Můj osobní příběh

Kdysi jsem prožívala menstruaci jako velmi bolestivou událost. V posledních letech jsem pohled na menstruaci změnila.

Svou první menstruaci jsem dostala ve 12-ti letech. Od maminky jsem dostala knihu Děvčátko na slovíčko. Byla jsem tedy připravená. Když jsem ji dostala poprvé, doma jsem se ani nezmínila. Byla jsem zrovna na prázdninách a tak nějak to brala, že už je to tady. Od maminky jsem věděla, že než se jí narodily děti, menstruace byla hodně bolestivá. Občas mi říkala některé příběhy ze svého dětství a mládí. Ze začátku jsem žádné bolesti necítila, ale s přibývajícím věkem se začaly objevovat.

Dáša Kožinová - Ženské cykly

V 15-ti letech bylo běžnou praxí první dva dny menstruace zůstat doma s velkými bolestmi. Občas jsem zvracela, měla průjmy. Břicho bolelo tak silně, že jsem se často svíjela v bolestech několik hodin. Polykala jsem doporučené pilulky, ležela ve vaně a čekala, až bolest ustoupí. Několikrát jsme dokonce volali pohotovost a já dostala injekci. Pamatuji si stejný scénář ... bolesti tak silné, že jsem mnohdy nevnímala ani co mi lékař říká. Obvykle velmi podobný komentář – po dětech to přejde. A injekce ... Pak mi maminka našla v našem domě zdravotní sestřičku, která mi injekce píchala. Bylo to velmi frustrující období. Z menstruace jsem měla strach. Měla jsem strach si plánovat cokoli na dny, kdy se blížila. Tak to trvalo do mého prvního těhotenství. Po porodu, který mi připadal jen o něco málo víc bolestivý než menstruace, bolesti přešly. Začala jsem užívat hormonální antikoncepci. Byla jsem šťastná, měla jsem pocit, že jsem doslova vyhrála boj
s menstruací.

Čas plynul ... Po asi 10-ti letech užívání antikoncepce, kterou jsem občas musela vyměnit, protože úplně nefungovala – krvácela jsem i během braní tablet, jsem dostala migrény. Obvykle první den menstruace, po nějakém čase i první dva dny menstruace. Velmi těžké období. V práci manažerská pozice, která vyžadovala můj 100 % výkon a do toho migrény, které mně dovolovaly omezené pohyby, nejlépe ležení a téměř žádný výkon. Vysadila jsem antikoncepci a přišlo druhé těhotenství. Krátce po porodu jsem se vrátila k antikoncepci. Migrény se vrátily. Začala jsem se zajímat více o sebe a své tělo. Měla jsem pocit, že mu nerozumím a že mi dává jasné signály. Přestala jsem brát antikoncepci. Nicméně migrény pokračovaly. Absolvovala jsem různé semináře, začala se vzdělávat. Četla jsem spoustu článků, knih o psychosomatice. Uvědomila jsem si řadu věcí. Objevila jsem projekt Ženy ženám a dozvěděla jsem se o knize Cyklická žena od Mirandy Gray. Byla to pro mě průlomová kniha. Zcela zásadní byl pro mě i kurz Ženský timemanagement. Poprvé ve svých 35-ti letech jsem se dozvěděla některé informace. Seznámila jsem se s menstruačním kalíškem a díky němu poznala víc své tělo. A najednou byla menstruace úplně jiná, čistá. Navíc díky kalíšku se cítím opravdu velmi komfortně a bezpečně. To, co jsem slýchala z reklam na vložky a tampony, můžu beze studu použít ke kalíšku.

Co menstruace přináší

Zjistila jsem, že menstruovat neznamená jen 5 dnů krvácení a bolesti k tomu. Pochopila jsem, že menstruace je daleko víc. Je to jeden z nejsilnějších nástrojů, které žena má. Náš cyklus nám umožňuje využít neuvěřitelných schopností. Je to vlastně dar a výhoda, kterou mi ženy máme. Začala jsem se pozorovat a využívat svého cyklu. Uvědomila jsem si, že když víc poslouchám své tělo a to doslova ... může být menstruace bez bolesti. Zmizely rovněž i migrény. Objevila jsem, že během menstruace disponuju neuvěřitelnými schopnostmi, které se otevírají právě jen na pár dnů v měsíci.

Dnes chápu menstruaci jako čas introspekce, kdy na symbolické úrovni něco umírá. Je to čas, kdy naslouchám svému tělu, svému nitru, své duši a kdy se učím o sobě samé. Menstruace je pro mě vstupní brána do mystického světa. Mám respekt k vlastnímu tělu, k vlastnímu prožitku, k cyklu. To, co se se mnou děje v tomto období, vnímám jako jasné signály duše - je to jakýsi alarm - pozor něco mi má duše říká. Vydám se na pouť hledání a objevování - hledání sebe samé. Hledání odpovědí na mé otázky. Někdy je nutné projít i tmou. Ale vždy je na konci světlo a já to vím, není nutné se bát. Menstruaci vnímám jako čas učení. Učení o sobě, svém těle a hlavně zjištění co je důležité, podstatné, a co naopak není. Setkání s mou duší je setkání s bohem, vesmírem, poznání nekonečna. Jde o setkání, které je hluboké, moudrost je nekonečná, neskutečná. Kláním se a děkuji. Jsem vděčná, že můžu být žena, jsem vděčná, že menstruace se pro mě stala posvátným časem.Dáša Kožinová - Ženské cykly
 

