Dnes je bambucké máslo nedílnou součástí mnoha kosmetických přípravků, ale víte o něm vše? Vzhledem k tomu, že má pro naši pokožku tak mnoho přínosů, si zaslouží svůj vlastní článek.
Karité či Shea butter
Pro bambucké máslo se používá několik názvů: Karité, Shea Butter nebo také Shea Karite. Anglické slovo "shea" pochází ze slova s'í, což je jméno stromu v jazyku Bambara v Mali. Bambucké máslo se získává z ořechů stromu máslovníku afrického (Vitellaria paradoxa). Zajímavé je, že plody se nesmějí trhat - místní ženy čekají, až plody samy spadnou na zem a až poté je posbírají. Plody máslovníku jsou podobné našim kaštanům. Nejdříve se vyloupou, upraží a poté rozemelou. Vzniklé olejové máslo se poté ještě pozvolna vaří, aby tak získalo svou typickou hutnou konzistenci.
Zajímavost: Průměrný výnos z jednoho stromu je 15–20 kg čerstvého „ovoce“. Z každého kilogramu ovoce se získá přibližně 400 gramů suchých semen, která obsahují 45 % – 55 % tuku.
Surové bambucké máslo je žluté a má jemně oříškovou vůni. Avšak do mnoha kosmetických přípravků se máslo upravuje, čímž ztrácí svou typicky žlutou barvu a bohužel také některé z účinných látek a vitamínů. Bambucké máslo se rozděluje do několika kategorií (kategorie A až kategorie E) podle toho, jak moc bylo upravené. Do kategorie A spadá bio nerafinované bambucké máslo.
Zajímavost: Bambucké máslo je jedlé a někdy se dokonce v Africe používá také při přípravě potravin (například jako olej na vaření). V čokoládovém průmyslu se používá bambucké máslo smíchané s jinými oleji jako náhražka kakaového másla, i když je chuť výrazně odlišná.
Obsah vitamínů a mastných kyselin v bambuckém másle je doslova pokladem pro naší pokožku – o čemž prý věděla i samotná Kleopatra! Podle dochovaných spisů se bambucké máslo dopravovalo do Egypta a používalo se například k ochraně vlasů a kůže před prudkým sluncem a horkými suchými větry afrických pouští a savany. Nevýhodou bambuckého másla ovšem zůstává fakt, že se trochu hůře roztírá a chvíli trvá, než se do pokožky vstřebá – tím ale výčet jeho nevýhod končí.
Zázračné složení bambuckého másla
A čím je tedy bambucké máslo tak výjimečné? Obsahuje: kyselinu olejovou (40-60%), kyselinu stearovou (20-50%), kyselina linolovou (3-11%), kyselina palmitovou (2-9%), kyselinu linolenovou (<1%) a kyselinu arachidovou (<1%). Díky obsahu těchto kyselin máslo přispívá k produkci přírodního kolagenu, čímž je pokožka vyživována a při dlouhodobém používání dochází také k redukci vrásek. Kromě nenasycených mastných kyselin obsahuje bambucké máslo také antioxidanty (ty zpomalují proces stárnutí, dodávají pokožce elasticitu a celkově zdravější vzhled), vitamíny A, D, E a F, fytosteroly a další.
Použití bambuckého másla
Bambucké máslo má neuvěřitelně široké možnosti použití. Jeho účinky shrnují následující body:
- Zvláčňuje a hydratuje pokožku (k tomu se skvěle hodí krémy či šlehaná másla).
- Má protizánětlivé účinky.
- Redukuje vrásky kolem očí.
- Hodí se pro suchou a ztvrdlou kůži.
- Jako balzám se hodí pro vysušené rty.
- Vhodný do domácí lékárničky: hojí odřeniny, spáleniny či štípance od hmyzu.
- Regeneruje poškozené vlasy a roztřepené konečky (doporučujeme na vlasy aplikovat jednou za čas masku z bambuckého másla, vyživuje totiž zničené vlasy po nadměrném používání žehličky na vlasy či po častém fénování).
- Hebké ruce a vyživené nehty jsou s bambuckým máslem zaručeny!
- Zlepšuje celkovou elasticitu kůže a pomáhá s celulitidou.
- Napomáhá hojení jizev.
- Naneste bambucké máslo na čerstvě oholenou pokožku (čisté máslo) – pokožka dostane potřebnou výživu a zklidní se případné zarudnutí.
- V létě chrání proti UV záření (má ochranný filtr SPF 4-6) a zklidňuje pokožku po opalování.
- V zimě chrání pokožku před popraskáním v důsledku chladu i prudkého větru.
- Při nachlazení a chřipce pomáhá zklidnit podrážděnou kůži pod nosem.
- Během těhotenství se hodí pro ochranu před striemi.
- Vhodné pro dětskou citlivou pokožku a proti opruzeninám.
Zdroje: www.wellnessmama.com, www.krasa.cz, wikipedie.org
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.