Slaďte svou práci s menstruačním cyklem. Budete úspěšnější a vyhnete se vyhoření

Pojďte využít menstruační cyklus jako svou ženskou superschopnost! Když pochopíte své fungování, může cyklus pracovat pro vás a už se nemusíte děsit, že se vám měsíčky v kalendáři kříží s důležitou pracovní akcí či povinností.

V souladu se svou cykličností

Přemýšlely jste někdy, proč se vaše motivace, výkonnost, energie a nálada mění každý den a týden od týdne? Někdy je to jako nepochopitelný naschvál: včera jste sršela energií, neřkuli genialitou, byla jste na vrcholu sil – a dnes propad. Nálada, produktivita i kreativita na nule.

Nejsme stejné jako muži

Pojďme si připomenout něco, co je vlastně zřejmé: nejsme stejné jako muži. Muži mají 24hodinový hormonální cyklus. Teoreticky se každé ráno probudí „na svém“, hormonálně vyladění jako včera. A zítra zrovna tak. My ženy to máme hormonálně jinak. A často bojujeme při pohledu do diářů a kalendářů s tím, jak si své plány nenechat zhatit těmi pěti, šesti, sedmi dny, kdy máme menstruaci. Menstruační cyklus ale nemusí být handicap, stačí proniknout do jeho zákonitostí a ty pak využívat.

V následujících bodech si můžete projít určitý koncept toho, jak zakomponovat a zohlednit hormonální změny, které se v našem těle dějí během menstruačního cyklu, a předefinovat díky tomu „pravidla hry“ v rámci své profese, pokud to jde.

Menstruační fáze – Fénix povstává z popela

První den celého cyklu začíná dnem, kdy dostáváme menstruaci, a celá tahle první fáze představuje příležitost stanovit si nové cíle. Naše energie je nasměrovaná dovnitř. Jsme jakoby na nule. Hormonální hladina prudce poklesla a spolu s tím i energie. Je čas na odpočinek a dobití baterek – a berte to jako součást své superschopnosti, a ne jako selhání. Každý úspěšný podnikatel ví, že odpočinek je produktivní a bez něj je syndrom vyhoření hned za rohem. Rodíme se k novému začátku: jsme schopny jasněji plánovat cíle pro nadcházející měsíc.

Folikulární fáze – vzestup k výšinám

Ke konci menstruace vstupujeme do folikulární fáze. Tady jsme často velmi produktivní, dokážeme multitaskovat jako šéf (a některé z nás jako pámbu!). Stačí nám méně spánku, protože hormony jsou na vzestupu. Někteří by možná řekli, že se začínáme vyrovnávat mužům, protože to tak trochu vypadá: naše emoce se zklidňují a my jsme obvykle schopny konflikty zvládat neutrálněji, aniž bychom emocím bránily v cestě.

Zvýšená hladina estrogenu podporuje výkon a tahle fáze cyklu je ideální pro realizaci větších úkolů, které jste plánovaly během menstruační fáze. Jednejte rychle, protože tohle období také nebude trvat věčně. :-)

Cykličnost v životě ženy

Ovulace – sebevědomá, na komunikačním vrcholu

Ovulace je zábavná fáze, která bývá ve znamení zvýšeného sebevědomí, bezvadných vyjadřovacích schopností a emocionálně vyrovnaného jednání. U žen na vedoucích pozicích nastává příležitost, kdy lze firemní kulturu a podřízené přirozeně ovlivnit svou empatií a podporou a zároveň lze více porozumět atmosféře na pracovišti. Díky přirozené tendenci mluvit srozumitelně a dobře sdělit své myšlenky a emoce stojí za úvahu třeba natočení podcastu.

Luteální fáze – do hlubin kreativity

Pro některé ženy má luteální fáze (kdy žluté tělísko produkuje hlavně progesteron) negativní konotace, zvláště pokud pociťují hormonální nerovnováhu, která se projevuje jako premenstruační syndrom (PMS). Tuto fázi nelze každopádně přehlédnout. Naše mozková aktivita se pohybuje od vědomí směrem k podvědomí, naší "superschopností" v tomto čase je zvýšená kreativita, extrapolace a schopnost dostat se do dalších úrovní vědomí a odtud čerpat. Pokud hledáte rozšíření své produktové sady, diverzifikujete své nabídky a podobně, je namístě začít na tom pracovat v luteální fázi.

