Na dnešní rozhovor jsem se od začátku velmi těšila. Popravdě nebýt této ženy, nemohl by vzniknout žádný předchozí rozhovor, neboť by nebyl ani samotný web Kalíšek.cz. Řeč je o Iloně Bittnerové, majitelce blogu Kalíšek.cz, která pro české ženy objevila menstruační kalíšky a dala vzniknout i samotnému pojmenování "menstruační kalíšek" (o tom vám jistě ráda poví v rozhovoru). Kromě toho, že se věnuje „menstruační osvětě“ a ukazuje, jak může být menstruace příjemnější a pohodovější záležitost, věnuje se také mnoha jiným činnostem a aktivitám.
„Ilona je pro mne nejen skvělou pracovní parťačkou a velkou inspirací, je pro mne v prvé řadě přítelkyní, kamarádkou a z tohoto přátelství vznikla tato naše úžasná spolupráce. Moc si toho vážím (vážíme - pevně věřím, že to tak cítí i Ilča), neboť být skvělými kamarádkami a ještě si rozumět a doplňovat se i v práci, není až takovou samozřejmostí...“
Veronika Lančaričová
Ilčo, jak ses k prodeji menstruačních pomůcek dostala? Jaké byly tvé začátky? A prozraď nám, jak to bylo se samotným názvem kalíšku.
K menstruačnímu kalíšku mě přivedla moje kamarádka z VŠ Magda Herová v roce 2006. Měla kalíšek od své kamarádky Nancy, která žila v Anglii a tam objevila Mooncup. Magda mi o kalíšku tak nadšeně vyprávěla, že jsem si ho také pořídila a asi po půl roce navrhla Magdě, že bychom ho mohly prodávat v Čechách. Podle slova „cup“ Magda od začátku nazývala „tu věc“ kalíškem, přidaly jsme menstruační a už u toho zůstalo. Začátky byly úsměvné, já vystudovaná učitelka a zooložka, Magda molekulární bioložka… měly jsme opravdu hodně zkušeností a znalostí do začátku! :) Navíc ani naše kamarádky informace o kalíšku nepřijímaly s nadšením – „podle sebe soudím tebe“ nás hodně vypeklo. Jak se ale rozjížděl internet, rozjelo se zvolna i naše podnikání a brzy už jsem na kole ze své samoty u lesa jezdila na poštu i několikrát týdně :) Jedny z posledních zásilek na naší poště podávala už moje dcera. A dnes máme kancelář i sklad v Praze a brzy otevřeme obchod.
Magda žije v současné době ve Švýcarsku, ale stále se kamarádíme. Společně s dětmi a Zuzkou Lhotovou jsme podnikly cestu do Itálie.
To určitě bude zajímat mnoho maminek, je to možné a případně jak je možné skloubit podnikání a mateřství?
Je to celkem snadné, pokud jste si dítě pořídili opravdu s partnerem. Pokud dítě má jen matka a otec je celý den v práci a jen občas se uvolí „pohlídat“ (Pohlídat? Kdo si hlídá vlastní dítě?), pak je podnikání dost složité – pokud ovšem nepodnikáte v činnosti, ve které vám může dítě pomáhat. Při práci na počítači je v podstatě nemožné malé dítě zapojit. S manželem ale máme farmu a na té se brzy mohla Helenka do prací zapojit. Navíc pro manžela je potěšením trávit se svou dcerou čas a tak můžeme zároveň oba dělat práci, která nás baví. V současné době se dcera rozhodla, že chce chodit do školy, takže budeme mít ještě více času jen pro sebe.
Ale ty nejenže s dcerkou podnikáš, ty s ní také cestuješ. Je to velmi zažitá a častá představa, že s dětmi už cestovat nelze. Prozraď nám, kdy jsi s Helenkou začala cestovat a co všechno už jste spolu podnikly? Jakou další destinaci spolu plánujete navštívit?
