Látkový toaletní „papír“

Jako možnou alternativu běžného toaletního papíru lze použít látkový toaletní „papír“. Možná, pokud se vydáme cestou větší ekologie a tato varianta se ujme, bude pro nás zcela běžné říkat, že používáme „toaletní látku“. A o co se jedná?

V předchozím článku, který se věnoval toaletnímu papíru a jeho účinkům na lidské zdraví, jsme jako možnou alternativu zmínili také látkový toaletní „papír“. (Ano, používám toto spojení, neboť je opravdu hodně zažité, i když se o papír nejedná.)  Namísto jednorázového toaletního papíru používáte pratelnou variantu této pomůcky. Možná vás napadá, proč takovou pomůcku používat a zda-li je vůbec hygienická?

Toaletní papír je ve skutečnosti záležitostí poměrně novou (když opomeneme rýžový toaletní papír, který se v Číně vyráběl hlavně pro potřeby císařské rodiny). Naši předkové v minulosti používali různé pomůcky a materiály: seno, slámu, listy rostlin, vodu či různé tkaniny (hadříky). Samozřejmě tento článek není návodem, abychom se se svými hygienickými návyky opět vrátili do středověku, to opravdu ne. Když jsme začali vyrábět a prodávat látkové menstruační vložky, reakce mnohých lidí byly podobné – látkové vložky v dnešní době? Proč? Vždyť existují „hygieničtější“ řešení. Ve skutečnosti „bílé bělejší“ jednorázové menstruační vložky hygieničtější nejsou a ekologické už vůbec ne. Látkové vložky jsou oproti tomu šetrnější, jak k životnímu prostředí, tak i k naší intimní oblasti.

volba mezi papírovým a látkovým toaletním papírem
Fotografie od Kyknoord licencovaná pod CC BY 2.0.

Jaký je tedy rozdíl mezi látkovým toaletním papírem kdysi a dnes?

Velký! O tom jaká byla hygiena ve středověku, jistý přehled máme: nebyly automatické pračky, hygiena se moc nedodržovala, používané hadříky se moc často nevymývaly a jeden takový hadřík mezi sebou sdílelo více rodinných příslušníků. (Ne, to opravdu není to, co bychom v rámci tohoto článku doporučovali.)

Je to hygienické? Odpověď zní ano, pokud se vše dělá správně. Moč je sterilní, stolice sice není, ale vždyť bez obav používáme i tyto varianty:

 • látkové plenky – k těm se v dnešní době navrací stále větší množství rodin
 • žínka – k umývání používáme také látkové žínky (a umýváme si s ní přeci všechno, že)
 • oblečení – pokud se stane nehoda a vaše dítě „to“ prostě nestihne a oblečení dostane „přímý zásah“, vyperete je a zase znovu používáte. Vyhodit takové oblečení by vás nenapadlo, proč tedy máme pocit, že pratelný látkový toaletní papír je v tomto ohledu jiný a jeho používání je cosi nechutného?

A je opravdu tak velký rozdíl mezi látkovými plenkami a látkovým toaletním papírem? (Není, možná snad s tím rozdílem, že my dospělí „to“ děláme do mísy a látkový ubrousek neschytá tak velkou nálož jako dětské plíny.)

Naučili jsme se, že toaletní papír je zkrátka na jedno použití. A nejen ten, používáme nadbytky věcí na jedno použití, například: zmíněné jednorázové menstruační potřeby, papírové kapesníky, plenky pro děti, odličovací tampony apod. (Jednorázové potřeby nejsou hygieničtější, ale pro firmy přináší více zisku - co tedy uslyšíme v reklamách?)

Výhody látkových ubrousků

Látkový ubrousek dokáže očistit mnohem lépe než běžný toaletní papír. Také se nemůže stát, jako v případě papíru, že by se látka roztrhla a to, co nechcete, by se najednou ocitlo na vašich prstech. Výhodou je i to, že šetří čas - látkové ubrousky pouze perete s běžným prádlem. Tedy už žádné nenadálé výlety do obchodu, když zrovna toaletní papír dojde. A hlavně látkový toaletní papír je:

 • Levnější: látky na látkový toaletní papír nejsou drahé a možná i nějaké máte doma. Prát je můžete s jakýmkoli prádlem, případně s ručníky, pokud by vám představa společného praní byla nepříjemná.
 • Ekologičtější: Látkový toaletní papír je na opakovatelné použití a je tedy ekologičtějším řešením.
 • Zdravější: neobsahuje BPA, BPS a další chemické látky, které se v klasickém toaletním papíru běžně vyskytují. Pokud chcete mít opravdu jistotu zdraví, doporučujeme zvolit bio bavlnu. Proč a čím se liší bio bavlna od té klasické? Doporučujeme článek Proč nosit spodní prádlo z bio bavlny?
 • Měkčí: i oproti měkčenému toaletnímu papíru je látkový ubrousek pořád jemnější a měkčí.

Jak začít?

Nejdříve můžete vyzkoušet pouze „poloviční režim“. Látkový ubrousek používat na moč a na stolici recyklovaný toaletní papír. Než si koupíte novou látku, můžete vyzkoušet pruhy látky nastříhané ze starého oblečení. Budete mít tedy představu, jak vám tento způsob vyhovuje.

