Můj osobní příběh

Kdysi jsem prožívala menstruaci jako velmi bolestivou událost. V posledních letech jsem pohled na menstruaci změnila.

Svou první menstruaci jsem dostala ve 12 letech. Od maminky jsem dostala knihu Děvčátko, na slovíčko. Byla jsem tedy připravená. Když jsem ji dostala poprvé, doma jsem se ani nezmínila. Byla jsem zrovna na prázdninách a tak nějak to brala, že už je to tady. Od maminky jsem věděla, že než se jí narodily děti, menstruace byla hodně bolestivá. Občas mi říkala některé příběhy ze svého dětství a mládí. Ze začátku jsem žádné bolesti necítila, ale s přibývajícím věkem se začaly objevovat.

Dáša Kožinová - Ženské cykly

V 15 letech bylo běžnou praxí první dva dny menstruace zůstat doma s velkými bolestmi. Občas jsem zvracela, měla průjmy. Břicho bolelo tak silně, že jsem se často svíjela v bolestech několik hodin. Polykala jsem doporučené pilulky, ležela ve vaně a čekala, až bolest ustoupí. Několikrát jsme dokonce volali pohotovost a já dostala injekci. Pamatuji si stejný scénář... bolesti tak silné, že jsem mnohdy nevnímala, ani co mi lékař říká. Obvykle velmi podobný komentář – po dětech to přejde. A injekce ... Pak mi maminka našla v našem domě zdravotní sestřičku, která mi injekce píchala. Bylo to velmi frustrující období. Z menstruace jsem měla strach. Měla jsem strach si plánovat cokoli na dny, kdy se blížila. Tak to trvalo do mého prvního těhotenství. Po porodu, který mi připadal jen o něco málo víc bolestivý než menstruace, bolesti přešly. Začala jsem užívat hormonální antikoncepci. Byla jsem šťastná, měla jsem pocit, že jsem doslova vyhrála boj s menstruací.

Čas plynul ... Po asi 10 letech užívání antikoncepce, kterou jsem občas musela vyměnit, protože úplně nefungovala – krvácela jsem i během braní tablet, jsem dostala migrény. Obvykle první den menstruace, po nějakém čase i první dva dny menstruace. Velmi těžké období. V práci manažerská pozice, která vyžadovala můj 100% výkon, a do toho migrény, které mně dovolovaly omezené pohyby, nejlépe ležení a téměř žádný výkon. Vysadila jsem antikoncepci a přišlo druhé těhotenství. Krátce po porodu jsem se vrátila k antikoncepci. Migrény se vrátily. Začala jsem se zajímat více o sebe a své tělo. Měla jsem pocit, že mu nerozumím a že mi dává jasné signály. Přestala jsem brát antikoncepci. Nicméně migrény pokračovaly. Absolvovala jsem různé semináře, začala se vzdělávat. Četla jsem spoustu článků, knih o psychosomatice. Uvědomila jsem si řadu věcí. Objevila jsem projekt Ženy ženám a dozvěděla jsem se o knize Cyklická žena od Mirandy Gray. Byla to pro mě průlomová kniha. Zcela zásadní byl pro mě i kurz Ženský timemanagement. Poprvé ve svých 35 letech jsem se dozvěděla některé informace. Seznámila jsem se s menstruačním kalíškem a díky němu poznala víc své tělo. A najednou byla menstruace úplně jiná, čistá. Navíc díky kalíšku se cítím opravdu velmi komfortně a bezpečně. To, co jsem slýchala z reklam na vložky a tampony, můžu beze studu použít ke kalíšku.

Co menstruace přináší

Zjistila jsem, že menstruovat neznamená jen 5 dnů krvácení a bolesti k tomu. Pochopila jsem, že menstruace je daleko víc. Je to jeden z nejsilnějších nástrojů, které žena má. Náš cyklus nám umožňuje využít neuvěřitelných schopností. Je to vlastně dar a výhoda, kterou my ženy máme. Začala jsem se pozorovat svůj cyklus a využívat ho. Uvědomila jsem si, že když víc poslouchám své tělo, a to doslova, může být menstruace bez bolesti. Zmizely rovněž i migrény. Objevila jsem, že během menstruace disponuju neuvěřitelnými schopnostmi, které se otevírají právě jen na pár dnů v měsíci.