Pro mě je cestování nesmírně důležitou součástí života a zároveň zastávám názor, že „šťastná matka → šťastné dítě“. To znamená, že tam není rovná se. Ze štěstí dítěte neplyne automaticky štěstí matky, obráceně ano (do určitého věku). Navíc matka, která si neplní své sny, není dle mého názoru dobrým vzorem pro své dítě a navíc se její frustrace z toho zákonitě bude více či méně projevovat. Takže dle tohoto byla Helenka od začátku mojí spolucestovatelkou. Jezdíme hodně i po Čechách, na vodu, na lyže…, ale miluji také objevování cizích zemí a mám své oblíbené destinace – Tanzanii a Albánii (loni jsem se dokonce vrátila k průvodcování cest po těchto zemích). Cestu do Albánie jsme poprvé podnikli, když bylo Helence půl roku, a tak její první příkrmy byly na plynovém vařiči rozvařené řecké hrušky. Do Tanzanie si zaletěla zdarma těsně před tím, než jí byly dva roky (pozn. od dvou let je plná cena za letenku). Poslední naše velká cesta byly prázdniny v Indonésii s mojí kamarádkou Zuzkou Lhotovou. Letos se chystáme do Albánie dvakrát a taky plánujeme cestu s Leem a jeho maminkou Lilií Khousnoutdinovou, se kterou jsme v roce 2016 založily obchod Ecstatic.
Můžeš nám o projektu Ecstatic Travel povědět více?
Jde o projekt, který je založen na společné vášni k cestování, kterou s Lilií sdílíme – nehledě na to, v jaké životní situaci se zrovna nacházíme. :) Chceme na web psát naše zážitky z cest a chceme prodávat krásné věci, na které při svých cestách narazíme. Právě natáčíme také videoprogram o cestování. Pro mě osobně je důležité inspirovat ostatní. Setkávám se s mnoha lidmi, kteří rádi cestují a nepořizují si děti, aby je neomezovaly v této zálibě. Někteří si děti pořídí a pak je zanechávají doma a cestují bez nich se slovy „až budou větší“. Někteří si děti pořídí, necestují a jsou naštvaní. A přitom to jde i jinak!
Když jsi zmínila Lilii, nemohu opomenout i váš další společný projekt Ecstatic fashion – můžeš nám ho blíže představit? Jak vaše spolupráce vlastně vznikla? Co dalšího spolu plánujete?
Lilii Khousnoutdinovou jsem poprvé "potkala" na webu, když jsem si po traumatickém porodu hledala informace o jiných variantách. Později se naše cesty spojily v semináři pro novodobé kněžky. Postupně se z nás staly kamarádky a také jsme si obě všimly, jak je ta druhá šikovná podnikatelka. :) Bylo jasné, že nějaký společný projekt musí přijít! Lilia se po delší době vrátila k navrhování šatů, které obohatila o překrásné a hlavně exotické materiály ze zemí, do nichž cestuje. Já jsem měla zkušenosti s fashion už ze spolupráce s návrhářkou Zuzkou Lhotovou a tak mě Lilia do svého nového podnikatelského záměru zasvětila a navrhla mi, abych do toho šla s ní. Nešlo nesouhlasit… je to tak krásné! Poslední naše akce – módní přehlídka na Evolution 2017, měla velký úspěch a my z ní měly z ní opravdu radost.
Když bychom tedy shrnuly tvé pracovní aktivity, je to kalíšek.cz, projekty s Lilií: Ecstatic Fashion a Ecstatic Travel, tvé průvodcování a farmaření – doplnila bys ještě něco?
Hodně času věnuji značce Meracus (je to vlastně v rámci Kalíšku.cz, ale zabírá to víc času, než když zboží „jen“ dovážíme). Jde o značku látkových vložek a nově také menstruačních kalhotek. Vybírám materiály, vymýšlím, co vše budeme šít, a koordinuji šicí dílny a také externí švadleny, se kterými spolupracuji. Tohle je zrovna práce, která hodně baví i moji dceru a často mi pomáhá.
A jako každý správný rozhovor na Kalíšek.cz, co ty a tvá menstruace? Jak ji prožíváš?
