Historie antikoncepce - 3. část

Chcete se dozvědět, jak lidé přistupovali k antikoncepci ve 20. století? Jaké byly začátky kondomů nebo nitroděložních tělísek? Přečtěte si třetí díl historie antikoncepce!

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků!

Antikoncepce ve 20. století

Pokud jste se k našemu putování připojili až nyní, doporučuji přečíst 1. a 2. díl historie antikoncepce, aby vám nechyběly žádné historické souvislosti!

Antikoncepční poradny

Ve 20. letech začaly vznikat antikoncepční poradny, první z nich byla otevřena v Americe. Založila ji Margaret Sanger (1879-1966), americká feministka a bojovnice za práva žen, zejména v oblasti reprodukce. Její matka porodila 11 dětí (těhotná byla ovšem 18-krát) a zemřela na tuberkulózu a rakovinu děložního čípku.

Margaret pracovala jako zdravotní sestra v chudinské čtvrti a starala se hlavně o těhotné ženy, se kterými diskutovala o sexualitě. Tyto ženy, které musely ve velké chudobě vychovávat své děti, byly spolu s předčasnou smrtí Margaretiny matky hlavními důvody, proč se stala velkou propagátorkou antikoncepce. Její klinika byla první svého druhu. Později byla za tuto činnost i souzena, avšak na popularitě jí to neubralo, naopak: díky publicitě soudního sporu získala podporu mnoha dárců, kteří poskytli potřebné finance na další fungování její kliniky. Později vydávala časopis Antikoncepční revue a založila také Americkou ligu pro antikoncepci.

Otevření anglické kliniky měla na svědomí Marie Stopes, paleobotanička, která byla rovněž bojovnicí za ženské práva. Nejvíce se proslavila svou knihou Manželská láska (Married love), ve které se zmiňuje o kontrole porodnosti. Tato kniha způsobila velký skandál a mimo jiné i proto, že ji napsala v době, kdy byla oficiálně ještě pannou (tedy před sňatkem).

Margaret Sanger a Marie Stopes - ženy, které bojovaly za antikoncepci.
Margaret Sanger a Marie Stopes - ženy, které bojovaly za antikoncepci.

Ostatní evropské země reagovaly poněkud opožděně (v Itálii dokonce Mussolini antikoncepční poradny zakázal). V České republice se klinika takového typu otevřela v roce 1930 v Apolinářské ulici.

Antikoncepce se stala hlavním tématem feministické politiky, v širším kontextu se stala příčinou konfliktu mezi liberálními a konzervativními hodnotami, neboť v některých zemích se jen těžko smiřovali s oddělením sexuální aktivity od plození dětí …

Nitroděložní tělísko

První nitroděložní tělísko (někdy označované zkratkou IUD z anglického Intrauterine Device) vyrobil Richard Richter v roce 1909 ze střeva housenky bource morušového. V polovině 20. let 20. století připojil Ernest Grafenberd z Berlína ke kroužku ze střeva housenky bource morušového drát z čistého stříbra a ten navinul kolem kroužku jako cívku. Stříbro bylo později nahrazeno slitinou. Většina lékařů ale toto tělísko odsoudilo kvůli možnému riziku pánevního zánětu.

Nitroděložní tělíska

Na přelomu 50. a 60. let se díky rozvoji umělých hmot začaly vyrábět nové typy nitroděložních tělísek. V Československu bylo v roce 1967 vyvinuto tělísko DANA (což byla zkratka: Dobrá A Neškodná Antikoncepce, ale také křestní jméno manželky dr. Šráčka, který stál na počátku jejich vývoje). Tato tělíska byla natolik populární, že se jejich značka stala synonymem pro všechna nitroděložní tělíska.

Kondomy

Kondomy se od dob svých začátků značně změnily: od roku 1912 se výrobní procesy latexu natolik zlepšily, že se začaly kondomy vyrábět ve velkém a staly se levnou variantou antikoncepce. A od konce 50. let se začaly vyrábět i lubrikované.

