Jakou antikoncepci a formu ochrany před nechtěným početím používali naši předkové, jsme si řekli již v předchozích třech dílech našeho putování. Čtvrtá část je věnovaná současnosti. V dnešní době existuje opravdu mnoho variant antikoncepce. Nebudu zmiňovat informace, které jsou všeobecně známé, ale naopak, vypíchnu ty nejpodstatnější a nejzajímavější.
Antikoncepci můžeme jednoduše rozdělit na nehormonální a hormonální.
Nehormonální antikoncepce
Do této kategorie řadíme tyto varianty:
- Kondom
- Pesar
- Nehormonální tělísko
- Spermicidy
- Antikoncepční houbička se spermicidem
Kondomy
Klasický kondom zná asi každý z nás, dá se pořídit v různých rozměrech, barvách, tvarech a dokonce i „příchutích“. Mezi nejžádanější patří čokoládové a s vůní marihuany. Je zajímavé, že ač jsou kondomy na použití tak jednoduché, při jejich používání mnoho párů chybuje.
Mezi nejčastější důvody, proč kondomy nefungují, patří tyto:
- prošlá doba expirace
- neopatrná manipulace s kondomem, vlivem které se protrhne
- sundání příliš brzy
Za zmínku stojí i nejabsurdnější důvody, proč kondomy selhávají (člověk by nevěřil, že se nejedná o ojedinělé případy): vícenásobné použití jednoho kondomu či obrácení použitého kondomu (ano, toho kde již ejakulát byl) naruby a jeho opětovné využití.
Oproti klasickým kondomům, které jsou z latexu, existují i bezlatexové varianty. Vhodné jsou pro citlivější pokožku či pro ty, kteří jsou na latex alergičtí. Tyto kondomy se vyrábějí z polyuretanu či ze syntetické pryskyřice, která je sice tenká, ale stejně bezpečná jako latex. Bezlatexový materiál není natahovací, ale přilne k teplé pokožce.
Zajímavosti:
- Kondom existuje i v ženské variantě - více informací najdete v článku Kondom pro ženy a dokonce byl vymyšlen kondom pro ženy proti znásilnění.
- Mezi nejprodávanější značky kondomů v České republice patří: Primeros, Pepino a Durex (tato značka je na trhu již od roku 1929!).
- Oproti klasickému kondomu, který pokrývá celý penis, byl vyvinutý i takový, který drží pouze na špičce žaludu. Ten sice nechrání před pohlavně přenosnými chorobami, ale před nechtěným otěhotněním ano. Zároveň je napuštěný speciálním gelem, který má obdobné účinky jako Viagra. Onou zázračnou složkou v gelu je nitroglycerin, který se v lékařství využívá pro rychlé rozšíření cév. Nitroglycerin je i základní složkou při výrobě dynamitu, takže kdo ví jaké je milování s tímto kondomem …
- Skupina čtrnáctiletých studentů z londýnské akademie vynalezla kondom, který změní svou barvu při styku s osobou, která trpí pohlavně přenosnou chorobou. Kondom má totiž v sobě zabudovaný indikátor, který při zjištění infekce změní barvu. Například zelená značí chlamydie, žlutá herpes a modrá syfilis.
- A na závěr: nedávno byl na trh uveden vynález jménem Scroguard, který chrání i okolí pohlavního orgánu a zabraňuje přenosu genitálních oparů. O tomto americkém vynálezu si udělejte obrázek sami, jsou to takové latexové slipy na patentky…
Pesary
Ač se v devadesátých letech uvádělo, že pesary již nikdo nepoužívá a brzy vymizí úplně, dnes je tomu jinak a zažívají opět svůj velký „comeback“. Můžeme si je rozdělit na dva typy:
- poševní neboli vaginální diafragma
- cervikální klobouček
Poševní diafragma se prodává v jedné velikosti, je vyrobena z podobných materiálů jako kondom a její okraje jsou vyztužené „pružinou“. Cervikální klobouček, který se nasazuje přímo na děložní čípek, je vyráběn ve třech velikostech. Často se používá společně se spermicidním gelem (některé gely se dají použít i samostatně). Femcap, který můžete zakoupit i u nás, je ze silikonu.
Zajímavost: V USA a Británii jsou pesary hrazeny ze zdravotního pojištění.
Věděli jste, že pojem spermicid a spermicidní gel není jedno a totéž?
Spermicid obsahuje aktivní složku, která hubí spermie, zatímco spermicidní gel upravuje prostředí na nepříznivé pro přežití spermií. Oba přípravky se používají bezprostředně před pohlavním stykem a účinkují většinou ještě 2-10 hodin poté. Doporučujeme Contragel Green, který zároveň upravuje pH poševního prostředí k optimu, čímž snižuje náchylnost k infekcím a podporuje zdravou poševní mikroflóru.
