28. květen MHD – Menstrual Hygiene Day

Pod zkratkou MHD si zřejmě vybavíte označení naší městské hromadné dopravy, ale dnes vám představíme něco trochu jiného: MHD - Menstrual Hygiene Day. Kampaň celosvětového rozsahu a také dosahu, která se letos bude konat již počtvrté (2017). O co se přesně jedná, si blíže představíme v tomto článku.

Mezinárodní den menstruace

Menstrual Hygiene Day se oslavuje po celém světě 28. května. Během tohoto dne se do oslav zapojí mnoho slavných osobností a organizací, které se snaží zvýšit povědomí o menstruační problematice v daných zemích a navrhují potřebné řešení.

Mezinárodní den menstruace

Tento projekt sdružuje nejrůznější neziskové organizace, vládní agentury, média, ale také jednotlivce, kteří podporují toto téma a dělají potřebnou osvětu.

A proč zrovna 28. května? Je to jednoduché – 28 dní je považováno za průměrnou délku menstruačního cyklu a 5 dní je zase průměrná délka menstruace.


UNICEF v roce 2012 vydala definici správné menstruační hygieny, která zní takto: „Ženy a dospívající dívky mají možnost používat čistý materiál, který slouží k absorbování nebo shromažďování menstruační krve a tento materiál či pomůcka může být měněn v soukromí tak často, jak je zrovna potřeba.“ Rovněž tato definice zahrnuje použití mýdla a vody pro omytí těla podle potřeby a také mít možnost jednorázové vložky kam vyhodit.

I když nám tato definice může znít jako něco samozřejmého, pro ženy v některých koutech světa takovou samozřejmostí nejsou. I když se spousta níže zmíněných problémů týká hlavně některých států Afriky či jižní Asie, výjimkou nejsou ani problémy v jiných částech světa. (O tomto tématu jsem se rozepisovala ve článku Menstruační pomůcky luxus nebo standard a v jeho pokračování, které se zaměřovalo na jižní Asii.)

Díky oslavám Mezinárodního dne menstruace se pomáhájí bořit tabu spojená s menstruací po celém světě.

Oslavy Mezinárodního dne menstruace pomáhají po celém světě bořit tabu spojená s menstruací.

Heslo MHD zní: „Vytvořme svět, v němž každá žena a dívka může svou menstruaci prožívat hygienickým způsobem – doma, ale také kdekoli jinde.“

I v některých zemích, které jsou obecně považovány za bohaté, jsou ženy, pro které je pořízení vhodných menstruačních pomůcek luxus, který si nemohou dovolit. Například v USA se nyní hovoří o různých možnostech, jak menstruační pomůcky zpřístupnit i ženám z chudinských čtvrtí. Dívky, které si nemohou dovolit menstruační hygienické pomůcky, mají možnost vynechat školu, aby tak předešly nepříjemných chvílím či možným obavám ze zakrvácení svého oblečení.

Vlivem používání nehygienických pomůcek (často jsou používány staré kusy oblečení, ponožky či jiné hadry) trpí například v Indii velká spousta žen infekčními onemocněními. Tyto infekce se během těhotenství v mnoha případech přenášejí také na plod a při nepřeléčení mohou vést až k různým zdravotním postižením miminka.

Navzdory tomu, že menstruace je zdravý biologický proces, bývá k ní a potažmo k menstruující ženě z důvodů mnoha předsudků a zakořeněným tabu, přistupováno jako k nečisté.

Věděli jste, že:

  • 50% dívek z Indie nemá o menstruaci žádné ponětí. První menstruace je tak zastihne nepřipravené a nepříjemně překvapené. (V Tanzánii a Etiopii je to ještě menší počet dívek a to 25%.)
  • Jenom 17% dívek ve státu Burkina Faso má vhodný prostor ve škole k tomu, aby si mohlo vyměnit vložku.
  • Jenom 2,5% dívek v jižní Asii vědělo, že menstruační krev pochází z dělohy.

