Jak do vody s menstruací?

Mít menstruaci, když je čas letních radostí u vody, není zrovna něco, o čem by ženy a dívky snily. Naštěstí v dnešní době se nabízí spousta šikovných hygienických pomůcek, s kterými se dá zvládnout i dovolená u moře či lekce plavání "ve špatném termínu". Seznamte se s výhodami bio tamponů, menstruačních kalíšků a menstruačních plavek.

Když tampon, tak bio

První řešení, které se u vidiny koupání během menstruace nabízí, je určitě tampon. Není to však řešení jediné a má svá "ale". Obyčejné tampony bývají z chemicky bělené bavlny a viskózy. Zbytky chemikálií (ať už použitých při bělení bavlny, nebo při jejím pěstování) poševnímu prostředí nesvědčí. Vysoce absorpční viskóza pochvu vysušuje, její vlákna se do pochvy uvolňují a mohou se tak stát "živnou půdou" pro nevítané kvasinky či bakterie.

Pro ženy, které se tamponů nechtějí vzdát, ale zdravotní a ekologická stránka věci jim také není lhostejná, jsou dobrou volbou tampony z biobavlny. Neobsahují plasty, nejsou parfemované, není v nich viskóza. Jsou vyrobeny pouze z certifikované bio bavlny – tedy bez použití pesticidů. Navíc jsou rozložitelné do pár týdnů.

Více o výhodách biobavlny čtěte zde:

Jak do vody s menstruací?
Foto Pexels.com

Kalíšek – k vodě nej pomůcka

Málo platné, i nejlepší biobavlněný tampon je na jedno použití a člověk musí myslet na včasné dokoupení dalšího balení. Taky má šňůrku, která může vyklouznout z plavek a poutat nechtěnou pozornost. Menstruační kalíšek je proto, pokud jde o plavání při menstruaci, naprosto nedostižná pomůcka. Má skvělý poměr cena - výkon, protože vydrží roky, vyjde vás násobně levněji než tampony, a nevytváří zbytečný odpad. Navíc spoustě žen stačí ho zavést ráno a vyprázdnit až večer.

Při správně zvoleném typu a velikosti kalíšku o této pomůcce prakticky nevíte, je zcela pohodlná. Na rozdíl od tamponů, které nasáknou vodou, ve které se koupeme, a mohou tedy podpořit vznik poševních infekcí, kalíšky jsou jedinou vhodnou ochranou, která vodu k děložnímu čípku nepustí.

Menstruační kalíšky se vyrábí ze zdravotně nezávadného lékařského silikonu, což je hypoalergenní materiál, který nevysušuje pochvu. Díky tomu jde mít kalíšek zavedený už ve chvíli, kdy menstruaci teprve čekáte a nechcete být jejím příchodem zaskočená.

Zkušenosti s plaváním a kalíškem najdete zde:

Menstruační plavky nejen pro malé ženy

Faktem je, že zavedení tamponu i kalíšku vyžaduje trochu cviku – a zejména pro dívky, které se s menstruací teprve sžívají, to může být těžko překonatelná překážka. Vodní radovánky (nejen) jim tak zachraňují menstruační plavky, hit posledních několika sezon.

Menstruační plavky vypadají jako běžné plavky, ale v klíně mají všitou speciální "vložku" z funkčních materiálů, která krvácení "uzamkne" v sobě, do okolní vody se nic neuvolní a krev se z plavek dostane až pod proudem tekoucí vody při jejich proplachování po použití. Svrchní materiál plavek navíc funguje vodoodpudivě, což podporuje výsledný efekt, že vše zůstane tam, kde má být (nicméně plavky se namočí, nefungují jako "skafandr", nemyslete si :-) ).

Menstruační plavky jsou určené pro střední až slabou menstruaci. Měly by zvládnout absorbovat 10 ml, což odpovídá savosti minimálně jednoho tamponu. Milují je ženy, kterým nevyhovují "pomůcky" dovnitř, i ženy, které mají menstruaci silnou a s tamponem či kalíškem stejně nemají dost jistoty, že neprotečou. Plavky pak fungují jako dobrá pojistka.

Potřebujete víc informací o tom, jak menstruační plavky fungují? Možná je najdete v těchto článcích:

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

K vodě už nemusíte jen s tamponem nebo kalíškem. Jak fungují menstruační plavky?

Menstruační plavky? Zní to trochu bláznivě, v každém případě však převratně. Vždyť plavání v době menstruace máme všechny spojené s nutností použít tampon. Případně kalíšek nebo menstruační houbičku. Ženy, které nemají rády pomůcky, co se zavádí dovnitř, pak měly ve svých dnech s koupáním utrum. Menstruační plavky by to mohly pohodově vyřešit. Pojďte se s nimi seznámit.

Cesta od kalíšku k menstruačním plavkám

Znáte to, ať člověk plánuje dovolenou sebelépe, menstruace se na ní vždy dostaví. Když jste ale vybavená, nemůže vám to zkazit náladu. Konzultantka Petra Cihlářová popsala svoji zkušenost s menstruačními plavkami Modibodi, se kterými sklízela na dovolené nejeden kompliment. Plavky zabodovaly po všech stránkách.

Plavání během menstruace

Koupání během menstruace? "To snad ne, to ses zbláznila. To nejde, protože... To se nesmí, protože..." Připomíná vám to něco? Nebo si dokonce myslíte, že plavání a koupání během menstruace je opravdu nevhodné či zakázané? Představíme vám několik mýtů, které ohledně tohoto tématu ve společnosti kolují, a na závěr vyzpovídáme i gynekologa.