Menstruační houbička - zdravotní riziko?

Je bezpečné používat mořskou houbu jako hygienickou pomůcku při menstruaci? Je bezpečnější tampon nebo menstruační houbička? Existují k tomuto tématu nějaké studie?

O menstruační houbičce toho na těchto stránkách již bylo napsáno mnoho: co to je, jak se používá, jak se čistí nebo také jak se pěstuje. Ale ještě jsme se nezaměřili podrobněji na téma, které rovněž často v souvislosti s používáním menstruační houby zaznívá, a to "použití menstruační houbičky a její vliv na zdraví". Sepsání tohoto článku předcházelo několikahodinové pročítání jedné zahraniční studie (která měla skoro 100 stran!), pátrání po dalších informacích ze zahraničních zdrojů a také procházení osobních zkušeností žen z naší uzavřené facebookové skupiny Kališnice. A výsledek? Přečtěte si! :)

Studie o menstruačních houbách

V úvodu jsem zmínila studii*, jež se věnovala porovnání několika menstruačních pomůcek. Závěry z této studie jsem shrnula v samostatném článku. V tomto článku se budu věnovat pouze tomu, co se týkalo menstruačních houbiček. Jaký je můj závěr po přečtení této studie? Chybí podrobný (a hlavně aktuální) výzkum, který by se menstruačními houbičkami zaobíral. Na mnoha místech v dané studii totiž zaznívalo:

  • Neexistují žádné studie, které by přímo zkoumaly spojitost menstruační houby a změn pH v pochvě v důsledku jejich používání.
  • Neexistují žádné studie, které by se zabývaly použití menstruačních hub a změnami na poševní sliznici.
  • Neexistují žádné studie, které by zkoumaly vazbu mezi použitím menstruační houby a vznikem infekcí, mykóz a dalších gynekologických obtíží.

A podobně...

I přes tato prohlášení se zmíněná studie* odkazuje na jiné, starší studie. Studie (Smith a kol. 1982) popisuje, že menstruační houby v sobě obsahují větší množství bakterií, než se objevuje na tamponech. Také dodává, že u menstruačních hub je větší riziko růstu bakterie Staphylococcus aureus a tedy větší riziko Syndromu toxického šoku (TSS). Ovšem v jiné studii, v jiném roce (Borowski 2011) je uvedeno, že neexistuje riziko vzniku TSS ve spojitosti s menstruačními houbičkami. V citované studii* se dále zkoumalo množení buněk bakterií Staphylococcus aureus , které produkují toxin TSST-1 (toxin, který způsobuje syndrom toxického šoku) a přišlo se na tyto výsledky: Obě značky zkoumaných tamponů produkovaly v laboratorních testech TSST-1, přičemž O.B. tvořil 9,3 μg/ml, Tampax 4,0 μg/ml a menstruační houba (značka Sea Pearls) 3,0 μg / ml. (Výzkum Tierno & Hanna, 1994)

Jistý článek na zahraničním serveru** zveřejnil toto:

Dr. Jen poznamenal, že menstruační houby nejsou testované a proto jsou potenciálně velmi nebezpečné. Rovněž se odkazuje na starší studii z osmdesátých let, kdy byly houby testovány a obsahovaly bakterie, písek, štěrk a případně další materiál. Jiný doktor v tomto článku, a to konkrétně Dr. Gunter, se na adresu menstruačních hub vyjádřil tak, že by se uvnitř pochvy mohly rozpadnout, v pochvě ulpět a na těchto kouscích by se množily bakterie. Celé by to mohlo vést k narušení poševního pH. Dále se vyjádřil: „Houba vás může při zavádění odřít, podívejte se jak hrubou strukturu má.“

Menstruační houby Natural Intimacy

Co nám ze zmíněných tvrzení a studií vyplývá?

Bylo by potřeba udělat studie nové, opravdu se v roce 2019 budeme opírat o studie menstruačních hub z roku 1982? Dokonce jsem udivená, že v tom roce se již jako menstruační pomůcky používaly. Ano, existují zmínky, že mořské houby se používaly jako menstruační pomůcka již v antice, ale až poslední roky zažívají své znovuobjevení. Pevně věřím, že za skoro 40 let se technologie a způsoby změnily natolik, že houby jsou sice šetrně, avšak důkladně od těchto „jiných materiálů“ očištěné.

Dále se můžeme ptát: jaké menstruační houby se zkoumaly? Byly tyto houby správně vydesinfikované v roztoku s Tea Tree olejem (viz níže)? Podobných otázek mne napadá ještě spousta...

  • Co si má laik vyvodit ze dvou studií, které mají protichůdné výsledky? Nevím, co si z toho vezmou jiní, ale mě osobně více zajímají závěry ze studie, která proběhla v roce 2011 než v roce 1982.
  • Závěr o tom, že riziko s tampony je u některých značek skoro dvojnásobné oproti menstruační houbě, mi přijde naopak zajímavý. A u tohoto závěru bychom se možná měli pozastavovat více.

(Je také zajímavé, že na jiném místě v dané studii zkoumali vědci obsah dioxinů v tamponech. Vyšlo jim určité množství. Stejné zkoumání poté provedl i výrobce těchto tamponů a tomu vyšly úplně jiné hodnoty a to: tampony neobsahují žádné dioxiny. Můžeme se tedy jen ptát, na kolik je taková studie objektivní?)

