„Waist beads“ – inspirace z Afriky

Napříč Afrikou můžeme téměř všude najít na ženách určitý typ korálkových řetízků kolem pasu. Jejich použití a význam se kmen od kmene liší. V dnešní době se už více méně jedná o módní doplněk, který má přilákat pohledy mužů.

Tradičně sloužily korálky jako magický předmět, kterému se mohlo přikládat nějaké poselství. Ve chvíli, kdy si je žena oblékla, jí chránily, nebo jí přinesly to, co potřebovala. Mezi takové přání často patřila touha užití korálků jako prostředku proti otěhotnění, nebo naopak jako sexuálně podpůrný prostředek. Zároveň často ženy korálky používají k podpoření jejich rozhodnutí v sexuální zdrženlivosti. Na druhou stranu je v řadě kultur a zejména v moderní době obvyklé, že korálky jsou považovány za erotickou pomůcku a ženy se tak snaží přilákat muže s příslibem toho, že ony jsou zkušené a vědí, co a jak ;-).

Korálky Waist beads - ve chvíli, kdy si je žena oblékla, jí chránily, nebo jí přinesly to, co potřebovala.

Trocha historie Waist beads

Původ korálků můžeme připsat kmeni Yoruba, který se přistěhoval do Nigérie. Avšak za hlavní místo, kde se korálky vyrábějí, je považovaná Ghana. V západní Africe mají korálky několik názvů: Jel-Jelli, Jigeda, Giri-Giri, Djalay Djalay nebo Yomba.

Korálkové opasky jsou známé již po mnoho staletí. Z Egypta se dochovaly malby, na kterých jsou vyobrazení tanečníci a sluhové, kteří nosili pouze tyto opasky a již nic víc!

Korálkové opasky se dokonce dědily z matky na dceru a předávaly se na počest dívčiny první menstruace.

Jak se korálky nosí

Nejčastěji se korálky nosí pod oblečením. Kromě samotné ženy nikdo neví, že korálky skutečně má. Je to stejné, jako když si koupíte krásné spodní prádlo, nikdo o něm neví, pouze vy a přesto se díky tomu cítíte mnohem lépe. Ten samý účinek mají i korálky!

Samozřejmě je ale možné nosit korálkové pásky i na oblečení, kde krásně vyniknou také jako módní doplněk.

Samozřejmě je ale možné nosit korálkové pásky i na oblečení, kde krásně vyniknou také jako módní doplněk.

No jo, ale to já si nemůžu dovolit!

Největší omyl, který se s nošením korálkových pásů traduje, je ten, že uživatelka musí mít ploché bříško a velikost 34. To ale vůbec není pravda. Ženy všech věkových kategorií i velikostí mohou korálky nosit (a také nosí). Spousta žen s kily navíc korálky používají k ozdobení svého pasu a díky nim dokážou tuto oblast lépe přijmout a takto jí dávají najevo lásku. Korálkový pás zasahuje i do děložní oblasti a ta přece v sobě nese tolik a je schopna takových zázraků, že si rozhodně zaslouží ozdobení.

Můžete použít nejen korálky

Vytvořit si můžete korálkový pás vám na míru a podle vaší fantazie. Kromě korálků můžete přidat i keramické, hliněné či skleněné prvky, mušličky, zlaté či stříbrné přívěsky, ale také drahé kameny. Kamenům je přisuzován léčebný účinek, proto vyberte i kameny sobě na míru v závislosti na onemocnění či tématu, který řešíte. Můžete přidat i pár rolniček a pozornost máte zajištěnou. :) Dokonce je možné korálky namáčet do různých vonných olejů… Možností je opravdu hodně.

Vytvořit si můžete korálkový pás waist beads vám na míru a podle vaší fantazie.

Význam barev

Budete-li chtít, můžete si korálkový pás vytvořit i podle významu jednotlivých barev. Já bych pro jistotu použila všechny barvy, neboť vše níže zmíněné se hodí. :)

