Jak se správně starat o menstruační kalhotky

Pokud jste si pořídily domů menstruační kalhotky, určitě chcete, aby vám vydržely co nejdéle. Sepsaly jsme pro vás proto návod, jak se o ně starat co nejlépe.

Před prvním použitím

Všechny kalhotky doporučujeme před prvním použitím vyprat. U některých značek (třeba SaYu) je to vyloženě nutnost, protože ideální savosti se dosáhne až po několika vypráních. U většiny značek se vypráním aktivuje savá vrstva, navíc je to i dobré i z hlediska hygieny – přece jenom pár rukama kalhotky během výroby a balení prošly.

Po použití

Po použití je potřeba kalhotky proprat ve studené vodě, dokud nebude voda čistá. Je důležité nemnout a netřít savou vrstvu (především u merina) a přebytečnou vodu vymačkat, ale moc nekroutit či neždímat, aby se nepoškodila savá membrána a nepropustná vrstva. Pokud se následně nechystáte prát, dejte kalhotky uschnout – určitě je nenechávejte namočené a neskladujte „namokro“, nedělá jim to dobře. Pokud máte kalhotky světlé, na skvrny funguje dobře žlučové mýdlo. Pozor, to ale nepoužívejte na kalhotky s merinem, tam doporučujeme olivové či marseillské.

Jak prát menstruační kalhotky
Menstruační kalhotky Meracus, prací gel Ulrich a marseillské mýdlo.

Pokud je dáte hned prát, perte je v tekutém pracím prostředku bez aviváže (u kalhotek s merino vrstvou doporučujeme prostředek na vlnu, ale ideálně bez lanolínu). Mně se na praní nejlépe osvědčily prací gely od značky Ulrich (konkrétně s mydlicí lékařskou). Nepoužívejte sypký prací prášek, mohl by poškodit membránu. Kalhotky můžete prát na 30 °C, resp. 40 °C (dle doporučení výrobce). Kalhotky Meracus lze prát i na 60 °C, ale pozor, výrobce kvůli vnitřní vrstvě z bavlny doporučuje praní na 40 °C. Bavlna se tedy může při praní na vyšší teploty srazit, ale na funkčnost kalhotek to vliv mít nebude (všechny ostatní vrstvy jsou na vyšší teploty dělané).

Menstruační kalhotky s krajkou či s merino vrstvou je lépe dávat do ochranného sáčku, vydrží tak déle pěkné.

Většina výrobců nedoporučuje používat při praní kalhotek desinfekční prostředky, aby nedošlo k poškození membrány. Stejně tak nepoužívejte aviváž, kalhotky by nebyly tak savé (a mohla by se poškodit membrána). Pokud chcete použít něco navíc kvůli hygieně, doporučujeme desinfekční máchadlo. Do praní (a to i merino kalhotek) můžete přidat i 1-2 polévkové lžíce octa.

Často se ptáte, zda je kalhotky možné prát jenom v ruce. Z naší osobní zkušenosti v tomto případě hodně záleží na tom, jak tvrdou máte vodu. V místech s měkkou či středně tvrdou vodou to není problém, ale pokud máte hodně tvrdou vodu, savá vrstva při praní v ruce trochu ztvrdne a kalhotky nejsou tak příjemné na nošení.

Sušení

Kalhotky můžete klasicky pověsit, případně rozprostřít na sušáku. Určitě je nedávejte do sušičky nebo na topení, můžete tím poškodit jejich správnou funkčnost. Rovněž se nedoporučuje sušit je na přímém slunci. Mně osobně se osvědčilo sušit je naruby, savá vrstva tak lépe a rychleji proschne.

Tereza Čajanová
Autorka článku

Grafomanka, organizátorka vesmíru, alchymistka a experimentátorka. Vystudovala mezinárodní vztahy a prošla si několika korporáty, než zjistila, že nejspokojenější je, když dělá, co ji baví – píše články, testuje na sobě novinky a organizuje balíčky. 😊 Má ráda přírodní kosmetiku a snaží se mít udržitelný přístup k životu. Láska k vůním, bylinkám a alchymii ji přivedla ke studiu aromaterapie. Miluje čokoládu, dobré víno a cestování.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak vybírat menstruační kalhotky

Výběr menstruačních kalhotek na českém trhu je stále větší, takže si ty „své“ může vybrat prakticky každá žena. S přibývajícím množstvím značek je ale taky stále složitější se v nich zorientovat a nějaké si vybrat. Není to úplně jednoduchá volba „buď, anebo“, faktorů výběru je trochu více. V tomto článku se vám pokusíme s výběrem trochu poradit a nastínit, jak a podle čeho vybrat.

Menstruační kalhotky v roce 2020

Menstruační kalhotky jsou kalhotky, které jsou opatřené nepropustnou vrstvou a některé z nich mají i savou vrstvu. Abychom se v jednotlivých typech lépe vyznali, vytvořili jsem následující rozdělení.

Tipy a triky při ekologickém praní

V minulém článku o eko praní jsme si pověděli, jaké je složení konvenčních pracích prostředků. V tomto pokračování si řekneme potřebné rady a triky, jak správně prát s ekologickými pracími prostředky.