Je lepší vášnivý sex, nebo hluboké propojení mezi partnery?

Když vám již dávno není dvacet, rozhlédnete se okolo sebe mezi vašimi přáteli, známými, kamarády, nebo když se dokonce odvážíte podívat nezaujatě na váš vlastní vztah s partnerem či partnerkou, nemůžete nevidět, jak ze vztahů, které byly na počátku plné vášně, postupně vyprchala zamilovanost a nastoupil stereotyp. Počáteční vášeň se rozplynula v dennodenně se opakujících mechanických rituálech.

Co může partnerům nabídnout technika milování zvaná karezza?

To, že musí dříve či později ustoupit slepá zamilovanost, je zcela normální průběh vztahu. To, co se však dít nemusí, ale přesto se to děje všude okolo nás, je to, že o náš vztah po prvním bouřlivém období přestaneme postupně pečovat. Můžeme nabýt dojmu, že již dokonale známe svého partnera, nemusíme se ho ptát, jak se dnes cítí, jak opravdu myslí to, co říká, nebo proč dělá, nebo naopak nedělá, to či ono. Ve vztahu přestaneme z řady „dobrých“ důvodů sdílet své pocity a komunikovat o nich. A pokud ve vztahu vydržíme dostatečně dlouho, přijdou děti, domy, hypotéky a první rozchody a rozvody. Vidíme, jak se to děje všude okolo nás.

To, co postupně zabije vášeň v nás, pokud tedy neopouštíme své staré partnery a nezačínáme stále nové a nové vztahy, je to, že děláme věci stejně. Děláme stejné věci, ale někde uvnitř očekáváme, že se dostaví jiné výsledky. A znovu se místo jiného výsledku dostaví zklamání. Pokud nechcete utonout v nudě všedních dnů, nesmíte nikdy v životě ani ve vztahu přestat žít dobrodružně a odvážně, a pokud nechcete mít s dlouhodobým partnerem či partnerkou nudný, mechanický sex, který se opakuje ve stále stejných kulisách, musíte občas zkusit věci dělat jinak. A řada párů zkusí překonat nudu v sexu erotickým spodním prádlem, pomůckami, exkurzí do jiných sexuálních technik. A třeba to funguje skvěle. Pokud ale chcete opravdu něco změnit, zkuste si v duchu představit, co by se stalo, kdybyste vše obrátili vzhůru nohama. Představte si, že obrátíte přesýpací hodiny vzhůru nohama a věci v životě se začnou sypat opačným směrem.

Tak nějak jako otočené přesýpací hodiny se navenek jeví sexuální technika, nebo možná lépe sexuální propojení a potkávání se s partnerem, s názvem karezza.

Na spokojeném vztahu je potřeba neustále pracovat a věnovat partnerovi dostatek pozornosti.
Na spokojeném vztahu je potřeba neustále pracovat a věnovat partnerovi dostatek pozornosti.

Co je to tedy vlastně karezza?

Jméno karezza je odvozené z italského slova „carezza“, které znamená „pohlazení“. Na rozdíl od většiny sexuálních praktik není cílem karezzy, aby jeden či oba partneři dosáhli orgasmu, ale skutečným cílem je „jen“ hluboká blízkost a propojení se sexuálním partnerem.

Karezza neklade důraz na sexuální vášeň, ale snaží se posílit duchovní spojení obou partnerů, povzbudit vzájemnou lásku a naladění se na sebe navzájem. Ti, kteří praktikují karezzu, více udržují oční kontakt, vyjadřují obdiv partnerovi i částem jeho těla, více naslouchají, dýchají s partnerem ve společném rytmu, upřednostňují hlazení, dotyky, líbání, sání a práci s jazykem na celém těle partnera, jemnou masáž chodidel, ramen či jakýchkoliv jiných částí těla, kde je to partnerovi příjemné. A i když se partneři dotýkají na erotogenních zónách nebo na pohlavních orgánech, je účelem pohlazení, a nikoliv stupňování vzrušení. Pokud ti, co praktikují karezzu, dospějí k pohlavnímu styku, pak je jejich milování mnohem pomalejší, než bývá běžný sex, a cílem je jen dlouho udržovat hladinu příjemného vzrušení, ale zdržet se vyvrcholení.

K čemu je dobré propojovat se s partnerem technikou karezza?

Mohlo by se zdát, že karezza je reakcí na současnou dobu, pro kterou je typický vysoký výkon, ale s ním spojená obecná únava, stres a neschopnost zastavit se a jen si vychutnávat život. Tento trend doby se promítá i do intimního života, kdy „dobrý“ orgasmus je kritériem, kterým se většinou řídí sexualita mezi partnery.

