Hygienické pomůcky a sex při menstruaci

V předchozím článku Sex během menstruace jsme už probrali různé obavy točící se okolo pohlavního styku během menstruace, nyní se na to pojďme podívat z praktického hlediska. Během menstruace je žena více zvlhčená než jindy, sliznice je hodně prokrvená – lze tedy snáze dosáhnout orgasmu, většina žen v tu dobu nemůže otěhotnět, ALE vše se může zašpinit od krve.

Každý den jinak

Záleží na tom, který den cyklu se do milostných hrátek pustíte, a také hodně záleží na tom, jak silná je vaše menstruace. Vzhledem k pozitivnímu vlivu na menstruační bolesti může být pro ženu přínosné, nechat se od partnera opečovat již den před příchodem menstruace (pokud samozřejmě bolesti nejsou příliš silné a žena má na milování alespoň trochu chuť). Počítejte ale s tím, že sex může menstruaci i spustit, je tedy lepší dopředu vědět, že partnera taková varianta nezaskočí.

Milování během menstruace může být krásné a pomoci od bolestí"Převléknu postel nebo půjdeme raději do sprchy?..."

Poslední dny cyklu už krev odchází pouze občas a obzvláště pro ženy, které praktikují volnou menstruaci, už varianta zašpinění téměř nehrozí. Myslete ale na to, že se už u většiny žen blíží doba, kdy mohou otěhotnět a spermie mohou vydržet životaschopné i několik dní.

A jak tedy v ty „nečisté“ dny? (Vůbec to není narážka na to, že by menstruační krev byla nečistá. Jde o to, že prostěradlo může být pak umazané.)

Nature milování

Pokud nepoužijete žádnou pomůcku, počítejte s tím, že budete od krve. Pro milování v posteli je dobré využít červené prostěradlo nebo si pod sebe dát ručník – to bude fungovat jen v případě, že vaše hrátky nebudou prostorově divočejší. Nenechávejte si na sobě oblíbenou halenku, co nosíte do práce a u partnera je lepší, když si sundá věci, na kterých nechce mít skvrny. Krev jde samozřejmě vyprat, ale asi všechny víme, jak je snadné ji třeba z bílých kalhotek dostat úplně...

Během menstruace má mnohá z nás ráda teplo – resp. je nám zima mnohem rychleji než jindy. Myslete na to, a pokud se nechystáte na krátkou rychlovku, mějte připravenou i teplou tmavou deku či zvolte červené povlečení. Nebudete pak řešit, jestli při přikrytí neriskujete zašpinění bílé peřiny.

Všechny nesnáze s ušpiněním vyřešíte tím, že se milostným hrátkám budete věnovat ve sprše. Během menstruace nebývá problém s vysušením, které voda způsobuje, ale zase některé z nás jsou spíše v klidovém režimu a na sex ve stoje nemají ani pomyšlení.

Sex během menstruace?

Tip: Pokud chcete minimalizovat množství menstruační krve, dojděte si před milováním na toaletu. Sedněte si pěkně zeširoka, uvolněte se a co nejvíce vyplázněte jazyk. Uvolníte tím děložní čípek a krev z dělohy může v tu chvíli odtéci. Jedná se o techniku z volné menstruace, kterou ale můžeme využít i v tomto případě a hodí se vyzkoušet ji také vždy, když vás trápí menstruační bolesti. Jazyk můžete vypláznout i ve chvíli, kdy zrovna vykonáváte „malou potřebu“. Prostě to vyzkoušejte.

Sex s menstruačním kalíškem

Pokud se s partnerem budete milovat se zavedeným menstruačním kalíškem, může nastat několik variant. Pokud to budete zkoušet poprvé, doporučuji jistit se červeným ručníkem, je ale možné, že budete zrovna ten případ, kdy kalíšek zajistí zcela čistý průběh.

Pokud máte měkký kalíšek a jste dostatečně vzrušená, může partnerův penis kalíšek zmáčknout a „projet“ kolem něj. To vám nezaručí čistá prostěradla, ale:

„Můj partner kalíšek vždy zamáčkne ke straně a já jsem objevila, že je mi to velmi příjemné – je z něj tedy taková sexuální hračka J Samozřejmě se pak oba musíme umýt a kalíšek musím znovu vyndat, omýt a zavést, aby fungoval.“

Pokud máte pevnější kalíšek, partner ho posune více dovnitř. Pokud uvnitř vaší pochvy není dost místa, bude kalíšek tlačit – vás nebo partnera nebo oba. Pokud máte kalíšek s ustřiženou pevnou stopkou, může to být pro partnera dost nepříjemné. Nikdo samozřejmě neříká, že sex s kalíškem je možný vždy a pro všechny. V některých případech to ale funguje moc dobře. Partner kalíšek posune směrem k čípku, kalíšek dál funguje – tedy zachycuje menstruační krev – a prostěradlo zůstane čisté. Samozřejmě krev může být i na stěnách pochvy, takže i v tomto případě může být partner trochu ušpiněný.