Aby cyklus pracoval pro vás

Prošly jsme si jednotlivé fáze menstruačního cyklu a představily jsme si je jako určité silné karty, s kterými můžeme hrát. Jak to tedy uhrát co nejlépe, abychom svůj menstruační cyklus využily ve svůj prospěch? Velmi pravděpodobně to nebudete umět hned a budete to muset chvíli studovat a učit se to.

  • Zkoumejte sama sebe. Sledujte změny svých nálad, pokles a vzestup energie a nejrůznější tělesné příznaky. Každý den. Uvidíte, jak korespondují s vaší menstruační fází. Zaznamenáváte v určitých obdobích měsíce propady a vrcholy svých sil, chvíle pronikavého myšlení, lepších komunikačních schopností a kreativity?
  • Začněte plánovat kalendář podle toho, co jste o sobě zjistila. Než nasbíráte dost zkušeností a dat, může to pár cyklů trvat. Ale malé kroky, kterými se budete snažit dát do souladu svůj cyklus s pracovním životem, mohou po čase přinést velkou změnu.
  • Pokud užíváte hormonální antikoncepci, máte amenoreu (chybějící menstruaci) nebo jste vstoupila do menopauzy, můžete i tak podle popsaných fází plánovat svůj kalendář a tím dát svému životu (opět) cyklický rytmus.
  • Menstruační cyklus je něco jako ženská superschopnost, tak to tak berme. :-) Dokážeme přepsat myšlenkové vzorce, nastavit nové obrysy svého sebevědomí a vyhnout se syndromu vyhoření vědomým způsobem. Tím, že využíváme dary, které každá fáze přináší: pro zvýšení své produktivity, kreativity i uvědomění svých limitů, za které se nevyplatí jít.

Pokud vás téma cykličnosti zajímá, doporučujeme například knihu Mirandy Gray Cyklická žena, která je hodně podrobná, cykličnost zkoumá poměrně racionálně a rozebírá den po dni, co se v rámci cykličnosti odehrává.

Další zajímavou "knihou" je Inspirační diář Panna, Matka, Stařena od Kristýny Urbanové. Cykličnost respektující diář pro ženy o cestě ke kořenům času a ženství. Diář je nedatovaný a najdete v něm mystické kresby a doprovodné texty o tradicích pohanských, křesťanských i antických.

A pokud vás trápí praktické otázky prožívání menstruace v zaměstnání, psaly jsme o tom nedávno v článku Menstruace na pracovišti.

fit. period.
fit. period.

Volně přeloženo podle článku Jenn Cino Why Syncing Your Business To Your Menstrual Cycle Is Key In 2021, zveřejněného na forbes.com. Jenn Cino je zakladatelka společnosti fit. period., která se zabývá hormonálním zdravím a fitness. Jenn pomáhá ženám převzít kontrolu nad svým tělem, hormony i menstruačním cyklem.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Bylinkářka Františka odpovídá na nejčastější otázky k ženské napářce

Není ženská bylinná napářka jen placebo? Na jaké potíže tato metoda pomáhá? Dovede napářka vylepšit milování? Může někomu spíš uškodit než prospět? Není lepší si dát sedací koupel? A není to všechno náhodou moc velká ezoterika a zaříkávání? Františka, která připravuje bylinné směsi známé pod jménem Lunice, nám odpověděla na nejčastější otázky k ženské bylinné napářce.

Veronika Johánková: Obličej nám prozradí, jak se má naše pánevní dno

Jak vnímat své pánevní dno, co vše se v něm odráží a jaká traumata se do něj ukládají? Jak souvisí obličejová masáž s pánevním dnem? A kdy ho po porodu začít dávat zase do kupy? Cviky nejsou obtížné a nepotřebujete ani jógovou podložku. "Pánevní dno mohou maminky regenerovat v chůzi, stoji, při hře s miminkem, zvedání, kojení, úklidu a dalších činnostech každodenního života. Stačí jen vědět, jak pánevní dno funguje, při čem se aktivuje, a nemusíme se do cvičení nutit," říká Veronika Johánková, lektorka těhotenské a poporodní jógy.

Zakladatelka značky menstruačních kalhotek WUKA podporuje dívčí fotbalový tým

O sportu a nevhodných menstruačních pomůckách Ruby Raut ví docela dost. Sama kvůli tomu kdysi přestala sportovat. Zakladatelka britského start-upu WUKA, zaměřeného na udržitelné menstruační prádlo, je původem z Nepálu, kde menstruační krvácení uvrhalo dívky na několik dní do hanby a ponížení. Kromě toho - s odstřižky starých látek místo vložky, které nedržely a vypadávaly, se stejně moc sportovat nedalo. Generace mladých britských fotbalistek je na tom o poznání lépe.