Menstruační literatura

Název článku by přesněji měl znít: Menstruační literatura pro dívky, ženy (a také pro muže!). Na našem menstruačním blogu nesmí chybět zmínka o důležitých knihách, které se zaobírají tématem menstruace. Pojďme si jednotlivé knihy představit a říct si, proč stojí za přečtení a za kousek místa ve vaší knihovničce.

Knihy o menstruaci pro:

Dívky okolo věku první menstruace

Dnes můžeme našim dcerám nabídnout více knih než jen starším ročníkům dobře známou knihu Děvčátka na slovíčko (díky bohu alespoň za takovou knihu dříve). Které knihy to jsou?

Rozkvétající žena, příběh zasvěcení dívky v ženu - tato útlounká knížka je svým jazykem i délkou uzpůsobená mladým dívkám. V ní vyprávěný příběh dívky pozitivním způsobem naladí na ženství, které pro nás ženy může být skutečným darem.

Deníček slečny Em - rovněž úzkou knížečkou je tato brožurka, která se prodává samostatně nebo jako součást Sady menarche. Deníček slečny Em obsahuje základní informace o menstruaci, o těle a možnostech přirozené formy antikoncepce. Zmíněná Sada menarche je moc krásným dárkem pro dívky, které začínají menstruovat. Kromě užitečných informací obsahuje také některé menstruační pomůcky, mnoho dárečků a případných dalších slev.

Téměř tajný průvodce dospíváním obsahuje spoustu ilustrací a je psaný „teenage jazykem“. Jedná se vlastně o deník dvou kamarádů - holky a kluka. Je tedy skvělou knihou jak pro holky, tak také pro dospívající kluky. Velkou výhodou je, že se v ní dívky dozví nejenom informace o svém těle, ale i o mužském těle a klučičích problémech v dospívání. Kniha je bohatě ilustrovaná.

TO: Všechno o menstruaci (a ještě něco navíc) je opět kniha napsaná hravou formou, vyvracející nepravdivé informace týkající se menstruace, obsahující rady, které se hodí do života moderní mladé ženy. Knihou provází dívka Mína a je plná legračních ilustrací.

Dívky & maminky

Deník mámy a dcery je kreativním společníkem k prohlubování „mámodcerovského“ vztahu. Naleznete zde kapitoly věnované tělu a menstruaci a tak se dívka může hravou formou dozvědět důležité a podstatné informace.

Oslava menarché jako cesta k příjemnější menstruaci je knížkou, která se věnuje tématu první menstruace – menarché. Je rozdělena do čtyř částí, ve kterých postupně hovoří zvlášť k dívce a poté k mamince. Dozvíte se, proč a jak uspořádat rituál první menstruace menarché a to jak pro mladé dívky, tak také pro dospělé ženy zpětně. Maminky zde mohou načerpat inspiraci, jak o menstruaci s dcerou mluvit, ale také z jakých menstruačních pomůcek si může dcera vybrat.

Maminky

Kromě zmíněných knih můžeme ještě doporučit knihu Požehnání, ne prokletí, průvodce pro matky a jejich dospívající dcery. Ta předkládá návody pro maminky, jak mluvit o menstruaci s dcerami, aby ji vnímaly jako kladnou součást života ženy. Druhou knihou je Sedm posvátných fází menarché. Jak už název napovídá, kniha se zabývá sedmi fázemi, které dívka údajně na své spirituální cestě k dospělosti vykoná.

Starší dívky a dospělé ženy

Starší dívky jsou již většinou připraveny na podrobnější informace a také dovedou lépe číst souvislý text. Proto, stejně jako dospělé ženy, jistě ocení obsáhlejší knihu, ve které se dozví o menstruaci vše od A do Z. Doporučujeme knihu Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století. Ženy, které tuto knihu již četly, ji považují za komplexní a shodují se, že tato kniha by měla být součástí každé ženské knihovničky. A pokud máte náladu na něco jednoduchého a zábavného, pak sáhněte po knize plné ilustrací, která se inspirovala právě tou poslední zmíněnou - jedná se o knihu Moje rudá knížka. Podobně nekonvenčně a s velkou dávkou humoru přistupuje k tématu menstruace také knížka Červená je přeci fajn.