Ale techniku karezza popsal ve své knize americký sexuální teoretik ale také mystik J. William Lloyd již v roce 1931. Již téměř před sto lety propagoval myšlenku, že sex je možnou cestou k naší duši. A že lze dosáhnout většího uspokojení a naplnění, když se propojují duše partnerů, než když se v sexu jen propojují těla s cílem dosáhnout vzrušení a orgasmu.

Že na tom něco může být, je zřejmé i z toho, že při orgasmu se do našeho těla vyplavuje velké množství dopaminu – hormonu a neurotransmiteru, který nás žene za novými zážitky, ale také stojí na pozadí našich závislostí. Ať na drogách, alkoholu, ale třeba u řady současných mladých mužů i závislosti na internetové pornografii.

Naproti tomu karezza, která nespěje k orgasmu, více uvolňuje hormon oxytocin, který podporuje intimitu, blízkost a komunikaci mezi partnery. Zatímco chemie orgasmu připomíná jízdu na horské dráze, karezza a s ní spojený oxytocin více posouvá partnerskou sexualitu k romantice a vzájemnému propojení.

Karezza, která nespěje k orgasmu, více uvolňuje hormon oxytocin, který podporuje intimitu, blízkost a komunikaci mezi partnery.
Karezza, která nespěje k orgasmu, více uvolňuje hormon oxytocin, který podporuje intimitu, blízkost a komunikaci mezi partnery.

I když se nestanete praktikujícími karezzy, můžete občas vyzkoušet jiný sex

Pokud se až sem pročetli čtenáři – muži, musí jim řádky výše znít jako sci-fi. Vždyť v sexu přece jde o to vzrušení a při dobrém orgasmu se nám přece uleví, rychleji pak usneme a ráno vstáváme do práce více odpočatí. Ale sytí toto i naši partnerku a buduje to náš intimní vztah? Touží i většina žen po práci ve výkonu také jen po dobrém orgasmu? Není to také jeden ze střípků, proč se dnes stále častěji rozpadají naše vztahy? Neočekáváme, jak jsem zmínil na začátku, na konci jiný výsledek, ale jdeme stále stejnými dobře vyšlapanými cestami a nejsme ochotní na těchto cestách něco změnit?

Tak třeba někdy zkuste i u vás doma obrátit ty pomyslné přesýpací hodiny. Udělejte si na sex několik hodin času, vytvořte příjemné, teplé, voňavé, romantické prostředí. Netlačte na orgasmus. Nechte se jen unášet vzájemnou láskou, dotyky, něžnostmi, sdílejte, co cítíte, laskejte partnera/partnerku měkkostí rukou a konečků prstů. Otevřete své srdce a snažte se pocítit jednotu s partnerem. Třeba budete příjemně překvapeni, že jiné cesty mohou přinést jiné zážitky do vašeho vztahu.

Autor článku provozuje web StaleMuzem.cz a AfrickeSochy.cz

Ondřej Homolka
Autor článku

Ondřej Homolka vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a celý profesní život se věnuje daňovému poradenství. Vedle toho se ale v průběhu času stal také galeristou, majitelem galerie a kavárny, kurátorem výstav kamenných soch od sochařů z afrického Zimbabwe a také tvůrcem webových stránek. Volný čas, který mu nabídlo období covidových lockdownů, využil k vytvoření projektu, webu a e-shopu StaleMuzem.cz zaměřeného na bylinky pro muže, které mohou mužům ve středním a vyšším věku pomoci udržet si vysokou životní i sexuální vitalitu. Aby projekt mužům nabídl něco více, než řada dalších webových stránek, jdou články na webu hodně do hloubky oblastí, o kterých se stále ještě otevřeně nemluví, jako jsou mužské problémy s erekcí, potencí a prostatou. Projekt vznikal s tím, že bude cílit na muže, ale návštěvnost webu potvrzuje, že informace o problémech, se kterými se potýkají muži, velmi zajímají také ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Hygienické pomůcky a sex při menstruaci

V předchozím článku Sex během menstruace jsme už probrali různé obavy točící se okolo pohlavního styku během menstruace, nyní se na to pojďme podívat z praktického hlediska. Během menstruace je žena více zvlhčená než jindy, sliznice je hodně prokrvená – lze tedy snáze dosáhnout orgasmu, většina žen v tu dobu nemůže otěhotnět, ALE vše se může zašpinit od krve.

Partnerství po porodu

Nová bytost, která přišla na svět, si zaslouží vší pozornost a lásku. Partnerský vztah by se ale neměl dostávat na druhou kolej, kdy děťátko a maminka tvoří nerozlučnou dvojku a nezapojený tatínek mizí někde v dáli. Další zamyšlení Lilie Khousnoutdinové se věnuje tomu, jak se s partnerem podpořit a nově spojit v rodičovských rolích.