cesta - tak to můžu s přesností vědět jen já. A moje osobní cesta je cesta extáze.
Je nějaká kniha nebo film, který tě ovlivnil na tvé cestě ženy a který bys případně ráda doporučila jiným ženám?
Z filmů: Dangerous Beauty - Nebezpečná krása.
Knihy - zatím nepřeložené do češtiny:
Aphrodite's daughters - Jalaja Bonheim
The Hunger for Ecstasy: Fulfilling the Soul's Need for Passion and Intimacy - Jalaja Bonheim
Birth & Sex: The Power and the Passion - Sheila Kitzinger
Eve's Herbs: History of Contraception and Abortion in the West - J. M. Riddle
Woman's Inhumanity to Woman - Chesler Phyllis
Women's Bodies, Women's Wisdom: The Complete Guide to Women's Health and Wellbeing - Christiane Northrup
Knihy - přeložené do češtiny:
Umění sexuální extáze - Margo Anand
Vagina, Nová perspektiva - Naomi Wolf
A nebojím se doporučit i všechny své knihy! Obzvlášť Ženské příběhy: Cyklická cesta životem ... a Novodobé ženské rituály.
Setkáváš se v rámci své práce s mnoha ženami. Jaké potíže tyto ženy nejčastěji řeší?
Vztahy, práci, samy sebe… nespokojenost, nebo ještě častěji - nedostatek důvěry sama v sebe. Sebe-odsuzování, pochyby, nepochopení vlastního těla, nebo - nedostatek odvahy uvěřit, že to, co cítím, je "správné"!
Potom samozřejmě hlad po doteku, po posvátnosti, po rituálech, po mystice… Velký hlad po sounáležitosti a komunitě - sesterství. Touha po podpoře a pochopení beze slov, a možnost sdílet své těžké, extatické, bláznivé, intimní, neracionální prožitky - a setkávat se s pochopením, a ne s odsouzením. Což se samozřejmě přesně snažím vytvářet na svých kurzech.
Jak prožíváš svou menstruaci? Provází ji bolesti? Pokud ne, bylo tomu tak vždy nebo jsi pro to něco aktivně udělala? Máš nějaký tip, jak si menstruaci zpříjemnit?
Menstruaci mám ráda - bolesti nemám a v zásadě jsem nikdy neměla. Naopak - mám v těle velký pocit úlevy. Párkrát, když jsem bolesti měla, bylo to ve výjimečných případech, když jsem se hodně "přepracovala" anebo šla hodně proti sobě. Bolest u mne během moontime je červená žárovka - "dělám něco hodně špatně...". Jdu většinou potom spát. Vypínám počítače a telefony, napouštím si vanu a dávám si čas zacítit, CO SE DĚJE a PROČ mne menstruace bolí?
Další výjimka byla, když jsem 2 měsíce měla v sobě nehormonální tělísko (chyba!) - bolela mne děloha celý cyklus, ale NE během moontime - paradox. V den, když jsem si ho (sama ve vaně) vyndala, tak mne přestalo cokoli bolet...
Co se týče bolesti - věřím, že pomáhá odpočinek (hlavně), čas pro sebe, klid, ticho, ale taky orgasmus, bylinky, horké obklady a esenciální oleje. Sama esenciální oleje používám na veškeré problémy týkající se těla.
A taky věřím, že zdravý postoj k menstruaci má obrovský vliv - proto si myslím, že třeba rituál menarche (oslava první menstruace) je pro ženy nesmírně důležitý! (Lze ho udělat i "zpětně" pro starší ženy.)
Jaký typ hygienických pomůcek ti při menstruaci vyhovuje?
Menstruační houba je to absolutně nejlepší, co znám! Lze ji namáčet do olejíčků, je měkká, není cítit při milování... prostě nejlepší!
Která část cyklu je tvoje oblíbená?
VŠECHNY! Fakt. Každá fáze je dokonalá. Nemohla bych si vybrat jen jednu.
Lilia vede projekt Ženské příběhy a provází ženy na cestě k pochopení a uctění svého těla pomocí přednášek, prožitkových seminářů a poznávacích zájezdů. Jako dula a akreditovaná učitelka Active Birth vede kurzy předporodní přípravy a doprovází ženy u porodu. Je autorkou několika knih a provokativní kolekce šperků. Spoluzakladatelka prvního výcviku kněžek / ceremonialistek v ČR, kde se zaměřuje na rozvíjení ženského potenciálu a návrat přechodových rituálů. Studovala po celém světě např. u Michel Odenta, Janet Balaskas, Davida Deidy, Sarah Buckley, Penny Simkin, Kathy Jones, Eleny Tonetti a Lynnei Shrief, a neustále se dále vzdělává. Pravidelně provází ženy i muže na cestách po posvátných pohanských místech v Anglii, ve Francii a nově i v Asii. Přednášela v rámci projektů Ženy Ženám, Inspired Women, Světového Týdnu respektu k porodu a České asociace dul. Jejími semináři za posledních 5 let prošlo přes 2500 žen.
www.lilia.cz
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.