Je to na houby

Když se nedaří, říkáme, že všechno je na houby, ale v našem případě toto pořekadlo pozměníme a otočíme: Houby jsou na všechno! Opravdu, je to tak. Využití přírodních mořských hub je totiž tak široké! V dnešním článku si o tom povíme ...

K čemu se dají houby použít?

Menstruační pomůcka

O používání mořských houbiček, jako menstruační hygienické pomůcky, jsme se zmiňovali již mnohokrát. Vše je krásně shrnuto v článku Mořská houba jako varianta menstruační hygieny.

 

Mořské houby jako varianta menstruační hygieny

Domácnost

V domácnosti můžete využít mořské houby namísto klasických kuchyňských houbiček. Oproti těm syntetickým, vydrží mořské houby mnohem déle a nerozpadají se. Kromě nádobí s nimi můžete umývat také nábytek či jiné předměty. Chcete-li se zbavit nepříjemného zápachu (např. cigaretového kouře) nechejte houbu nasáknout octem a houba pach pohltí.

Technické využití

I na tomto poli je jejich použití velmi široké! Za zmínku stojí využití hub v optickém a zbrojním průmyslu. Nemyslím si ale, že by mnozí z nás potřebovali odsát vodu z broušených čoček nebo načernit zbraň. Ale auto si umývá skoro každý, že? Mořskou houbou se dá umýt i tabule (vsadím se, že přímý zásah mořskou houbou je mnohem příjemnější záležitost než dostat tou syntetickou. Její pachuť si dodnes živě vybavuji …)

Péče o tělo

Houby se dají použít při mytí, masírování a saunování. K mytí můžete volit z mnoha druhů a velikostí. Pro peeling můžete použít lufu a dokonce se mořskou houbou můžete i odlíčit.

Odličování

Nadchla jsem se myšlenkou, že můžu nahradit klasické odličovací tampony. Jsou příjemné, ale vadí mi, že je po každém použití musím vyhodit. Mořskou houbou se oproti tomu můžete odličovat skoro půl roku a to už je rozdíl, že? Neváhala jsem proto vyzkoušet několik typů mořských hub, abych zjistila, která houba se k tomu účelu hodí nejlépe. Obvykle se pro odličování doporučuje malá kosmetická houba žlutá nebo minerální. Žlutá varianta je oproti té hnědé jemnější, ale minerální v sobě obsahuje daleko více minerálů (jak již samotný název napovídá).

Moje zkušenost:

Žlutá kosmetická houba je příjemná, ale při odličování očí mě jemně škrábala. (Znám ale spoustu žen, které s klidem odličují celý obličej pouze za pomocí této). Mám citlivější pokožku, proto jsem pátrala dál. U hnědé minerální jsem již při koupi věděla, že na oční oblast se rozhodně nehodí. Používám ji jednou týdně k promasírování celého obličeje. Odstraní odumřelé kožní buňky a dodá pokožce i minerální výživu. Kromě těchto dvou zmíněných jsem pro odličování vyzkoušela také mořskou vlnu, ale ta mne tolik nenadchla (ponechala jsem si ji na umývání celého těla). Nakonec jsem ale i já našla svou favoritku: jako univerzální odličovací houbička se mi osvědčila houba jaderská. Roste v Jaderském moři a vytváří velmi hustou, zároveň však jemnou strukturu, která je k očím velmi šetrná.
K odličování můžete použít jakékoli odličovací mléko, pod tekoucí vodou se vše z houbičky vymyje, dokonce i černá řasenka.

Mořské houby na mytí těla a odličováníŽlutá karibská a hnědá minerální mořská houba.

Na mytí

I pro mytí si můžete vybírat z několika variant. Velmi příjemná houba na mytí je mořská vlna. Z klasických mycích hub můžete volit karibskou nebo pacifickou. Tmavá houba by u žádné „milovnice hub“ neměla chybět, je bohatá na minerální látky - obsahuje anorganické soli sodíku, jódu, brómu a křemíku. Je tvrdší, krásně proto promasíruje celé tělo (a dokonce pomáhá proti celulitidě a vyhlazuje strie!)

Moje doporučení:

Ženy, vybírejte si houby spíše menší a muži větší. Menší houba se nám ženám lépe uchopuje a manipulace s ní je snadnější.

Zajímavosti o houbách

  • Houby obsahují látky, které mají antiseptické účinky a dokážou zvýšit hladinu jódu v těle.
  • Obsahují přibližně 14% jódu, což znamená, že 1g mořské houby má stejné množství jódu jako 130 l mořské vody!
  • Jód se z houby vstřebává přes pokožku a posiluje funkci štítné žlázy, působí antibakteriálně, předchází zvyšování cholesterolu v krvi a brání rozvoji arteriosklerózy.

 

Pro čištění mořských hub se hodí sůl nebo sůl s Tea tree

Jak se o houby starat?

Životnost houby je přibližně 6 měsíců v závislosti na tom, jak se o ni budete starat. Jelikož je pro houby přirozené slané mořské prostředí, nejlépe jim uděláte, když jim toto prostředí nasimulujete. Proto jim, jednou za čas, dopřejte slanou lázeň. Použijte čistící sůl na mořské houby. Sůl rozpusťte v přiměřeném množství vody o teplotě okolo 37°C. Houbu ponořte do roztoku a opakovaně zmáčkněte. Poté ji nechte ponořenou v tomto roztoku minimálně 5 hodin. Pro zvýšení účinku soli můžete přidat několik kapek citrónové šťávy. Po vyčištění důkladně propláchněte čistou vodou.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Mořská houba jako varianta menstruační hygieny

Již delší dobu jsou na trhu k dostání přírodní mořské houby. Jako mycí a kosmetické houby jsou oblíbené především díky svým desinfekčním účinkům a velké savosti. Jedná se ale také o zajímavou přírodní variantu dámské intimní hygieny!

Sůl z Mrtvého moře

Mrtvé moře a jeho sůl znají lidé z celého světa. Jen do Čech ji dováží několik firem a lidé si ji kupují pro její blahodárné účinky, ať již v podobě soli do koupele nebo jako součást kosmetických přípravků.

Často kladené dotazy - menstruační houby

Otázky, na které se nás ženy často ptají, když si chtějí pořídit menstruační houbu nebo když už ji používají a mají nějaké potíže.