Vyrostly jsme ve světě, kde je menstruace něčím, co se schovává, příliš nestuduje a o čem se stále příliš nemluví. Přitom nám její sledování a kontakt s ní může prozradit mnoho o nás samotných – o tom, jestli jsme zdravé, zda máme hormony v rovnováze nebo jestli toho zrovna nemáme naloženo až moc.
Zdraví, životní styl i duševní pohoda se propisují do každého jednoho menstruačního cyklu, fázi krvácení nevyjímaje. Otázkou na datum poslední menstruace začne preventivní prohlídku snad každý gynekolog, jen málo z nich se ale zeptá, jak vaše menstruační krev vypadá. Jakou má barvu? Jakou hustotu? Jsou v ní sraženiny? Mění se nějak?
Uměla byste na takové otázky odpovědět?
Nebát se na menstruační krev podívat
Zavíráním očí před vlastní menstruační krví se okrádáme nejen o schopnost vyčíst z její podoby spoustu informací, ale také o možnost vytvoření hlubšího vztahu ke svému tělu a intimitě.
„Menstruaci a vůbec celý menstruační cyklus považuji za úžasný ženský kompas, který nám ukazuje, jak se o sebe staráme, jestli dostatečně odpočíváme a dočerpáváme energii a jestli je naše tělo a ženské zdraví v pořádku,“ říká Vendulka Pánková, která se jako lektorka zdravého pánevní dna menstruačnímu cyklu věnuje.
„Jako důležitou součást zdravého cyklu vnímám i to, jaký vztah k menstruaci jako žena mám. Schopnost se zájmem a bez odporu si menstruační krev prohlédnout nám dává možnost sledovat, co je ještě v normálu a co je naopak znamením, že potřebuji v rámci svého životního stylu něco změnit nebo dokonce vyrazit k lékaři.
Z mého průzkumu o prožívání menstruace u českých a slovenských žen vyplynulo, že zhruba třetina z nich bere menstruaci jako nutné zlo, které musí prostě nějak přežít. Každá druhá žena zažívá bolesti při každém cyklu. Často se snaží kontakt s krví co nejvíc omezit a pak vlastně ani nevnímají její proměny, pokud to není vyloženě do očí bijící,“ dodává Vendulka. (Více informací o výzkumu ženského cyklu, kterému se nejen Vendulka věnuje, najdete na www.menstruacnicyklus.eu.)
Je naprosto přirozené a normální, když se barva i konzistence menstruační krve proměňuje v průběhu jedné menstruace či několika cyklů. Pokud se barva krve pohybuje na spektru od světle přes jasně červenou až po hnědou či černou, nemusíte mít strach. Varovným signálem může být krev oranžová nebo šedá.
Ale jedno po druhém.
Jasně červená krev
Zdravá menstruační krev je jasně a sytě červená a typická je zejména pro dny silnějšího krvácení. Nijak nezapáchá, z těla odtéká rychle, a pokud obsahuje krevní sraženiny, je jich málo a jsou spíše menší. Takovou menstruační krev nejčastěji zpozorujete při používání menstruačního kalíšku, který ji až do vylití udržuje čistou, nebo pokud praktikujete volnou menstruaci.
Tmavě červená či hnědá krev
Tmavá krev se obvykle objevuje na začátku nebo ke konci menstruace, kdy bývá krvácení slabší a krev z těla odchází pomaleji. Čím déle v těle zůstává, tím více času má na oxidaci, která hnědnutí způsobuje. Nahnědlou barvu může menstruační krev získat také při kontaktu vzduchem – třeba při používání menstruačních vložek.
Výjimečně může tmavě červená či hnědá krev značit stagnaci krevního oběhu v děloze. Objevit se může také v počínající fázi těhotenství, kdy se jedná o tzv. implantační krvácení. To se objevuje po uhnízdění vajíčka asi 2 týdny po oplodnění a může mít buď hnědou nebo růžovou barvu.
Pokud hnědé špinění trvá dlouho před menstruací, může být znakem nízké hladiny progesteronu nebo stažených svalů pánevního dna, které znesnadňují odchod menstruační krve z těla.
V případě, že krvácíte tmavě hnědou krví po celou menstruaci a pociťujete další potíže – nepravidelnou menstruaci, přibírání na váze, akné nebo zvýšený růst chloupků, mohlo by jít o syndrom polycystických vaječníků (PCOS) a bylo by dobré zvážit vyšetření u lékaře.
Černá krev
Černá nebo velmi tmavě hnědá bude pravděpodobně starší krev, která v kontaktu se vzduchem zoxidovala a změnila barvu. Možná se dokonce jedná o krev z předchozí menstruace. Černé mohou být také krevní sraženiny, které vznikají při nashromáždění krve v děloze – třeba přes noc.
Pokud jsou sraženiny drobné, je jich spíše málo a objevují se hlavně ve dnech silné menstruace, je to naprosto v pořádku. Pokud však budou větší (nad 2 cm) a ve větším množství, raději stav konzultujte se svým gynekologem.
Světle růžová krev
Světlounce růžové krvácení může značit začátek menstruace, kdy se krev mísí s cervikální tekutinou či hlenem. Růžově krvácet mohou také dívky, které dostaly svou menstruaci poprvé. Světlá barva se může objevit rovněž v souvislosti s perimenopauzou. Není třeba hned panikařit kvůli menopauze, protože růžové špinění se může vyskytnout i při ovulaci.
