Pěstování mořských hub

Častokrát jsem byla svědkem debaty nad menstruační mořskou houbou - alternativou ke klasickým tamponům. Vyskytlo se tam několik zejména etických otázek, na které si zde odpovíme.

Četla jsem či slyšela, jak ženy prohlašují: „A to si dovnitř vkládáte mrtvého živočicha? To ho musel někdo zabít, abyste tuto pomůcku mohly použít? Nedochází kvůli pěstování k velkému a zbytečnému drancování moří? A nejsou využívané děti pro sběr těchto hub?“ A mnoho dalších takovýchto otázek… Samozřejmě je dobré a důležité se ptát, proto si některá tato tvrzení a informace uvedeme na pravou míru.

Mořská houba není živočich

Ani ryba ani rak, ani živočich ani rostlina, co to tedy je? (Podrobněji si o tomto tématu můžete přečíst ve článku Mořská houba není rostlina.) Mořské houby mají svůj vlastní kmen, který se nazývá Porifera - houbovci a obsahuje velké množství čeledí. I nyní v rámci kmene Porifera dělají vědci občas různé změny, neboť jejich zařazení mezi živočichy není tak jednoznačné. A i když o nich mluvíme jako o živočiších, nepohybují se (to zvládají pouze jejich larvy). Rozmnožují se různými způsoby v závislosti na druhu. Jsou známé svou velkou schopností regenerace, neboť po odlomení některé části rychle dorůstají. Žijí v hloubkách od 5 do 60 m a živí se převážně planktonem. Sbírají se v oblastech teplých moří, a to nejvíce v oblastech Floridy, Kalifornie, Mexického zálivu a Karibiku. A používají se již několik tisíc let.

Mořské houby rostou v tropických mořích

To je vražda, napsala…

Je to tedy vražda nebo ne, když se houby sbírají (v tomto případě odřezávají)? Odpovědět si musí každý sám, neboť se jedná spíše o subjektivní záležitost. Houba po odřezání své části neumírá, ale znovu dorůstá.

Drancování moří

Jak se sám Richard Kašpar, majitel největší firmy na dovoz mořských hub k nám do ČR (Carribean Sun), vyjadřil: „Pokud by se skutečně jednalo o drancování moří, tak po dvanácti letech, kdy houby pěstujeme, by již skutečně nebylo co sbírat, tedy drancovat – tak velkou lokalitu opravdu nemáme.“

Houba se sbírá ručně a opatrně tak, aby se neporušil její kořen. Sběr se provádí formou řezu a to maximálně ve dvou třetinách, aby houba mohla opět zregenerovat. Takovýto ořez bychom mohli přirovnat k běžnému prořezávání větví ovocných stromů.

Sběr je prováděn jak v přírodních lokalitách, tak v místech, které bychom mohli nazvat farmou. Na takové farmě je připravené podloží a na něm jsou pomocí štěpu namnožené houby, které se nechávají dorůst do různých velikostí. (Aby byly mořské menstruační houby ve velikosti S, ale i ve velikosti L…). V chráněných mořských svatyních a v korálových útesech je sběr přísně zakázán.

K tomuto tématu ještě pan Kašpar dodává: „Na sběr máme také licence. V USA jsou dvě vládní agentury, které hlídají jak, kdy, kde a také kolik toho z moře sbíráme. Stejně jako se to hlídá v případě lovu ryb z moří. Opravdu v tomto případě nelze dělat cokoli nelegálně. Navíc když houby vyvážíme z USA do Evropy - bez povolení a průkazů o původu by to skutečně nebylo proveditelné.“

Sběr je prováděn i v přírodních lokalitách, ale na základě licence.

Dětská práce

Děti se v případě výlovu mořských hub skutečně nezneužívají. Pro sběr je totiž potřeba schopných a vycvičených potápěčů, kteří k tomu mají dostatečnou a potřebnou průpravu a školení.

Je zde ale jedno velké ohrožení pro mořské houby

A to neplatí samozřejmě pouze pro ně, trpí tím také další mořští živočichové. Řeč je o zvyšujícím se znečištění v mořích a oceánech. Kvůli své filtrační funkci nejsou totiž houbovci schopni ve znečištěné vodě růst a následkem toho hynou. A jak může každý z nás tomuto znečišťování zamezit? Začít sám u sebe – není to "klišoidní" prohlášení, ale nutnost pro naše přežití.

Menstruační houby jako ekologická varianta hygieny při menstruaci

Žijme proto šetrně a přátelsky vůči naší planetě. Začít můžeme například tím, že namísto klasických pracích prostředků, budeme používat ty ekologické, které jsou šetrnější a nedráždí naši pokožku. Dále můžeme pomoci například tím, že nebudeme vytvářet zbytečný odpad a již vzniklý odpad vytřídíme. A v neposlední řadě jako ženy pomůžeme přírodě používáním ekologických menstruačních potřeb, jakými jsou právě menstruační houby, látkové vložky nebo menstruační kalíšky...

Zdroj informací: www.menstruacnihouby.cz a písemná komunikace s Richardem Kašparem, majitelem firmy Carribean Sun.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Sůl z Mrtvého moře

Mrtvé moře a jeho sůl znají lidé z celého světa. Jen do Čech ji dováží několik firem a lidé si ji kupují pro její blahodárné účinky, ať již v podobě soli do koupele nebo jako součást kosmetických přípravků.

Je to na houby

Když se nedaří, říkáme, že všechno je na houby, ale v našem případě toto pořekadlo pozměníme a otočíme: Houby jsou na všechno! Opravdu, je to tak. Využití přírodních mořských hub je totiž tak široké! V dnešním článku si o tom povíme ...