Menstruační potřeby pro mladé dívky

Maminky dospívajících dcer si někdy nejsou jisté, jaké hygienické potřeby by jim mohly doporučit. Samy už třeba dlouho používají pomůcku, která jim skvěle vyhovuje, ale bude ta pravá i pro mladou dívku?

O tom jestli mohou mladé dívky používat menstruační kalíšek, jsme se rozepisovali v samostatném článku Panna a menstruační kalíšek. V tomto článku se ale podrobněji podíváme i na další varianty menstruačních pomůcek, které mohou mladé dívky během své menstruace využít.

Pohoda na prvním místě

Když si vzpomenu na své první menstruace bylo pro mne (a také pro dívky mého věku) důležité, aby nikdo nic nepoznal. Aby se, nedej bože, tlustá vložka nerýsovala pod přiléhavým oblečením, aby nikde nic neproteklo a skvrna na oblečení či na židli menstruaci neprozradila. Takovým problémům a trápením se dá předcházet. Ostatně jsou to podobné situace, které řešíme i jako dospělé ženy. Kromě vhodné menstruační pomůcky můžeme i lépe volit oblečení během menstruace: namísto světlého oblečení si vzít raději tmavé barvy a upnuté kalhoty protentokrát vyměnit za šaty či za sukni. Volná sukně či šaty jsou pro ženy a dívky před a během menstruace pohodlnější, většina žen totiž v tomto období mírně nabírá na váze, neboť tělo má tendenci v sobě zadržovat vodu.

Jaké menstruační potřeby vybrat pro mladou dívku?

Jak vybrat vhodnou menstruační pomůcku?

Jestli dívka může nebo nemůže používat menstruační pomůcky, které se vkládají dovnitř do pochvy, záleží na tom, jakou má panenskou blánu. Panenská blána totiž může vypadat různě: může být souvislá a neporušená nebo v sobě mít jeden či více otvorů. Jestli nevíte, jak „tam dole“ vypadáte, není nic snadnějšího než si vzít zrcátko a prozkoumat se. Pro maminky bude většinou jednodušší, pokud se dcery na tyto detaily nebudou vyptávat a dotaz budou směřovat spíše směrem: "Jaké pomůcky bys chtěla vyzkoušet?".

Pomůcky, které se umisťují dovnitř

Pokud v sobě panenská blána má přirozeně větší otvor či je již mechanicky porušená (může se to stát například v důsledku sportu), je možné tyto pomůcky používat. Obecně platí, že pokud dívka bez problému používá tampony, nebude mít problém ani s dalšími pomůckami, které se zavádějí dovnitř: menstruační kalíšek a menstruační houbička.

Tampony z bio bavlny

Tampony

Pokud už se dívka pro tampony rozhodne, doporučujeme sáhnout po těch z bio bavlny (Natracare, Organic, Lunay...), které neobsahují zbytečný chemický koktejl a neuvolňují se z nich vlákna. Taková varianta může být vhodná na cestování nebo třeba na sport. Nevýhoda tamponů je ovšem ta, že při delším používání způsobují ženám nepříjemné pocity suchosti a často také bolesti. Tampony totiž sliznici vysušují a mohou ji také odírat.

Náš tip: Pro dívky se skvěle hodí mini tampony značky Lunay. A pro snadnější zavádění můžete tampon lehce potřít lubrikačním gelem na vodní bázi (například od značky Good Clean Love).

Malé menstruační kalíšky vhodné pro dívky 

Menstruační kalíšek

Na rozdíl od tamponů jeden kalíšek vydrží na mnoho „společných menstruačních chvilek“. Mladé dívky mají ve většině případů úzkou pochvu a pevné svalstvo pánevního dna. Doporučujeme volit měkké kalíšky v případě citlivé vnější intimní oblasti, jinak ale na pevnosti kalíšku tolik nezáleží. Pevné kalíšky mají tu výhodu, že se s nimi snadněji manipuluje a lépe se rozevírají. Pokud by náhodou mladá dívka zjistila, že jí tato pomůcka nevyhovuje, je možné uschovat ji na pozdější použití – kalíšek nemá žádné datum spotřeby a nekazí se. (Pokud si kalíšek nechcete schovávat na později, můžete jej nabídnout k prodeji v naší uzavřené skupině Kališnice na facebooku). Díky objemu často stačí kalíšek vypláchnout ráno doma před odchodem do školy a znovu vypláchnout až po návratu domů, jedná se tedy o velmi pohodlné a praktické řešení.

Pro dívky nejvíce doporučujeme tyto kalíšky:

  • Claricup 0 - nejmenší kalíšek
  • Me Luna S (Shorty či klasická verze) - Me Luna S Shorty je ovšem potřeba počítat s tím, že má také menší objem. Svým průměrem je klasická Me Luna i Me Luna Shorty taková XS velikost mezi ostatními kalíšky. Výhodou menstruačního kalíšku Me Luna je hodně variant zakončení, tři verze tuhosti a různé barvy.
  • Masmi Organic Care S
  • Ladycup S
  • Naturcup 0
  • Silky cup S
  • Lunette 1

Měkké kalíšky: Me Luna Soft S, Masmi Organic Care S, Lunette 1, Claricup 0
Pevnější kalíšky (seřazené po nejtvrdší) : Me Luna Classic S, Ladycup S, Silky Cup S, Naturcup 0, Me Luna Sport S.

