Marie Noe: "Když vám vaše práce voní..."

Marie si vybrala za své povolání aromaterapii a dokáže o výrobě a zpracování éterických olejíčků mluvit opravdu s nadšením a zápalem. Můžete k ní zavítat na masáž, kde vás doslova éterickými oleji pomaže od hlavy až k patě. Nebo doporučí, jak díky éterickým olejům upéct to nejlepší vánoční cukroví. A pokud bych měla soudit podle Marie, tak časté používání (vně či vnitřně) způsobuje trvalé veselí a spokojenost.

Marie, jaká byla vaše cesta k aromaterapii?

Jako malá jsem milovala knihy o starověku, zejména o Egyptě a Řecku. V textech se často psalo o tom, jak se tehdy potírali vonnými oleji a já jsem si to představovala jako to největší blaho na světě. Před zhruba dvaceti lety jsem u své kosmetičky zjistila, že něco podobného existuje i v moderním světě, jmenuje se to aromaterapie a v zásadě jde o totéž – potírání vonnými oleji. A nechat se namasírovat „vonným olejem“ opravdu blaho je. Začala jsem se o tuto metodu zajímat, nakupovala jsem knihy, olejíčky, experimentovala jsem s nimi, míchala si vlastní „krémíčky“, až jsem se rozhodla, že tento obor vystuduji. Dnes je to má druhá profese a pořád mě to baví. Je to obor, ve kterém stále něco objevujete a studujete, což je pro mou zvídavou mysl vzrušující. Pokaždé, když míchám klientce osobní vůni, nebo směs na masáž, je to dobrodružná cesta. Kombinace, které se při tom zrodí, mě často překvapí. A baví mě, že tato profese není omezena místem ani časem, mohu ji provozovat kdekoliv a až do smrti ;-).

stánek Oshadhi
Stánek Oshadhi na festivalu Evolution a produkty Oshadhi

Jakou značku olejíčku máte ráda?

Vyzkoušela jsem během těch let, co se o aromaterapii zajímám, mnoho značek, českých i zahraničních, a nakonec jsem si vybrala německou značku Oshadhi, protože se specializují na bio produkci a na vzácné olejíčky. Mají dosti unikátní nabídku téměř 500 éterických olejů a absolue a pár desítek rostlinných olejů i hydrolátů. Také jejich firemní filosofie je mi blízká – nakupují od konkrétních, prověřených producentů a pěstitelů a přísně hlídají kvalitu.

V čem se liší „kvalitní“ éterické oleje od těch levnějších?

Odmysleme si, že existují tzv. éterické oleje, které jsou však kvůli ceně ředěné syntetickými látkami. Když se soustředíme na přírodní éterické oleje, vždy je přirovnávám k vínu. Můžete si koupit obyčejné krabicové víno za pár korun, nebo lahvové víno za několik tisíc. A mezitím je ještě dosti široká škála „běžných“ vín. Ve všech případech je to pořád „víno“, ale rozdíl tu je a veliký, jak vám řekne každý, kdo tomu rozumí. Jednoduše řečeno: to dražší víno mělo prostě celkově lepší péči a podmínky; byla mu věnována větší pozornost od začátku až do konce a bylo o něj v každé fázi vždy adekvátně postaráno. No a s olejíčky je to stejné.

Jak na nás vůně působí?

Čich je pro nás velmi důležitý, i když si to možná ani neuvědomujeme. Vůně-pachy a „poselství“, které nesou, jsou každodenní důležitou součástí našeho života. Všimli jste si, že někteří lidé při nákupu potraviny podvědomě „očichávají“, zda jsou „jedlé“, jako to kdysi dělali naši předkové? Čich je spojen s chutí, když nám jídlo voní, láká nás a více nám pak chutná. Naopak, i když je pokrm na pohled krásný, vypadá dokonale, ale nevoní, nepřináší nám jeho konzumace takové potěšení, případně nás rovnou varuje, že je něco špatně. Vůně a pachy nám neustále podvědomě dodávají informace, podle kterých v důsledku konáme.