  • Bílá – sjednocuje všechny barvy.
  • Žlutá - symbolizuje moudrost a znalosti. Podle všeho by také měla uklidňovat nervy. :)
  • Oranžová - Tato barva působí optimisticky a podporuje sebevědomí. Přidejte oranžové korálky na váš opasek a nadšení, štěstí a příval energie máte zajištěn.
  • Růžová- Tato barva působí velmi žensky. Růžová barva vám pomůže být klidnou a citlivou.
  • Červená – Potřebujete-li zvýšit sebevědomí, použijte tuto barvu. Krom toho rozviřuje vášeň, podporuje odvahu a správné proudění sexuální energie.
  • Modrá – Tato barva působí chladivě. Symbolizuje víru, pravdu a harmonii.
  • Zelená - je spojována s prosperitou a nadějí. Chcete-li aby váš život byl bohatší, nejen co se peněz týče, použijte tuto barvu.
  • Fialová či indigo - Tato barva umožňuje hluboké vnímání a je spojena s naší intuicí. Zvyšuje také vnitřní klid při stresových situacích.
  • Hnědá - Tato barva je spojena s praktičností. Potřebujete-li se dostat zase „zpátky na zem“ a být více realističtí, použijte hnědou.
  • Černá – propojuje, stejně jako bílá, všechny ostatní barvy. Má schopnost vás ochránit před nepříznivými vlivy.

Waist beads v Tanzanii

V Tanzanii jsem se často setkávala s řetízky kolem pasu už u dětí. Holčičky je nosí, aby se jim tvarovala postava, už od narození. Jejich postava pak krásně odděluje pas a zadeček, což je v místních podmínkách pro muže velmi přitažlivé. Někdy je možné vidět korálky i na malých chlapcích. To většinou ve vesnicích a je to z důvodu, že korálky slouží jako měřidlo, zda dítě přibírá nebo hubne.

Já svoje korálky nosím už čtyři roky. Měla jsem období, kdy jsem je nesundávala, protože mi dávaly pocit bezpečí. Poprvé jsem je dostala od Masajky na trhu, která mi je s pomrkáváním oka a velkým úsměvem připevnila na míru okolo pasu. Když jsem je měla na sobě, všimla jsem si, že když je někdo náhodnou zahlédne, ihned na ně reaguje. Hlavně, když je má na sobě mzungu (běloška), to je hned pozdvižení.

Když má waist beads na sobě mzungu (běloška), to je hned pozdvižení.

Začala jsem tedy pátrat po významu. Nejdříve jsem se ptala kamarádek a pak i samotných Masajek na trhu. Nikdo mi v podstatě nedokázal nic říct. Všichni se usmívali a tajemně na mě pomrkávali… No to je přece na sex, chápeš?.. Nechápu :) A takhle naše konverzace v obměnách probíhala vždycky. Nakonec jsem se dopátrala toho, že každý kmen dává korálkům jiný význam: plodnost, antikoncepce, ochrana, sexuální zdrženlivost, podpora sexuální chuti u mužů i žen, sexuální pomůcka, nebo jen ozdoba. Důležité je asi to, že korálky můžete užívat jako magický předmět, vložit do něj poselství co vám jejich nošení má přinést. A tak jsem je začala nosit i já. Vložila jsem do nich své přání a měla je jako podporu při své vytrvalosti. Když jsem se vrátila z Tanzanie do Čech, najednou se všechny moje všetečné otázky obrátily proti mně. Co to máš? A k čemu to je? A to to nosíš pořád? A jaký to má význam?... No a co myslíte, že byla moje první odpověď: "No… to je přece na sex….Chápeš?" A ještě jsem připojila potutelný úsměv s pomrkáváním.

Zdroje:

Mgr. Zuzana Lhotová
Mgr. Zuzana Lhotová
Antropoložka

Se vznikem tohoto článku nám pomáhala antropoložka Zuzka Lhotová, která žila několik let v Tanzanii, procestovala ji křížem krážem a dostala se tak i do nejodlehlejších vesnic. V současnosti se věnuje navrhování šatů z afrických látek podle evropských střihů (IG Chizika Fashion). Zajímá se o ženská témata, která jsou společná všem ženám po celém světě, i když se k nim v jednotlivých kulturách přistupuje odlišně.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Sexuální pomůcky a sebepotěšení

Jaký máte na erotické pomůcky názor? Používáte je a jsou pro vás příjemnou součástí vašeho sexuálního života nebo je vnímáte jako určitou formu zvrácenosti? Názory a postoje se k erotickým pomůckám různí. V tomto článku se podíváme na to, jak se tyto pomůcky za poslední dobu proměnily, jaké si můžete vybrat a proč může být dobré je používat.

Antikoncepce a moudrost ženského těla

Žijeme v době, kdy jsme hormonální antikoncepcí doslova zaplavení, její výhody jsou zdůrazňovány a o nevýhodách se často mlčí. Je výborné, že někdo vymyslel způsob, který brání nechtěnému početí a my si tak sami můžeme regulovat a určovat kolik dětí budeme mít. Mladým dívkám je ale hormonální antikoncepce předepisovaná již od útlého věku, v době, kdy ještě ani nemají ustálený menstruační cyklus. Takto mladé tělo můžou (ale i nemusí) hormony poznamenat.