Ovoce poznání

Když už jsme u knih založených na ilustracích, musíme zmínit komiks Ovoce poznání. V této jedinečné učebnici biologie se dozvíte nejen o tajemství ženského orgasmu a menstruačních mýtech, ale třeba také to, proč si Marie Bonapartová nechala operativně upravit klitoris nebo proč je na měděné destičce, kterou lidstvo vyslalo do vesmíru, ženské přirození cenzurováno.

Pro ženy je pro pochopení své ženské podstaty a fungování ženského těla klíčovým poznat svou cykličnost. Během měsíce se ženám mění hormonální hladina a s ní nálady, energie a také přístup k sexualitě. O tomto tématu pojednávají dvě knihy autorky Mirandy Gray. Je to starší a více mystická kniha Rudý měsíc a modernější a více "tabulková" kniha Cyklická žena. V obou knihách se o cykličnosti dozvíte vše potřebné. Rudý měsíc je propojený s dalšími informacemi, ilustracemi, příběhy mají určitý nádech magičnosti a tajemna. Kniha cyklická žena je hodně podrobná, cykličnost zkoumá více racionálněji a rozebírá den po dni, co se v rámci cykličnosti odehrává. Obě tyto knihy krásně doplňuje knížka Poselství pro ženskou duši s mnoha nádhernými poselstvími pro každou fázi vašeho cyklu.

"Začněme divokou myšlenou: jakožto žena jste kódována k síle a způsob, jak si uvědomit úplnost a krásu této síly, spočívá v rytmy a proměnách vašeho menstruačního cyklu." Touto inspirativní větou začíná kniha Divoká síla. Jedná se o knihu napsanou s humorem, citlivostí a praktičností, která je naplnĕná ženskými příbĕhy a citacemi.

Menstruační příběhy

Skvělým počinem je knížka Moje malá červená knížka, kterou sestavila dvanáctiletá dívka, která začínala menstruovat. Byl to její způsob jak se o menstruaci dozvědět více. Ptala se různých žen na jejich „ženský příběh“ a tak je kniha výbornou ukázkou toho, jak je menstruace vnímána napříč společností v posledních sto letech.

Koncepčně podobnou knihou je sbírka Ženské příběhy, kterou sestavila Lilia Khousnoutdinová z příběhů českých žen. Nejedná se pouze o menstruační příběhy, v knize najdete také téma porodu, přechodu, potratu a další ženská témata.

Pro muže

Překvapuje vás, že existuje kniha o menstruaci také pro muže? Je to tak a nese sebevědomý název Návod na ženy s podtitulem průvodce pro muže po nevyzpytatelném světě žen. Co si budeme nalhávat, nevyzpytatelné jsme, neboť nejsme stále stejné. Máme své vlny, nálady a výkyvy. Jinými slovy, toto je ta naše cykličnost. Díky této knize se s ní může seznámit i váš muž. Ne proto, že by potřeboval vědět, co všechno se odehrává v nás ženách, ale proto, že skrze knihu dostane praktický návod, co si s námi on jakožto náš partner má počít. V knize samozřejmě nechybí humor a nadhled. A pokud byste potřebovala o své cykličnosti informovat muže ještě podprahově, připněte na ledničku Cyklický magnet.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Kniha, která vás povede životem

Hluboké příběhy plné skrytých tajemství. Dětské pohádky se špatnými konci. Dávné mýty se spirituálním nábojem. To vše najdete v knize Ženy, které běhaly s vlky od Clarissy Pinkola Estés. Je to kniha pro ženy, které chtějí přemýšlet nad zákoutími ženské duše – a možná i pro některé muže, kteří by se chtěli pustit do tohoto světa plného nástrah.

Moje malá červená knížka

Unikátní sbírka menstruačních příběhů, které Rachel shromažďovala 5 let od svých 13 let, tedy od doby, kdy začala menstruovat. Byl to její způsob, jak se o menstruaci dozvědět více, a také jak ji přijmout.

Barbora Zemanová: "Rituály mohou být nástrojem proměny"

Barbora se již dlouhou dobu věnuje ženským tématům a rituálům. Pořádá poutě, vede kurzy a je také autorkou výcviku v ženských rituálech Návrat Bohyně. Nyní vychází její inspirativní a podrobná kniha věnující se právě rituálům: Ženské rituály, rituály pro ženy jako cesta osobní transformace. A nejen o knize si společně s Bárou budeme v tomto rozhovoru povídat.