Vůně a pachy nám neustále podvědomě dodávají informace, podle kterých v důsledku konáme.

Další příklad určitě všichni znají: stěží se zamilujeme do někoho, kdo nám „nevoní“ (a tím nemyslím, že se dotyčná osoba nestará o osobní hygienu). Miminka také poznají svou maminku podle vůně.

Myslím, že většina z nás si uvědomuje, že vůně ovlivňují emoční stav, proto vyhledáváme libé vůně, které nám navozují příjemnou náladu. Je to dáno tím, že vnímání vůní, emoce a vzpomínky jsou jistým způsobem propojeny. Například vůně pomerančů lidem určité generace navozuje sváteční náladu, neboť kdysi byly pomeranče dostupné jen o Vánocích. Vůně levandule může zase někomu připomínat pohodové prázdniny ve Středomoří. Každá vůně (či pach) má v podstatě emoční zabarvení, neboť už od narození si vytváříme svou unikátní paměťovou čichovou banku – každá vzpomínka je ovlivněna vůní/pachem a emocí, které uložení určité události v paměti provázely. Každý již jistě zažil, že mu nějaká vůně vyvolala velmi intenzivní vzpomínku – nebo dokonce přímo emoční reakci. A protože vůně jsou spojené s naším osobním příběhem, často vnímáme i stejné vůně odlišně. V aromaterapii s tímto aspektem také pracujeme. Díky inhalaci vonných éterických olejů působíme na emoce a nervovou soustavu. Cíleně tedy ovlivňujeme emoční a fyzický stav klienta.

Jakým způsobem se tedy olejíčky používají?

Éterické oleje se aplikují zejména pomocí inhalace a kožní aplikace. Pod kožní aplikaci patří masáže, tělový parfém (lokální aplikace) nebo např. koupele. Při inhalaci se používají čisté, neředěné éterické oleje. Při kožní aplikaci je potřeba EO rozpustit v kvalitním nosném rostlinném oleji (v aromaterapii pracujeme obvykle se zastudena lisovanými rostlinnými oleji). Aplikace čistých EO na kůži nebo sliznice mohou způsobit nepříjemné kožní reakce, od mírného podráždění až po alergickou reakci. Raději se proto takovému použití vyhněte. Výjimku tvoří levandulový a čajovníkový EO. Pokud jsou používány lokálně, lze je aplikovat neředěné (v případě, že dotyčná osoba není alergická).

Éterické oleje ovšem nejsou jediné látky, s kterými v aromaterapii pracujeme. Čím dál tím více se používají čisté květové vody, neboli hydroláty. Pravý hydrolát se vyrábí pomocí destilace rostlinného materiálu. Obvykle je to „vedlejší“ produkt, který vzniká při výrobě éterických olejů. Ovšem některé rostliny se destilují „jenom“ kvůli hydrolátu, např. chrpa nebo vilín viržinský.

Hydroláty se používají jako kosmetický prostředek: namísto pleťových vod, či k osvěžení v horkých dnech; a také terapeuticky: mohou se inhalovat v obličejové parní lázni, rozstřikovat na pokožku, přidávat do koupelí, nebo užívat vnitřně (rozpuštěné v čisté vodě).

Oshadhi - Odborníci na vzácné a bio éterické oleje

Myslím, že jste nás Marie dokonale zasvětila do základů aromaterapie, nyní se už vrhněme na „ženské otázky“!

Proč by aromaterapie měla být součástí života každé ženy?

Ženy dnes realizují a naplňují své potřeby a tužby nejen v rodině, ale i v zaměstnání, což ovšem přináší velké fyzické i emoční vypětí. Je proto důležité, aby nezapomínaly na regeneraci a pravidelně se „dobíjely“, k čemuž jim může aromaterapie výrazně pomoci.

Jaké vůně máme použít, když se chceme cítit více žensky (nebo si jen žensky provonět byt)?

