Gabriela Tuatti: "Nikdo jiný než vy sami vás nevyléčí"

Představte si, že se chystáte na páteční večírek, zčistajasna se vám udělá špatně a odveze vás záchranka. Když se probudíte, uslyšíte verdikt: Endometrióza s vyhlídkou na to, že nikdy nebudete mít děti. To potkalo, tehdy 23letou Gabrielu Tuatti Vágnerovou. Od té doby uběhlo již 8 let, Gabriela se vyléčila, má nádherného syna a pomáhá ženám se stejným verdiktem…

Gabrielo, mohla bys nám říct o své cestě?

Dnes to cítím tak, že se vše dělo přesně tak, jak mělo, abych dnes mohla být tam, kde jsem. I když moje puberta a s ní spojená menstruace, přijetí svého ženství a dospívání, nebyla zrovna procházka růžovým sadem (ale čí vlastně ano?). Nelituji ničeho, díky bolesti, kterou mi přinášela menstruace a endometrióza, jsem se stala lepším člověkem. Především sama pro sebe. Více pečuji o sebe a své zdraví a teď už přes rok o svého milovaného chlapečka. Potřebovala jsem tu lekci, abych šla tou správnou cestou, která rozhodně ještě nekončí. Našla jsem své poslání.

Jak ses při endometrióze léčila?

Zpočátku jsem byla úplně vyděšená a podlehla jsem nátlaku lékařů, podstoupila hormonální léčbu Zoladexem a prošla umělým klimakteriem. Představa odstranění dělohy a vaječníků mě na nějakou dobu úplně paralyzovala. Ale vesmír nechtěl, abych podlehla úplně a postupně mi posílal signály, které mě vracely k přírodě. Nejdřív jsem si uvědomila, že musím změnit stravu a po návratu z nemocnice jsem několik měsíců žila prakticky jen z různých proteinových koktejlů. Přestala jsem kouřit, pít alkohol a hlavně jsem se snažila pozitivně myslet, protože ve stavech, kdy máte úplně rozhozené hormony, je to jen kousek na psychiatrii, alespoň u mě.

Gabriela Tuatti Vágnerová

Nicméně léčbu Zoladexem jsem odmítla až po 11 měsících, kdy už jsem četla o bylinkách, hormonální józe a meditaci. Přešla jsem na léčbu pomocí hormonů v tabletách a dál hledala informace o alternativní léčbě endometriózy všude ve světě. Smutné bylo, že jsem tehdy nenašla jediný pozitivní příběh ženy, která by se vyléčila. Řekla jsem si, že jsou jen dvě možnosti - vzdát to a zařadit se do davu, anebo vytrvat a hledat, a pokud to dokážu, ukážu to všem ženám, abych jim pomohla dodat odvahu, inspiraci a sílu.

Ovšem nechtěla jsem se úplně odpoutat od klasické medicíny, to ani nepovažuji za rozumné. Je potřeba být v harmonii se vším a bez lékařů přece nevidíte, zda se váš stav lepší. Ono je v konečném důsledku téměř jedno, co vám pomůže, ale hlavně že pomůže.

Je důležité být si vědom toho, že vás nikdo jiný než vy sami nevyléčí. Ani lékaři, ani bylinky, ani léčitel nebo šaman. Dokud tomu sami nebudete věřit.

Já věřila bylinkám a síle přírody, meditaci a józe. Hodně mi pomáhal kontryhel, řebříček, konopí, měsíček, mochna husí a pupalka. Dělala jsem si čaje a sedací lázně. Při další prohlídce byl stav o 40 procent lepší. To za to stojí, ne?

Ale já chtěla víc… Začalo mě hodně bavit starat se o sebe a vidět výsledky. Po vyšetření jsem se rozhodla, že se naučím vyrábět vaginální gynekologické čípky, což mi chvíli trvalo, ale nakonec jsem na sobě učinila pokus a světe div se, mám 16měsíčního syna. K dnešnímu dni jsem pomohla 6 ženám za rok k miminku, a tito andílci jsou pro mě tou největší odměnou.

Změnila jsi během léčby i svůj jídelníček?

Ano, po proteinových koktejlech jsem usoudila, že nechci jíst maso plné hormonů a polotovary. Začala jsem jíst, žít a myslet opravdu zdravě. To musí člověk zažít, se změnou stravy se mění postupně vše. Když si uvědomíte, z čeho pochází slovo VÝŽIVA :) Začala jsem vyživovat nejen své tělo, ale celý koloběh svého života. Dnes si hodně hraju s vitariánstvím, přivedl mě k tomu paradoxně můj syn, nemá moc rád teplé jídlo a odmítá maso a většinu živočišných potravin.

Vnímáš, že tě endometrióza jako ženu změnila?

Myslím, že mohu s klidným srdcem říct, že endometrióza ze mě ženu teprve udělala. Uvědomila jsem si, že díky potlačení ženství trpíme onemocněním lůna, dává to přece smysl, ne? Žijeme v době, kdy se přestává pohlížet na základní lidské potřeby, emoce se běžně potlačují, na vše existuje tabletka. Hlavně, aby se člověk nezabýval příliš sám sebou, nemluvě o výchově a sexualitě dnešní doby. Chybí mi na ulici potkávat bohyně, všechny ženy mezi sebou soupeří a je málo spokojených se sebou samými. Já si vybrala cestu zpět k archetypu ženy bohyně a tak o sebe i pečuji. Chci-li změnit svět, začínám u sebe. Odměnou se mi dostává menstruace, která nebolí, které si vážím a prožívám ji vědomě a s láskou. Po pěti letech bez menstruace si žena uvědomí, jaký je to dar.

