Kvasinkové infekce patří mezi nejčastější gynekologické problémy. Ačkoliv je mykóza doprovázena výraznými a velmi nepříjemnými projevy, které opravdu dokáží potrápit, nejedná se o závažné onemocnění, které je navíc poměrně snadno a rychle léčitelné.
Čím nás kvasinky trápí?
Pro vaginální kvasinkovou infekci je typické neustávající a intenzivní pálení či svědění rodidel, které nutí ke škrábání a bílý hrudkovitý (žmolkovitý) výtok, který je často přirovnáván k tvarohu či sýru Cottage (pozn. výjimkou však ani není výtok vodnatý či naopak žádný). Mezi další projevy patří bolest při pohlavním styku, pokud je vůbec provozován, neboť nepříjemné projevy nemoci dokáží sexuální touhu zcela uhasit. Občas se přidává také bolest, pálení či řezání při močení a zvětšení tříselných lymfatických uzlin.
Kvasinky však mohou potrápit také naše mužské protějšky. U nich se jejich přemnožení nejčastěji projevuje červenými skvrnami na žaludu či celém penisu, bolestí penisu a jeho pokožky a bílým povlakem či sekretem pod předkožkou. Mnohdy onemocnění doprovází také typické problémy při močení – pálení, řezání, bolest.
Pokud si chcete udělat představu o tom, jak projevy mykózy vypadají, doporučuji google vyhledávač - zadejte slova jako např. candidosis. Nejsem si jista, že tyto fotografie chce vidět úplně každý a proto nejsou součástí článku.
Proč se ty „neviditelné“ potvory přemnožují?
Jak jste již z úvodního povídání nejspíše pochopily, mykózu způsobují kvasinky, nejčastěji pak Candida albicans, které se z nějakého důvodu v pochvě přemnoží. Kvasinky jsou spolu s dalšími mikroorganismy v pochvě (potažmo v celém našem organismu) běžně přítomny. Za normální situace je celé mikrospolečenstvo v rovnováze a žádný z jeho zástupců se zde nenachází v nadbytečném počtu. Určité narušení vnitřního prostředí, které již nejsou přirozené samočistící či imunitní procesy těla schopny zvládnout (více se o samočistících procesech pochvy můžete dozvědět v článku Výtok a přirozené samočistící procesy v pochvě), může vést k přemnožení některé z přítomných bakterií či plísní (v případě mykózy kvasinek), čímž začíná onemocnění.
Příčin vedoucích ke vzniku mykózy je celá řada, přičemž se v daný moment zpravidla jedná o jejich kombinaci:
- nevyrovnaná strava s přílišným zastoupením cukrů,
- psychická nerovnováha, stres, napětí, vyčerpanost a nedostatek odpočinku a spánku,
- nedostatek pohybu (neustálé sezení) a čerstvého vzduchu,
- tření obnažené kůže v místech rodidel (typicky jízda na kole),
- nevhodné oblečení (příliš upnuté, syntetické materiály, mokré plavky),
- menstruační či jiné vložky ze syntetických materiálů,
- syntetické poševní tampóny,
- nevhodné mycí prostředky,
- deodoranty (aplikované na rodidla),
- horké koupele,
- koupel ve znečištěné vodě,
- některé látky z běžných pracích prostředků (detergenty),
- aromatizované, barvené či syntetické toaletní potřeby,
- sexuální partner (nejčastější příčina vzniku opakovaných mykóz a mykózy u mužů),
- užívání antikoncepčních pilulek či jiná hormonální léčba (nejčastěji u žen v přechodu),
- snížená obranyschopnost organizmu (např. jiné onemocnění či při/po léčbě antibiotiky, kouření, užívání návykových látek),
- chudokrevnost čili anemie (způsobuje sníženou obranyschopnost organizmu),
- cukrovka (opakovaný výskyt mykózy může být prvním příznakem cukrovky),
- bakteriální onemocnění pochvy (mykóza může upozornit na přemnožení dalších mikroorganizmů v pochvě, nejčastěji bakterií),
- těhotenství (nejčastější je výskyt v I. a III. třetině).