Mimo to jsem objevila kouzlo i předmenstruačního období, které jsem do té doby spíš vnímala jako jedno z frustrujících období. Kreativita, která se mě v těchto dnech otevírá je zázrakem a opět vrcholná jen a jen v daných dnech. Uvědomila jsem si, že během předmenstruačního období potřebuje mé tělo více odpočinku. Rovněž při menstruaci. A když odpočinek dostává – menstruace není bolestivá. Dovolila jsem si odpočinek v několika měsících a objevila, že menstruace může být úplně jiná. V období, které přichází po menstruaci, vždycky vše bez problémů doženu. Jsem silná, mám tolik energie, že mohu rozdávat. No a pak přichází ovulační období. Opět kouzelné období, které je skvělé prožít s lidmi. Obvykle začátek ovulace poznám hned ráno, když vstávám. Vlastně když nad tím přemýšlím, každou fázi svého cyklu poznám již při probuzení a prvních pár minutách. Je pravdou, že někdy mě mé tělo překvapí. Obvykle svou moudrostí, hlubokou moudrostí, před kterou se klaním. Miluji svůj měsíční čas. Zamilovala jsem se do své cykličnosti. Stala jsem se opravdu ženou a začala využívat svého cyklu v práci i osobním životě.

Uvědomila jsem si, že chci svým příběhem inspirovat i ostatní ženy. Proto vznikl projekt Ženské cykly. Mou vizí je totiž harmonický svět. Jestliže ženy budou žít v souladu se sebou samou, v souladu se svým tělem, duší, stanou se lepšími partnerkami i matkami. Děti tak budou vyrůstat v harmonickém rodinném prostředí. Domnívám se, že to se potom odrazí v celé naší společnosti. A to nejen v osobních, ale i pracovních vztazích. Záleží mi na tom, aby se harmonie stala klíčovým slovem i ve firemním prostředí. A to je i důvod proč jsem vytvořila on-line program Cesta harmonické ženy. Program, který pomáhá ženám nalézt rovnováhu a navrací je k jejich přirozenosti. Učí je žít v souladu se svou vlastní cykličností, poznáním vlastního těla. Více informací můžete získat na www.zenskecykly.cz. Vložením svého jména a mailové adresy získáte videa zdarma a rovněž informace o plánovaných akcích a připravovaných webinářích.

S láskou Dáša

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Recenze: menstruační kalhotky Bodylok, Perties, Bubugau a Jessa (DM)

Recenzentka Tereza má slabost pro objevování a zkoušení nových značek menstruačních kalhotek. Díky tomu si můžete přečíst o jejích uživatelských zkušenostech se značkami Bodylok, Bubugau, Perties a Jessa. Poslední jmenované jste možná zahlédly v "déemku". Jak Tereze sedly velikosti, jaký dojem na ni udělal materiál jednotlivých kalhotek - a hlavně, jak obstály co do savosti? Vše se dočtete v téhle recenzi.

"Něco tak hrozného jsme ještě neviděli." Zkušenost čtyřnásobné matky s inkontinencí

Vlaďka je maminkou čtyř dětí a také chodícím důkazem, že svaly pánevního dna je potřeba stále udržovat. S poporodní inkontinencí si zažila své, ale odhodláním, cvičením a rehabilitováním se vyhnula operaci - z pohledu lékařů nevyhnutelné. Přečtěte si o tom, jak vzala Vlaďka úniky moči "do svých ruk".

Inkontinence a psychosomatika: tabu, ponížení, obavy z budoucnosti

Naše vzorce a přesvědčení velmi účinně modelují naši každodenní realitu. Pátrat po hlubokých, psychosomatických příčinách potíží, obzvláště pokud běžné postupy a léčba nezabírají, může přinést kýžený posun. Platí to i u tabuizovaných problémů s inkontinencí. Líba Vaňková se věnuje psychosomatice a podporuje ženy na cestě léčení a hledání jejich plného potenciálu. V tomto článku se zamýšlí nad psychosomatickými souvislostmi inkontinence.

Rehabilitační primářka: Inkontinence se dá řešit vhodným cvičením. Samo to nepřejde

Inkontinence sice nebolí, ale mnohé ženy výrazně omezuje v jejich každodenních aktivitách a společenském životě. Pro řadu z nich jsou úniky moči tabu, s kterým se nechtějí svěřit, a mají problém si potíže samy připustit. Co je příčinou inkontinence, jak vzniká a jak udržovat své pánevní dno v dobré kondici, vysvětluje primářka rehabilitace MUDr. Marie Mrvová.

Cesta od kalíšku k menstruačním plavkám

Znáte to, ať člověk plánuje dovolenou sebelépe, menstruace se na ní vždy dostaví. Když jste ale vybavená, nemůže vám to zkazit náladu. Konzultantka Petra Cihlářová popsala svoji zkušenost s menstruačními plavkami Modibodi, se kterými sklízela na dovolené nejeden kompliment. Plavky zabodovaly po všech stránkách.