Panna a menstruační kalíšek

Mladé dívky, které jsou ještě panny, se často ptají zda mohou používat menstruační kalíšek. Co se schovává za větou "Kalíšek je vhodný pro všechny ženy, které již měly pohlavní styk. Panny mohou používat kalíšek jen v některých případech." ?

V naší společnosti je dívka považována za pannu, pokud ještě neměla pohlavní styk. To ale vlastně nemá nic společného s používáním kalíšku. Zda kalíšek může či nemůže používat, závisí pouze na tom „jaké to dívka tam dole má“. Pokud si dívka přečte informace o používání menstruačního kalíšku, o tom, jak se zavádí a jak vyndavá, a zároveň ví, jak vypadá její tělo, bude pravděpodobně rychle znát odpověď na otázku použití v jejím případě. Bohužel mnoho dívek vyrůstá v tom, že své tělo pořádně nezná, a naše společnost je k bádání zrovna nenavádí.

Co je to panenská blána

Používání kalíšku závisí pouze na tam, jakou má dívka panenskou blánu. Co to vlastně je? Panenská blána (hymen) je slizniční řasa, která u ženy zcela nebo částečně překrývá otvor do pochvy. Plod (holčička) v matčině těle ještě žádný otvor do pochvy nemá. Tenká vrstva tkáně, která pochvu ukrývá, se obvykle před narozením částečně rozdělí a vytvoří panenskou blánu. Obvykle je v bláně jeden nebo více otvorů a ty umožňují poté, co se z dívky stane žena, odtok menstruační krve. V pubertě se vlivem hormonů panenská blána stává velmi pružnou.

Na následujícím obrázku vidíte, jak panenská blána může vypadat. A zde doslova platí, že obrázek řekne více než tisíc slov.

Panenska blána

Ojediněle se stává, že je panenská blána zcela uzavřena. Menstruační krev se pak hromadí v pochvě a děloze, což dívce způsobuje nepříjemné bolesti. V takovém případě musí lékař blánu chirurgicky narušit, aby se vytvořil dostatečný otvor pro odtékání menstruační krve.

Panna a menstruační kalíšek

Existují ženy, které se narodily bez panenské blány. Je také možné, že k protržení blány (defloraci) dojde při některých pohybových aktivitách (sportech apod.). K protržení může samozřejmě dojít také při masturbaci. Pak tedy dívka, která ještě neměla pohlavní styk, fyziologicky pannou již není a používat kalíšek může stejně jako žena, která již pohlavní styk měla.

V opačné situaci jsou ženy, jejichž panenská blána je natolik pevná, že je obtížné, ne-li nemožné, ji protrhnout, a to i při pohlavním styku. Ty mají s používáním kalíšku i tamponů problémy nebo nemohou tyto pomůcky používat vůbec. Tyto ženy obvykle musí vyhledat odbornou lékařskou pomoc, pokud chtějí začít se sexuálním životem a blána je jim chirurgicky odstraněna.

Pokud jste tedy panna a používáte tampony, budete pravděpodobně bez problému používat i kalíšek. S ohledem k velikosti pochvy je ale samozřejmě nutné vybrat si správnou velikost. Pokud nemáte s tampony zkušenost, a vlastně v každém případě, radíme – podívejte se pomocí zrcátka sama na sebe a prsty vyzkoušejte, jaké to tam máte!

Panna a menstruační kalíšek
Foto je ilustrační, partie, o kterých píšeme, jsou níže. :)

Kalíšky vhodné pro mladé dívky: Lunette model 1, Claricup 0, Me Luna S, LilyCup One, Naturcup 0.
Všechny tyto kalíšky najdete v e-shopu Maluna.cz
Informační video Mohou menstruační kalíšek používat panny? najdete na našem YouTube kanálu.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Nejlepší menstruační pomůcky pro první menstruaci

Každá dospělá žena, která chce poradit mladé dívce s výběrem hygienických pomůcek pro zvládnutí první menstruace, asi automaticky sáhne k produktům, které je sama zvyklá používat. Maminky, tety, babičky, starší sestry, pojďme si rozšířit obzory, co je dnes na trhu k mání a kam pokrok ve světě menstruace dospěl od dob, kdy jsme samy dostaly na pomoc první vložku (a kdy ty šťastnější – později narozené – už obdržely vložku s lepicí páskou :-)).

Menstruační literatura

Název článku by přesněji měl znít: Menstruační literatura pro dívky, ženy (a také pro muže!). Na našem menstruačním blogu nesmí chybět zmínka o důležitých knihách, které se zaobírají tématem menstruace. Pojďme si jednotlivé knihy představit a říct si, proč stojí za přečtení a za kousek místa ve vaší knihovničce.

Výtok a přirozené samočisticí procesy v pochvě

Panuje všeobecný názor, že pokud má žena výtok z pochvy, je to známka infekce a je třeba se jej za každou cenu zbavit. Přitom situace je právě opačná. Čirý či bělavý výtok bez dalších, zpravidla nepříjemných, projevů (jako je zápach, svrbění, pálení, pocit plnosti, aj.) poukazuje na zdravou a správně fungující poševní sliznici a je jedním z důležitých faktorů pro příjemný pohlavní styk, potažmo pro početí potomka.

Všechna tajemství o tamponech

Snad každá menstruující žena alespoň jednou vyzkouší tampon. V řadě reklam, studií zaplacených samotnými výrobci a výroků extremistických ekoložek je ale někdy těžké se vyznat. A proto jsme se pustili do zkoumání tohoto tématu!