Drahokam jako zrozený pro ženu: měsíční kámen

Žena a měsíc (nebo žena a luna) k sobě neodmyslitelně patří, jak tomu naznačuje naše každoměsíční krvácení a jak jsem se o tomto spojení již rozepisovala v samostatném článku Ženské lůno. V tomto článku se zaměříme nejen na hlubší propojení ženy a luny, ale představíme si také krásný ženský drahokam: měsíční kámen.

Ženy, luna a lůno

V jazyku básníků se měsíc označuje jako luna a ženský podbřišek nese jméno lůno: luna a lůno, tam už je to propojení patrné, že? Měsíc – luna má na nás ženy velký vliv a jsme s ní neodmyslitelně spjaté. Ženský princip se obecně nejvíce pojí s vodou a luna vodu také velmi ovlivňuje (nám všem dobře známý příliv a odliv). A i v nás ženách nastává „odliv“ (menstruace), pokud předchozí měsíc nedošlo k oplodnění vajíčka.

Luna – poetický výraz používaný básníky.Luna – poetický výraz používaný básníky. Vždyť za svitu luny nejeden básník či umělec přivedl své dílo k dokonalosti…

Samozřejmě nejen na ženy, ale také na muže, zvířata a rostliny má luna vliv. Vlci vyjí na měsíc, želvy kladou vejce právě na úplněk a rostliny za úplňku lépe rostou. To je pouze několik možných příkladů jejího (jeho) vlivu. Dříve si lidé vlivu měsíce na rostliny uvědomovali více a sázeli i sklízeli podle jednotlivých lunárních fází. Je toho mnoho, co podle fází měsíce můžeme dělat, například si stříhat vlasy či držet očistné půsty.

To nejzajímavější o měsíci (luně):

  • Měsíc bývá často spojován se šílenstvím. Krásně je to patrné v anglickém jazyce, kde výraz pro šílenství je lunatic či lunacy, tedy odvozenina od slova luna. (Možná fanynky slavné české skupiny devadesátých let Lunetic byly odsouzené k davovému šílenství právě proto...) A i další anglické slovo – moonstruck (pomatený), má společný základ s měsícem (moon). Ale kromě šílenství a pomatení může měsíc na člověka působit i jinak: od zvýšené nespavosti až po proměnu ve vlkodlaka. :)
  • V tarotových kartách je slunce spojované s dobrem a bezpečím, zatímco měsíc se strachem a temnotou. Avšak dříve se měsíc spojoval s inspirací a kreativitou.
  • Měsíc byl uctívaný i v předislámských zemích. Dnes tento pozůstatek můžeme vidět na některých jejich státních vlajkách, kde se objevuje. Například vlajka Turecka, Alžírska, Tuniska, Libye apod.
  • Dříve se v Řecku oslavovaly narozeniny bohyně Artemis každý měsíc. Na její počest se pekly tzv. půlměsíční koláče. Pozůstatek této tradice vidíme i dnes ve tvaru rohlíků nebo například francouzských Croissantů (ze slova crescents – půlměsíc).

Měsíční kámen

Měsíční kámen může mít nejrůznější barvy a odstíny, avšak nejčastější barvou je krémově bílá s modrými odlesky. Dnes je měsíční kámen jedním z nejcennějších drahokamů a to díky svému unikátnímu vzhledu, který můžeme popsat jako světélkující mlžný měsíční opar. Toto jemně modré světélkování kamene je způsobeno obsahem různých kovů a chemických sloučenin s různým indexem lomu. Jeho jednotlivé vrstvy a dopadající paprsky vytvářejí dojem barev a světla jakoby vystupujících zevnitř drahokamu.

Měsíční kámen může mít nejrůznější barvy a odstíny, avšak nejčastější barvou je krémově bílá s modrými odlesky.

„Je starý jako měsíc sám. Pod perleťovým závojem si dobře střeží svá starodávná tajemství.
Díky světlu, které v sobě odráží, odráží i to naše světlo a ukazuje nám naše pravdy, které z hloubi naší duše vynáší na povrch.“

Mýty a legendy

Měsíční kámen se již po staletí používá v klenotnictví a byl využíván také starodávnými kulty a civilizacemi. Žádný jiný drahokam není opředen tolika legendami a příběhy jako právě on. Římané, ale například také hinduisté, jej uctívali, neboť věřili tomu, že vznikl ze ztuhlých paprsků měsíce. V Indii byl měsíční kámen odjakživa používán k náboženským obřadům a lidé věřili, že svému majiteli může přinést obrovské bohatství. V arabských kulturách byl pro změnu tento drahokam považován za symbol plodnosti, proto jej ženy podle legend vkládaly do spodního prádla. A i dnes je měsíční kámen vnímán jako symbol lásky a vášně, dokáže prý totiž předpovědět budoucnost každému zamilovanému páru.

