Barbora Zemanová: "Rituály mohou být nástrojem proměny"

Barbora se již dlouhou dobu věnuje ženským tématům a rituálům. Pořádá poutě, vede kurzy a je také autorkou výcviku v ženských rituálech Návrat Bohyně. Nyní vychází její inspirativní a podrobná kniha věnující se právě rituálům: Ženské rituály, rituály pro ženy jako cesta osobní transformace. A nejen o knize si společně s Bárou budeme v tomto rozhovoru povídat.

Milá Báro, tvá kniha nese podtitul rituály jako cesta osobní transformace – vnímáš to tak u sebe, že tě rituály změnily – „přetransformovaly“?

Ano, rozhodně. Rituály jsou přirozenou součástí mé cesty životem a skrze ně se mohu změnám a osobním “transformacím” lépe podat. Jsou pro mě jako určitá zastavení na mapě života, jakési značky, které označují předěl či životní změnu. V knize popisuji důležité osobní příběhy pojící se k archetypu bohyně a životní fázi s ní spojenou a ukazuji tak, jak rituály proměnily v ten okamžik právě můj život. Rituály mohou být nástrojem proměny.

Barbora Zemanová

Co bylo ve tvém životě zásadní, co tě nejvíce ovlivnilo na cestě ke spokojenému a naplněnému ženství?

To bylo mnoho okamžiků a událostí a těžko se mi vybírá jeden zásadní. Ale první, co mi přišlo na mysl, bylo jakési pocitové “rozpomínání se” na Krétě. Když jsem poprvé přijela na Krétu, věděla jsem, že jsem tam naprosto správně, plně vedená hlasem Bohyně a moje ženství se doslova začalo vlnit ve vlnách Středomoří. Jezdím tam přes deset let každý rok, vedu zde poutě pro ženy a obřady na posvátných místech. Tam jsem strašně spokojená! A pak to bylo narození mých dětí, především syna. První dítě mě rozebralo na atomy, druhé mi je pomohlo poskládat zpět. S druhým porodem a narozením chlapečka jsem se stala kompletní.

Rituál pro miminko

Jaká kniha (či film) tě ovlivnila natolik, že bys ji doporučila každé ženě?

Pro mě je to jednoznačně kniha Ženy, které běhaly s vlky!. Když je mi těžko nebo hledám inspiraci, tuto knihu si namátkou otvírám a vždy na mě padne nějaké moudro a povzbuzení. Představa, že si na sebe občas beru zpět svou vlčí kůži a běžím lesem, mi v intenzivním čase mateřství hodně pomáhá. A z filmu bych jmenovala dechberoucí Červený stan.

Jak ses dostala k organizování akcí pro Mirandu Gray či Jane Benett?

V roce 2010 jsem organizovala jednu z prvních konferencí či happeningů na téma menstruace a veřejné promítání dokumentárního filmu Měsíc v nás. Společně se zájmem o prolomení tabu kolem menstruace jsem poté v zahraničí hledala další zdroje inspirace a narazila na Mirandu Gray, kterou jsem rok nato pozvala do Prahy. Zahájily jsme spolupráci a ona zde několikrát učila semináře o cykličnosti a Požehnání lůna. Také se přeložila a vydala kniha Cyklická žena a Rudý měsíc. A téma pěkně plynulo jako červená řeka dál. S Jane Benett jsem se setkala při mých cestách po Austrálii a hned jsme si padly do oka. Líbilo se mi, jakým způsobem učila dospívající dívky o menstruačním cyklu a přirozené antikoncepci, a tak jsme v Melbourne upekly spolupráci. V nakladatelství DharmaGaia vyšla její kniha Požehnání, ne prokletí a Jane přiletěla na křest. Natočily jsme také video o přirozené antikoncepci a udělali několik přednášek, já jsem pak ale téma přenechala Katce Jurenčákové.

Proč si myslíš, že by se rituály měly stát opět běžnou součástí života (a to nejen žen)?

Myslím, že rituály nás ukotvují v procesu velkých změn. Umožňují nám prožít vědomý předěl mezi starou a novou formou života, ale také lépe zakončit a propustit to, co nám již neslouží. Přechozené vztahy, práce, která nám nedává smysl, hluboká přesvědčení, jež nás drží obrazně řečeno za nohu atd. Skrze rituály se můžeme také učit od těch, co jsou na druhé straně. Pokud jsou to ženy-matky a já procházím zrovna obřadem vstupu do mateřství, mají mi co předat. Pokud to jsou starší ženy a já jsem ve fázi dívky, i skrze jejich zkušenosti a požehnání se stávám ženou. V případě chlapců jsou to dospělí muži, kdo je zasvěcuje do mužství. Díky rituálu se můžeme zastavit a uctít přechod do další fáze života. Rituál ohraničuje, že něco končí a něco nového začíná. Duše symbolům a obřadům rozumí a lépe pak následuje přirozený tok života.

 Když jsem poprvé přijela na Krétu, věděla jsem, že jsem tam naprosto správně.

Jaký rituál byl ve tvém životě zatím nejzásadnější – nejpřínosnější?

Pro mě byl zásadní předsvatební rituál na Krétě, který trval sedm dní a sedm nocí a poté druhý předporodní rituál, kdy jsem čekala syna. Během něj jsem se ponořila do velejemné obyčejnosti bytí.

Vedeš rituální výcvik pro skupinu žen, ale také individuální rituály. Kdy doporučuješ celoroční kurz a kdy spíše rituál individuální?

