Mořská houba jako varianta menstruační hygieny

Již delší dobu jsou na trhu k dostání přírodní mořské houby. Jako mycí a kosmetické houby jsou oblíbené především díky svým desinfekčním účinkům a velké savosti. Jedná se ale také o zajímavou přírodní variantu dámské intimní hygieny!

Malou mořskou houbu lze zavést do pochvy podobně jako tampon. Houba se výborně snáší s pokožkou. Oproti tamponům pochvu nevysušuje ani neodírá sliznici. Po namočení je totiž houba měkká a hebká. Zavedení je snadné a houba nikde netlačí – zcela se přizpůsobuje tělu konkrétní ženy. 

Výhody:

  • Pohodlí
  • Přírodní původ
  • Delší životnost
  • Vhodná i pro pohlavní styk

Ano – použití mořské houby je velmi vhodné pokud se chcete milovat během menstruace. Houba zachycuje menstruační krev, ale ani jednoho z partnerů netlačí! Nenahrazuje ale antikoncepční prostředky ani nechrání proti pohlavně přenosným chorobám. 

Mořské houby se sbírají v oblastech teplých moří - Floridy, Kalifornie, Mexického zálivu a Karibiku (více informací najdete v článku Pěstování mořských hub). Díky přírodnímu původu jsou zcela bez syntetických vláken, bělidel, syntetických barviv a škodlivých dioxinů. Houby nejsou nijak chemicky upravovány a jejich používání nezatěžuje přírodu. Obsahují množství minerálních, tělu prospěšných sloučenin, např. anorganické soli sodíku, jódu, brómu a křemíku.

Mořské houby se sbírají v oblastech teplých moří Karibiku. 

Jak mořskou houbu při menstruaci použít?

Houby určené pro použití během menstruace jsou malých velikostí, velmi jemné a s hustou strukturou (pro větší savost). Před zavedením je nutné houbu navlhčit, protože suchá houba je tvrdá. Poté ji prsty zavedete podobně jako tampon. Jak hluboko houbu zavést záleží na každé ženě – najdete si způsob, který vám bude vyhovovat nejvíce vyhovovat. Po nějaké době (dle síly menstruace) je nutné houbu vyndat, vymýt pod tekoucí vodou a vyždímat přebytečnou vodu. Poté ji můžete opět zavést do pochvy.

Velikosti menstruačních hub

Vybrat si můžete z různých velikostí menstruačních houbiček. Menší velikosti houbiček jsou vhodné při slabší menstruaci a pro ženy, které nerodily či mají užší pochvu. Větší velikosti jsou vhodné naopak při silné menstruaci a pro ženy po porodu. Je také možné používat větší houbičku na začátku menstruace, kdy je krvácení silnější a ke konci menstruace již zvolit houbičku menší. Pokud zjistíte, že je pro vás houba moc velká, lze ji zastřihnout do tvaru a velikosti, která vám bude vyhovovat. Stříhejte vždy pouze mokrou houbu.

Nezapomeňte, že se jedná o přírodní produkty a proto se jednotlivé houby mohou mírně lišit ve tvaru, barvě a velikosti.

Mořské houby Premium Intim

 

Varianty mořských hub

Menstruační houby jsou ve dvou variantách: žlutá a minerální. To, čím se odlišuje hnědá minerální houba od žluté houby, je proces čistění. Hnědá minerální houba je ručně očištěna a není proprána od přírodního, hnědého barviva (nositele solí a minerálů). U žluté houby je proces čištění delší, houby jsou propírány, dokud nejsou zbaveny hnědého barviva. Obsah minerálů: hnědá cca 70% původních z moře, vyčištěná po proprání cca 30-35%.

Životnost a čištění

Jedna mořská houba vydrží přibližně 6 měsíců. Záleží na délce cyklu ženy, která ji používá i na tom, jak se o houbu stará. Čištění, desinfekce i způsob uložení v době mimo menstruaci jsou velmi důležité z hlediska hygieny i životnosti houby! Před každou menstruací (nebo po menstruaci) je nutné houbu dezinfikovat.

Je možné použít:

  • Solnou koupel (doporučujeme) - čistící sůl na mořské houby rozpusťte v přiměřeném množství vody o teplotě okolo 37 C (cca 1 lžička soli na 2 dcl vody). Houbu ponořte do roztoku a opakovaně zmáčkněte. Poté ji nechte ponořenou v tomto roztoku min. 5 hodin. Pro zvýšení účinku soli můžete přidat několik kapek citrónové šťávy. Po vyčištění důkladně propláchněte čistou vodou.
  • Solnou koupel s Tea Tree - použijte čistící sůl s Tea Tree.
  • Octový roztok - jedna lžička octa na 1,5 dcl vody.
  • Roztok jedlé sody - jedna lžička jedlé sody na 1,5 dcl vody.

Takto zničíte bakterie, které by mohly případně způsobit kvasinkovou infekci nebo jiné záněty pochvy. Pokud máte během menstruace vaginální infekci, nepoužívejte stejnou houbu dvakrát aniž byste ji dezinfikovali. 

Čistící sůl na mořské houby
 

 

Jiné využití a další informace

Mořské houby lze používat nejen jako menstruační. Samozřejmě nepoužíváme jednu houbu na více účelů. Mořské houby mohou sloužit také jako jemné odličovací houbičky a větší velikosti se používají jako mycí houby. Díky dezinfekčním účinkům jsou vhodné při čištění menších povrchových poranění nebo pro použití v domácnosti (mytí předmětů a zařízení, ošetřování nábytku, čištění oděvů). Octem nasáklá mořská houba výborně pohlcuje nepříjemné kuchyňské, cigaretové a jiné pachy.

Koupit mořskou houbu pro intimní hygienu - e-shop Maluna.cz

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Je to na houby

Když se nedaří, říkáme, že všechno je na houby, ale v našem případě toto pořekadlo pozměníme a otočíme: Houby jsou na všechno! Opravdu, je to tak. Využití přírodních mořských hub je totiž tak široké! V dnešním článku si o tom povíme ...

Často kladené dotazy - menstruační houby

Otázky, na které se nás ženy často ptají, když si chtějí pořídit menstruační houbu nebo když už ji používají a mají nějaké potíže.

Pěstování mořských hub

Častokrát jsem byla svědkem debaty nad menstruační mořskou houbou - alternativou ke klasickým tamponům. Vyskytlo se tam několik zejména etických otázek, na které si zde odpovíme.