Sexuální pomůcky a sebepotěšení

Jaký máte na erotické pomůcky názor? Používáte je a jsou pro vás příjemnou součástí vašeho sexuálního života nebo je vnímáte jako určitou formu zvrácenosti? Názory a postoje se k erotickým pomůckám různí. V tomto článku se podíváme na to, jak se tyto pomůcky za poslední dobu proměnily, jaké si můžete vybrat a proč může být dobré je používat.

Co si představíte, když se řekne vibrátor - toto nebo toto?

Co si představíte, když se řekne vibrátor - toto nebo toto?

Designér prvního vibrátoru byl s největší pravděpodobností muž, zatímco u toho druhého do designu mluvila také žena. Není to předpojatost. Muži totiž mají často představu, že ženy se ve výběru sexuální pomůcky řídí heslem: „čím větší, tím lepší“, proto navrhují vibrátory tzv. nadsamce, nejlépe ještě s vystouplými žílami. To je ale omyl, protože většina žen, které si vybírají vibrátor, dává přednost spíše decentnímu a nenápadnému vzhledu.

„Když má muž vybrat vibrátor pro ženu, zvolí úplně jiný než by si vybrala žena sama. Ta chce většinou menší, elegantnější. A toho se drží i výrobci,“ uvedl v jednom rozhovoru Zdeněk Šebelka, který v České republice zastupuje firmu Lelo.

Nevím, jak jste na začátku odpověděli na mou otázku ohledně vašeho vnímání sexuálních hraček a pomůcek, ale obecně můžeme říci, že tyto pomůcky přestávají být vnímané jako tabu či jako prostředek nenasytných a zvrácených žen. Určitě jsme v otázce sexu více otevřenější, než tomu bylo dříve a nedělá nám už tolik problém o sexu samotném hovořit. Také se dost proměnila ženská sexualita a její vnímání. Není tomu zase tak dávno, kdy jediná sexuálně přípustná poloha byla pro ženu ta, kdy ležela dole. Nesměla moc dávat najevo, že se jí sex líbí či jí dokonce dělá dobře. Pokud by tomu bylo jinak, mohla by být prohlášena za zkaženou. Možná máte pocit, že popisuji události z dob dávno minulých, avšak odbourat některé zažité názory trvalo opravdu dlouho.

Dnes se tedy sexuální pomůcky stávají doplňkem společného sexuálního života. Samozřejmě i pomůcky samotné procházejí určitým vývojem (zlepšuje se design, tvary, funkčnost, materiál apod.). Pořídit si můžete třeba i pozlacený vibrátor za 80 tisíc – ten ale (zatím) na našem eshopu nenabízíme. :)

Sexshop v centru Prahy - IntimityLuxusní butik Intimity v centru Prahy (Benediktská 689/8).

Mnoho žen by do klasického sexshopu nikdy nevkročilo, neboť pohled na neonově svítící a obrovské penisy je spíše děsí než zve ke koupi. Avšak i samotné obchody s erotickými pomůckami zažívají určitou „obrodu“ a stávají se místem, kde se i ženy cítí dobře a rády nakupují. Takový obchod je krásně designově zařízený a nabízí decentní a krásné kousky, u kterých často ani nepoznáte, že se jedná o erotickou pomůcku. Ano, i takové obchůdky již i u nás můžeme najít.

Od zmíněných neonových pomůcek se dnes spíše upouští a při vývoji nových se designéři radí se ženami i se sexuology.

Sebepotěšení

Namísto slova masturbace daleko raději používám slovo sebepotěšení. Působí na mě jemněji, ženštěji a tak nějak více něžněji. Zatímco slovo masturbace ve mne evokuje mechanické sebeuspokojování. Ale možná jen slovíčkařím a pro někoho zmíněná slova představují úplně to samé.

Bohužel je ještě stále velká spousta žen, které na sebe za účelem sebeuspokojování nikdy nesáhne. Rády se oddávají sexu, ale pouze ve společnosti partnera. "Dělat si to sama" považují z nejrůznějších důvodů za nepřípustné. Ale právě takové dotyky nám pomáhají samu sebe lépe poznat a také zjistit, co nám dělá dobře. Často my ženy očekáváme, že muž bude přesně vědět kam a jak sáhnout – jak by to ovšem mohl vědět on, když často ani my samy nevíme, co máme rády nebo co nám dělá dobře?