Další metody

Pověděli jsme si o použití nitroděložních tělísek a kondomů, ale v 1. polovině 20. století se používaly ještě další prostředky ochrany před nechtěným početím, uveďme si některé z nich:

  • Sterilizace ženy - ano ženy, muži za účelem antikoncepce nebyli nikdy sterilizováni, neboť právě žena mohla být oplozena i „extramatrimoniálně“ – tedy mimomanželsky.
  • Dočasná sterilizace zářením - prováděla se málo, z obav z poškození případného budoucího plodu, což bylo koneckonců oprávněné.
  • Lokální vaginální prostředky (přípravky vytvářející hustou pěnu).
  • Přerušovaná soulož - ta byla stále vnímána jako nebezpečná.
  • Výpočet plodných a neplodných dní podle Oquina a Knause - také vnímáno jako značně nespolehlivé.

Reklamy na antikoncepci - kondomy a hormonální antikoncece
Reklamy na ochranu proti početí - kondomy a hormonální antikoncepce.

Hormonální antikoncepce

V druhé polovině 20. století se postoj k sexualitě začal proměňovat, sex jako takový přestával být tabu (hnutí Hippie a jejich free love, je toho důkazem). Proto bylo nutné vyvinout opravdu spolehlivou antikoncepci. Možná vás neudiví, že na počátku vývoje hormonální antikoncepce stála opět, námi již zmiňovaná dáma, Margaret Sanger.

První hormonální antikoncepce byla určena k léčbě nepravidelného menstruačního cyklu. Manželé, kteří si ji nechali předepsat, museli dokonce podepisovat, že byli seznámeni s tím, že vedlejším účinkem této léčby je nemožnost otěhotnění.

Od roku 1972 již bylo povoleno užívat antikoncepci i nesezdaným párům.

Krize hormonální antikoncepce

V 80. letech začaly přibývat zprávy o výskytu zánětlivých nemocí z tělísek, zprávy o infarktech či dokonce zvýšený počet nádorů. Proto se v této době opět začaly více používat bariérové způsoby antikoncepce, což ale vedlo k většímu nárůstu interrupcí.

Postupně obavy z užívání hormonální antikoncepce opadly a ta zažívala svůj „comeback“ zhruba 10 let až do doby než ve světě vypukla pandemie infekce HIV (AIDS). S tou souvisela velká propagace „bezpečného sexu“ -tedy používání bariérové antikoncepce, hlavně mužských kondomů. Ten místy úplně vytlačil jiné antikoncepční metody.

Zdá se vám, že metody antikoncepce ve 20.století už nejsou tak vtipné jako ty ve starověku a středověku? Alespoň jednu vtipnou metodu pro vás máme: ženám, které nechtěly otěhotnět, se doporučovalo udělat si výplach pochvy Coca-Colou, poté prý otěhotnění nehrozilo...

A jak je to s antikoncepčními prostředky v současné době? To si ještě povíme v posledním díle našeho putování!

Informace a obrázky čerpány z http://en.wikipedia.org, www.mum.org, www.levret.cz.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Historie antikoncepce - 1. část

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků.

Historie antikoncepce - 2. část

Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak naši předkové zabraňovali nechtěnému početí ve středověku? Přečtěte si druhý díl historie antikoncepce!

Historie menstruačních kalíšků

Často dostáváme e-maily od žen, které pějí chválu na tento „malý zázrak“ a přejí si, kéž by jej mohly objevit dříve! Možná vás to překvapí, ale věděly jste, že ve skutečnosti jsou kalíšky už docela dlouho "na světě"?

Historie antikoncepce - 4. část: Současnost

Jakou antikoncepci a formu ochrany před nechtěným početím používali naši předkové, jsme si řekli již v předchozích třech dílech našeho putování. Čtvrtá část je věnovaná současnosti. V dnešní době existuje opravdu mnoho variant antikoncepce. Nebudu zmiňovat informace, které jsou všeobecně známé, ale naopak, vypíchnu ty nejpodstatnější a nejzajímavější.