Antikoncepční houbička
Antikoncepční houbička se spermicidem je svým použitím velmi podobná pesaru - rovněž se zavádí před pohlavním stykem (až 24 hodin před) a v pochvě musí zůstat ještě minimálně 6 hodin.
Hormonální antikoncepce
O hormonální antikoncepci se toho již řeklo a napsalo mnoho, nebudu znovu rozebírat její výhody a nevýhody. Osobně si myslím, že nejdůležitější je znát všechny pro a proti a kontraindikace ještě před tím, než se pro daný způsob antikoncepce rozhodneme. Lékaři, kteří antikoncepci předepisují, totiž často nevýhody zmínit zapomínají. Každá žena je svobodná a zodpovědná sama za sebe, tedy i otázka bude-li užívat hormonální antikoncepci, je pouze na ní.
Jaké druhy hormonální antikoncepce existují?
- Klasické pilulky (lišící se v obsahu hormonů )
- Náplast
- Vaginální kroužek
- Injekce
- Podkožní implantát
- Tělísko (existuje i v nehormonální formě)
- Pilulka „po“
Náplasti a vaginální kroužky jsou schválené od roku 2000. Náplast se lepí na předem určené místo, nejlépe na břicho, hýždě či nadloktí. Je voděodolná a vydrží zhruba týden, poté se mění za novou. Po třech týdnech se na jeden vynechá, stejně jako u pilulek. Během tohoto týdne se dostaví menstruace.
Vaginální kroužek se zavádí jednou měsíčně a vytahuje se po třech týdnech (poté opět následuje týdenní pauza s menstruací). Hormony se z vaginálního kroužku vstřebávají přímo do sliznice.
Injekce se aplikuje jednou za tři měsíce. Vytváří se „rezervoár“ odkud se hormony vstřebávají kontinuálně. Jejich výhodou je, že předejdete možnému zapomenutí užití, jako tomu může být u pilulek. Nevýhoda zase ta, že "menstruace" může být nepravidelná, občasně se může dostavit špinění i uprostřed cyklu. Některé uživatelky si stěžují i na bolesti hlavy.
Kožní implantáty, jak tomu již název napovídá, se zavádějí pod kůži na vnitřní straně předloktí na dobu 3-5 let.
Tělíska existují v hormonální i nehormonální verzi, jsou zpravidla ve tvaru „T“ a obsahují měděný drátek, který však může zvyšovat menstruační krvácení a způsobovat bolestivé křeče. Hormonální tělíska oproti tomu mohou menstruační krvácení potlačovat či dokonce zastavit. Občas se stane, že tělísko ženu zraní - například při vytahování se může děloha drobně natrhnout. I přes toto riziko je tělísko jednou z nejoblíbenějších antikoncepčních metod: ve světě tuto variantu využívá více než 180 milionů uživatelek!
Na závěr výčtu hormonální antikoncepce uveďme pilulku „po“, tedy pilulku, která se dá užít ještě 72 hodin po pohlavním styku. Rozhodně se tato metoda nedoporučuje jako běžná forma antikoncepce – jen „nouzovka“. Pilulka v sobě obsahuje opravdu velmi vysoký obsah hormonů, který naprosto rozhodí hormonální hladinu a tělu nějakou dobu trvá, než se z tohoto „šoku“ vzpamatuje.
Další metody?
Přerušovaná soulož je nejstarší, nejlevnější a zároveň nejméně spolehlivá metoda antikoncepce. Její hlavní riziko spočívá v tom, že ji muž neprovede správně či včas. Názory, jestli preejakulát obsahuje sperma či nikoli, se různí. Existují studie, které dokazují, že sperma v tomto případě nebylo přítomné. Zároveň ale existují studie, které potvrzují, že až polovina testovaných mužů sperma v preejakulátu mělo.
Na závěr si povězme rčení o nespolehlivosti této metody: Stačí kapka a jsi taťka! V krajových obměnách rovněž známé jako: Stačí kapka a už ťapká. :)
A na úplný závěr ta nejúčinnější metoda ze všech, která fungovala v pravěku a funguje i dnes: sexuální abstinence (účinná, ale kdo z nás si ji naordinuje dobrovolně, že?). Zajímavostí může být, že výchova k sexuální abstinenci nesnižuje počet těhotenství u nezletilých dívek - naopak těhotenství u těchto dívek je daleko vyšší než u studentek, kterým se dostávalo komplexní sexuální výchovy. Zakázané ovoce chutná nejlépe ...
Jak se bude antikoncepce dále vyvíjet?
Troufám si tvrdit, že se budeme ubírat dvěma směry. První proud žen bude oceňovat lékařskou snahu vyvíjet stále nové a nové způsoby hormonální antikoncepce s různým množstvím obsažených hormonů. Zatímco druhá skupina žen začne (ostatně tak už se tomu dnes děje a tendence se stále rozrůstají) naslouchat moudrosti svého těla, bude ctít jeho přirozený cyklus a důvěřovat mu.
Uvidíme, za pár let si povíme, jak tomu bude doopravdy…
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.