Porodní střípky III. ~ Doprovod k porodu

Porodní bába, lékař, dula, manžel, sestra, máma? Všichni? Koho mít u porodu a o co jde? Rodičku by měl podporovat někdo, koho zná, ideálně delší dobu. Bavíme se o konceptu kontinuální porodní péče, kterou u nás v současnosti poskytuje ze zdravotníků v podstatě jen komunitní porodní asistence. Anebo potom lidé blízcí, takže dula, manžel, případně jiný rodinný příslušník.

Při výběru doprovodu musíme vždy respektovat své jedinečné potřeby. Má osobní zkušenost i časté doporučení zní, že čím méně lidí u porodu, tím lépe. Avšak neznamená to, že neexistují ženy, kterým by neprospěl naopak velký "porodní tým".

Ke všem lidem, kteří se porodu zúčastní, by žena každopádně měla cítit důvěru a cítit se s nimi v bezpečí. Také je nezbytné, aby oni sami byli u porodu rádi, aby věděli, co je čeká, a byli schopni být rodičce nápomocnou oporou.

Lilia pro Aktuálně.cz

... Druhým bodem je to, že by měla mít kolem sebe lidi, se kterými má vztah a důvěřuje jim. V západních zemích je normální, že má žena celé těhotenství včetně porodu stejného lékaře nebo porodní asistentku. U nás lékaři a sestry fungují na směny. Z vlastní zkušenosti můžu vyjmenovat desítky případů, kdy se porodní proces narušil kvůli tomu, že se po osmi hodinách porodu vyměnila porodní asistentka, se kterou už byla žena sehraná. Místo ní přišla nová, která byla na rodičku dokonce hrubá nebo sprostá. A to nejsou deset let staré příběhy. Pak není překvapením, že se porod zkomplikuje nebo zastaví. Máme kopu vědeckých výzkumů už z 80. let s výsledky, které se do porodnic u nás stále neprofiltrovávají.

Partner u porodu?

V dnešní době je velmi "in" si brát k porodu partnera. Ve chvíli, kdy je vztah funkční a přítomnost muže navozuje u ženy pocit intimity a lásky, může být takový doprovod velmi důležitý. Díky němu totiž žena s vyšší pravděpodobností bude vylučovat oxytocin a další podpůrné "porodní hormony". Zároveň ve chvíli, kdy jsou ve vztahu naopak různé nedořešené křivdy a panuje v něm spíše napětí, může být přítomnost partnera nevhodná a porod brzdit. Stejně to platí i v případě, kdy se muž bojí. Jeho úzkost se pak může na rodící ženu přenášet a negativně ovlivňovat její schopnost dobře porodit.

Partner u porodu

Muž by měl mít ideálně jasnou představu o tom, co ho čeká. K tomu mu může pomoci kvalitní předporodní příprava nebo aspoň dokumentární film o přirozeném průběhu porodu. Dále je vhodné, aby měl k dispozici mentální seznam praktických činností, za jejichž pomoci může svou ženu podporovat. Partner může např. obsluhovat porodní bazének, nosit do něj teplou vodu, masírovat rodičku, krmit ji a podávat vodu. V každém případě je dobré, aby měl paletu těchto potenciálních úkolů předem jasně danou. Ve finále však jeho největší role často spočívá v tom, že svou ženu drží za ruku a opakuje jí, jak ji miluje a obdivuje za to, čím si prochází. Občas to také znamená snést tu a tam nějakou nadávku. V neposlední řadě by měl muž naslouchat partnerčiným potřebám a pokusit se ji maximálně podpořit v čemkoli, co bude cítit, že potřebuje. Další velmi podporující variantou může být společné tónování, hluboká vokalizace. Také je dobré si již před porodem vyzkoušet společně řadu možností, jak může muž držet svou ženu v náručí a zároveň jí poskytovat podporu pro efektivní aktivní porodní polohu. Nicméně, klíčová je pozornost, projevy lásky a pocit intimity a bezpečí.

Kromě manžela samozřejmě další variantu doprovodu představují i rodinní příslušníci či blízcí známí, ať už je to matka, sestra, teta či blízká přítelkyně. Zde je velmi důležité věřit svému instinktu a zvolit si intuitivně toho, kdo mě opravdu podpoří. Měla by to být osoba, se kterou mám „čistý“, nekomplikovaný a zdravý vztah. Zároveň tento člověk neměl sám mít s porodem spojená nějaká vlastní traumata, která by se mohla v tu nejméně vhodnou chvíli aktivovat. V neposlední řadě by měl být doprovodem někdo, před kým se optimálně vůbec nestydím. Americká porodní asistentka Ina May Gaskin krásně říkala: „Neberte si k porodu nikoho, koho byste si nevzaly s sebou na záchod.“ Jakýkoli pocit studu, touha vypadat důstojně, jsou u porodu velmi kontraproduktivní.

Důvěra, intimita a trpělivost

Klíčové je, aby doprovod ženě dodával pocit opory, aby se sám nebál a aby věděl, co má dělat pro co nejefektivnější podporu rodičky. Nakonec však často stačí pouhá pozornost a přítomnost v prostoru, která je neinvazivní, která neruší žádnými otázkami a přijde pouze ve chvíli, kdy si to žena přeje.