Pořádáš setkání žen, které trápí endometrióza - Láskou Lůno Léčit. Jak takové setkání probíhá? Vidíš u žen zlepšení?

S ohromnou radostí v srdci mohu říct, že vidím zlepšení, někdy už během sezení poznám, že má žena další chuť bojovat. To je základní esence úspěchu, musí vás to bavit jako váš nejmilejší koníček.

Tato skupinová setkání jsou především pro ženy, které chtějí cítit energii podpory, když se s podobným/stejným/horším problémem sejde více žen. Ta svoboda sdílení a pochopení, které se vám na setkání dostane, jsou už samy o sobě léčivé. Mou funkcí je sdílení mé vlastní zkušenosti, sdílení receptů na různé masti, tinktury, koupele, oleje, jídla, krátká meditace a cvičení. Jako bonus v těchto měsících dostávají ženy léčení pomocí REIKI od mé brazilské kamarádky a kolegyně, mistryně Reiki 4. stupně.

Pro ty, které by raději nahlédly pod pokličku psychosomatických příčin individuálně, nabízím osobní konzultace.

Lékaři je tato nemoc nazývána jako "záhadná" a neví, proč vzniká. Vypozorovala jsi nějakou podobnost u žen, u kterých se tato nemoc projevuje?

Nevědí nebo nechtějí vědět? Mně je divné, že umíme transplantovat srdce, hledat vodu na jiných planetách a nevíme, odkud nemoc přichází? Každý ať se zamyslí sám. :)

Určitá podobnost tam jednoznačně je, většina žen si stěžuje na dopady po dlouhodobém užívání HA, mnoho z nás má psychosomatický původ a především vidím chybu ve stravě. Jídlo je plné hormonů, konzervantů, náhražek a přísad neznámého původu. Z čeho mají ta těla být zdravá, když jíme jen mrtvé a umělé jídlo?
Proč nemají zvířata endometriózu? A proč ji neměly naše babičky?

Všechny kurzy jsou plné receptů našich babiček a prababiček. Naši předkové věděli i bez vědy, jak se léčit.

Kromě tohoto kurzu pořádáš rovněž kurzy o bylinkách, co všechno na těchto kurzech učíš? Mimochodem se mi velmi líbilo označení, že zde můžeme nechat projevit svůj archetyp ženy léčitelky.

Aktuálně ke mně můžete přijít na kurz bylinných mastí, herbář pro začátečníky nebo výrobu bylinkových mýdel. Každý kurz zabere zhruba čtyři hodiny a snažím se během nich svým klientům předat co nejvíce ze svých zkušeností a znalostí. Z kurzu mastí a mýdel si odnesete hotový produkt, který si sami v praktické části vyrobíte. Všechny kurzy jsou plné receptů našich babiček a prababiček. Naši předkové věděli i bez vědy, jak se léčit. S úctou k naší planetě.

A na závěr: je nějaká kniha či film, který tě ovlivnil na tvé cestě a který bys případně ráda doporučila jiným ženám?

Nedávno jsem viděla nádherný dvoudílný film Červený stan, měly by se na něj podívat všechny matky s dcerami. Co se týče knih, myslím, že mě ovlivnilo cokoli, co jsem přečetla, i když byla tematika někde jinde. Signály z vesmíru můžete čist i na billboardu, a tak čtu srdcem úplně vše kolem sebe. Co se dotkne mého srdce, to je zpráva pro mne.

Gabriela Tuatti (Vágnerová)
Gabriela Tuatti (Vágnerová)

Gabriela vede kurzy Láskou Lůno Léčiti, kde se setkávají ženy, které se chtějí vyléčit z ženských potíží. V léčivém ženském kruhu se naučíte nejen milovat sama sebe, vážit si svého ženství, ale především obdržíte rady a recepty, jak se nemoci zbavit. Svůj „archetyp ženy léčitelky“ projevuje také v kurzech Herbář pro začátečníky. Můžete přijít na skupinové kurzy, které se pořádají po celé České republice či navštívit individuální sezení.

www.gabrielatuatti.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Bolestivá menstruace a kalíšek

Kalíšek jsem si koupila v září 2013, takže už téměř rok jsem spokojená uživatelka. Po dlouhém hledání, které bylo velice náročné a myslela jsem, že nikdy neskončí, jsem se rozhodla pro Lunette 2. A musím říct, že tahle věc mi obrátila svět naruby.

Endometrióza

Jedná se o poměrně novou nemoc, prvně byla popsána v roce 1860. Současná klasická medicína ale stále nemá přesnou odpověď na otázku, jak a proč endometrióza vzniká. Proto není na škodu čerpat informace i odjinud, například z medicíny holistické. Tomuto odvětví medicíny se věnuje například bývalá gynekoložka MUDr. Christiane Northrup. Ta v roce 1985 založila zdravotní středisko pro ženy (Women to women - Ženy ženám). Ve svém zdravotním středisku učí a ukazuje, jaký vliv má na nemoci myšlení, životní styl, strava a náš přístup k sobě samé.

Biodynamická farma Wegwartehof

Farma Čekankový dvůr leží v Rakousku v přírodní rezervaci poblíž města Göpfritz (blízko českých hranic). Farmář Andreas Höritzauer, jeho rodina i přátelé spravují 6 ha půdy dle zásad biodynamického zemědělství. Respektují přirozené cykly přírody, kultivují půdu a za odměnu si berou rostliny, které na ní vyrostou.