Naše ruce jsou nejnamáhanější částí našeho těla, ať už pracujeme manuálně nebo na počítači. Často máme ovšem tendenci na ně při pravidelné péči zapomínat. Nyní, více než kdy jindy, je potřeba se o ně starat opravdu důkladně. Tento článek vše potřebné k péči o ruce shrnuje.
Koronavirus a péče o ruce
Začněme velmi aktuálním tématem a tím je koronavirus. S trochou nadsázky mohu říci, že mě tento virus naučil si ruce mýt skutečně pečlivě. Po shlédnutí instruktážního videa jednoho českého zdravotníka, který učil, jak je potřeba si ruce mýt, jsem zjistila, že jsem to celý život vlastně dělala špatně. A věřím, že v tom nejsem sama, která se někdy řídila heslem: co je mokré, je i čisté. To ale v případě mytí rukou rozhodně neplatí. V dané reportáži vystupoval také moderátor, který si měl umýt ruce tak, jak je zvyklý. Pomocí speciální lampy mu poté zdravotník ukázal, která místa úplně vynechal. Jednalo se o hřbet ruky a špičky prstů.
Jak je to tedy správně? Světová zdravotnická organizace (WHO) natočila video a sestavila rovněž pokyny, jak si správně ruce umývat. Je potřeba umýt si důkladně nejen celou plochu dlaní, ale také hřbety rukou, mezery mezi prsty, špičky prstů a palce zvlášť, za pomocí prstů druhé ruky. Celková doba mytí rukou by se měla pohybovat mezi 20 až 40 vteřinami.
Podívejte se na instruktážní video zde:
Všimněte si, že na konci videa také ukazuje, jak zastavit tekoucí kohoutek bez přímého dotyku našich rukou.
V době řádění koronaviru doporučujeme používat antibakteriální mýdlo a rovněž antibakteriální gel. Ten totiž výrazně napomáhá udržovat čisté ruce všude tam, kde zrovna nemáme k dispozici mýdlo a vodu.
Aby vám umývání rukou rychleji ubíhalo, můžete si nahrát svou oblíbenou píseň v doporučovaném rozpětí 20-40 vteřin a v jejím rytmu si dopřát důkladné omytí.
Umění správně a důkladně si umýt ruce se hodí nejen v době koronaviru.
Čím mydlit?
Základem je mýdlo a teplá voda. Pro oplachování nepoužívejte horkou vodu, abyste ruce zbytečně nepopálili. Ruce si myjte vždy po návratu z venku, po použití toalety, po kontaktu se zvířetem, před jídlem a zkrátka kdykoli, kdy se vám vaše ruce zdají špinavé. Mýdlo si můžete vybrat tuhé či tekuté - takové, jaké bude vyhovovat právě vám. Doporučujeme vybírat mýdlo s přírodním složením a vůní. Tuhé mýdlo dostatečně napěňte a v případě tekutého mýdla naneste dostatečné množství, aby vystačilo na důkladné umytí celých rukou.
Po dlouhodobém používání antibakteriálního mýdla mohou být vaše ruce vysušené. Doporučujeme ho proto prostřídat s mýdlem, které v sobě obsahuje zvlhčující a hydratující složky. Takovými jsou například aloe vera, bambucké máslo či olivový olej. Z konkrétních značek doporučujeme z tuhých mýdel českou značku Erdé a z tekutých mýdel značku Urtekram. A k tuhému mýdlu si pořiďte také krásnou dřevěnou mýdlenku – ta vašemu mýdlu bude opravdu slušet. :)
Přírodní mýdla jsou bez chemikálií a konzervantů. Využijte přírodu ve prospěch zdraví vašich rukou.
Myslete i na své nehty
Nezapomínejte ani na pravidelné čištění nehtů a hlavně míst pod nehty, kde se může špína lehce usazovat. Kromě čištění si naše nehty zaslouží také pravidelnou péči. Při krémování rukou je nevynechejte. A jednou za čas na nehty použijte speciální olejíček, který nehty dostatečně vyživí.
Krémy na ruce
Při častějším umývání vašich rukou dochází také k většímu vysušování, doporučujeme proto používat přírodní a kvalitní krémy na ruce a pravidelně si ruce mazat. Při častějším mytí se nebojte použít krém klidně několikrát denně.
Naše tipy:
- Vyberte si praktické balení krému, které se vám pohodlně vejde do kabelky.
- Pořiďte si balení krému, které umístíte vedle mýdla. Budete ho tak mít stále na očích a nezapomenete, že si máte ruce pravidelně krémovat.
- Pokud jsou vaše ruce popraskané, doporučujeme biodynamickou měsíčkovou mast od rakouské značky Wegwartehof.
Jaké krémy volit v létě?
V létě zvolte krémy, které jsou lehčí, snadno se roztírají a rychle se vstřebávají. V létě vaše ruce ocení zvláčnění a dostatek hydratace. Rovněž myslete na ochranu rukou před sluníčkem a společně s klasickým krémem používejte také krém opalovací. Doporučujeme používat přírodní opalovací krémy s ochranným faktorem SPF 30. Proč nedoporučujeme běžné opalovací krémy a jak mohou uškodit vodním živočichům si můžete přečíst v článku: Opalovací krémy – zdravá ochrana nebo chemický koktejl?.
Jaké krémy volit v zimě?
V zimě naopak potřebuje naše pokožka (a nejen pokožka rukou) pořádně promastit. Použijte proto kvalitní krém s obsahem bambuckého másla. Své ruce můžete chránit nejen zvenku, ale také zevnitř. I v zimě je potřeba dodržovat dostatečný pitný režim a svému tělu dodávat dostatek živin a vitamínů. Pro naše ruce a nehty je důležitý vitamín E, D a také železo a vápník.
Náš tip: Pokud se v zimě rozhodnete používat hydratační krém, dělejte tak pouze při teplotě vyšší než 8°C a nanášejte je minimálně půl hodiny před odchodem z domova.
Hledáte jemný krém pro vaše citlivé ruce? Vyzkoušejte českou značku Nobilis Tilia.
Pravidelná péče by rozhodně neměla být něčím extra
Jednou týdně si vaše ruce zaslouží pořádnou péči za všechnu tu vykonanou práci!
Co takhle vyzkoušet peeling? Ruce si navlhčete vlažnou vodou a malé množství peelingu rozetřete krouživými pohyby na pokožku rukou. Následně ruce opláchněte vodou. Peeling je samozřejmě výborný používat nejenom na ruce, ale i na celé tělo. A který peeling je „naší pokožky šampion“? Protože jsme kávomilky, je to rozhodně Kávová drbna od značky Anela. V něm obsažené oleje zajistí kůži jemnou hydrataci a ještě ji promastí. Výborný je také Brown sugar od Urtekramu. Jedna z nejstarších modelek, Yazemeenah Rossi, označuje právě cukrový peeling jako jeden ze svých nejúčinějších pomocníků při péči o pokožku.
Můžete si také dopřát masku, která velmi účinně zregeneruje pokožku vašich rukou. Na ruce se maska nanáší za studena a dodává potřebnou výživu a hydrataci. Vyzkoušet můžete například zvlhčující masku z avokáda. Půlku avokáda smíchejte s jedním vaječným bílkem. Masku aplikujte na ruce a nechte ji 20 minut působit. Poté ruce opláchněte a královsky vyživené ruce jsou na světě!
Zdroje: www.wikihow.com, www.idnes.cz, www.nehtik.cz
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.