Dnes chápu menstruaci jako čas introspekce, kdy na symbolické úrovni něco umírá. Je to čas, kdy naslouchám svému tělu, svému nitru, své duši a kdy se učím o sobě samé. Menstruace je pro mě vstupní brána do mystického světa. Mám respekt k vlastnímu tělu, k vlastnímu prožitku, k cyklu. To, co se se mnou děje v tomto období, vnímám jako jasné signály duše - je to jakýsi alarm - pozor, něco mi má duše říká. Vydám se na pouť hledání a objevování - hledání sebe samé. Hledání odpovědí na mé otázky. Někdy je nutné projít i tmou. Ale vždy je na konci světlo a já to vím, není nutné se bát. Menstruaci vnímám jako čas učení. Učení o sobě, svém těle a hlavně zjištění, co je důležité, podstatné, a co naopak není. Setkání s mou duší je setkání s bohem, vesmírem, poznání nekonečna. Jde o setkání, které je hluboké, moudrost je nekonečná, neskutečná. Kláním se a děkuji. Jsem vděčná, že můžu být žena, jsem vděčná, že menstruace se pro mě stala posvátným časem.



Dáša Kožinová - Ženské cykly
 

Mimo to jsem objevila kouzlo i předmenstruační fáze, kterou jsem do té doby spíš vnímala jako jedno z frustrujících období. Kreativita, která se mně v těchto dnech otevírá, je zázrakem a opět vrcholná jen a jen v daných dnech. Uvědomila jsem si, že během předmenstruačního období potřebuje mé tělo více odpočinku. Rovněž při menstruaci. A když odpočinek dostává – menstruace není bolestivá. Dovolila jsem si odpočinek v několika měsících a objevila, že menstruace může být úplně jiná. V období, které přichází po menstruaci, vždycky vše bez problémů doženu. Jsem silná, mám tolik energie, že mohu rozdávat. No a pak přichází ovulační období. Opět kouzelné období, které je skvělé prožít s lidmi. Obvykle začátek ovulace poznám hned ráno, když vstávám. Vlastně když nad tím přemýšlím, každou fázi svého cyklu poznám již při probuzení a prvních pár minutách. Je pravdou, že někdy mě mé tělo překvapí. Obvykle svou moudrostí, hlubokou moudrostí, před kterou se klaním. Miluji svůj měsíční čas. Zamilovala jsem se do své cykličnosti. Stala jsem se opravdu ženou a začala využívat svého cyklu v práci i osobním životě.

Uvědomila jsem si, že chci svým příběhem inspirovat i ostatní ženy. Proto vznikl projekt Ženské cykly. Mou vizí je totiž harmonický svět. Jestliže ženy budou žít v souladu se samy se sebou, v souladu se svým tělem, duší, stanou se lepšími partnerkami i matkami. Děti tak budou vyrůstat v harmonickém rodinném prostředí. Domnívám se, že to se potom odrazí v celé naší společnosti. A to nejen v osobních, ale i pracovních vztazích. Záleží mi na tom, aby se harmonie stala klíčovým slovem i ve firemním prostředí. A to je i důvod, proč jsem vytvořila online program Cesta harmonické ženy. Program, který pomáhá ženám nalézt rovnováhu a navrací je k jejich přirozenosti. Učí je žít v souladu se svou vlastní cykličností, poznáním vlastního těla. Více informací můžete získat na www.zenskecykly.cz. Vložením svého jména a mailové adresy získáte videa zdarma a rovněž informace o plánovaných akcích a připravovaných webinářích.

S láskou Dáša

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruace a letní koupání

Co nám hrozí při koupání během menstruace? Chrání tampon před infekcí z vody? Může voda zatéct do dělohy? Jak předejít nepříjemnému svědění a letním zánětům a mykózám? Na otázky, které často zaznívají v diskusích, jsme se ptaly gynekoložky Kateřiny Kneiblové.

"Kdy už bude menstruace neutrální slovo jako třeba rohlík?" ptá se Ivana Kolcunová a zve na představení

"Jedna věc mě nepřestává udivovat. Že menstruace je v dnešní době pořád ještě tabu," říká Ivana Kolcunová, vzdušná akrobatka a spoluautorka multižánrové inscenace obnaŽENA, která jedinečným způsobem představuje proměny ženy během menstruačního cyklu. Přečtěte si, jak Ivana zvládá náročné umění ve všech fázích svého cyklu, a přijďte se 6. června podívat na představení do bránického divadla Bravo!

Trápí vás PMS? Bylinky pomohou vrátit duševní pohodu

Proměny ženy během měsíčního cyklu jsou naprosto přirozené. Procházíme fázemi klidu a uzemnění i chvílemi, kdy cítíme obrovský příliv energie. A tak to má být. Horší je, když určitou část cyklu provází nepříjemné projevy. Cítíme se nateklé, náladu máme jako na horské dráze, jsme podrážděné a někdy trpíme i bolestmi. Moudrá matka příroda nám ale dala sílu bylin, které umí výrazně pomoci.