Růžová krev může být také reakcí na užívání hormonální antikoncepce snižující estrogen (např. nehormonální měděné nitroděložní tělísko nebo některá hormonální tělíska) či při zvýšené produkci stresových hormonů kortizolu a adrenalinu, které estrogen redukují. Může být také výsledkem nevhodně zvolené diety, známkou chudokrevnosti (anémie) nebo vyčerpání organismu. Pokud je menstruační krev delší dobu světle růžová a k tomu řídká či vodnatá, neprodleně o tom dejte vědět svému gynekologovi.
Fialová krev
Nafialovělá menstruační krev vás může upozornit na nedostatek vlákniny ve stravě, která se snadno napraví drobnými změnami jídelníčku. Pokud se však objeví spolu s nesnesitelnými bolestmi, velkými krevními sraženinami a extrémně silným krvácením, mohlo by jít o endometriózu a je třeba podstoupit potřebná vyšetření.
Oranžová krev
Oranžová či nažloutlá menstruační krev může vzniknout mísením s cervikální tekutinou a je typická zejména pro dospívající dívky. Pokud není oranžová barva spojená se zápachem či změnou konzistence menstruační krve, není čeho se bát. V opačném případě, tedy pokud menstruační krev zapáchá nebo pokud pociťujete další obtíže – podráždění sliznice, bolest či horečku, kontaktujte svého lékaře. Mohlo by jít o infekci.
Šedá krev
Také šedavý výtok během menstruace může být příznakem infekce a s ním spojeného rizika zánětu. Je to velmi pádný důvod k neodkladné návštěvě gynekologa.
- Víte, čím se menstruační krev liší od té běžné? Třeba tím, že obsahuje méně krevních destiček a je hustší. Díky absenci protrombinu, trombinu a fibrinogenu se nesráží v těle ani mimo něj.
- Pokud chcete začít menstruační krev více sledovat, zkuste třeba i změnu menstruační potřeby. Například menstruační kalíšek vám prozradí mnohem víc než tampon.
- Může se stát, že k potížím spojeným s menstruací bude váš lékař laxní. Trvejte však na svém, vyžádejte si potřebná vyšetření nebo oslovte jiného odborníka. Menstruační cyklus můžete konzultovat také s porodními asistentkami nebo dalšími odbornicemi na toto téma.
- Poslechněte si podcast ELLEness se zakladatelkou Kalíšek.cz a Maluna.cz Ilonou Bittnerovou o vztahu k menstruaci, cykličnosti a udržitelných menstruačních potřebách.
Jak barvu krve sledovat, pokud používám…
- Menstruační kalíšek nebo disk – po vyjmutí kalíšku zkontrolujte množství krve, při vylévání barvu. U barevných kalíšků může být barva krve zkreslená, dokud je uvnitř kalíšku.
- Menstruační kalhotky – barvu sledujte při proplachování kalhotek před praním.
- Menstruační houbu – odstín krve se vám ukáže při vymývání houby.
- Látkové či jednorázové vložky – na povrchu vložky může krev oxidovat a měnit barvu, pravděpodobně bude hnědnout. Navíc bude barva ovlivněna barevností vložky.
- Tampony – s těmi to bude nejtěžší, barva použitého tamponu může velmi realitu velmi zkreslit.
Menstruační krev bude přirozeně nejsnazší prohlédnout při použití toalety, kdy vlivem uvolnění pánevního dna může dojít i k většímu odchodu krve či případných sraženin.
Kdy zvážit návštěvu gynekologa?
- Pokud pozorujete výraznou změnu oproti běžnému stavu vaší menstruace.
- Pokud je krev světle růžová a vodnatá, oranžová nebo šedá.
- V menstruační krvi se objevují velké sraženiny (větší než 2 cm).
- Krvácení trvá déle než 7 dní a vložku či tampon musíte měnit každé 2 hodiny.
- Nedokážete menstruaci zvládnout bez prášku na bolest.
- Krvácení se objevuje i mezi menstruacemi.
- Menstruace vynechala na více než 3 měsíce.
A když už jsme u toho, byla jste za poslední rok na preventivní gynekologické prohlídce? Pokud ano, můžete si ji odškrtnout v mobilní aplikaci Preventivka od Loono a hned mít o starost míň. Další kontrolu vám totiž aplikace sama připomene.
Děkujeme Vendulce Pánkové, která se specializuje na zdraví pánevního dna a menstruaci, za odbornou a laskavou pomoc s přípravou článku. Další zdroje:
https://helloclue.com/articles/cycle-a-z/period-blood-color-brown-black-dark-does-it-matter
https://helloclue.com/articles/cycle-a-z/blood-clots-during-your-period-what-are-they
https://www.mooncup.co.uk/blog/the-colour-of-your-period-what-does-it-mean/
https://www.lifewithgremlins.com/period-blood-colors-and-textures/
https://www.vendulka.eu/menstruace-krev-barva/
https://www.freyagraf.com/vagina-chronicles-blog/2021/2/3/what-is-your-period-blood-telling-you
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!