Tipy:

  • Před samotnou akcí kalíšek vymyjte, ať víte, že není plný.
  • Hned – opravdu HNED – po akci kalíšek vraťte na obvyklé místo. Při uvolněné pochvě to nebude problém, později už byste pro něj nemusela tak snadno dosáhnout – v případě, že k tomuto problému dojde, mrkněte na článek Kalíšek nejde vyndat.
  • Můžete vyzkoušet i speciální kalíšek Ziggy Cup - výrobce ho na sexuální hrátky doslova doporučuje!
  • Partnera upozorněte, že kalíšek je uvnitř…a nebo to nechte jako překvapení :)

Pozn.: Vedle čípku jsou prostory (dutiny), kam kalíšek může „zajet“. Pokud není kolem čípku, tak logicky nebude fungovat. Každá žena je uvnitř trochu jiná, takže někomu se to třeba občas stane, někomu nikdy. Nepředstavujte si ale prosím, že jde o dutiny, kde se něco nenávratně ztratí! Každá si prstem můžete zjistit, jaké to uvnitř máte.

Orální sex

Samozřejmě postelové hrátky nemusí být pouze o pohlavním styku. Kalíšek je skvělá věc pro mazlení během menstruace. Partner vás může hladit či orálně uspokojovat a nevykukuje žádný trapný provázek, jako u tamponu.

Menstruační houba a sex

„Neznám lepší řešení než houbu! Dřív jsem používala kalíšek, ale partner si občas stěžoval, že ho cítí. Houba je parádně měkká, nevíme o ní ani jeden a i se mi lépe po milování vyndává.“

V podstatě vše podstatné je ve zkušenosti již řečeno. Menstruační houbu si opravdu mnoho žen jako pomůcku v této situaci velmi chválí. Je potřeba ji před akcí vymýt a po ní vyndat, protože partner ji posune dovnitř.

Tampony a sex

Některé ženy se se zavedeným tamponem běžně milují. Může fungovat podobně jako menstruační houba a krev zachytit, ale je zde jedno nebezpečí a z toho důvodu my tuto pomůcku nedoporučujeme. Tampon je pevný a jeho vršek je do špičky. Partner ho může zarazit do otvoru děložního čípku a to může být jednak velmi bolestivé a jednak je velmi pravděpodobné, že abyste ho dostala pryč, budete muset vyhledat pomoc na gynekologii.

Které hygienické pomůcky můžete při sexu během menstruace použít?

Pesary a sex

Při menstruaci je možné také využít cervikální pesar FemCap nebo pomůcku Evanella. Pesar nasadíte na děložní čípek a ten svými krempami brání průniku krve z dělohy do pochvy. Je potřeba dodržet následující pravidla:

  • Při menstruaci neponechávejte pesar zavedený déle než 40 min.
  • Nepoužívejte pesar při silném krvácení.
  • Pokud ucítíte tlak v podbřišku, ihned pesar vyndejte.

Poslední pravidlo je takové příhodné zakončení celého tématu. Pokud ucítíte tlak či vám bude cokoliv nepříjemné, ať už použijete nějakou pomůcku nebo ne, upozorněte partnera a milostné hrátky přerušte. Není to přeci sport, při kterém chceme zhubnout, ani potěšení, které chceme poskytnout primárně partnerovi. Milování by mělo být něco, po čem žena touží sama za sebe a co je jí příjemné a nanejvýše milé.

„Článek vznikl na základě mých vlastních zkušeností a zkušeností mých kamarádek, se kterými jsme toto téma probíraly. Jmenovat je nechci, nerada bych někoho přivedla do rozpaků. :)“

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Sex během menstruace

Sex při menstruaci? Nikdy, je to nechutné, všechno mě bolí, partner by to nechtěl, není to hygienické, doktoři to zakazují… Sex se zavedeným menstruačním kalíškem? To nejde, není to možné, je to hrozná představa… Tak v pořádku, přiblížili jsme si situaci v diskuzích na facebooku a teď jak je to doopravdy. Samozřejmě že ano!

VYUČOVÁNÍ BÍLÉ TYGŘICE: Sexuální tajemství taoistické mistryně

Tato kniha pro nás Evropany předkládá jiný způsob nazírání na sexualitu a seznamuje nás s technikami, které se více než 3000 let předávaly pouze ústně. Tradice Bílé tygřice, se kterou nás tato kniha seznamuje, vznikla v roce 1748. Tehdy ovšem nevznikla nově, pouze navázala a vyvinula se ze starších linií, které se jmenovaly jinak.

„Waist beads“ – inspirace z Afriky

Napříč Afrikou můžeme téměř všude najít na ženách určitý typ korálkových řetízků kolem pasu. Jejich použití a význam se kmen od kmene liší. V dnešní době se už více méně jedná o módní doplněk, který má přilákat pohledy mužů.