Menstruační kalhotky v roce 2020

Menstruační kalhotky jsou kalhotky, které jsou opatřené nepropustnou vrstvou a některé z nich mají i savou vrstvu. Abychom se v jednotlivých typech lépe vyznali, vytvořili jsem následující rozdělení.

Tento článek je z roku 2020. Aktualizovaný článek Menstruační kalhotky najdete zde.

Možná jste také poslední dobou zaznamenali další variantu menstruační pomůcky: menstruační kalhotky. I když u nás se jedná zatím o novinku, ženy v Asii menstruační kalhotky znají velmi dobře a jsou u nich populární. I v Americe ženy menstruačním kalhotkám „přicházejí více na chuť“. Jak se mezi sebou menstruační kalhotky liší a jaké jsou jejich výhody a nevýhody, shrnuje tento článek.

Čím se menstruační kalhotky odlišují od těch běžných?

Nebojte, nebudeme mluvit o kalhotkách, které používáte pouze 5 dní v měsíci o tzv. velkých bombarďácích, které jste zdědila po své prababičce a ve kterých je vám během vaší menstruace tak pohodlně. Ne, tak ty opravdu nemáme na mysli. Menstruační kalhotky jsou kalhotky, které jsou opatřené nepropustnou vrstvou a některé z nich mají i savou vrstvu. Abychom se v jednotlivých typech lépe vyznali, vytvořili jsem následující rozdělení:

Varianty menstruačních kalhotek

V základu bychom mohli menstruační kalhotky rozdělit do třech skupin:

Kalhotky lépe uzpůsobené pro menstruaci

Na první pohled nepoznáte, čím se tyto kalhotky od běžných liší, ale už na ten druhý pohled pochopíte. Je to drobný detail, který menstruaci s vložkami udělá více pohodlnější a estetičtější záležitostí. Tyto kalhotky mají v rozkroku kapsičku, do které můžete vložku zapnout či vlepit a křidélka zůstanou okolnímu zraku skrytá. (Takový problém řeší ženy například ve společné šatně, když se převlékají na cvičení nebo mají obavu, aby vložka nebyla viditelná, když si vezmou sukni či šaty. ) Zde můžeme zmínit například značku Gentle Day.

Menstruační kalhotky Dairy Doll

Nepropustné menstruační kalhotky bez savé vrstvy

Takové kalhotky jsou opatřené nepropustnou vrstvou, avšak samy o sobě savost nemají. Slouží hlavně jako ochrana oblečení v kombinaci s další menstruační pomůckou (například jako pojistka při silné menstruaci nebo v noci, kdy je riziko protečení nejvyšší). Takovými kalhotkami jsou například LaliPanties nebo nejméně savá varianta kalhotek Thinx.

Nepropustné menstruační kalhotky se savou vrstvou

Tyto menstruační kalhotky, jak už tomu název odpovídá, savost oproti předešlým mají. Jednotlivé kalhotky se ale mezi sebou svou savostí liší a savost se může také lišit v rámci jedné značky. Zde můžeme zmínit například menstruační kalhotky Thinx, Selenacare, Eivi či české značky Meracus, Snuggs a SaYu.

Výhody menstruačních kalhotek

Použití menstruačních kalhotek je velmi pohodlné, neboť všitá savá vrstva je velmi nenápadná. Nikdo tedy nepozná, že menstruaci máte (žádná vykukující křidélka či rýsující se tlustá vložka). Velkou výhodou je také to, že se nikde nic neposouvá.

Zkušenost: Při používání menstruačních kalhotek cítím velkou svobodu. Mám pouze „jeden kus menstruační pomůcky“ a nemusím nikde nic hlídat a dále řešit. Menstruační kalhotky jsou pro mě skvělým řešením na noc, ale beru si je i přes den – jen volím spíše šaty oproti přiléhavým kalhotám.

Nevýhody menstruačních kalhotek

Nevýhodou je, že při vyměňování použitých menstruačních kalhotek si musíte vysvléct také kalhoty či punčocháče, což může být například v zaměstnání náročnější.