Co všechno lze udělat, aby kvasinkám v těle dobře nebylo?
Prevence onemocnění logicky vyplývá ze zamezení příčin jejího vzniku. Udělat toho tedy můžete skutečně mnoho!
1. Jak asi víte, kvasinky se živí cukrem, čehož lidé s výhodou využívají např. při výrobě alkoholických nápojů či kynutí těsta. Přílišným příjmem sladkých pokrmů či nápojů tedy podporujeme vznik kvasinkových zánětů, neboť jim připravujeme tzv. prostřený stůl. Kvasinky se nám pak mohou přemnožit nejen v pochvě, ale také např. v zažívacím traktu.
2. Náš organismus je vymyšlen dokonale, proto také disponuje vlastními obrannými mechanismy. Někdy je toho však na něj moc. Často jej přetěžujeme, požadujeme po něm neustále vysoké a neměnné výkony za minimálního času pro regeneraci a opětovné nabytí sil. Jako prevenci kvasinkové infekce, ostatně jakéhokoliv jiného onemocnění, doporučujeme dostatek spánku, odpočinku, uvolnění nejen těla, ale i mysli a pohybu na čerstvém vzduchu.
3. Nejen kůže potřebuje dýchat, také oblast rodidel pro své zdraví vyžaduje neustálý přísun čerstvého vzduchu. Noste volné oblečení z přírodních materiálů (nejlépe z bavlny). Pokud vám to prostředí dovolí, choďte nahé nebo nenoste kalhotky (např. pod sukní). Čas od času vystavte své přirození sluneční lázni (pokud jste si tento luxus ještě nedopřály, zkuste to!, budete překvapené, o jak neskutečně příjemnou záležitost se jedná :-)).
4. Nahraďte běžné menstruační (či jiné) vložky z umělých materiálů vložkami z materiálů přírodních či vložkami látkovými (můžete vyzkoušet například jednorázové vložky z biobavlny).
5.Nahraďte běžné tampóny z umělých a chlórem bělených materiálů tampóny z materiálů čistě přírodních, menstruační houbou nebo menstruačním kalíškem.
6. Jako preventivní i léčebný a vysoce účinný prostředek můžeme vřele doporučit bylinné vaginální tělísko Scarlett. Tělísko se skládá pouze z bylinek a podporuje samočistící funkce pochvy, ve které tak pomáhá nastolit zdravé prostředí a ztracenou rovnováhu. Tělísko také pomáhá při urologických problémech.
7. Používejte mycí prostředky určené pro intimní hygienu, čas od času si můžete jako prevenci provést výplach pochvy.
8. Stejně jako si každý večer ošetřujete pleť vašeho obličeje, věnujte pozornost také svému přirození (ostatně vděčíte mu za mnohé). Můžete jej např. natírat speciálním vaginálním krémem (Pozor! ne na sliznice!).
9. Pokud máte stálého sexuálního partnera a trpíte opakovanými mykózami, je potřeba, aby se přeléčil také on. Infekci si můžete neustále předávat.
10. V případě mimopartnerského pohlavního styku dbejte na bezpečnost a vždy používejte kondom, jakožto nejlepší ochranu před všemi pohlavními chorobami.
11. Antikoncepční (hormonální) pilulky v našem těle nadělají hodně paseky. Hormonální nerovnováha obecně přispívá k činnosti kvasinek. Proto je u těhotných žen zvýšené riziko kvasinkové infekce a je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Podobně jako těhotenství může působit hormonální antikoncepce.
12. Obecně podporujte obranyschopnost svého organizmu, alespoň v jarním období si dopřejte vnitřní očistnou (detoxikační) kúru.
Mám zánět! Co teď?