Individuální rituál je velice intimní zkušenost v rámci rodiny či nejbližších přátel. Zájemci přicházejí sami, protože cítí, že chtějí to, co se jim událo nebo děje, stvrdit obřadem. Během takového rituálu je potřeba integrovat i rodinné vazby a to je na tom to krásné. Tím se rituály zase vrací do běžného života. Pamatuji si obřad vítání děťátka, na který přijela velká část rodiny ze Slovenska a na rituální hostinu upekli řízky, koláče a vánočky. Bylo to dojemné vyjádření lásky jejich vlastním způsobem a úžasné odvahy být součástí něčeho, co je “jiné”.

Celoroční kurz je pro ženy, které chtějí projít jednotlivé životní přechody i zpětně, zažít pospolitost ženské skupiny, být součástí procesu proměny a naučit se rituály vést. Během pěti víkendů procházíme pět ženských archetypů a rituály se k nim pojící. Ne každá žena je poté dělá, mnoho žen přichází do výcviku, protože jsou jim rituály blízké a chtějí je absolvovat pro sebe, případně umět je připravit pro svou rodinu. Je to sebezkušenostní škola. Výcvik trvá devět měsíců - symbolicky stejně jako těhotenství. Zrozuje se totiž úplně nová žena a to chce svůj čas…

Od pořádání akcí byl už asi jen malý krok ke knize o rituálech. Prozraď nám, co se v ní ženy dozví a na co se v ní mohou těšit?

Nápad psát knihu jsem dostala od svých studentek. A také to přišlo z určité lenosti a nedostatku času stále odpovídat na jednotlivé e-maily, kde mě někdo žádá o radu, jak rituál vést. Neměla jsem vlastně co doporučit, tak jsem si řekla, že je potřeba nějaké návodné obřady sepsat a sdílet dál. Mé rituály nevycházejí z žádné tradice, jsou syntézou šamanských a pohanských obřadů a konstelačních zákonitostí. V knize jsou nejen osobní intimní příběhy z fáze panny, matky, vědmy, čarodějky a královny, ale také podrobné popisy ženských archetypů, úvod do rituální praxe a především praktické návody na to, jak rituály tvořit a vést. Jsou tam uvedené všechny nejdůležitější rituály, které jsem kdy vedla. Obřady menarché, předporodní rituály, předsvatební či svatební obřady, rituály rozchodu a rozvodu, uvítání dětí a mnoho dalších. V neposlední řadě je ozdobená krásnými kresbami od hennové královny Baby Jaguy. Jsem na knihu opravdu pyšná!

S druhým porodem a narozením chlapečka jsem se stala kompletní.

Pozn.: Všechny zmiňované knihy najdete na e-shopu Maluna.cz a případně je možné do nich nahlédnout a koupit si je také v obchodě Maluna v Praze. Doufáme, že mezi nimi bude co nejdříve i Bářina nová kniha! Vyjít má 12. 7. 2019. (edit 2020 -  Ženské rituály)

Barbora Zemanová
Barbora Zemanová

„Jsem průvodkyní žen na cestě osobního rozvoje, lektorkou a autorkou výcviku v ženských rituálech Návrat Bohyně. Pracuji formou osobních konstelací, rituálů a individuálních konzultací, využívám principy somatického prožívání a jemné práce s tělem a v neposlední řadě tvoření osobních i přechodových rituálů na míru. Již více než 10 let pořádám a vedu ženské seberozvojové skupiny, zaměřené na ženské rituály, uzdravení svého vztahu k vnitřní ženě a přijetí vlastní cykličnosti, spiritualitu bohyně a pohanské svátky, experimentální a rodinné konstelace a ženský měsíční cyklus krve. Jsem maminkou Johanky a Kristiana, manželkou, milenkou, maceškou, amazonkou i přístavem, tvůrkyní a taky úplně obyčejnou ženou.“

Barbora také organizuje vzdělávací semináře zahraničních lektorů, koncerty a konference. Do ČR přivezla koncept „cyklické ženy“ Mirandy Gray, přirozené antikoncepce Jane Benett, systemických rituálů Daana van Kampenhouta a medicínskou práci s hudbou Kailashe Kokopelliho a Satyadevy. Účastnila se výcvikového programu Womb Blessing (Požehnání lůna) pod vedením Mirandy Gray, prvního stupně břišních mayských masáží techniky ARVIGO v Austrálii a organizuje tříletý výcvik specifické práce s tělem a nervovým systémem „Somatic Experiencing – léčení traumat podle P. Levina“. Spolupracovala také s platformou Ženy Ženám a založila projekt Měsíc v nás (v současné době již ukončený).

Pro více informací navštivte web www.barborazemanova.cz.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Ženská mystéria

Už jenom to, že prožíváme svůj život v ženském těle můžeme považovat za největší mystérium, kterého se nám mohlo dostat. Samozřejmě i fungování mužského těla je úžasné, o tom žádná, ale jelikož náš web je zaměřený primárně na ženy, pojďme se na chvíli ponořit do těch ženských mystérií.

Kniha, která vás povede životem

Hluboké příběhy plné skrytých tajemství. Dětské pohádky se špatnými konci. Dávné mýty se spirituálním nábojem. To vše najdete v knize Ženy, které běhaly s vlky od Clarissy Pinkola Estés. Je to kniha pro ženy, které chtějí přemýšlet nad zákoutími ženské duše – a možná i pro některé muže, kteří by se chtěli pustit do tohoto světa plného nástrah.

Znovuzrozená ve své sexualitě

Před časem proběhl víkendový seminář pod vedením lektorky Jany Zittové. Měla jsem to štěstí, že jsem se kurzu také zúčastnila. Byl to pro mě velmi inspirující a obohacující seminář, který mě v mnohých tématech posunul zase kupředu. Když jsem se dozvěděla, že Jana chystá další opakování tohoto semináře, věděla jsem, že ji pro vás vyzpovídám a sestavím společný článek.