To je trošku záludná otázka, neboť pro každou ženu to může znamenat něco jiného. Mohu ale zmínit pár olejíčků, které se k ženám a jejich různým náladám hodí a je na každé ženě, aby si vybrala pro svou situaci tu pravou vůni – nechte pracovat intuici a ptejte se zcela jednoduše: voní – nevoní? Vybírejte například z těchto olejíčků: růže, geranium, smyslný jasmín, ylang ylang, champaca, zkuste také šalvěje, vetiver, pačuli, nebo růžové dřevo.

Může nám aromaterapie pomoci při různých potížích spojených s menstruací?

Ano, určitě. Aromaterapie může pomoci jak při nepravidelné menstruaci, tak i při bolestivé menstruaci.

Nepravidelná menstruace: pokud jde o obecnou úpravu cyklu, používá se heřmánek modrý a řebříček. Pokud se jedná o vynechávající menstruaci (dlouhou periodu), osvědčené jsou šalvěje: muškátová a lékařská, dále pomůže např. fenykl, niaouli, myrta, rozmarýn, kafr nebo skořice.

Při bolestivé menstruaci: bych doporučila geranium, heřmánek římský i modrý, levanduli, šalvěj lékařskou a pokud jsou křeče intenzivní pak zcela určitě přidat majoránku.

Zpříjemnění menstruace: Pokud ženu žádný problém netrápí, ale chce si čas menstruace zpříjemnit a cítit se dobře, pak lze vybírat například z těchto EO: geranium růžové, růže, levandule, grapefruit, limeta, nebo heřmánek římský.

Použití olejíčků: Lze použít jeden EO, nebo si jich vybrat několik (tři až pět); vybrané EO nakapejte do kvalitního za studena lisovaného rostlinného oleje (např. mandle, slunečnice, olivy, ideálně ovšem pupalky) a směsí si natírejte břicho a bedra; pokud si namícháte směs pro nepravidelnou menstruaci, natírejte se v průběhu alespoň jednoho cyklu; při bolestivé menstruaci začněte s každodenní aplikací několik dnů před očekávanou menstruací a pokračujte, dokud je potřeba. Případně čisté EO, nebo jejich směsi, nechte rozptylovat v pokoji pomocí difuzéru či aromalampy.

Ředění (2-4% koncentrace): do 30 ml rostlinného oleje přidejte celkem 27-36 kapek vybrané směsi EO, na 100 ml rostlinného oleje použijte 60-120 kapek.

Marie Noe (Chřibková)
Marie Noe (Chřibková)

Ve své terapeutické praxi pomáhá najít klientům rovnováhu na psychické i na fyzické úrovni pomocí aromaterapie (holistické masáže, míchání osobních směsí, poradenství) a lymfatické masáže; zcela přirozenou součástí je i poradenství ohledně zdravého životního stylu.
Od roku 1997 vlastní a řídí nakladatelství One Woman Press, kde se v posledních letech zaměřuje především na porodní, aromaterapeutickou a buddhistickou literaturu (např. pro nastávající matky vydala Zdravé těhotenství, přirozený porod a Zázrak porodu, pro milovníky vůní  knihu Vůně života.)
Svou vášeň pro vůně profesionalizovala absolvováním Institutu aromaterapie, pořádá kurzy (tzv. ochutnávky vůní) i semináře aromaterapie a sepsala také knihu Aromaterapie do kapsy. Její další knihou, která stojí určitě za zmínku, je kniha Dobré věci nejsou špatné: Kniha zdravějšího vaření a pečení.
www.oshadhi.cz
Facebook Oshadhi.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jedinečná biodynamická kosmetika Wegwartehof

Produkty z Čekankového dvora (Wegwartehof) hýčkají zdravou pokožku a poskytují zklidnění citlivé, podrážděné a problematické pleti. Jedná se o několik produktů, které můžete využít k péči o celé tělo. Většina přípravků splnila náročné požadavky pro udělení značky Demeter. Dva přípravky z řady jsou "pouze" BIO. Vyrábí se v Rakousku.

Tea tree a kvasinkové infekce

Tea tree olej (olej čajovníku australského) je nejužívanější přírodní antiseptikum a je ceněn i pro své antimykotické účinky. Laicky řečeno - jedná se o přírodní lék, který může vyřešit mnoho zdravotních potíží.