Když menstruaci provází nezdravý zápach: příčiny a léčba

Jednou z mnoha věcí, které s sebou přináší každoměsíční krvácení, může být nepříjemný zápach. Každý, kdo někdy menstruoval, vám řekne, že v určitém okamžiku svých dnů zaznamenal "závan zdola", který zrovna nepřipomínal vůni růží. Určitý pach je přirozený, ale jiný může být známkou zdravotních potíží.

Není to asi úplně tajemství, že menstruace může zapáchat, ale přemýšleli jste někdy nad tím proč?

Menstruační krvácení obsahuje tři "ingredience" - vylučuje se neoplodněné vajíčko, krev a tkáň děložní sliznice. Biologicky i zdravým selským rozumem dává smysl, že takový koktejl může lehce zapáchat. Tenhle "biologický odpad" podléhá určitému rozkladu, zejména v teple, při přístupu vzduchu a podobně. Nevěříte? Zkuste prozkoumat, jaký čichový vjem máte z menstruační krve na vložce, kde jsou podmínky pro rychlejší rozklad, a jaký z krve vylévané z menstruačního kalíšku.

Pokud je ale zápach obzvlášť nepříjemný, může to být důležitá zpráva o zdravotním stavu.

"Shnilý" pach

Některé ženy uvádějí, že během své menstruace pociťují "shnilý" zápach. Tento odér se objevuje, když se menstruační krev smíchá s určitými bakteriemi. Obvykle tedy není zápach tak silný, aby ho cítili i ostatní lidé, ale i tak to dotyčné ženě na náladě a sebejistotě nepřidá.

Zápach zkaženého může být způsoben tím, že tampon byl (neúmyslně) v pochvě zaveden moc dlouho. Stalo se vám, že jste někdy zapomněla?

Častější výměna hygienických pomůcek

Zápachu spojenému s menstruací se dá obecně zabránit častější výměnou menstruačních pomůcek, obzvlášť v silných dnech - a také pokud nosíte tampony.

Jednorázové menstruační vložky a tampony

"Vůně" rybiny

Pokud během menstruace zaznamenáte zápach připomínající ryby, může to indikovat problém, který si žádá lékařské vyšetření. Takový zápach je nejčastěji způsoben bakteriální vaginózou, což je běžná infekce, jejímž důsledkem je mnohem silnější "pachový průběh" menstruace.

Bakteriální vaginóza je provázena přemnožením určitých bakterií v pochvě. Někdy se s ní tělo vypořádává, když vyměníte sexuálního partnera, případně když máte partnerů víc. Někdy stačí k narušení bakteriální rovnováhy mnohem méně, třeba koupání ve vaně.

Pokud máte bakteriální vaginózu, pravděpodobně budete mít ještě další příznaky: svědění, podráždění, pocit pálení (zejména při sexu nebo když močíte), šedý nebo bílý výtok mimo menstruaci. Máte-li výše uvedené příznaky a podezření, že byste mohla mít bakteriální vaginózu, neváhejte a navštivte gynekologa.

Bakteriální vaginóza se léčí antibiotiky, a jakmile se nastolí v pochvě rovnováha, nežádoucí pachy by měly vymizet.

Krvácení provázené "kovovou" vůní

Menstruační krev může být někdy cítit jakoby kovově, jako měděná mince. To je obvykle způsobeno železem, které krev normálně obsahuje, a není důvod k obavám, je to přirozené. Pokud však kovový pach nezmizí ani po skončení menstruace, bude dobré promluvit o tom s praktickým lékařem nebo gynekologem.

Menstruační kalíšek
Menstruační kalíšek krev nijak neovlivňuje, pouze se v něm shomažďuje.

Když menstruace sladce voní

Zaznamenala jste sladký závan a nevíte, co si o tom myslet? Neděste se, je to normální - je za tím jen kyselé poševní prostředí a poševní bakterie (obojí je v pořádku, pochva je přirozeným domovem mnoha spřátelených bakterií a kyselé pH je také přirozené).

Mohou ostatní cítit, že menstruuji?

S největší pravděpodobností ne. I když vy určité vůně či pachy třeba zaznamenáváte při výměně menstruačních pomůcek, ostatní je necítí. A jak jsme výše popsali, mnohé pachy jsou zcela přirozené. Pokud si všimnete, že je zápach nezvyklý či nezvykle silný, případně jste dokonce někým jiným upozorněni, obraťte se na svého lékaře, abyste se zjistila, o co jde.

Co když menstruace nevoní?

Jde nějak ovlivnit pach vlastní menstruace?

Můžete pro sebe udělat relativně dost. Zjistit s pomocí lékaře, že nejde o nějakou infekci, a když ano, tak ji zaléčit. Jinak pomáhá:

  • pravidelně měnit menstruační pomůcku. V závislosti na síle vaší menstruace se bude frekvence výměny lišit, ale můžete vyzkoušet, co udělá častější výměna a co pozdější. (Obvykle ženy se zápachem více bojují, když je krvácení slabší - a tok pomalejší.)
  • tampony nenechávat zavedené příliš dlouho - zabráníte tak množení bakterií, jejichž rozkladná činnost zápach způsobuje. Kromě toho častá výměna tamponu eliminuje riziko syndromu toxického šoku.
  • nezanedbávat hygienu, naopak se snažte na maximum dodržet nejen hygienu rukou, na nichž je mnoho bakterií, ale i hygienu genitálií a přilehlého okolí. Samotná pochva je v podstatě samočisticí.
  • nepoužívat parfémovaná mýdla - nežádoucí chemické vůně a mýdla, která nejsou určená pro intimní hygienu, mohou narušit přirozené pH pochvy
  • pokud byste chtěla něco speciálního na očistu pochvy a pro pocit svěžesti, zkuste bylinnou vaginální napářku
  • noste prodyšné spodní prádlo, ideálně z přírodních materiálů, které odvádí vlhkost a umožní pokožce intimních partií dýchat
  • zvažte, zda nezkusit jinou menstruační pomůcku... Místo tamponu kalíšek? Místo vložek menstruační kalhotky?

Zdroj: https://www.fluxundies.com/blogs/periods101/why-does-my-period-smell. Volně přeloženo.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Vaginální mykóza nebo bakteriální vaginóza?

V pochvě se nachází velké množství mikroorganismů (bakterií) a pro zdravé poševní prostředí je důležité, aby mezi sebou byly bakterie v rovnováze. Často jakýkoliv poševní diskomfort označují ženy jako vaginální mykózu, ale...

Lubrikační gel: Ano? A jaký?

Pro ženu je velmi důležité, aby při milování byla dostatečně vzrušená, jinak se pro ni mohou sexuální hrátky stát spíše bolestí než radostí. A shodneme se jistě na tom, že "příprava na sex" většinou trvá ženě déle než muži. Vypomoci si proto může vhodným lubrikantem...jenže který lubrikant, z toho velkého množství na trhu, je pro nás nejlepší?

Léto a problémy v intimní oblasti

Celý rok se těšíte na dovolenou a nakonec na ní trávíte svůj čas tím, že řešíte různé zdravotní problémy? Vaše zdraví může ovlivnit vícero faktorů. Pojďme si povědět jak se vyhnout problémům v intimní oblasti.