Pokud vám gynekolog potvrdil, že máte kvasinkový zánět, nebo pokud jste si jej při jeho opakovaném projevu sama identifikovala, pak máte hned několik možností, jak se jej zbavit. Klasická léčba preparáty doporučenými vaším lékařem či běžně v lékárnách dostupnými je pro většinu žen nejpřijatelnější způsob. Pokud však z různých důvodů tuto podstoupit nechcete (např. již jste ji vyzkoušela a pomohla vám pouze na krátkou chvíli, nechcete tělo zatěžovat dalšími jedovatými látkami) můžete vyzkoušet přírodní prostředky. Zde je třeba upozornit, že tato zvolená cesta však zpravidla bývá náročnější, vyžaduje trpělivost a disciplínu.
Mezi obecně vyzkoušené a bezpečné alternativní metody patří:
- poševní výplachy s pomocí speciálního balónku (např. mořskou solí bez nebo s tea tree, zředěným octovým roztokem - na 1 litr vody 2 - 3 lžíce octa, zázvorovým roztokem, kvalitním bílým jogurtem),
- sedací koupele (např. s rozpuštěnou mořskou solí bez nebo s tea tree, se zázvorovým výluhem),
- v akutních případech můžete zkusit na noc aplikaci tampónu z přírodních materiálů či mořské houby namočené do roztoku mořské soli s tea tree nebo se zázvorovým či česnekovým výluhem (některé odvážné ženy si do pochvy zavádí česnek přímo zabalený do čisté gázy),
- po zažehnání akutní fáze mykózy můžete do pochvy zavést bylinné vaginální tělísko Scarlett, které je využíváno v tradiční čínské medicíně a které doporučují i mnozí čeští gynekologové (což je v rámci přírodní medicíny u nás docela rarita...),
- kdykoliv přes den ucítíte svrbění, otírejte rodidla (malé i velké pysky) vatovým tampónkem namočeným v roztoku mořské soli s tea tree, nebo pokapaným čistým tea tree olejem, nebo smočeným v kapkách z grepových jadérek či v dubových kapkách,
- v mírnějších fázích a také jako prevenci můžete na zevní části rodidel (velké a malé pysky, tzv. Venušin pahorek) použít speciální vaginální krém,
- celkovou obranyschopnost organizmu můžete podpořit orálním užíváním zmíněných dubových kapek či kapek z grapefruitových jadérek dle doporučeného dávkování, pitím zázvorového čaje, pojídáním česneku a cibule a jiných plodů s antibakteriálními účinky,
- kvalitní přírodní léčivé preparáty z českých bylin působící dle principů čínské medicíny nabízí firma Energy,
- noste pouze bavlněné spodní prádlo (doporučujeme článek Proč nosit spodní prádlo z bio bavlny?) a v maximální možné míře volné sukně bez silonových punčoch (v případě nutnosti můžete použít samodržící :-)),
- vyvarujte se příliš kořeněným a sladkým jídlům (včetně ovoce) a sladkým nápojům, zrajícím sýrům, alkoholu, bílému pečivu a instantním a chemicky konzervovaným výrobkům.
Různé produkty vhodné pro boj s kvasinkovou infekcí nalenete v našem e-shopu Maluna - Intimní péče.
Zdroje: vlastní zkušenosti, Vaginal Discharge, Poševní výtoky.
Velká milovnice přírody, přirozenosti a opravdovosti, zdravého kvalitního jídla, radosti z pohybu a svých dvou dětí, jednoho muže a kočky. Ačkoliv ji ochrana životního prostředí provází od dob studií na dvou vysokých školách, nedařilo se jí najít práci, která by jí dávala skutečně smysl. Až když se obrátila k sobě a poznávání sebe sama, přestala chlapsky tlačit "na pilu", pochopila, co je její essence a to pravé naplnění postupně přišlo. Začalo to lehkou spoluprací s Ilonou Bittnerovou, zakladatelkou blogu Kalíšek.cz, a pokračuje to rozjetím vlastní rodinné firmy s čistou přírodní kosmetikou Anela. Vždy dělá vše jak nejlépe dovede a hlavně srdcem.