První zemí na světě s menstruačními potřebami poskytovanými státem zdarma bylo Skotsko. Na Novém Zélandu jsou hygienické potřeby k dispozici ve školách a i Francie je nabízí studentkám. Norsko spouští projekt, který chce efekt poskytování vložek a tamponů na školách zmapovat. Norské vojačky už od armády menstruační potřeby fasují.
V norském kraji Viken obdrží vybrané střední školy ve školním roce 2022–2023 hygienické potřeby zdarma. Toto rozhodnutí přichází podle tamější krajské rady mládeže v nejvyšší čas.
Studentky některých škol ve Vikenu, oblasti na východě Norska, dostanou menstruační potřeby zdarma. Sedmnáctiletá studentka Ingvild Søreide to hodnotí slovy: "Je nejvyšší čas vzít to jako nezbytnost, aby školní den byl pro všechny co nejrovnější." Sama Ingvild bývá někdy ve stresu, že není vybavena tamponem, kdyby ji menstruace překvapila dřív, než čeká. Když se to stane, musí požádat kamarádky o výpomoc.
Na projekt menstruační hygieny do škol, který by měl pomoci setřít i sociální rozdíly, kraj vyčlenil 200 tisíc norských korun (v přepočtu půl milionu Kč). Ne všichni však pokládají tyto prostředky za šťastně vynaložené. "Když to porovnáte s jinými projekty, jako jsou zvýšené granty na vybavení nebo duševní zdraví ve školách, myslím si, že existují důležitější opatření, která budou přínosná pro více studentů, než mít bezplatné hygienické potřeby ve všech školách," říká předsedkyně vikenské politické strany Fpu Julianne Ofstad.
Projekt vložek a tamponů do škol je dočasný, po určité době bude vyhodnocen, aby se zjistila jeho reálná přínosnost.
Vložky a tampony stejně samozřejmé jako toaletní papír?
Feministické hlasy přirovnávají menstruační potřeby k toaletnímu papíru, který je naprosto samozřejmě všude, protože pokud jde o tělesné potřeby, které vás nutí k jeho použití - nikdo nemá volbu je nemít. A s menstruací je to podle tohoto názoru stejné.
Určitý předobraz či precedens přineslo v Norsku v této věci rozhodnutí armády poskytovat menstruační potřeby ženám ve svých řadách zdarma. Armádu letošní objednávka dámských hygienických potřeb přišla na téměř milion norských korun a změna proběhla nevídaně rychle, v podstatě ve stylu "jeden den zažádáte, druhý den máte".
Menstruace na vojně
V Norsku je povinný vojenský výcvik, a to pro muže i ženy. Nezřídka obě pohlaví sdílejí i jeden pokoj, společně cvičí atd. Podle průzkumů norské armády to podporuje vzájemný respekt i porozumění mezi pohlavími a výpovědi rekrutů potvrzují, že to napomáhá i v boji proti sexuálnímu obtěžování.
Rovnost pohlaví, jak ji u nás neznáme? Vítejte ve Skandinávii. :-) V jedné oblasti ale rovní, či spíše řečeno stejní, být vojáci a vojačky nemohou. Norské odvedenkyně jako ženy z masa a kostí řeší i na vojně své dny. A norské ozbrojené síly se v zimě tohoto roku rozhodly poskytnout brancům zdarma vložky a tampony. Norové se v tom inspirovali sousedním Švédskem, které s tím přišlo první - a norské vojačky sloužící na hranici se divily, proč to tak není i v jejich zemi. Norská armáda na podnět do druhého dne reagovala a časy, kdy ženy v armádě nafasovaly vše kromě menstruačních potřeb, jsou minulostí. Stanovisko armády znělo: "Samozřejmě!"
"Mám velkou radost za všechny ženy v armádě. Zároveň mě moc těší, že mi vedení naslouchá. Celkově vzato jsem velmi spokojená," říká Linnea Røbech, jedna ze sloužících žen, které se ve věci ženských potřeb obrátily na vedení armády.
Vojákyně, které jsou neustále v pohotovosti a žijí těžko předvídatelným rytmem, najednou třeba musí vyrazit cvičit v mrazu doprostřed země nikoho, o to víc oceňují, že si už nebudou muset zajišťovat hygienické potřeby samy.
„Musíme zařídit, aby každý mohl v roli vojáka uspět,“ komentoval novinku v armádě hlavní seržant Rune Wenneberg a vyjádřil politování, že to norská armáda nezařídila už dříve.
Chcete se dozvědět víc?
S trochou nadsázky by šlo říct, že je tento článek pokračováním našeho "oblíbeného seriálu" Jak různé země přistupují k menstruačním pomůckám - a tím pádem k menstruujícím ženám a tabu kolem menstruace. Tohle téma nás opravdu zajímá, v tom, jak si země nastaví například DPH na ženské hygienické potřeby, zda poskytují menstruační potřeby do škol nebo jak bojují s menstruační chudobou, se odráží úroveň osvěty a destigmatizace menstruace.
Zajímá vás tohle téma? Přečtěte si článek Hygienické potřeby zdarma? Více o situaci v Česku se dočtete zde.
Zdroj: www.nrk.no
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!