Menstruační kalíšek Silky Cup

Silky Cup je menstruační kalíšek vyrobený v Indii z TPE, což je materiál, ze kterého se vyrábí například dětské dudlíky. Kalíšek Silky Cup je navržen tak, aby jeho čištění bylo snadné, vniřní i vnější povrch kalíšku je hladký.

Silky Cup se vyrábí pouze v jedné bezbarvé variantě. Kalíšky mají kromě mezinárodních certifikací i certifikaci Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Výrobce uvádí životnost až 10 let při správné péči.

Silky Cup se vyrábí ve třech různých velikostech:

Silky Cup S je nejmenší kalíšek určený pro mladé dívky. Má průměr 40 mm a délku 50 mm, objem kalíšku je 18 ml.

Silky Cup M je vhodný pro ženy, které mají střední postavu, nerodily a je jim do 30 let. Má průměr 43 mm a délku 54 mm, objem kalíšku je 25 ml.

Silky Cup L je pro všechny ženy, kterým je více než 30 let, které už rodily nebo které mají robusní postavu. Má průměr 46 mm a délku 55 mm, objem kalíšku je 29 ml.

Stopka usnadňující vyjmutí je rovná a plná, délka stopky je 14 mm.

Menstruační kalíšek Silky Cup

Čištění a skladování kalíšku Silky Cup

Poté, co menstruace skončí, použijte na umytí kalíšku jemné mýdlo a vodu. Pokud byste chtěli, můžete použít pro čištění také kombinaci octa, oleje Tea Tree a vody. Poté kalíšek uložte do látkového sáčku (je součástí balení) na suchém místě. Neukládejte kalíšek do plastového sáčku nebo vzduchotěsné nádoby, na kalíšku by se mohla objevit plíseň. Nenechávejte kalíšek vystavený slunečnímu záření.

U většiny značek menstruačních kalíšků je doporučována sterilizace alespoň jednou za měsíc. Doporučené způsoby a čas sterilizace se liší. Výrobce kalíšku Silky cup doporučuje sterilizaci v první den menstruace - před prvním použitím. Tři způsoby sterilizace jsou:

Nepoužívejte myčku k čištění kalíšku Silky Cup. I když kalíšku nevadí teplo, chemikálie a čistící prostředky ho mohou poškodit nebo na něm zanechat zbytky, které pak způsobí podráždění nebo infekci. Jemné mýdlo a voda jsou nejlepší pomocníci při udržování čistoty kalíšku.

Pokud se na kalíšku objeví rýhy, škrábance nebo praskliny, je čas jej vyměnit. Zabarvení kalíšku je normální a může být odstraněno pomocí lihového roztoku.

Menstruační kalíšky Silky Cup

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Nejlepší menstruační pomůcky pro první menstruaci

Každá dospělá žena, která chce poradit mladé dívce s výběrem hygienických pomůcek pro zvládnutí první menstruace, asi automaticky sáhne k produktům, které je sama zvyklá používat. Maminky, tety, babičky, starší sestry, pojďme si rozšířit obzory, co je dnes na trhu k mání a kam pokrok ve světě menstruace dospěl od dob, kdy jsme samy dostaly na pomoc první vložku (a kdy ty šťastnější – později narozené – už obdržely vložku s lepicí páskou :-)).

Kuriozity ze světa kalíšků

Před pěti lety jsme sepsali článek o kuriózním výmyslu ve světě kalíškovém. Za pět let uplyne hodně vody v řece a tak není divu, že můžeme na tento článek volně navázat a přinést několik dalších „zajímavostí“. (A je dost možné, že v budoucnosti dojde k nějaké další aktualizaci). Držte si klobouky, jdeme na to!