Přirozená antikoncepce

V rámci menstruačního cyklu v našem těle dochází k hormonálním změnám. Tyto změny jsme schopné samy odpozorovat či změřit. A když budeme vědět, jak naše tělo „funguje“, můžeme správně samy určit, v které dny jsme plodné a v které nikoli. Díky tomuto zjištění se můžeme v plodných dnech pohlavnímu styku úplně vyhnout či se rozhodnout pro jiný způsob antikoncepce.

Co se myslí pojmem „přirozená antikoncepce“:

  • Laktace
  • Přerušovaná soulož
  • Metoda sledování plodných a neplodných dnů

Laktace

V době kojení je žena přirozeně neplodná. Nemusí to ale platit ve všech případech. Podmínkou je samozřejmě nevyskytující se menstruace a dále je nutné nemít při kojení moc dlouhé mezery. Uvádí se, že aby kojení fungovalo jako spolehlivá antikoncepce, je potřeba kojit nejméně 10x denně (z toho minimálně jednou v noci). Nakolik je tato metoda spolehlivá jako jediná forma antikoncepce, je diskutabilní, někdy to může vyjít a někdy nikoli. Slyšela jsem už několik příběhů, kdy ženy i přes plné kojení znovu otěhotněly…

Kojící šaty Mamma Mia Ecstatic
Pro časté a pohodlné kojení je nutné zvolit to správné oblečení!
Kojící šaty Mamma Mia z Ecstatic Fashion.

Přerušovaná soulož

Přerušovaná soulož není vždy a za každých okolností tou nejspolehlivější metodou. Je ale spousta párů, které uvádějí, že tato forma ochrany jim celý život fungovala. Nejdůležitější je u této metody dát si pozor na opakovanou soulož. Ač na povrchu penisu již žádný ejakulát není (nebo jej nevidíme), uvnitř močové trubice ještě nějaké zbytky mohou zůstat z předchozího styku.

Metoda sledování plodných a neplodných dnů

Vyhodnocovat plodné a neplodné dny se dá několika různými způsoby a metodami. Ne všechny jsou však stejně účinné. Bohužel se často tyto metody mezi sebou zaměňují (nebo lidé ani nevědí, že metod existuje vícero), a proto se obecně označují za nedostatečně účinné.

Jedná se o tyto metody:

  • Kalendářní metoda
  • Billingsova (hlenová) metoda
  • Symptotermální metoda (STM)

Jak se mezi sebou zmíněné metody liší, se můžete dočíst v samostatném článku Plodné a neplodné dny a o tom, jak správně měřit a vyhodnocovat plodné a neplodné dny pojednává článek Výpočet plodných a neplodných dnů.

Aplikace pro sledování plodnosti
Existuje řada mobilních aplikací, které vám mohou pomoci váš cyklus sledovat.

Proč vlastně vyhodnocovat a měřit plodné a neplodné dny?

Samozřejmě prvním důvodem je zjištění, ve kterých dnech je žena plodná a je proto potřeba se chránit (nebo naopak, ve kterých dnech se pokoušet o miminko). Vědět ale kdy ovuluji je dobré také z dalších důvodů. Není totiž pravdou, že pokud máte pravidelný menstruační cyklus, máte rovněž pravidelnou ovulaci. Pokud se snažíte otěhotnět, zjistěte si, zda-li ovulujete a jestli máte dostatečně dlouhou poovulační fázi. Pokud je totiž poovulační fáze kratší než 12 dní, nemusí se oplodněné vajíčko uhnízdit.

„Za zkrácenou luteální fázi může nedostatek progesteronu. Jeho nedostatek je ovšem nežádoucí i pokud se zrovna otěhotnět nesnažíte. Progesteron má totiž vliv na náš celkový pocit vitality, psychickou pohodu a třeba i kvalitu pokožky. Říká se o něm, že je matkou všech hormonů, protože je předhormonem pro tvorbu estrogenu a testosteronu – má tedy vliv i na libido.”
Kateřina Marklíková, autorka Přehledu nehormonální antikoncepce

To vše můžete zjistit díky sledování a měření při symptotermální metodě.

Korálky Cyclebeads

Jsou vizuální pomůckou pro určování plodných a neplodných dnů. Fungovat mohou u těch žen, které mají menstruaci pravidelnou a ovulují uprostřed cyklu. Což, ale platí pouze pro malé množství žen a nemusí to ani u nich být platné ve všech případech. Proto doporučujeme se pouze na tuto pomůcku nespoléhat.

Korálky Cyclebeads

Věděly jste, že:

  • Žena je ve skutečnosti plodná pouze 12-48 hodin.
  • Spermie jsou schopné v pochvě přežít 3-7 dní a na svou „příležitost“ si takto počkat.
  • Jen velmi málo žen má pravidelný cyklus: tedy oněch ideálních 28 dní.

Zdroj: www.zenaluna.cz, www.maminka.cz, www.womenzone.cz, www.rozhlas.cz, pesarshop.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Nehormonálka.cz: Probuďte se z hormonálního spánku a najděte si antikoncepci pro vás

S předsedkyní spolu Nehormonálka.cz Adélou Kazdovou jsme se bavily o pravé ženské podstatě nezkreslené "zakletím umělých hormonů", o cykličnosti a hlavně o workshopech, na kterých se (nejen) ženy seznamují s jinými než hormonálními způsoby antikoncepce. Pokud jste třeba pesar nebo ženský kondom viděla leda ve filmu, může být takový workshop ideální příležitost si rozšířit obzor a všechno si osahat. Zvlášť pokud pro vás hormonální antikoncepce z jakéhokoli důvodu není cesta. Partneři jsou vítáni - a v ceně!

Antikoncepce a moudrost ženského těla

Žijeme v době, kdy jsme hormonální antikoncepcí doslova zaplavení, její výhody jsou zdůrazňovány a o nevýhodách se často mlčí. Je výborné, že někdo vymyslel způsob, který brání nechtěnému početí a my si tak sami můžeme regulovat a určovat kolik dětí budeme mít. Mladým dívkám je ale hormonální antikoncepce předepisovaná již od útlého věku, v době, kdy ještě ani nemají ustálený menstruační cyklus. Takto mladé tělo můžou (ale i nemusí) hormony poznamenat.

Historie antikoncepce - 1. část

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků.

Pesar FemCap - nehormonální antikoncepce šetrná ke zdraví

Trápí-li vás to, že byste kvůli ochraně proti početí musela pravidelně užívat hormonální antikoncepci či jste narazila na zdravotní problémy při jejím užívání, pak tento článek je právě pro vás. Pesar Femcap je bariérová kontracepce, která má v kombinaci se správným gelem téměř stoprocentní účinnost.