Pesar FemCap - nehormonální antikoncepce šetrná ke zdraví

Trápí-li vás to, že byste kvůli ochraně proti početí musela pravidelně užívat hormonální antikoncepci či jste narazila na zdravotní problémy při jejím užívání, pak tento článek je právě pro vás. Pesar Femcap je bariérová kontracepce, která má v kombinaci se správným gelem téměř stoprocentní účinnost.

Pesar FemCap je cervikální klobouček ze silikonu, který slouží jako pomůcka ženské bariérové antikoncepce určená k opakovanému použití. Nasazuje se přímo na děložní čípek. Tam funguje jako mechanická překážka bránící vstupu spermií do dělohy a oplodnění vajíčka.

 • Lze ho zavést i mnoho hodin před stykem, a tak nenarušuje spontánnost sexu.
 • Stěny poševní zůstávají volné, což umožňuje plné vnímání kožního kontaktu partnerů.
 • Nemá žádné nežádoucí účinky na zdraví. Silikon nepůsobí alergie a nevysušuje poševní sliznici. FemCap je na čípku nasazen volně, nijak ho nesvírá ani nepoškozuje.
 • Není potřeba lékařský předpis ani měření velikosti gynekologem.
 • Jeden pesar FemCap se používá rok až dva v závislosti na četnosti použití.
 • Účinnost samotného FemCapu je 96% a lze ji zvýšit dalšími antikoncepčními metodami, nejčastěji spermicidem - gel, který se aplikuje do žlábku FemCapu. Doporučujeme Contragel green® (vydrží působit přibližně 2 hodiny).

Pesar FemCap - nehormonální antikoncepce šetrná ke zdraví

Cervikální klobouček obklopuje celý čípek, ale nijak těsně. To je velmi výhodné, protože nedochází k nežádoucímu dráždění čípku. Přesto se FemCap nemůže posunout! Drží totiž díky mírnému podtlaku a rozepřením krempy do poševních stěn.

Údržba je jednoduchá. Po použití umyjete FemCap vlažnou vodou a mýdlem, dobře opláchnete proudem vody, osušíte a uložíte do krabičky.

Femcap Pesar
FemCap je značka cervikálního kloboučku z Kalifornie.

FemCap se vyrábí ve třech různých velikostech:

Velikost 22 mm je pro ženy, které ještě nikdy nebyly těhotné. Pokud si nejste jistá, zda jste nebyla třeba i krátce těhotná, použijte velikost 26 mm.

Velikost 26 mm je pro ženy, které byly těhotné, ale nerodily vaginálně (přirozenou cestou), nebo potratily třeba i ve 2. týdnu těhotenství. Pokud jste rodila císařským řezem při hodně otevřeném děložním hrdle, použijte velikost 30 mm.

Velikost 30 mm je pro ženy, které rodily vaginálně nebo císařským řezem při hodně otevřeném děložním hrdle.

Pokud budete chtít, nechte si změřit velikost vašeho čípku u gynekologa. Není to ale nutné. Velikost čípku nezávisí na výšce ani na hmotnosti uživatelky.

Ženy, které ještě nerodily, mají většinou velikost čípku 17,5 - 20 mm. Prodávaná velikost 22 mm nejmenšího FemCapu jim tedy bude bez problémů stačit. Samozřejmě existují ženy, které mají čípek o něco větší nebo menší. V rozmezí velikosi 15,5 - 22 mm jim bude velikost 22 mm také vyhovovat. Ženy s větším čípkem si musí pořídit velikost 26 mm. Velikost čípku se může zvětšit i velmi raným potratem, proto v případě nejasností doporučujeme raději větší velikost.

Naprostá většina žen, které rodily spodem, má velikost čípku 28 mm a menší. Velikost 30 mm, ve které se vyrábí největší FemCap, jim tedy bude dobře vyhovovat. Přibližně 4% žen budou mít čípek větší než 30 mm a nebudou moci pesar FemCap použít.

Na co si dát pozor

Při nedodržení hygienických zásad může dojít k vaginální infekci nebo zánětu močových cest.

 • Před aplikací a vyjmutím FemCapu si řádně umýt ruce.
 • Vyndat pesar FemCap nejpozději 48 hodin po zavedení.
 • Vyndat pesar FemCap nejdříve šest hodin po styku, aby nedošlo k nežádoucímu otěhotnění.
 • Udržovat FemCap v čistotě.
 • Nepoužívejte FemCap při menstruaci a vaginální infekci.
 • Nepoužívejte FemCap pokud se u vás vyskytly příznaky toxického šoku.
 • Nepoužívejte při rakovině děložního čípku.

Uživatelky FemCapu si mohou být jisté, že používají prvotřídní výrobek. Garantem těchto informací je MUDr. Michaela Tomanová. Pesar FemCap získal certifikát ISO 13485 (zdravotní pomůcka). Znamená to, že splňují nejpřísnější mezinárodní požadavky na kvalitu. Pesar FemCap je uznanou zdravotní pomůckou s certifikátem označení shody CE 0470.

Chcete si FemCap hned objednat? FemCap v eshopu Maluna.cz

Rozhovor o použití pesaru s Katkou Makrlíkovou, která jako první začala pesar Femcap
do České republiky dovážet a zasadila se o jeho rozšíření.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Antikoncepce a moudrost ženského těla

Žijeme v době, kdy jsme hormonální antikoncepcí doslova zaplavení, její výhody jsou zdůrazňovány a o nevýhodách se často mlčí. Je výborné, že někdo vymyslel způsob, který brání nechtěnému početí a my si tak sami můžeme regulovat a určovat kolik dětí budeme mít. Mladým dívkám je ale hormonální antikoncepce předepisovaná již od útlého věku, v době, kdy ještě ani nemají ustálený menstruační cyklus. Takto mladé tělo můžou (ale i nemusí) hormony poznamenat.

Kondom pro ženy

Dámský kondom je tenký kondom, kterým se žena chrání při sexu. Zavádí se do pochvy před pohlavním stykem. Je možné ho zavést několik hodin před stykem. Funkcí kondomu je kontracepce (brání otěhotnění) a zdravotní ochrana - kondom brání přenosu pohlavních chorob, včetně viru HIV.

Přirozená antikoncepce

V rámci menstruačního cyklu v našem těle dochází k hormonálním změnám. Tyto změny jsme schopné samy odpozorovat či změřit. A když budeme vědět, jak naše tělo „funguje“, můžeme správně samy určit, v které dny jsme plodné a v které nikoli. Díky tomuto zjištění se můžeme v plodných dnech pohlavnímu styku úplně vyhnout či se rozhodnout pro jiný způsob antikoncepce.