Bohužel jsem dlouho brala hormonální antikoncepci. Začala jsem ji brát v době, kdy informace o jejích vedlejších účincích ještě nebyly dostupné (nebyl internet!) a slepě jsem věřila své gynekoložce. Později jsem byla tak zaneprázdněná školou, podnikáním a cestováním, že jsem tuto oblast úplně zanedbala. Takže jsem menstruovat začala dost pozdě a ještě si živě pamatuji, jak jsem se radovala z prvních menstruačních bolestí. I po letech je pro mě menstruace a přirozené projevy ženského těla velkou radostí a výzvou k prozkoumávání. Kalíšek pro mě byl prvním impulzem přijmout své tělo se vším všudy.
Jaké kalíšky a další menstruační pomůcky jsi vyzkoušela?
Vyzkoušela jsem hodně značek kalíšků, které prodáváme (odmítám na sobě testovat pouze kalíšky vyrobené v Číně). Nejvíce let jsem používala Mooncup a poté nějakou dobu Yuuki. Hodně mi vyhovuje také Me Luna a Naturcup. Nejraději mám značku Lunette, ale ani jedna velikost mi nesedí a nikdy jsem ho nepoužívala. :) V šestinedělí jsem objevila kouzlo látkových vložek a od té doby na doma často používám ty. V době, kdy jsem začala praktikovat volnou menstruaci, se objevily také menstruační kalhotky a ty se k ní jako doplněk perfektně hodí. A v souvislosti s volnou menstruací nedám dopustit na jednorázové intimky z bio bavlny. Na konec menstruace a v některých speciálních situacích velmi oceňuji i menstruační houbu. :)
A jako cestovatelky mi to nedá se nezeptat, kam všude se tvůj kalíšek již podíval? Máš s ním nějaké pikantní historky?
Na cestách byl se mnou kalíšek všude! Chudák můj první Mooncup vypadl i s celou mou taškou z vleku, když jsme byli v Albánii na vodě… chtěla bych vidět údiv toho, kdo kalíšek pak vybaloval. :) Nejvíc outdoor byl asi Nový Zéland, kde jsem kalíšek na některých přechodech vyplachovala v dešťovce – v sudech pod okapy horských útulen. A samozřejmě je pro mě kalíšek naprosto nezbytný při vodních sportech.
V předchozích rozhovorech jsme se žen ptaly, jaká byla (a je) jejich cesta ke spokojenému ženství. Jaká byla ta tvá cesta? Co vůbec pro tebe pojem spokojené ženství nebo spokojená žena znamená? Co bylo na této tvé cestě nejzásadnější?
Jak už jsem zmínila, byl to v prvé řadě kalíšek a pak moment, kdy jsem přestala brát hormonální antikoncepci (FUJ! chce se mi křičet ještě teď). S vysazením antikoncepce pak přišlo objevení sexuality v její pravé podobě – a dle mého názoru ženství bez dobrého sexu prostě nerozkvete. Hodně mi pomohla Zita Žurková a její semináře. A obrovskou inspirací je pro mě má dcera. Spokojená žena je pro mě ta, která ví, co ji baví, co je jejím životním posláním a jaké jsou její sny - a dle toho směřuje své životní kroky. A protože ty tři věci, co jsem jmenovala, se mohou měnit, spokojená žena rozhodně neusíná na vavřínech, ale stále objevuje nové věci.
Je nějaká kniha nebo film, který tě ovlivnil na tvé cestě a který bys případně ráda doporučila jiným ženám?
Jsem vášnivá čtenářka románů! Ráda bych řekla – „vykašlete se občas na všechny chytré knížky a přečtěte si nějaký roky prověřený román“. Miluji Zolu, Balzaca, Márqueze a Dostojevského. A druhá rada „nečtěte dětem, co vás nebaví“ – tolik času opravdu nemáme, ne? S dcerou se nám líbily romány o Gabře a Málince, Hobit a příběhy od Eduarda Petišky.
Ilona vystudovala kombinovaný učitelský obor na PřF UK a MFF UK a několik let se věnovala rozvojovému vzdělávání. Procestovala mnoho zemí východní Evropy, ale navštívila i Afriku a Asii. Společně s rodinou žije na farmě v Jizerských horách a v rámci svého podnikání se od roku 2006 věnuje tématům, jako je zdravá menstruační hygiena, přirozená antikoncepce, slow travel, fair trade obchod a s poněkud netradičními názory také rozvojové vzdělávání.
IG: ilon.a.bit
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!