Menstruační kalíšek Selena Cup

Kalíšek Selena Cup se začal prodávat v České republice v létě roku 2018. Ve stejné době vyšel dTest o menstruačních kalíšcích, kde tento kalíšek obsadil první místo.

Menstruační kalíšek Selena Cup je svým tvarem a vzhledem téměř totožný s menstruačním kalíškem Me Luna, ovšem na rozdíl od něj je vyrobený z lékařského silikonu. Liší se tedy svým zpracováním, materiálem i tuhostí. Byl navržený v Rakousku a vyrábí se v Polsku z německého silikonu s certifikaci FDA. Na spodní části má drážky pro snadné uchopení a zakončen je očkem. V ČR se v roce 2018 stal vítězem Dtestu.

Menstruační kalíšek Selena Cup je silikonový kalíšek vyrobený v Polsku.

Varianty menstruačního kalíšku Selena Cup

Menstruační kalíšek Selena Cup se vyrábí se zakončením očkem ve dvou tuhostech: Selena Cup (měkkčí) a Selena Cup Aktiv (pevnější).

Selena Cup

Varianta kalíšku Selena Cup vhodná pro většinu žen. U této varianty si můžete vybrat buď čirý kalíšek nebo růžový (případně ještě barvu mint green a black ve variantě balení Zero Waste).

Selena Cup Aktiv

U této varianty si můžete vybrat barvu růžovou. Aktiv varianta je kalíšek vhodný pro ženy, které mají posílené svaly pánevního dna - věnují se sportům a pohybovým aktivitám jako jsou jóga, pilates, jízda na koni apod.

Balení vždy obsahuje menstruační kalíšek příslušné barvy a velikosti, plastový box na vyvařování kalíšku, bavlněný pytlíček na uschování kalíšku a návod.

Poznámka: Selena Cup Zero

Výrobce nabízí ještě variantu Zero, která je svou tuhostí stejná jako Selena Cup, ovšem kalíšek je zabalený tak, aby zde bylo co nejméně odpadu. Chybí tedy plastový box na vyvařování a návod je natištěný rovnou na krabičce z recyklovaného papíru. Vybrat si můžete z barev mint green a black.

Velikosti menstruačního kalíšku Selena Cup

Správně vybraný kalíšek Selena cup byste neměla uvnitř cítit, kalíšek by měl těsnit a neměl by protékat. Správná velikost kalíšku záleží na několika faktorech - více v článku 10+1 rada pro kališnice začátečnice.

Menstruační kalíšek Selena Cup se vyrábí ve 3 různých velikostech:

Menstruační kalíšky Selena Cup

Velikost S je vhodná pro ženy, kterým je méně než 30 let, nerodily či rodily císařským řezem. Je vhodná pro ženy, které jsou celkově drobnější a jejich menstruace je spíše slabší. Má průměr 39 mm a délku 58 mm (se zakončením), objem kalíšku je 14 ml.

Velikost M je vhodná pro ženy, které nerodily či rodily císařským řezem, mají středně silnou menstruací. Případně pro ženy, které rodily vaginálně, ale jsou celkově drobnější a jejich menstruace je slabší. Má průměr 42 mm a délku 62 mm (se zakončením), objem kalíšku je 20 ml.

Velikost L je vhodná pro ženy, kterým je více než 30 let, mají za sebou vaginální porod a jejich menstruace je silnější. Má průměr 45 mm a délku 67 mm (se zakončením), objem kalíšku je 25 ml.

Menstruační kalíšek Selena Cup

Poznámka: Námi uvedený objem se liší od informace od výrobce, je to z toho důvodu, že uvádíme objem reálný, tj. k dírkám. Pokud by se kalíšek k dírkám naplnil, kalíšek by začal mírně protékat.

Jak menstruační kalíšek Selena Cup zavádět

Před prvním použitím kalíšek vyvařte ve vroucí vodě po dobu 5-10 minut a před manipulací s kalíškem si důkladně umyjte ruce. Kalíšek se do pochvy vkládá složený a vybrat si můžete z několika skladů: sklad „S“, „Punch down“, „7“, nebo klasický sklad „C“. (Jak při jednotlivých skladech postupovat, se můžete dozvědět v článku Sklady menstruačních kalíšků.) Takto složený kalíšek vložte dovnitř do pochvy, kde se rozvine. Správně zavedený kalíšek by vás neměl nikde tlačit a neměl by také protékat.

Jak zavádět menstruační kalíšek Selena Cup

Kalíšek vylévejte v závislosti na síle vaší menstruace – maximálně však může být zavedený 12 hodin. Zpočátku doporučujeme vylévat kalíšek každé 2-4 hodiny, než zjistíte, jak silnou máte menstruaci a jak často je tedy potřeba kalíšek vyprazdňovat.

Péče o menstruační kalíšek Selena Cup

Během menstruace stačí kalíšek vyplachovat čistou vodou či k jeho umývání můžete zvolit mýdlo na kalíšek či čistící gel na menstruační kalíšky. Nikdy k čištění nepoužívejte ropné produkty (vazelína), esenciální oleje, čisticí prostředky pro domácnost či parfémovaná mýdla. Před nebo po skončení vaší menstruace kalíšek vyvařte ve vroucí vodě v hrnci na plotně či v mikrovlnné troubě. K dezinfekci kalíšku můžete použít antibakteriální sprej.

Menstruační kalíšek Selena CupTento kalíšek si můžete zakoupit v našem e-shopu MALUNA.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalíšek Me Luna

Me Luna je první menstruační kalíšek německé výroby a také jeden z prvních kalíšků vyrobených z TPE (termoplastický elastomer). Dříve se tento kalíšek jmenoval MeLuna, v roce 2014 došlo ale ke změně názvu na Me Luna.

Bolestivá menstruace a kalíšek

Kalíšek jsem si koupila v září 2013, takže už téměř rok jsem spokojená uživatelka. Po dlouhém hledání, které bylo velice náročné a myslela jsem, že nikdy neskončí, jsem se rozhodla pro Lunette 2. A musím říct, že tahle věc mi obrátila svět naruby.