Jak vše okolo MHD vzniklo


V roce 2013 německá organizace Wash United udělala kampaň s názvem #MENSTRAVAGANZA, kdy v květnu po 28 dní byly na sociálních sítích zveřejňované důležité informace na podporu menstruační hygieny. Celá kampaň se setkala s velkým ohlasem, a proto se tvůrci rozhodli uspořádat kampaň rozsáhlejší. První oficiální MHD se slavil 28. května 2014, kdy se po celém světě konaly různé demonstrace za ženská práva, ale probíhaly také výstavy, filmové projekce či workshopy, kde se ženy učily šít látkové vložky nebo se dozvídaly o správné hygieně. První ročník si dával za cíl prolomit tabu a vybudovat o menstruačních tématech dostatečné povědomí. Druhý ročník v roce 2015 byl již mnohem větší. Po celém světě proběhlo 127 akcí ve 33 zemích světa a v rámci osvěty se hovořilo nejen o přirozenosti tohoto biologického cyklu, ale došlo i na vzdělávání mužů.

Kingbadantee Sabir z univerzity v Bangladéši prohlásil: „My všichni jsme lidské bytosti a je potřeba, abychom se vzájemně chápali a rozuměli si. Pokud ženy nebudou mít dostatečnou podporu a pochopení od nás mužů v čase jejich menstruace, nebude mít ani náš dnešní svět správnou podporu a péči.“

V roce 2016 se do kampaně zapojilo také více vládních organizací a celá akce se těšila většímu zájmu médií. Každý rok se rovněž zapojují slavné osobnosti. V Indii je to například herečka Kareena Kapoor, která prohlásila: „Ráda bych viděla to, že se témata kolem menstruace budou projednávat veřejně v televizi či na internetu, nikoli pouze doma za zavřenými dveřmi."

Menstrual Hygiene Day v roce 2017

Tématem letošního ročníku je vzdělání, neboť: „vzdělání může vše změnit”.

Menstrual Hygiene Day v roce 2017

Co můžeme dělat?

  • Podporovat se! Podporujme ženy v našem životě a budujme vzájemně zdravé a naplňující vztahy.
  • Oslavovat! Mezinárodní den menstruace probíhá každý rok 28. května.
  • Mluvit! Zlomit to ticho, které kolem menstruace panuje. Doma, v práci nebo ve škole... Použijte #menstruationmatters - vytiskněte si na A4 vzor (ke stažení zde) a napiště na něj váš slogan (nebo si vyberte ze sloganů uvedených níže). S papírem se vyfoťte a fotku přidejte na svůj facebook, instagram... Pokud navíc fotku označíte jako Kalíšek.cz, budeme ji sdílet k nám (včetně vašeho textu u fotky - webové stránky apod.). Fotku nám také můžete poslat mailem.

Inspirace pro slogan v češtině:

  • objektivní informace o menstruaci mohou vše změnit
  • menstruace je normální lidský proces a je známkou dobrého zdraví
  • menstruace není něco co bys musela skrývat
  • s opakovaně použitelnými pomůckami ušetříte za instalatéra
  • opakovaně použitelné menstruační pomůcky pomáhají snižovat odpad a chrání tak přírodu
  • ženy nejsou nečisté
  • díky Bohu (Bohyni) za mou periodu / že jsem žena
  • menstruace je cool
  • vzdělání o menstruaci by nemělo být pouze ženskou záležitostí / je důležité rovněž pro kluky a muže
  • menstruační krev je jediná krev, která nepochází ze zranění

Mezinárodní den menstruace - možnost upozornit na věci, které jsou pro vás důležité!

Menstruace zkrátka zasahuje do různých oblastí našeho života a je důležité, aby ženy a dívky po celém světě mohly zvládat a prožívat svou menstruaci pohodově v různých životních situacích a podmínkách: doma, ve škole, v práci, na cestách apod. K tomu všemu může pomoci větší informovanost nejen jich, ale také zdravotníků, učitelů, ale také mužů.

Zdroje: en.wikipedia.org
, www.menstrualhygieneday.org

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Čtyři sexuální tváře ženy

aneb za co také vděčíme menstruačnímu cyklu

Každá zralá žena (a je jedno, jestli ještě má menstruační cyklus či již prožívá menopauzu nebo má po ní) má v sobě minimálně čtyři v průběhu měsíce střídající se silné sexuální energie, jež se každá projevuje jinými kvalitami. Toto je třeba si uvědomit, vstřebat a tzv. zažít, abychom my ženy mohly naplno rozkvést a využít svůj potenciál, a aby nám muži mohli dát to, co potřebujeme k oboustranné spokojenosti.

Ženské pohlaví "pod lupou"

V našem dvoudílném článku se zaměříme na mužské a ženské pohlavní orgány. Všeobecně známé informace vynechám a zaměřím se pouze na to nejpodstatnější a nejzajímavější. Vzhledem k tomu, že „dámy mají přednost“ začneme u nich.