Menstruační kalhotky Thinx

Menstruační kalhotky Thinx

Menstruační kalhotky, které slibují revoluci ve způsobu menstruace. Autorky celého konceptu řekly: „Tampony byly vynalezeny v roce 1931 a od té doby se kromě samolepicích pásků a křidélek hygienické potřeby nedočkaly zásadní inovace, tedy již více než 85 let. Je na čase to změnit.“ (Možná si říkáte: A co menstruační kalíšek? První pradědeček dnešního kalíšku byl světu představen již v roce 1860, tedy dříve než tampony – v tom se ženy nemýlily. Samozřejmě se mezitím dočkal mnohých vylepšení a inovací, to bychom mu zase křivdili. Více ve článku Historie menstruačních kalíšků.)

Můj komentář a zkušenost s kalhotkami Thinx

Pochopitelně nás menstruační kalhotky také velmi zaujaly a rozhodly jsme se je vyzkoušet. Jedny kalhotky nás vyšly zhruba na 1000 Kč, ale jejich cena se ještě navýšila o clo a poplatky spojené s dopravou z Ameriky. Jsou pohodlné. Zvolila jsem variantu Cheeky, která by měla odpovídat savosti jednoho tamponu, ovšem kalhotky mi poměrně rychle protekly, neboť nepropustná vrstva není po celé délce kalhotek. (Jak to mají další varianty těchto kalhotek, nevím.)

České menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky Meracus

V roce 2016 vznikly první české menstruační kalhotky Meracus. Stejná značka vyrábí také látkové vložky a kalhotky jsou vyrobeny z podobných materiálů. Varianta Plus má velmi vysokou savost a kalhotky dlouho vydrží. Podobnou savost mají noční kalhotky, které mají navíc prodlouženou savou vrstvu. Varianta Standard se hodí při slabší menstruaci nebo jako pojistka k menstruačnímu kalíšku nebo jiné pomůcce. Vyrábí se v černé a v růžové variantě. Vše o této značce a jednotlivých typech se můžete dozvědět v samostatném článku: Menstruační kalhotky Meracus.

Menstruační kalhotky Meracusky

Menstruační kalhotky Snuggs

V roce 2019 doplnila nabídku menstruačních kalhotek česká značka Snuggs. Jedná se o kalhotky, které jsou ušité ze speciálních materiálů: kombinace high-tech materiálů a nanovláken. Jsou určené pro slabou či středně silnou menstruaci (postupně budou doplněné také savější kalhotky pro silnější menstruaci). Díky speciálním materiálům jsou tenké jako běžné kalhotky. Jejich životnost je rok až rok a půl.

Menstruační kalhotky SaYu

Na konci roku 2019 se objevila další česká značka - menstruační kalhotky SaYu. Tyto kalhotky mají vnitřní vrstvu ušitou z merino materiálu (vlna), jsou velmi příjemné na nošení, ale je potřeba být opatrná při praní (pouze do 40 st.). Vyrábí se v různých velmi elegantních variantách a v jednoduchém designu jsou savější verze.

Všechny české značky menstruačních kalhotek a některé zahraniční značky můžete zakoupit v e-shopu Maluna.cz.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Recenze - menstruační kalhotky pro slečnu

Od doby, kdy mé mlaďounké dceři začala menstruace, jsme se obě docela natrápily. Bylo jí teprve 10 let, byla hodně hubená, nacpat klasickou vložku do těch malinkatých kalhotek bylo vcelku bizarní. Začala jsem se tedy rozhlížet na trhu. A pak na mě vyskočila na facebooku reklama na menstruační kalhotky Meracus a jedny jsme - na zkoušku - pořídily.

Menstruační kalhotky Meracus

Mezi menstruačními pomůckami můžeme nově přivítat také menstruační kalhotky. Ve světe se používají již déle, zatímco u nás tuto variantu teprve objevujeme. Proto nám dovolte podrobněji představit české menstruační kalhotky Meracus.