Kalíšek jako cesta k přijetí vlastního těla

Kalíšek je naprostý zázrak! Už na gymplu nám ho naše osvícená učitelka biologie ukazovala, ale jako teenageři jsme se tak maximálně zasmáli a dál nevěnovali pozornost. Až nedávno mi známá řekla, že se rozhodla si jeden objednat a já začala více přemýšlet.

Menstruaci jsem měla vždy velmi bolestivou, tampony nesnáším (dřou, tlačí, nejde s nimi sportovat, jsou nechutné). Vždycky jsem se v těch svých dnech neměla ráda :(, připadala jsem si neschopná, nemohla jsem se jít koupat, sportovat, jet někam na festival nebo sportovní kurz či dovolenou bylo nepříjemné. Vložky byly nutné zlo, zvláště v horkých letních dnes jsou o zdraví.

Teď už kalíšek používám druhou menstruaci a jsem nadšená - nemusím používat staré kalhotky a neustále je prát kvůli nespolehlivým vložkám, nemusím nosit vložky vůbec, kalíšek stačí u mě měnit 2x denně.

Pak jsem si pečlivě pročetla zkušenosti ostatních holek na Vaší stránce a pořád jsem tomu nevěřila - jak je možné, že do sebe nacpete silikonové cosi a nebude vás to bolet ba naopak - ani to neucítíte? Navíc jsem měla strach, že zavádění a výměna bude bolestivá, když i s tampony jsem měla problém. Pak ale převážily zejména následující argumenty - představa milované Země zaplněné haldami obtížně rozložitelných dámských hygienických potřeb, na nichž se podílím i já, peníze, které za celý život za vložky vyhodím, zdravotní problémy, které mám kvůli vložkám v létě, to, že nechci aby se mě přítel příliš dotýkal v mých dnech, protože nejsem schopná přijmout sama sebe a připadám si nechutná a špinavá, nemožnost použít tampony a když už, tak je neustále měnit ze strachu z toxického šoku ... ach jo. Navíc jsem měla odjet na tři měsíce do ciziny k moři a bylo rozhodnuto - týden před odjezdem jsem si objednala Lady Cup S (je mi 23 let, děti nemám :) ) a dorazil během asi dvou dnů (děkuji!).

Kalíšek jsem si nacvičila nanečisto zavádět a vyndávat - z počátku jsem to několikrát udělala špatně a měla jsem z toho pořádné nervy, ale pak jsem pochopila, jak hluboko ho zavést, že je dobré obkroužit ho prstem, jestli je rozvinutý a taky (!) nezkracovat stopku bez rozmyslu :) To mi poradil přítel, já bych ji byla hned ustřihla, ale teď jsem za ni ráda, pomáhá při vyjmutí, které jsem cvičila o něco déle než zavádění. Teď už ho používám druhou menstruaci a jsem nadšená - nemusím používat staré kalhotky a neustále je prát kvůli nespolehlivým vložkám, nemusím nosit vložky vůbec, kalíšek stačí u mě měnit 2x denně a vidím, v jaké fázi menstruace jsem, krev působí čistě a normálně ne jako na vložkách kdy se jich člověk pomalu štítil. Přes den o kalíšku vůbec nevím :) a hodlám vyzkoušet i koupání v moři a sport. Bolesti, které jsem mívala, jsou slabší (nevím, jak to, ale je to úžasné). Reklamy na tampony, kde holky nosí bílé kalhoty? Hm, leda ve snu ... nebo - leda s kalíškem :) klidně si můžu vzít bílé šaty! :D Ale co je pro mě osobně nejdůležitější (a na co jsem nepomyslela, když jsem si ho objednala) - změnilo se mi vnímání sebe sama! Najednou není menstruace kazič zábavy a dovolených a něco, co by se mělo skrývat a co je nechutné. Najednou mám pocit, že je to naprosto přirozený proces, vše je v pořádku a už si sama sebe více vážím - víc odpočívám, uvědomuji si, co se v mém těle děje a to, že je to normální a očistný proces, který by měl být spíše vašim spojencem než nepřítelem.

 

Menstruační kalíšek Ladycup

Takže děkuju! Teď se snažím doporučovat ho svým kamarádkám, většina je velmi nedůvěřivá (je to hrůza, jak jsme zdegenerované těmi reklamami na běloskvoucí tampony a vložky :(). I moje mamka tomu neuvěřila, zůstává u vložek. Co mě ale šokovalo nejvíc, byla reakce mého gynekologa. Doktor, kterému věřím a vždy mi pomohl a zároveň je úžasný člověk. Než jsem si kalíšek objednala, volala jsem mu pro jeho názor - řekl mi tohle. "Myslím si, že je to kravina. Nedělej to, používej tampony, protože kalíšek určitě nejde dobře vydezinfikovat a usadí se na něm bakterie, navíc, když spíš, krev je v nepřirozené poloze, může způsobit syndrom toxického šoku nebo endometriózu"! :( byla jsem naštvaná ... tampony tohle jako nezpůsobují?! Mám vystudovanou přírodovědu, tak o bakteriích i těchhle nemocích trochu vím a nenechám se oblbovat. Googlila jsem negativní zkušenosti holek s kalíškem a nenašla žádné, kromě obtížného vyjmutí nebo zavedení u některých. Víte co? Řekla jsem si, že i výborný doktor je přeci jenom chlap, a ten nemůže vědět, jaké trápení s tampony a vložkami jsou a jak se člověk cítí. Já jsem kalíšku od začátku věřila a dobře jsem udělala. Na obranu pana doktora, taky mi řekl, ať se rozhodnu sama: "holky mi tu občas nadávají, že jsem chlap a že tomu nerozumím, tak se rozhodni jak chceš". Má pravdu, z podstaty věci tomu rozumět nemůže a už jsem mu své zkušenosti psala. Další krok bude přesvědčit ho, aby ostatní holky od kalíšku neodrazoval. Když už na kalíšek nejsou žádné reklamy a ženy si vlastně musí předávat vlastní zkušenosti jedna druhé, tak ať. Jsem moc ráda, že jste založily tuto stránku a kalíšek budu doporučovat všem holkám, které měly podobné trápení s měsíčky jako já. ;)

Míša, 23 let, Praha

 
Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Bolestivá menstruace a kalíšek

Kalíšek jsem si koupila v září 2013, takže už téměř rok jsem spokojená uživatelka. Po dlouhém hledání, které bylo velice náročné a myslela jsem, že nikdy neskončí, jsem se rozhodla pro Lunette 2. A musím říct, že tahle věc mi obrátila svět naruby.