Můj osobní příběh

Kdysi jsem prožívala menstruaci jako velmi bolestivou událost. V posledních letech jsem pohled na menstruaci změnila.

Svou první menstruaci jsem dostala ve 12-ti letech. Od maminky jsem dostala knihu Děvčátko na slovíčko. Byla jsem tedy připravená. Když jsem ji dostala poprvé, doma jsem se ani nezmínila. Byla jsem zrovna na prázdninách a tak nějak to brala, že už je to tady. Od maminky jsem věděla, že než se jí narodily děti, menstruace byla hodně bolestivá. Občas mi říkala některé příběhy ze svého dětství a mládí. Ze začátku jsem žádné bolesti necítila, ale s přibývajícím věkem se začaly objevovat.

Dáša Kožinová - Ženské cykly

V 15-ti letech bylo běžnou praxí první dva dny menstruace zůstat doma s velkými bolestmi. Občas jsem zvracela, měla průjmy. Břicho bolelo tak silně, že jsem se často svíjela v bolestech několik hodin. Polykala jsem doporučené pilulky, ležela ve vaně a čekala, až bolest ustoupí. Několikrát jsme dokonce volali pohotovost a já dostala injekci. Pamatuji si stejný scénář ... bolesti tak silné, že jsem mnohdy nevnímala ani co mi lékař říká. Obvykle velmi podobný komentář – po dětech to přejde. A injekce ... Pak mi maminka našla v našem domě zdravotní sestřičku, která mi injekce píchala. Bylo to velmi frustrující období. Z menstruace jsem měla strach. Měla jsem strach si plánovat cokoli na dny, kdy se blížila. Tak to trvalo do mého prvního těhotenství. Po porodu, který mi připadal jen o něco málo víc bolestivý než menstruace, bolesti přešly. Začala jsem užívat hormonální antikoncepci. Byla jsem šťastná, měla jsem pocit, že jsem doslova vyhrála boj
s menstruací.

Čas plynul ... Po asi 10-ti letech užívání antikoncepce, kterou jsem občas musela vyměnit, protože úplně nefungovala – krvácela jsem i během braní tablet, jsem dostala migrény. Obvykle první den menstruace, po nějakém čase i první dva dny menstruace. Velmi těžké období. V práci manažerská pozice, která vyžadovala můj 100 % výkon a do toho migrény, které mně dovolovaly omezené pohyby, nejlépe ležení a téměř žádný výkon. Vysadila jsem antikoncepci a přišlo druhé těhotenství. Krátce po porodu jsem se vrátila k antikoncepci. Migrény se vrátily. Začala jsem se zajímat více o sebe a své tělo. Měla jsem pocit, že mu nerozumím a že mi dává jasné signály. Přestala jsem brát antikoncepci. Nicméně migrény pokračovaly. Absolvovala jsem různé semináře, začala se vzdělávat. Četla jsem spoustu článků, knih o psychosomatice. Uvědomila jsem si řadu věcí. Objevila jsem projekt Ženy ženám a dozvěděla jsem se o knize Cyklická žena od Mirandy Gray. Byla to pro mě průlomová kniha. Zcela zásadní byl pro mě i kurz Ženský timemanagement. Poprvé ve svých 35-ti letech jsem se dozvěděla některé informace. Seznámila jsem se s menstruačním kalíškem a díky němu poznala víc své tělo. A najednou byla menstruace úplně jiná, čistá. Navíc díky kalíšku se cítím opravdu velmi komfortně a bezpečně. To, co jsem slýchala z reklam na vložky a tampony, můžu beze studu použít ke kalíšku.

Co menstruace přináší

Zjistila jsem, že menstruovat neznamená jen 5 dnů krvácení a bolesti k tomu. Pochopila jsem, že menstruace je daleko víc. Je to jeden z nejsilnějších nástrojů, které žena má. Náš cyklus nám umožňuje využít neuvěřitelných schopností. Je to vlastně dar a výhoda, kterou mi ženy máme. Začala jsem se pozorovat a využívat svého cyklu. Uvědomila jsem si, že když víc poslouchám své tělo a to doslova ... může být menstruace bez bolesti. Zmizely rovněž i migrény. Objevila jsem, že během menstruace disponuju neuvěřitelnými schopnostmi, které se otevírají právě jen na pár dnů v měsíci.

Dnes chápu menstruaci jako čas introspekce, kdy na symbolické úrovni něco umírá. Je to čas, kdy naslouchám svému tělu, svému nitru, své duši a kdy se učím o sobě samé. Menstruace je pro mě vstupní brána do mystického světa. Mám respekt k vlastnímu tělu, k vlastnímu prožitku, k cyklu. To, co se se mnou děje v tomto období, vnímám jako jasné signály duše - je to jakýsi alarm - pozor něco mi má duše říká. Vydám se na pouť hledání a objevování - hledání sebe samé. Hledání odpovědí na mé otázky. Někdy je nutné projít i tmou. Ale vždy je na konci světlo a já to vím, není nutné se bát. Menstruaci vnímám jako čas učení. Učení o sobě, svém těle a hlavně zjištění co je důležité, podstatné, a co naopak není. Setkání s mou duší je setkání s bohem, vesmírem, poznání nekonečna. Jde o setkání, které je hluboké, moudrost je nekonečná, neskutečná. Kláním se a děkuji. Jsem vděčná, že můžu být žena, jsem vděčná, že menstruace se pro mě stala posvátným časem.Dáša Kožinová - Ženské cykly
 

