Ačkoliv jsou menstruační plavky na českém trhu již čtvrtým rokem, stále budí mnoho emocí. Ženy nevěří, že by mohly fungovat, a také se znovu rozhořely diskuze na téma, zda je bezpečné se při menstruaci koupat. Mýtus o infekci při koupání během menstruace je totiž v Čechách pevně zakořeněný. Takže, jak to tedy je?
Můžu se při menstruaci koupat?
Než se vůbec pustíme do tématu, s jakou pomůckou jít během menstruace plavat, pojďme se podívat na to, co nám při menstruaci hrozí, když do vody vlezeme. Pravdou je, že na nás nečíhá žádné jiné nebezpečí než to, které mimo menstruaci. Mnoho žen je ale přesvědčených, že se během menstruace koupat nesmí, protože:
- riziko infekce je při menstruaci vysoké,
- všechno uvnitř krvácí a skrz krev se NĚCO dostane dovnitř,
- čípek je otevřený a voda může natéci dovnitř...
Tak toto asi k nejčastějším námitkám. Jak je to ve skutečnosti?
- Riziko výskytu jakýchkoliv intimních problémů není při menstruaci vyšší.
- Menstruační krev nepravidelně odtéká přes děložní čípek do pochvy, pochva sama nijak nekrvácí.
- Čípek není otevřený tak, že by cokoliv mohlo téci dovnitř do dělohy.
Fakta o menstruačním cyklu aneb koupat se je možné kdykoliv
Místo, kam se zavádí tampon, se nazývá pochva (vagina). Místo, kde roste miminko, se jmenuje děloha. Mezi nimi je děložní čípek. Ten je u mladých dívek menší a otvor v něm je pouze velmi malý. Po porodu zůstává roztažený a i otvor v něm je o trochu větší. Zároveň se čípek mění během cyklu. Nejvíce otevřený je v době, kdy je tělo připraveno na oplodnění (ovulace). O něco méně otevřený je pak v době menstruace, kdy z něj odtéká menstruační krev. Menstruační krev vzniká v děloze, když se děložní sliznice odlučuje od děložní stěny. Uvolněná tkáň společně s krví odtéká skrz děložní čípek do pochvy a z té pak ven z těla ženy.
Pokud bychom si tedy opravdu myslely, že nás koupání ohrožuje tím, že voda vnikne skrz otevřený čípek do dělohy, pak bychom se ale vůbec neměly koupat během ovulace! Jenže spousta žen neví, kdy ovulují... Můžeme ale být v klidu - skrz čípek nic dovnitř do dělohy neteče. Když všechno funguje, jak má, pak jediné, co se přes čípek probojuje dovnitř, budou spermie.
Během menstruačního cyklu se mění nálady a také citlivost ženy. Jediné, co může být reálnou překážkou pro koupání během menstruace, je nechuť konkrétní ženy se v tu dobu koupat. Je to naprosto v pořádku - pokud se vám cokoliv během menstruace nechce, nedělejte to. Pokud se vám ale během menstruace koupat chce a třeba vám i plavání pomáhá se uvolnit a zbavit se menstruačních křečí, pojďme si říci, jaké hygienické pomůcky lze pro koupání použít.
Proč kalíšek ano a tampon ne
Nejpraktičtější pomůckou pro koupání je menstruační kalíšek. Zavádí se dovnitř do pochvy, nenasákne do sebe vodu a nepustí nic k děložnímu čípku (narušení vaginálního prostředí je minimální - tzn. žádný výplach chlorovanou vodou či vodou z rybníka...). Tampon je také uvnitř pochvy, ale... Šňůrka může způsobit celkem trapas, suchý tampon už při zavádění odírá poševní sliznici a zdravotní problémy tak snadněji mohou nastat, a hlavně tampon nasákne vodu z venku a drží ji uvnitř pochvy. Tampon byste měla vyměnit okamžitě po koupání - ale zas čím častěji ho vyměňujete, tím víc pochvu odíráte. Takže kalíšek ano, na tampon raději zapomeňte.
Menstruační plavky jako záchrana nejen pro dívky
Řada mladých dívek a stejně tak dospělých žen nechce nebo nemůže používat pomůcky zaváděné dovnitř do pochvy. Jde například o ženy, které mají vnitřní jizvy po porodu a jakýkoliv tlak na jizvu jim způsobuje bolesti. Právě pro ně jsou dokonalou pomůckou menstruační plavky.
Menstruační plavky díky chytrým materiálům krev pohltí, ale nepustí ji ven do okolní vody ani do lícu plavek samotných. Krev se tedy z menstruačních plavek nevypere do bazénu, ani se neobtiskne na deku, když žena vyleze z vody. Více podrobností o tom, jak to všechno funguje, najdete v těchto článcích.
Až donedávna byla při použití menstruačních plavek určitým limitem síla menstruace, ale i silná menstruace díky letošní novince v podobě velmi absorpčních menstruačních plavek přestává být omezením. Aktuálně jsou tedy na trhu jak menstruační plavky pro slabší a střední menstruaci (od známých výrobců menstruačních kalhotek, jako jsou WUKA, Love Luna, Dorina, Modibodi), tak menstruační plavky pro silnou menstruaci od australské značky Modibodi.
Infekce a problémy v intimní oblasti po koupání
Řada žen je v létě náchylnější na nepohodu v intimních partiích, mykózy, vaginální záněty, záněty močového měchýře apod. Příčinou ale nebývá koupání samotné, jako spíše zapaření v mokrých plavkách. Teplo a vlhko nahrává přemnožení nežádoucích bakterií. Proto je dobré se po koupání převléct do suchého a i menstruační plavky je ideální mít dvoje - na prostřídání.
Problémy může také způsobit chlorovaná či znečištěná voda, protože se změní pH v pochvě. Prostředí pochvy ženy po první menstruaci je obvykle kyselé v hodnotách pH mezi 3,8 a 4,5. Kyselost brání růstu a množení kvasinek, které preferují neutrální až zásadité prostředí. Pokud se pH v těle zvýší, kvasinky se mohou rychleji množit a způsobovat svědění, pálení a výtok.
Pár dobrých rad, jak prožít léto bez svědění:
- Po koupání nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách, převlečte se do suchých.
- Osprchujte se co nejdříve po koupání čistou vodou.
- Nemyjte své intimní partie obyčejným mýdlem, které vysušuje a dráždí. Používejte jen přípravky, které respektují přirozené pH intimních partií.
- Noste prodyšné spodní prádlo z přírodních materiálů, jako je bavlna, modal, bambus...
- Dostatečně pijte a hlídejte si, kolik jíte sladkého (ano, i cukr přispívá k rozhození poševní rovnováhy).
- Pokud berete antibiotika, nezapomeňte jejich nežádoucí účinky vyrovnat užíváním vhodných probiotik pro ženy (v lékárně vám s tím poradí).
- Dbejte na hygienu před pohlavním stykem i po něm.
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.