Už od pradávna byl měsíční kámen spojený s rituály kolem měsíce. Sloužil také jako ochrana na cestách, hlavně při těch dalekých, které probíhaly v noci za svitu luny... Byl také kamenem lásky a erotiky, neboť je prý schopen stimulovat proudění energie kundalini. Právě z těchto důvodů jej ženy ve formě náhrdelníku používaly při milování. Říkalo se také, že pokud dáte svému milenci náhrdelník z měsíčních kamenů v době, kdy je měsíc v úplňku, bude mezi vámi už navždy planout vášeň. Navíc pro zachování věrnosti mezi partnery se kámen umisťoval pod postel.

Zajímavosti:

  • Věřilo se, že pokud nosí kámen někdo, kdo má v sobě hodně vzteku a hněvu, kámen ztratí svůj lesk.
  • Podle jedné legendy můžete dokonce během úplňku v kameni spatřit svou budoucnost – za předpokladu ale, že jej budete celou noc držet v ústech.
  • Podle měsíčního kamene dostal jméno i jeden z menstruačních kalíšků - bledě modrý LadyCup.

Účinky měsíčního kamene

Drahé kameny nám mohou sloužit k dozdobení a podtržení naší přirozené krásy, avšak zároveň mohou mít také léčebné účinky, pokud tomu věříme a otevřeme se i této možnosti. Měsíčnímu kameni je takových účinků připisováno nespočet, zmíníme alespoň některé z nich.

Měsíční kámen je tradičně spojován s ženskou energií, intuicí a cykličností.Měsíční kámen je tradičně spojován s ženskou energií, intuicí a cykličností.

Na tělesné úrovni měsíční kámen ovlivňuje ženský reprodukční systém a snižuje nerovnováhu a napětí spojené s menstruací. Má výborný vliv na premenstruační syndrom, početí, těhotenství, porod a kojení. Pomáhá k lepšímu naladění na své tělo a přirozené (měsíční) cykly. Působí také příznivě na trávicí systém, pomáhá vstřebávat živiny a vylučovat jedovaté látky. Působí dobře také proti bolestem zad a hlavy. A co mi přijde vtipné – působí preventivně proti náměsíčnosti (jako správný měsíční kámen).

Na psychické úrovni pomáhá s utišením rozbouřených citů a uklidňuje také přehnané reakce na emotivní situace. Pomáhá také otevírat naše srdce (nebo jej naopak zahojit) a přijímat lásku. Má také schopnost vytahovat na povrch věci a témata, která byla dobře uschována v hlubinách našeho podvědomí. Zvyšuje také intuici a naší celkovou empatii. Probouzí nás k většímu porozumění a vnímání pravé podstaty věci.

I když mnoho účinků je spojováno se ženami, nepůsobí pouze na ně. Tento kámen může stejně dobře posloužit také mužům. Těm pomáhá stimulovat jejich pravou mozkovou hemisféru, která je mimo jiné spojována s kreativitou, uměním a fantazií. Může jim také pomoci dostat se více do kontaktu s ženskou stránkou jejich osobnosti. Dětem pomáhá měsíční kámen ke klidnějšímu a hlubšímu spánku, bez nepříjemných nočních můr.

Měsíční kámen můžete najít v některých špercích na našem e-shopu Maluna.cz.

Zdroje: kniha Kameny od A do Z Judy Hall, sperkyprozeny.cz, eppi.cz, nakridlechandelu.cz

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Léčivé kameny - klenoty, které uzdravují

Polodrahokamy jsou překrásné kameny, které bývají součástí šperků, ale mnoho lidí věří také na jejich léčivé účinky. Léčba pomocí kamenů se nazývá litoterapie. Tou lze sice jen těžko plně nahradit současnou medicínu, ale komu jsou kameny sympatické a věří v jejich sílu, může mu osobní kámen pomoci. Nejlepší je, pokud je kámen v kontaktu s naším tělem.