Mimo to jsem objevila kouzlo i předmenstruačního období, které jsem do té doby spíš vnímala jako jedno z frustrujících období. Kreativita, která se mě v těchto dnech otevírá je zázrakem a opět vrcholná jen a jen v daných dnech. Uvědomila jsem si, že během předmenstruačního období potřebuje mé tělo více odpočinku. Rovněž při menstruaci. A když odpočinek dostává – menstruace není bolestivá. Dovolila jsem si odpočinek v několika měsících a objevila, že menstruace může být úplně jiná. V období, které přichází po menstruaci, vždycky vše bez problémů doženu. Jsem silná, mám tolik energie, že mohu rozdávat. No a pak přichází ovulační období. Opět kouzelné období, které je skvělé prožít s lidmi. Obvykle začátek ovulace poznám hned ráno, když vstávám. Vlastně když nad tím přemýšlím, každou fázi svého cyklu poznám již při probuzení a prvních pár minutách. Je pravdou, že někdy mě mé tělo překvapí. Obvykle svou moudrostí, hlubokou moudrostí, před kterou se klaním. Miluji svůj měsíční čas. Zamilovala jsem se do své cykličnosti. Stala jsem se opravdu ženou a začala využívat svého cyklu v práci i osobním životě.

Uvědomila jsem si, že chci svým příběhem inspirovat i ostatní ženy. Proto vznikl projekt Ženské cykly. Mou vizí je totiž harmonický svět. Jestliže ženy budou žít v souladu se sebou samou, v souladu se svým tělem, duší, stanou se lepšími partnerkami i matkami. Děti tak budou vyrůstat v harmonickém rodinném prostředí. Domnívám se, že to se potom odrazí v celé naší společnosti. A to nejen v osobních, ale i pracovních vztazích. Záleží mi na tom, aby se harmonie stala klíčovým slovem i ve firemním prostředí. A to je i důvod proč jsem vytvořila on-line program Cesta harmonické ženy. Program, který pomáhá ženám nalézt rovnováhu a navrací je k jejich přirozenosti. Učí je žít v souladu se svou vlastní cykličností, poznáním vlastního těla. Více informací můžete získat na www.zenskecykly.cz. Vložením svého jména a mailové adresy získáte videa zdarma a rovněž informace o plánovaných akcích a připravovaných webinářích.

S láskou Dáša

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Moje první... Designérka hřejivého body Moody testovala menstruační kalhotky

Má vlastní projekt, který pomáhá ženám cítit se lépe při menstruaci, ale až doteď sama neměla menstruační kalhotky. Jméno designérky Kateřiny Rydlové si určitě vybavíte v souvislosti s úžasným vynálezem - vyhřívaným bodýčkem zvaným Moody, které pomáhá ženám ulevit od menstruačních bolestí. Jak se Katce osvědčily menstruační kalhotky značky Wuka? "U kalhotek jsem se nejvíc bála pocitu, že mám tam někde 'plínu' - ale takový dojem jsem vůbec neměla," popisuje svou zkušenost.

Sakra, už zase mám kvasinky!

Opakované mykózy jsou frustrující, úmorné, deprimující. Své o tom ví lékařka Dominika Benešová, které kvasinky zkazily i svatební noc. Řešení vleklých vaginálních potíží nenašla na pultech lékáren ani v bylinkářství, ale ve svém nitru. Na duševní a duchovní rovině svého života, v rozplétání vnitřních přesvědčení o ženství, intimitě i "manželských povinnostech". Přečtěte si její zkušenost.

Gynekoložka Kateřina Kneiblová: Volná menstruace mě baví, ženám ji doporučuji

Ženy, které chodí na gynekologii k doktorce Katce Kneiblové, od ní slýchají doporučení praktikovat volnou menstruaci. Proti menstruačním bolestem se jí to osvědčilo a jejím pacientkám také. Kromě toho to může být i pěkná soukromá zábava a výzva. Svou osobní zkušenost s volnou menstruací Katka půvabně popisuje v tomto článku.

Recenze: menstruační kalíšek Satisfyer Feel Confident

Vlasta používala roky Mooncup. Rozloučila se s ním, když si její menstruace dala načas pauzu. Jenomže pak se vrátila, a tak si Vlasta vyhlédla dvojici kalíšků Satisfyer s poutkem. Jak se jí osvědčily? "Satisfyer Feel Confident naprosto nemá chybu. Překvapivě levný kalíšek, navíc ve dvojím provedení, a funguje fantasticky. Zásadní pro mé rozhodnutí byly recenze zde na Kalíšku. Samozřejmě, ani přes recenze člověk nemůže vědět, jestli mu konkrétní produkt bude vyhovovat. Ale je to světýlko ve tmě. A mně posvítilo dobře," shrnuje Vlasta svou zkušenost. Přečtěte si její recenzi.

Recenze 14leté slečny: kalíšek AllMaters Mini a sada menstruačních kalhotek Dorina

Čtrnáctiletá Tereza si před pořízením kalíšku zjišťovala spoustu informací. Nakonec si i díky recenzím na našich stránkách vybrala AllMatters Mini (dříve OrganiCup). Zavádění a vyndávání ji zpočátku potrápilo, ale jak sama říká, důležité je to nevzdat a zkoušet to znovu a znovu. Kalíšek jí pak přinesl spoustu výhod, nemusela se stresovat, zda jí proteče vložka, a také má teď méně bolestivou menstruaci. Ke kalíšku si pořídila ještě  pětibalení denních a nočních menstruačních kalhotek, díky kterým je o kus sebejistější při převlékání na tělocvik. Přečtěte si Terčinu parádní recenzi.