Upozornění: Pro mladé dívky je vhodné vybírat kalíšky s průměrem 38 – 41 mm ( ve výjimečných případech i trochu větší). Některé kalíšky, i přestože jsou označené velikostí 1 či S, mají průměr 42 mm i více a dívky se pak diví, jak je možné, že jim kalíšek nevyhovuje a tlačí je, i když mají tu malou velikost.

Menstruační houba

Menstruační houbička

Menstruační houbička je úžasně měkká a přizpůsobí se tvaru pochvy. Někdy je i velikost S pro mladé dívky velká, proto si houbičku zastřihávají do požadované velikosti, nebo si rovnou z jedné vyrobí houbičky dvě. Houbička se zavádí hlouběji do pochvy (při umístění těsně za poševní vchod, by mohlo snadněji dojít k jejímu zmáčknutí a protečení). Při slabší menstruaci je také možné houbičku zavést ráno před odchodem do školy a vyplachovat až odpoledne po návratu ze školy. V případě silnější menstruace je ale potřeba houbičku vypláchnout i během dne. V takovém případě je potřeba mít sebou ve škole lahev na pití a vzít si ji s čistou vodou na záchod.

Pomůcky, které se umisťují vně

Jednorázové vložky

Asi všichni znají klasické jednorázové vložky, ale na trhu existuje mnoho variant a značek těchto pomůcek a ty se mezi sebou velmi liší. Opět, stejně jako u tamponů, je rozdíl v množství chemikálií obsažených v konvenčních vložkách a vložkách z bio bavlny. Praktické zkušenosti žen ukazují, že ve vložce z bio bavlny se mnohem méně zapařujete a vložka nesmrdí, jak je tomu v případě konvenční varianty. S variantou z bio bavlny tak dívka nezažije ty nepříjemné pocity a „nelibé vůně“ a neponese si do života přesvědčení, že menstruace je cosi špinavého. Gynekologové také doporučují vložky z bio bavlny používat v případě vaginálních problémů (záněty, mykózy) a zánětů močových cest.

Z různých značek jednorázových vložek z bio bavlny si můžete vybrat na e-shopu Maluna.cz.

Látkové vložky

Látkové vložky jsou pohodlné, měkoučké a barevné! (Která dívka by se tedy netěšila na menstruaci s takovými vložkami?) Je možné je samozřejmě používat také ve škole. Při vyměňování si na záchod dívka vezme látkovou taštičku (z nepropustného materiálu), ve které bude mít čistou vložku a do té pak vloží vložku použitou.

látkové vložky
Doporučujeme použitou vložku poskládat do balíčku a poté vložit do speciální taštičky na vložky,
ta je nepropustná - nemusíte mít tedy obavy, že by vložky mohly zapáchat.

Skvělá vychytávka – kalhotky Gentle Day

Na první pohled nepoznáte, že se tyto kalhotky od běžných něčím liší. Ale už při druhém pohledu pochopíte, jak jsou tyto kalhotky chytře vymyšlené. Je to drobný detail, který promění vaši menstruaci s vložkami ve více pohodlnější a estetičtější záležitost. Kalhotky Gentle Day mají totiž v rozkroku kapsičku, do které můžete vlepit křidélka jednorázové vložky či zapnout křidélka látkové vložky. Když se pak žena svléká při tělocviku nebo ve fitcentru, zůstane okolnímu zraku skryto, že zrovna menstruuje.

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky mají všitou nepropustnou vrstvu a plně nahrazují jiné hygienické pomůcky. Jsou velmi diskrétní a samozřejmě dobře drží tam, kde mají. Možnost nehody je tedy minimální. Více informací najdete v článku Menstruační kalhotky Meracusky.

Sada menarché

Pro maminky, které hledají nějaký praktický dárek pro svou dospívající dceru, doporučujeme sadu menarché. Jedná se o sadu, která obsahuje mnoho užitečných informací o hygienických pomůckách pro období menstruace, o antikoncepci a plodnosti a o ženské cykličnosti. Zároveň obsahuje některé menstruační pomůcky, takže je dívka může vyzkoušet a zvolit si pro další menstruaci takovou, která jí nejvíce vyhovovala. A nechybí samozřejmě také malý ženský dáreček.

Sada menarché

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Panna a menstruační kalíšek

Mladé dívky, které jsou ještě panny, se často ptají zda mohou používat menstruační kalíšek. Co se schovává za větou "Kalíšek je vhodný pro všechny ženy, které již měly pohlavní styk. Panny mohou používat kalíšek jen v některých případech." ?