Pokud jste vyzkoušeli a chcete v tomto způsobu pokračovat, kupte si bavlněný flanel. Množství přizpůsobte počtu členů vaší rodiny, kteří společně s vámi do toho chtějí jít. Bavlněný flanel je totiž nejlepší volbou: snadno se čistí, je měkký a dobře saje.

Nastříhejte proužky kolem 15 cm (nebo si můžete nastříhat ubrousky, které budou mít stejné rozměry, na jaké jste zvyklí s toaletním papírem). Aby se okraje netřepily, je dobré je zastřihnout tzv. cik-cak nůžkami.

toaletní papír z flanelu
Flanel nemusíte často ani kupovat, použijte starší košile nebo ložní povlečení.

Uskladnění

Uskladnit je potřeba jak ty čisté ubrousky, tak ty použité. Čisté ubrousky můžete nechat položené volně nebo v nějakém proutěném košíku. Pro použité ubrousky je asi nejpraktičtější uzavíratelný kyblík s víkem, stejný jako se používá při skladování použitých látkových plenek. Existuje několik možností, jak použité ubrousky skladovat.

 • Mokro-mokrý systém: ubrousky před použitím navlhčíte a použité vložíte do nádoby s vodou a octem (ocet se používá pro desinfekci).
 • Mokro-suchý systém: Navlhčené látkové ubrousky vkládáte do kyblíku bez vody. Pokud ale necháte mokré ubrousky v kyblíku příliš dlouho, mohou začít zapáchat.
 • Sucho-mokrý systém: Používáte suché ubrousky a vkládáte je do kyblíku s vodou a octem.
 • Sucho-suchý systém (tento způsob autor původního článku doporučuje nejvíce): I suchý ubrousek funguje perfektně a není potřeba jej jakkoli vlhčit a namáčet před samotným praním. Tento systém, jelikož je suchý, vydrží nejdéle bez zápachu. U ostatních systémů je nutné prát častěji.
 • Bidetový systém: můžete využít tento kombinovaný systém – zadek si umýváte bidetem a poté se utřete látkovým ubrouskem.

Praní

Jak jsme již uvedli výše, namáčet ubrousky před praním je zbytečné. Naopak, dlouho nasáklá látka více zapáchá, a proto v případě tohoto systému je nutné prát častěji. Žádné speciální prací prostředky nejsou potřeba. Doporučujeme ale používat spíše ty "přírodní", bez vůně, abyste zabránili možnému podráždění (za nás můžeme doporučit Ulrich). Sušit můžete ubrousky v sušičce nebo ještě lépe na slunci, neboť sluníčko je zároveň vysterilizuje. Nepoužívejte žádnou aviváž. Namísto klasické aviváže můžete vyzkoušet hrnek octa, který působí jako „přírodní aviváž“ a nezpůsobuje podráždění či infekci. Perte klasicky na 60°C, vyšší teplota není nutná (pouze v případě nemoci).

Nezapáchá to?

Nejčastěji pokládanou otázkou je, jestli je tato varianta skutečně bez zápachu. Odpověď zní, obvykle ano. Pokud nebudete ubrousky delší dobu prát, budou zapáchat. Záleží také na způsobu skladování. A v neposlední řadě také na tom, co jíte.

Pokud se rozhodnete používat pouze tuto variantu hygieny, doporučujeme si nechat někde uschovanou roličku klasického toaletního papíru pro návštěvy, aby se zbytečně nevyděsili.

 

Článek byl přejatý a volně přeložený z článku The Dangers of Recycled Toilet Paper And a Safer Alternative. Autor tohoto článku a celá jeho rodina tento způsob praktikuje již 5 let.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Toaletní papír jako nenápadná hrozba

Protože pro sebe chceme jen to nejlepší, v domnění, že tak skutečně činíme, si pořizujeme ten „nejjemnější a nejměkčí“ toaletní papír – nejlépe ještě takový, aby krásně voněl. Ale věděli jste, že takový toaletní papír není zdaleka tím nejlepším pro naše zdraví?

Vaginální mykózy a 4 P - projevy, příčiny, prevence, pomoc

Kvasinkové infekce patří mezi nejčastější gynekologické problémy. Ačkoliv je mykóza doprovázena výraznými a velmi nepříjemnými projevy, které opravdu dokáží potrápit, nejedná se o závažné onemocnění, které je navíc poměrně snadno a rychle léčitelné.

Volná menstruace - "bezvložková metoda"

Vždy jsem si lámala hlavu nad tím, jak menstruaci řešily ženy dříve. Ale poté, co jsem sama objevila volnou (svobodnou) menstruaci, jsem stále více a více přesvědčena, že mnoho žen v minulosti vůbec nemuselo hygienické potřeby řešit!

Výtok a přirozené samočisticí procesy v pochvě

Panuje všeobecný názor, že pokud má žena výtok z pochvy, je to známka infekce a je třeba se jej za každou cenu zbavit. Přitom situace je právě opačná. Čirý či bělavý výtok bez dalších, zpravidla nepříjemných, projevů (jako je zápach, svrbění, pálení, pocit plnosti, aj.) poukazuje na zdravou a správně fungující poševní sliznici a je jedním z důležitých faktorů pro příjemný pohlavní styk, potažmo pro početí potomka.