Sex během menstruace

Sex při menstruaci? Nikdy, je to nechutné, všechno mě bolí, partner by to nechtěl, není to hygienické, doktoři to zakazují… Sex se zavedeným menstruačním kalíškem? To nejde, není to možné, je to hrozná představa… Tak v pořádku, přiblížili jsme si situaci v diskuzích na facebooku a teď jak je to doopravdy. Samozřejmě že ano!

Nejdříve si ujasníme, jak je to při menstruaci s početím. Málo známým faktem je, že existují ženy, které mohou počít pouze během menstruace. Pokud se vám tedy nedaří otěhotnět, rozhodně vyzkoušejte tuto variantu. A pokud otěhotnět nechcete a nevíte, kdy máte ovulaci, pak používejte nějakou antikoncepční metodu i během menstruace. Samozřejmě pro ženy, které vědí, kdy ovulují (např.pomocí symtotermální metody), je menstruace báječný čas, kdy si mohou užít sexu bez zábran.

Sex při menstruaci může být velmi krásný a může pomoci ženě od menstruačních bolestí.

Sex při menstruaci

Ačkoliv sex je věc na veřejnosti omílaná leckde a mluví o něm už děti na základní škole, existuje stále mnoho tabu. Jedno z nich je právě „provozovat sex při menstruaci“. Samozřejmě technicky je to možné jako kteroukoliv jinou část ženského cyklu. Mnoho žen to ale nikdy nezkusí z důvodů mnoha obav. Vynechme ten případ, kdy ženě sex nic neříká (nebo s jejím současným partnerem ne) a je ráda, když červený týden klidu přijde.

Zalézt si do postele během menstruace sama nebo s partnerem?Pokud při menstruaci cítíte, že si chcete zalézt do pěřin prostě sama, udělejte to a do ničeho se nenuťte.
Pokud ale chuť na sex přijde, nebojte se experimentovat ;)

Je to nehygienické a nebezpečné pro zdraví

Při menstruaci je děložní čípek více otevřený než jinou část cyklu. Je tedy možné, že by žena byla náchylnější k tomu, aby chytila nějakou infekci. Ale za prvé budeme předpokládat, že bude mít sex s mužem, kterého zná a jehož zdraví důvěřuje. A za druhé při menstruaci se tělo čistí, takže naopak vše, co do pochvy a dělohy nepatří, se vyplavuje s menstruační krví ven.

Pozor ale, menstruace nechrání před pohlavně přenosnými chorobami. Pokud byste si tedy užívala sex při menstruaci s někým „cizím“, použijte ochranu jakou byste zvolila v kteroukoliv jinou část vašeho cyklu.

Všechno mě bolí, bylo by to ještě horší

To je velký omyl. Praxe ukazuje, že naopak uvolnění, ke kterému při milostných hrátkách a při orgasmu dochází, pomáhá bolestem předcházet a nebo je zmírní. Je to díky uvolňujícím se endorfinům.

Důvěra je něco, co je základem dobrého sexu vždy - a při menstruaci dvojnásob.Důvěra je něco, co je základem dobrého sexu vždy - a při menstruaci to platí dvojnásob,
protože mnoho žen se v této fázi cyklu cítí mnohem více zranitelná.

Tipy:

  • Ženské lůno je během menstruace mnohem prokrvenější a citlivější a díky tomu můžete prožít orgasmus snadněji než kdykoli jindy.
  • Pochva je při menstruaci přirozeně vlhká, nejsou tedy potřeba žádné lubrikanty.
  • Děložní čípek je při menstruaci níž než jindy. Buďte tedy opatrná při výběru polohy a upozorněte partnera, aby byl obzvláště něžný, protože čípek může být velmi citlivý. Mnoho žen během menstruace nemá chuť na divoký sex, ale spíš na smyslné milování. Vhodnou polohou může být klasická misionářská, ale i ta, při níž je žena nahoře a může sama určit hloubku průniku.

Partner by to nechtěl

Tato obava je vlastně totožná s tím, že se žena stydí. Ano, existují muži, kterým by takový sex nevyhovoval, ale rozhodně to není většina. Takže zeptala jste se již svého partnera? V tomto ohledu hodně záleží na tom, jak žena ke své menstruaci přistupuje. Pokud si v jejím průběhu připadá nečistá a menstruace ji obtěžuje, pak jen těžko přesvědčí sama sebe, že pro partnera by to bylo jinak. A také by si ze samého přemýšlení, jak moc mu to třeba vadí, samotný sex moc neužila. Celá tato obava se tedy týká spíš sebepřijetí, přijetí menstuace jako čehosi přirozeného a teprve v poslední fázi přichází otázka k partnerovi.

I při sexu během menstruace je nutné se chránit proti pohlavním chorobám.
I při sexu během menstruace je nutné chránit se proti pohlavním chorobám a nechtěnému početí.

Pokud už vám zbývá poslední krok, nebojte se! Vždyť jste s někým, kdo vás miluje a nanejvýš řekne, že by mu to bylo nepříjemné a že to nechce. To bude znamenat pouze to, že nechce mít sex během vaší menstruace, vůbec nic jiného (žádné nemá mě rád apod. – jakmile taková myšlenka přijde, pryč s ní!).

Zajímavosti:

  • Podle některých průzkumů může sperma urychlit průběh menstruace a ta je pak o několik dnů kratší.
  • Některé ženy mají největší chuť na sex právě během menstruace. Mohou za to hormony (jak jinak..:)).

Všechno bude špinavé

Nemusí. Je to jen otázka praktického přístupu a na to se podíváme v článku Hygienické pomůcky a sex při menstruaci. A tam se také dozvíte, jak je to s tím zavedeným menstruačním kalíškem při sexu ;)

Milování během menstruace jako starodávný rituál

I když se nám to dnes může jevit všelijak, vězte, že dříve lidé věřili, že milování během menstruace je cosi zvláštního - cosi posvátného. Pohlíželo se na to jako na rituál sdílení krve. Ochranný a posilující akt, kdy nás mohou zaplavit vlny poznání, které jsou většinou za našimi současnými schopnostmi chápání. Skrze milování během menstruace totiž ženy sdílejí s mužem nejhlubší tajemství své bytosti a svou sílu. Dokonce se věřilo, že spojením menstruační krve a spermatu vzniká mocná tekutina, elixír. Tento elixír měl zúčastněné oživit a omladit. Jestli je tomu skutečně tak? Můžete zkusit a přesvědčit se sami. :)

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Muži a menstruace

Možná vás dnešní nadpis překvapí a říkáte si, cožpak tohle sousloví jde dohromady? Cožpak muži menstruují? Odpověď zní, jasně že ne (alespoň zatím ne), ale menstruaci s námi ženami prožívají také. Jak by to na světě vypadalo, kdyby menstruovali muži? Nejen na tuto otázku odpoví tento netradiční článek.

Nahota a spodní prádlo napříč naší historií

Pojďme se na chvíli vydat na malý výlet do historie a podívat se, jak na tom byli naši předkové s nošením (a nenošením) spodního prádla. Na úvod prozradím, že spodní prádlo je z pohledu historie opravdu novým vynálezem.

Sexuální pomůcky a sebepotěšení

Jaký máte na erotické pomůcky názor? Používáte je a jsou pro vás příjemnou součástí vašeho sexuálního života nebo je vnímáte jako určitou formu zvrácenosti? Názory a postoje se k erotickým pomůckám různí. V tomto článku se podíváme na to, jak se tyto pomůcky za poslední dobu proměnily, jaké si můžete vybrat a proč může být dobré je používat.