Partnerství po porodu

Nová bytost, která přišla na svět, si zaslouží vší pozornost a lásku. Partnerský vztah by se ale neměl dostávat na druhou kolej, kdy děťátko a maminka tvoří nerozlučnou dvojku a nezapojený tatínek mizí někde v dáli. Další zamyšlení Lilie Khousnoutdinové se věnuje tomu, jak se s partnerem podpořit a nově spojit v rodičovských rolích.

Partnerství po porodu je kapitola sama o sobě. Nicméně z mé zkušenosti spočívá základ v tom, že je nesmírně důležité partnera zapojovat. Když se já jako žena zaměřuji výhradně na dítě, můj partner se může cítit tak trochu odstrčený. Navíc je to poměrně krátkozraké, protože když si muž nezvykne s miminkem zacházet hned, potom možná brzy zjistím, že jsem na dítě sama. Přitom kdybychom už od začátku více spolupracovali, stalo by se určitě dělení o péči spíš samozřejmostí, což zpravidla znamená pro ženu velkou úlevu.

Je důležité partnera zapojit do péče o miminko.

V partnerství je krásné vyzkoušet si také takzvané společné kojení, při němž může muž ženu podporovat, například ji zezadu objímat. Samozřejmě se bavíme o vztahu, který je funkční a láskyplný. Takový kontakt může ženu podpořit v tom, aby se cítila bezpečně a zároveň objetí, doteky, ale i pouhá přítomnost partnera pomáhá mamince produkovat oxytocin, který je primárně zodpovědný za dobrý průběh kojení. Zároveň pro muže to představuje ideální příležitost, jak navázat vztah a cítit se být součástí této jeho nově vznikající rodiny. Tímto způsobem lze podpořit i určité znovunalezení intimity mezi námi, když spolu trávíme čas v okamžicích plných endorfinů, což kojení zpravidla je.

I po porodu je důležité myslet na partnera, nejen na miminko.

Každopádně je důležité dopřávat si také čas opravdu jen jeden pro druhého. Nebavíme se o žádných celovečerních rande. Spíš o desítkách nerušených minut, které jsou zaměřené pouze na nás tak, abychom nezapomínali, že láskyplný a intimní vztah mezi rodiči představuje klíč k tomu, aby spolu fungovali i nadále a vyvíjeli se do pevné rodinné jednotky, která poskytuje zázemí i pro děti. Zároveň příchodem dítěte náš partnerský vztah nekončí a rodiče jsou přece také milenci.

Rodiče jsou přece také milenci

 

Lilia Khousnoutdinová
Autorka článku

Je máma třech děti, publicistka, historička a ceremoniářka. Před více jak 10 lety začala v Čechách pořádat semináře o přirozených porodech, kolekcí extravagantních šperků otevřela téma sebelásky a v posledních letech se věnuje také udržitelné módě a přechodovým rituálům. Podílela se na vzniku několika knih, nejznámější jsou Ženské příběhy a Novodobé ženské rituály. Podporuje řadu neziskových organizací, nyní skrz vlastní nadační fond Propolis. Je také vášnivou cestovatelkou, její oblíbenou zemí je Bhútán.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Porodní střípky I. ~ Porodní polohy & pomůcky

Lilia Khousnoutdinová je maminkou tří dětí. Svého druhého syna porodila na začátku května a o své zkušenosti a praktické tipy se rozhodla ještě "za čerstva" podělit v sérii několika článků. Znalosti nečerpá pouze z osobní zkušenosti, ale sama je vystudovanou porodní dulou a lektorkou těhotenské jógy a má za sebou mnoho kurzů týkajících se přirozených porodů, hypnoporodů a práce s perinatálními traumaty.

Porodní střípky III. ~ Doprovod k porodu

Porodní bába, lékař, dula, manžel, sestra, máma? Všichni? Koho mít u porodu a o co jde? Rodičku by měl podporovat někdo, koho zná, ideálně delší dobu. Bavíme se o konceptu kontinuální porodní péče, kterou u nás v současnosti poskytuje ze zdravotníků v podstatě jen komunitní porodní asistence. Anebo potom lidé blízcí, takže dula, manžel, případně jiný rodinný příslušník.