Kromě příjemného orgasmu nám sebepotěšení může přinést i další pozitivní účinky pro naše zdraví. Pomáhá nám od bolesti hlavy, zbavuje nás stresu, zlepšuje spánek a dokonce zmírňuje bolestivou menstruaci. Právě při orgasmu se uvolňují hormony endorfiny, dopamin a oxytocin, které zlepšují náladu. Takže pro naše zdraví a celkovou pohodu... :)

Sebepotěšení nám pomáhá od bolesti hlavy, zbavuje nás stresu, zlepšuje spánek a dokonce zmírňuje bolestivou menstruaci.

„Sebepotěšit se“ můžeme pomocí dotyku nebo můžeme zvolit některou ze sexuálních pomůcek. Než si ale o jednotlivých pomůckách povíme více, zeptala jsem se dvou žen, které pracují se ženami a intimita a sexualita je jedno z jejich hlavních témat, jaký mají na erotické pomůcky názor:

Zita Žurková, která pořádá kurz Intimně: „Na prvním setkání Intimně vše vyplynulo spontánně a my se proto i delší čas hračkám a sexuálním pomůckám věnovaly. Při dalším setkání si ženy dovezly své pomůcky a společně jsme si o tom povídaly. Sama za sebe bych řekla, pokud některá žena cítí, že chce pomůcky používat, tak ať to dělá. A jaké? Vybrat podle svého pocitu nebo prostě zkoušet..."

Jana Zittová: „V dnešní době erotické pomůcky běžně najdeme v českých ložnicích. To znamená, že nejsou již tabu. Myslím, že můžou velmi příjemně zpestřit partnerský intimní vztah. Než se však jeden z partnerů rozhodne přijít s nějakou hračkou do postele, tak je dobré zvážit, zda vztah dostatečně uzrál. Kdyby partner „vybafl“ týden po první puse s vibrátorem nebo bičíkem na svou partnerku, mohlo by se stát, že ji vystraší. (To může samozřejmě platit i obráceně.) Já pomůcky doporučuji. Ženy, které používají vibrátory nebo venušiny kuličky získávají více na svém sex-appealu. Jejich lůno se tímto uvolňuje a může v něm proudit více ženské sexuální energie. Díky stimulaci v pánevní oblasti se uvolňují i ženské hormony a tím žena získává na přitažlivosti pro druhé pohlaví. Venušiny kuličky, které nejsou přidělané napevno, ale uvnitř se každá kulička může volně pohybovat, jsou velmi účinné při posilování pánevních svalů i při stimulaci pro potěšení. Podle všeho se také v dřívějších dobách vibrátory používaly na léčení ženské hysterie (pozn. o tomto vtipným způsobem pojednával film Hysteria – Vrtěti ženou, ale jestli film odpovídá skutečnosti nevíme, neboť dle historiků chybí jasné důkazy, které by to mohly s určitostí potvrdit.) a také v současnosti je můžeme používat při léčbě různých sexuálních dysfunkcí. Erotické hračky však nejsou určeny jen pro ženy, jsou v oblibě také u mužů. Erotická pomůcka může být velmi účinným prostředníkem, který například partnerovi ukáže, jak to partnerka má ráda. Může z toho vzniknout velmi zábavná i prospěšná hra pro oba partnery. Většinou slouží k masturbaci či zpestření partnerského života. Je však důležité, aby souhlasili oba partneři."

Možná se stejně jako některé další ženy bojíte, že když budete používat některou ze zmíněných pomůcek nebude vás už "obyčejný sex" s partnerem bavit - ale opravdu se není čeho bát, jedná se o dva různé zážitky a naopak díky používání erotických pomůcek se můžete více uvolnit a klasické milování s partnerem si o to více užít.

Jaké erotické hračky a pomůcky si můžeme dopřát?

Vypisovat všechny druhy erotických pomůcek by vydalo na samostatnou knihu. Proto se v tomto článku zaměřím pouze na ty, které se líbí nám – to znamená na ty, které jsme samy vyzkoušely a zařadily do nabídky našeho e-shopu.

Jak si erotickou pomůcku vybrat?

To je jednoduché – podle sebe, podle našeho vkusu, toho co se nám líbí a samozřejmě také podle toho, co daná pomůcka umí. A je dovoleno také experimentovat.

Vaginální kuličky

Kuličky byly dlouho vnímané jen jako sexuální pomůcka. Ale jsou výborné také při posilování pánevního dna, například po porodu nebo při potížích s inkontinencí. Obecně platí, že máme-li v pořádku svaly pánevního dna, zažíváme i hlubší prožitky při milování. Pro více informací doporučujeme článek Vaginální kuličky - erotická pomůcka? Ano i ne.

