Porodní střípky V. ~ Porodní "lékárnička"

V tomto článku nebude řeč o lécích, ale o aromaterapii a jemných vůních vhodných k porodu. Lilia Khousnoutdinová popisuje, které esenciální oleje mohou být vhodné a na co je potřeba dát si pozor.

Aromaterapie

Při porodu může být nápomocná i aromaterapie. Obecně se doporučují například vůně citrusové, tedy nadnášející, a to zejména ve chvíli, kdy už je žena vyčerpaná, demotivovaná nebo cítí úzkost. Z této skupiny můžeme zmínit například neroli, bergamot, citrón, pomeranč a grep. Další variantu představují vůně takzvaně „ženské“, tedy květinové a sladké, například růže nebo jasmín. Specifickou možností je potom šalvěj luční, která má stimulovat a podporovat kontrakce. Při porodu navíc většině žen voní, byť jinak v tomto směru příliš oblíbená není. Dále se doporučuje například levandule.

Aromaterapie u porodu

Použití esenciálních olejů v těhotenství i při porodu nicméně není neomezené. Za prvé, vždycky je třeba ohlídat kontraindikace. Za druhé je důležité uvědomit si, že to, co mi voní teď, může být za pět minut nesnesitelné. U porodu to přitom platí dvojnásobně. Oleje tedy doporučuji používat tak, abychom se vůně z nich v případně nutnosti mohly rychle zbavit.

Bachovy květové esence

Další z podpůrných metod, kterou některé ženy považují za spásnou, jsou Bachovy květové esence, jež lze používat na mnoho různých emočních stavů. Další variantu pak představuje homeopatie či různé bylinné odvary, které mohou porod v různých fázích podpořit. U všech těchto soft, neboli jemných metod, bych zároveň byla vždy velmi opatrná. V případě, že se nejedná o chemické přípravky, se nám často může zdát, že je vše naprosto bezpečné. To ale samozřejmě není pravda. Pokud tedy v daném směru nemám vzdělání, vždy je lepší si nechat poradit a všechny zmiňované metody využívat s velkým respektem k tomu, že i přírodní přípravky mohou být velmi silné a není radno je podceňovat.

Aromaterapie u porodu

Osobní zkušenost

Co se mě týká, u porodu mám ráda vše po ruce, popsané a případně už i správně nadávkované. Díky tomu si třeba i partner může jednoduše přečíst, co je kdy dobré použít a nabídnout mi to, aniž by udělal chybu. Pokud si dobře pamatuji, zatím jsem však u žádného porodu nic z toho nevyužila. To ale samozřejmě neznamená, že příprava byla marná. Často mi totiž jen vědomí toho, že mám v případě potřeby dostupnou variantu, může samo o sobě poskytnout velmi důležitou psychickou podporou.

Chcete více informací?

Měla jsem velkou čest doprovázet desítky žen (i mužů) na cestě těhotenství a porodu. Dnes "provázím" virtuálně skrze online program předporodní přípravy na www.ecstaticmama.cz. 💗 Moje první a druhá kniha ("Ženské příběhy 1 a 2") se skládají zejména z příběhů těhotenství, porodu a mateřství. A kniha o rituálech - Novodobé ženské rituály - byla nejspíš první, která popisovala detailně v češtině jak uspořádat předporodní a poporodní rituál. Přeložila jsem film Birth As We Know It, najdete jej s českými titulky pod názvem Porod jak jej známe. Více informací o porodech se můžete dozvědět také z rozhovorů s odborníky - každý čtvrtek vychází nový na #mamamtalks.

Z českých webových stránek mohu doporučit stránky porodních asistentek UNIPA a festival Respekt k porodu.

Lilia Khousnoutdinová
Autorka článku

Je máma třech děti, publicistka, historička a ceremoniářka. Před více jak 10 lety začala v Čechách pořádat semináře o přirozených porodech, kolekcí extravagantních šperků otevřela téma sebelásky a v posledních letech se věnuje také udržitelné módě a přechodovým rituálům. Podílela se na vzniku několika knih, nejznámější jsou Ženské příběhy a Novodobé ženské rituály. Podporuje řadu neziskových organizací, nyní skrz vlastní nadační fond Propolis. Je také vášnivou cestovatelkou, její oblíbenou zemí je Bhútán.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Porodní střípky II. ~ Porodní prostor

Lilia Khousnoutdinová popisuje, jak by mělo vypadat místo, kde probíhá porod. Článek vychází z vlastních zkušeností i ze studia u řady zahraničních odborníků na porody, předporodní a poporodní péči.

Porodní střípky III. ~ Doprovod k porodu

Porodní bába, lékař, dula, manžel, sestra, máma? Všichni? Koho mít u porodu a o co jde? Rodičku by měl podporovat někdo, koho zná, ideálně delší dobu. Bavíme se o konceptu kontinuální porodní péče, kterou u nás v současnosti poskytuje ze zdravotníků v podstatě jen komunitní porodní asistence. Anebo potom lidé blízcí, takže dula, manžel, případně jiný rodinný příslušník.