Potřebujeme chytřejší kalíšky?

Už jste o něm slyšeli? Chytrý kalíšek, který vám díky zabudovanému přístroji pošle zprávu o tom, kdy jej máte vylít.  Ano i kalíšky už povýšily z „normálně chytrých“ na „chytřejší“. Přiznám se, že když jsem si o tomto kalíšku přečetla, vzpomněla jsem si na slova o tom, že se lidé začínají obklopovat chytrými věcmi, jen sami začínají nějak hloupnout…

Chytrá doba

Chytré telefony, chytré aplikace, chytré televize. Dobrým příkladem „chytrých věciček“ je například navigace. Není tomu tak dávno, co jsme na dovolenou k moři jezdili podle mapy. Kolik vtipných historek člověk díky tomu zažil, kolikrát se ztratil, špatně odbočil, dojel na místo, kam ani nechtěl, ale nakonec do cíle vždy dorazil. S odstupem času jsou všechny tyto příběhy „veselými příhodami“, o kterých rádi vyprávíme.

Pokrok není špatný, chyba nastává ve chvíli, kdy technickým vymoženostem věříme více než sobě. Určitě jste někdy zaznamenali zprávy typu: „následoval navigaci, skončil…“ a kde dotyčný skončil, si můžete vygooglit, takových zpráv je opravdu hodně. Tak pro zajímavost pár míst, kde tito nešťastníci, kteří bezhlavě následovali navigaci, skončili: mezi ploty, v záhoncích, v moři, na stezce pro kozy, ve svodidlech nebo třeba na sáňkařské dráze!  (Opravdu, nic jsem si nevymyslela!)

Looncup - chytrý kalíšek nové doby?

Technika nám v mnohém ulehčuje život, pomáhá nám s našimi starostmi, něco nám připomene, na něco díky ní nemusíme vůbec myslet, zařídí, vyřídí, udělá… Takže ani menstruační kalíšek nemohl zůstat pozadu. Až vám jednou přijde tato sms, budete na to již díky tomuto článku připravené: "To jsem já tvůj kalíšek, píšu ti jen proto, že jsem tě chtěl poprosit, abys mě už vylila, jsem až po okraj… tak dík pac a pusu tvůj věrný přítel Kalíšek."

A teď vážně, jak to funguje?

Chytrý kalíšek je kalíšek s aplikací, která sleduje váš menstruační cyklus. V telefonu můžete sledovat aktuální stav naplnění vašeho kalíšku a vyhodnotí také, jestli je menstruační krev v pořádku. Tento kalíšek letos představil tým vývojářů kolem jednoho amerického gynekologa. Svůj projekt představil na Kickstarter.com, kde sbíral potřebné peníze na výrobu a také zde bylo možné si kalíšek za zvýhodněnou cenu zakoupit. Projekt na sebe strhnul mnoho pozornosti a potřebné peníze získal. Vyrábět by se měl začít v lednu 2016. Pořizovací cena tohoto kalíšku v přepočtu vychází na 1250 Kč.

Dobrá myšlenka

Pan gynekolog to určitě myslel dobře a chytře, kalíšek má totiž sloužit nejen k zachytávání menstruační krve, ale také k prevenci, neboť jak jsem již naznačila, sleduje vícero faktorů.

Looncup - chytrý kalíšek nové doby?

Už ne tak dobrá myšlenka, aneb když se na to jde moc logicky

Pozitiva jsem zmínila, nyní k negativům, které dle mého názoru převažují.

Aby kalíšek mohl správně fungovat, tedy aby mobil mohl zachytit signál bluetooth, je potřeba, aby stopka kalíšku kousek vyčuhovala, neboť ta „chytrá“ část je zabudovaná právě v dolní části. Pro mnoho žen je právě stopka nepohodlná, a proto ji stříhají – tady to prosím nezkoušejte.

Velkou nevýhodou také je, že tento kalíšek je životně omezený. Aby mohl takto chytře fungovat, je opatřen baterií, která je ale pevně zalitá do silikonu. Po půl roce se proto z kouzelného kalíšku stane zase ten obyčejný. Máte tedy na výběr, buď si pořídíte nový, anebo jej můžete používat jako klasický kalíšek, ale dopisovat si už spolu nebudete. Pokud si budete pořizovat nový kalíšek pokaždé, když mu dojdou baterky, velmi se vám to prodraží a také najednou postrádá tato pomůcka svůj prvotní ekologický význam.

Jako poslední nevýhodu bych zmínila tu, že s tímto kalíškem neprojdete přes letištní kontroly. Pozornost mám ráda, ale že bych potřebovala takovou? :) Jak bude žena letištní kontrole vysvětlovat, že má zavedený kalíšek? Bude muset svůj kalíšek vyndat, jinak ji nepustí do letadla? :)

Jestli bude mít tento kalíšek nakonec úspěch či ne, ukáže až jeho používání v praxi. Za mne můžu říct, že já si s velkou radostí ponechám svůj obyčejný kalíšek a jak často mám kalíšek vylévat, již za ty roky vím opravdu přesně...

Zdroje: kickstarter.com, svetandroida.cz.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

S kalíškem můžu …

Do roku 2005 jsem používala při menstruaci vložky a někdy tampony … a menstruace pro mě znamenala problém. Několik dnů, kdy jsem nemohla dělat některé z věcí, které jsem při jiných dnech – těch „normálních“ – ráda dělala. Pak mi kamarádka ukázala menstruační kalíšek … a všechno se změnilo!

Volná menstruace - "bezvložková metoda"

Vždy jsem si lámala hlavu nad tím, jak menstruaci řešily ženy dříve. Ale poté, co jsem sama objevila volnou (svobodnou) menstruaci, jsem stále více a více přesvědčena, že mnoho žen v minulosti vůbec nemuselo hygienické potřeby řešit!

Využití menstruační krve

Pro mnoho žen je nepříjemné pouze pomyšlení na to, že by se svou menstruační krví přišly do styku více, než je nezbytně nutné. Jiné už každý měsíc napadá, zda by nebylo lépe ji k něčemu využít než ji pouze vylít nebo již praktikují nejběžnější využití a hnojí svou krví květiny.

Značky menstruačních kalíšků

Menstruační kalíšky se vyrábí v mnoha zemích. Liší se tvarem, zakončením, barvami a materiálem, ze kterého jsou vyrobené. V závislosti na zpracování, místě výroby i strategii firmy se také odlišují cenou. V tomto článku najdete seznam různých značek a článek zároveň funguje jako rozcestník, pokud hledáte o nějaké značce více informací.