I Venušiny kuličky zažily svou proměnu: vnitřní kulička, která se dříve používala kovová, je nyní obalená silikonem, a proto při pohybu nebudete cinkat jako vánoční rolničky. Mezi dvěma kuličkami bývá většinou provázek. Vnější materiálem je silikon, který je neporézní a nechytají se na něm nečistoty. A samozřejmě si můžete vybrat také svou barvu...


Vybrat si u nás na e-shopu můžete venušiny kuličky značek
Lelo (Luna), Intimina (Laselle), Whoop.de.doo, FunFactory (Smartballs) nebo JeJoue (Ami).
www.maluna.cz

Klasické vibrátory Mikazuki a Minamo

Tyto vibrátory jsou z jemného silikonového materiálu s povrchem SoftTouch (antistatický povrch - nepřitahuje prach) mají měkké a flexibilní výstupky a jsou opatřené 4 režimy, které mají velmi tichý mód. Přesně u těchto vibrátorů platí, že jsou krásnou a designovou záležitostí. Na konci vibrátoru je velmi měkká část, která se jemně tvaruje podle přítlaku!

Přikládací vibrátory Iroha Sakura a Ume Anzu

Mini vibrátory, které se svou velikostí skvěle hodí na cesty a do kabelky. :) Pomocí tohoto vibrátoru můžete stimulovat svůj klitoris, stydké pysky, ale také například bradavky či hráz.

Erotické hračky japonské luxusní značky IrohaVšechny zmiňované erotické pomůcky najdete na e-shopu Maluna.cz.

Satisfyer Pro 2

Jedná se také o přikládací vibrátor, který je určen pro stimulaci klitorisu. Jemně jej nasaje, obejme a tlakovými pulzy namasíruje. Vybrat si můžete z 11 stupňů intenzity... Je vodotěsný, takže si jej s sebou můžete vzít do vany, do sprchy či do vířivky. Stimulace podtlakovými vlnami se pod vodou ještě mnohonásobně zintenzivní!

Co si k erotickým pomůckám pořídit a jak se o ně vhodně starat?

Doporučujeme si vybrat vhodný lubrikační gel na vodní bázi. Pro čištění můžete použít stejné přípravky, které jsou určené pro čištění menstruačních kalíšků (například mycí gel Lunette nebo čistící gel Clarigyna). Dezinfekci používejte takovou, která neobsahuje alkohol, případně pouze teplou vodu a mýdlo, žádné agresivní prostředky.

Erotické pomůcky si u nás můžete vybrat z těchto značek:

  • Fun Factory je německá značka, která je na trhu od roku 1996. Její nabídka erotických hraček a intimních pomůcek je plná barev a zábavných tvarů.
  • Intimina je švédská značka, která vyrábí menstruační kalíšky, venušiny kuličky i pomůcku pro procvičování Kegelových cviků KegelSmart. Jejich misí je péče o nejintimnější potřeby ženy.
  • Iroha je japonská značka a oproti jiným produktům se může pochlubit zpracováním materiálu, který je úžasně měkký, což ocení nejen ženy s velmi citlivými intimními partiemi.
  • Lelo je švédská společnost, která byla založena v roce 2003. Cílem designerů z této společnosti, je vytvářet výrobky, které v sobě spojují soudobou eleganci, luxusní vzhled a maximální funkčnost.
  • Whoop.de.doo je řada erotických pomůcek vytvořených speciálně pro ženy českou designérkou Annou Marešovou. Jejich jedinečnost spočívá v kombinaci kvalitního materiálu s jednoduchým anatomickým tvarem a s důmyslnou vnitřní mechanikou. Celý mechanismus je ukrytý pod celistvou vrstvou měkkého silikonu. Díky této silikonové vrstvě jsou tyto erotické pomůcky vodotěsné a hlavně stoprocentně hygienické - a jsou vyrobené v Čechách.

A co napsat závěrem? Přejeme krásné společné chvilky vám i vašemu partnerovi a hodně vzájemného potěšení i sebepotěšení.

Zdroje informací: ona.idnes.cz, lelodesign.cz, funtoys.cz

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Milostné umění napříč staletími - 1. díl

Zajímalo vás někdy jak asi vypadala erotika napříč dějinami lidstva? Nás ano, a proto jsme připravili tuto sérii článků. Dozvíte se například o nejstarším pornografickém komiksu, o posvátných prostitutkách nebo také o dlouhých milostných předehrách v domorodých kmenech.