  • Tvrzení dalších dvou lékařů jsou rovněž zajímavá. Cokoliv, co není prozkoumané, je nutně nebezpečné?
  • Poznámky dalšího pana lékaře svědčí o tom, že není obeznámen se správným použitím menstruační houby (neodřou vás, neboť se zavádějí mokré). Dovolím si odbočku a vzpomenu na začátky používání menstruačních kalíšků, kdy mnoho lékařů mělo tendenci k této pomůcce vynášet nějaký verdikt bez toho, aniž by kdy kalíšek viděli nebo si o něm načetli alespoň základní informace. (Padaly závěry typu: menstruační kalíšek může způsobit otravu krve, když jej máte zavedený v kuse 5 dní po dobu menstruace apod.) Toto hodnocení mi připadá obdobné.

Ovšem co kvůli nejednoznačným výsledkům studie skutečně nevíme je, zda houbičky např.oproti tamponům obsahují méně/stejně/více bakterií a dalších zdraví nebezpečných látek. Pokud se tedy obáváte, že je menstruační houbička nehygienická, zvolte menstruační kalíšek. U toho již máme výzkumy dostatečné a závěr je ten, že lékařský silikon je materiál, na kterém se bakterie nemnoží. Případně si vyberte menstruační pomůcku jinou.

Menstruační houba a Tea Tree

Mnoho žen menstruační houbičky používá z důvodu, že se chtějí zbavit různých mykóz. Roztok soli s Tea Tree, ve kterém se houby mohou desinfikovat, totiž působí antisepticky a má také antimykotické účinky. Tea Tree má rovněž ty účinky, že zničí případné zárodky bakterií, které by mohly způsobit kvasinkové či jiné infekce a mykózy.

Čistý Tea Tree olej je nejsilnější přírodní antiseptikum.
Čistý Tea Tree olej je nejsilnější přírodní antiseptikum. Ničí bakterie, kvasinky i plísně.

Poznámka: Některé ženy jsou na Tea Tree olej alergické - v takovém případě jej prosím nepoužívejte, mohla by se objevit alergická reakce.

Zkušenosti uživatelek menstruačních hub

Své zkušenosti uživatelky houbiček sdílely (a pravidelně sdílejí) v naší uzavřené skupině Kališnice. Zde předkládám anonymně několik z nich:

„Nejsem moc náchylná na záněty a ani po houbě se mi nikdy nic neobjevilo. Když se houba čistí v Tea Tree tak to proti zánětům pomáhá. Je to skvělá alternativa.“

„Houbička mi přijde nehygienická.“

„Přešla jsem na houbičky právě kvůli mykózám, které jsem měla po použití tamponů. Spolu s Tea Tree Oil solí mám klid“

„Po použití houby jsem měla zánět.“ (Bohužel daná žena již ve skupině nebyla, abych se podrobněji zeptala na způsob používání houby, čištění, desinfekci apod.)

„Maximální spokojenost s houbou, k tamponům se díky nim nikdy nevrátím a zbytek se uvidí. :)“

„Používám menstruační houbičku a zrovna ji testuji v nejsilnější den a vše v pohodě. Vyplachuji po 2,5 hodinách.“

A za mě top hodnocení, které se do odborného článku určitě hodí:
„Houbička je nebe ve frndě.“

Více zkušeností s menstruační houbou si můžete přečíst v článku Zkušenosti žen s menstruační houbou.

Závěrem...

Před použitím jakékoliv menstruační pomůcky zhodnoťte její výhody a také nevýhody. Vždy platí: co vyhovuje jedné ženě, nemusí vyhovovat jiné ženě (a naopak). Pokud by se po použití jakékoliv pomůcky objevily nepříjemné pocity (svědění, pálení, pocit tlaku, bolest hlavy...), přestaňte tuto pomůcku používat a zaměřte se na příčinu vzniku těchto potíží (alergie na materiál, špatná manipulace, probíhající zánět a podobně).

* In The Red: A private economic cost and qualitative analysis of environmental and health implications for five menstrual products (duben,2015)
Submitted by: Caitlyn Shaye Weir, BSc Combined Honours, Environmental Science and Gender and Women Studies, Dalhousie University
With the generous support of: Project Co-Supervisor, Dr. Tarah Wright, Associate Professor of Environmental Science, Dalhousie University and Project Co-Supervisor, Dr. Peter Tyedmers Professor and Director for the School of Resource and Environmental Studies, Dalhousie University

** https://metro.co.uk/2016/05/20/why-you-shouldnt-use-sea-sponges-as-a-natural-alternative-to-tampons-5894193/

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Mořská houba jako varianta menstruační hygieny

Již delší dobu jsou na trhu k dostání přírodní mořské houby. Jako mycí a kosmetické houby jsou oblíbené především díky svým desinfekčním účinkům a velké savosti. Jedná se ale také o zajímavou přírodní variantu dámské intimní hygieny!

Pěstování mořských hub

Častokrát jsem byla svědkem debaty nad menstruační mořskou houbou - alternativou ke klasickým tamponům. Vyskytlo se tam několik zejména etických otázek, na které si zde odpovíme.

Ženské pohlaví "pod lupou"

V našem dvoudílném článku se zaměříme na mužské a ženské pohlavní orgány. Všeobecně známé informace vynechám a zaměřím se pouze na to nejpodstatnější a nejzajímavější. Vzhledem k tomu, že „dámy mají přednost“ začneme u nich.