Jak už jsem zmiňovala na začátku, většinou platí, že čím méně lidí, tím lépe. Sama jsem tentokrát rodila pouze s porodní asistentkou a jsem za to velmi vděčná. Upřímně, nedovedla bych si představit, že bychom v místnosti byli víc než tři.

Podpora u porodu

 

Dula nebo porodní asistentka?

V současnosti se dnes bohužel pletou kompetence duly a porodní asistentky. Porodní asistentka je vystudovaný zdravotník a i v našem systému představuje tu nejvíc kompetentní osobu pro vedení porodu, pokud se tedy jedná o porod bez komplikací, neboli fyziologický. Existuje rozdíl mezi porodní asistentkou, která pracuje v porodnici, a takovou, která působí v terénu, což je takzvaná komunitní porodní asistentka. Ta dochází k ženě domů, během těhotenství i po něm, a rodičce poskytuje kontinuální péči.

Často ženy zvažují, zdali si komunitní porodní asistentku vzít k porodu v nemocnici. I přesto, že až na výjimky (kdy má smlouvu i v porodnici) zde ztrácí svoje kompetence coby zdravotník, její podpora může být klíčová, protože na rozdíl od porodních asistentek nemocničních, které zrovna mohou mít velmi náročnou směnu, bude ona moci věnovat svůj čas a pozornost jen dané rodičce. Jejich vztah, který se během těhotenství dlouhodobě tvořil, stejně tak jako její detailní znalosti zdravotního stavu i rodinné situace ženy, bude hrát také zásadní kladnou roli.

Velkou výhodu představuje i fakt, že komunitní porodní asistentka dokáže poradit ve chvíli, kdy by na ženu někdo mluvil "latinou" a ona nerozuměla tomu, co se přesně děje, a nemohla se tak informovaně rozhodnout.

Podpora u domácího porodu

Dula, na rozdíl od porodní asistentky, zdravotníkem není, byť se samozřejmě nevylučuje, že některé  mají i toto vzdělání. Dula disponuje širokou škálou nelékařských znalostí o porodu a také technikami, jak ženu během tohoto procesu podpořit. Zpravidla se vyzná ve věcech, jako jsou masáže, aromaterapie, různé polohy a samozřejmě i různé techniky, třeba napářky, cviky Spinning Babies, kraniosakrální terapie či prenatální masáže.

Každá dula je jiná. Liší se například ve smyslu toho, že některé se specializují na porod, jiné spíš na poporodní období. Každopádně dula v naší době tak trochu simuluje přítomnost starší a moudré ženy – matky, tety, babičky, která rodičku tradičně podporovala. Dula tedy představuje spíš onu láskyplnou náruč, která je k dispozici a která samozřejmě může být velmi podporující, ať už žena rodí kdekoliv. Ne nadarmo se říká, že kdyby byla dula lék, bylo by neetické ho nepoužívat. Je ostatně vědecky prokázáno, že přítomnost duly u porodu výrazně snižuje potřebu lékařských zákroků. Tudíž bezpochyby může velmi kladně průběh celého porodu podpořit.

Chcete více informací?

Měla jsem velkou čest doprovázet desítky žen (i mužů) na cestě těhotenství a porodu. Dnes "provázím" virtuálně skrze online program předporodní přípravy na www.ecstaticmama.cz. 💗 Moje první a druhá kniha ("Ženské příběhy 1 a 2") se skládají zejména z příběhů těhotenství, porodu a mateřství. A kniha o rituálech - Novodobé ženské rituály - byla nejspíš první, která popisovala detailně v češtině jak uspořádat předporodní a poporodní rituál. Přeložila jsem film Birth As We Know It, najdete jej s českými titulky pod názvem Porod, jak jej známe. Více informací o porodech se můžete dozvědět také z rozhovorů s odborníky - každý čtvrtek vychází nový na #mamatalks.

Z českých webových stránek mohu doporučit stránky porodních asistentek UNIPA a festival Respekt k porodu.

Lilia Khousnoutdinová
Autorka článku

Je máma třech děti, publicistka, historička a ceremoniářka. Před více jak 10 lety začala v Čechách pořádat semináře o přirozených porodech, kolekcí extravagantních šperků otevřela téma sebelásky a v posledních letech se věnuje také udržitelné módě a přechodovým rituálům. Podílela se na vzniku několika knih, nejznámější jsou Ženské příběhy a Novodobé ženské rituály. Podporuje řadu neziskových organizací, nyní skrz vlastní nadační fond Propolis. Je také vášnivou cestovatelkou, její oblíbenou zemí je Bhútán.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Porodní střípky I. ~ Porodní polohy & pomůcky

Lilia Khousnoutdinová je maminkou tří dětí. Svého druhého syna porodila na začátku května a o své zkušenosti a praktické tipy se rozhodla ještě "za čerstva" podělit v sérii několika článků. Znalosti nečerpá pouze z osobní zkušenosti, ale sama je vystudovanou porodní dulou a lektorkou těhotenské jógy a má za sebou mnoho kurzů týkajících se přirozených porodů, hypnoporodů a práce s perinatálními traumaty.

Porodní střípky II. ~ Porodní prostor

Lilia Khousnoutdinová popisuje, jak by mělo vypadat místo, kde probíhá porod. Článek vychází z vlastních zkušeností i ze studia u řady zahraničních odborníků na porody, předporodní a poporodní péči.