Ve 12 letech vymyslela vyhřívané menstruační kalhotky. Pomáhají proti křečím

Když teenagerku Aaliyah trápily menstruační křeče, ze všeho nejvíc si přála, aby někdo vynalezl menstruační kalhotky s vyhříváním, které by teplem mírnily bolest i v pohybu, ve škole, zkrátka všude na cestách mimo domov. "Možná to budeš muset být ty," pošťouchla 12letou dívku její matka. A podnikavá Aaliyah kalhotky opravdu navrhla a prodává je.

"Jednou, když jsem měla měsíčky, ležela jsem zničená doma na gauči a měla jsem opravdu hrozné křeče. Moje mamka musela jet vyzvednout příbuznou a já jela s ní a byla jsem strašně naštvaná, že musím na tu dobu opustit svoji vyhřívací dečku. Nasála jsem z ní poslední teplo a šla jsem. Mezi dveřmi jsem mámě říkala, že by měl někdo přijít s menstruačními kalhotkami s vyhřívanou vložkou, kterou jde mít všude s sebou. A máma řekla: 'Měla bys to udělat ty.'" Takhle Afroameričanka Aaliyah popisuje zrod svého nápadu, který následně neváhala realizovat.

Kalhotky s kapsičkou

Při realizaci opět trochu pomohla maminka. Aaliyah hned po návratu domů začala kreslit, jak by taková vyhřívací "vkládačka" mohla vypadat a fungovat, matka jí pak pomohla spojit se s několika společnostmi a návrh s nimi probrat. A na světě už je hotový produkt. Aaliyahiny menstruační kalhotky s vyhříváním se prodávají pod značkou awesomeliyou. Mají vysoký střih a na břiše, tedy přesněji v podbřišku, kde je jejich úkolem hřát, mají kapsičku, kam se vloží vyhřívací podložka. Ta je jen o něco málo větší než mobilní telefon... ale tenčí. :-) Na podložce je třeba stisknout zapínání a následně se dá teplota regulovat dálkovým ovládáním. Savá vložka menstruačních kalhotek je pro extra ochranu prodloužená, kalhotky jsou tedy vhodné i na noc / polohu ležmo, použitým materiálům dominuje prémiová bavlna. Při velmi silné menstruaci výrobce doporučuje kalhotky kombinovat s jinou menstruační pomůckou, vložkou, kalíškem či tamponem. Před praním je samozřejmě nutno vyjmout vyhřívací podložku.

Bolest jako při infarktu

Recenzentka Tamara Jade ve svém hodnocení chválí stahovací efekt kalhotek, který jí také pomohl od menstruačních bolestí, a oceňuje i savost menstruačního prádla awesomeliyou. Vzhled sice může na první pohled působit jako babičkovské bombarďáky, ale když si vezmete vhodnou podprsenku, nic vám nebrání cítit se atraktivně. Pocitově kalhotky nepůsobí při nošení "plenkovým" dojmem.

Awesomeliyou má v nabídce i menstruační kalhotky bez vyhřívání. Aaliyah, mladá podnikatelka, která má ještě v čerstvé paměti všechny rané menstruační nehody a bezprostředně sdílí dojmy děvčete, které začalo menstruovat už v 10 letech, chce prostě dívkám a ženám všemožně ulehčit "nejnepříjemnější" dny v měsíci. A fanynky a zákaznice to oceňují, jak dokazuje vyznání jedné z nich: "Jsem tak hrdá, že děláš věci, které ženy opravdu potřebují, zatímco doktoři asi nikdy nepřemýšleli o menstruačních křečích a o tom, že jsou srovnatelné s bolestí provázející infarkt. Jako by lidi nezajímalo, s jakou bolestí se jako ženy potýkáme a musíme u toho vypadat roztomile a být reprezentativní."

Více o Aaliyah a hřejících kalhotkách se dozvíte na instagramovém profilu awesomeliyou.

Teplo jako lék na bolestivou menstruaci

Teplo je skvělým pomocníkem proti bolestem při menstruaci. Máte spoustu možností. Pokud jste doma, nahřejte se ve vaně, zalezte si do peřin nebo ke krbu (postačí i ústřední topení). Prohřejte se i zevnitř, uvařte si horký čaj. Existují bylinkové směsi pro ženy nebo doporučujeme meduňkový či heřmánkový čaj s medem.

Ne vždy můžeme ležet. To nevadí - nestresujeme se tím, co nemůžeme – radujeme se z toho, co jsme pro sebe udělaly! Vyberte si pro tyto dny speciální oblečení, ve kterém vám bude jistojistě teplo, a to hlavně v oblasti bříška.

Znáte české hřejivé bodýčko Moody?

Jak to tak bývá, zřejmě takovýhle nápad visel prostě "ve vzduchu"... nebo v kolektivním nevědomí, záleží, jak to kdo vnímáme. :-) Není to tak dávno, co jsme vám představovaly Body Moody, vyhřívané bodýčko české designérky Kateřiny Rydlové. Na rozdíl od Aaliyahiných kalhotek není vyloženě menstruační ve smyslu savé vložky, tu nemá, ale i jeho cílem je mírnit menstruační bolesti a křeče. Ulevit může bodýčko Moody i ženám s chronickými záněty močového měchýře, bolestmi zad (protože vyhřívá i oblast beder) a příznivá odezva přišla i od testerky s bolestivou endometriózou. Na nápad Kateřinu přivedlo téma Závislost, které měla zadané v rámci studia průmyslového designu na ČVUT. Smutný fenomén tišení menstruačních bolestí "růžovým kamarádem" jménem ibalgin ji inspiroval k zdravějšímu mírnění menstruačních bolestí. Pomocí hřejivého body. A ženy, které bodýčko zkusily, skutečně vyzdvihly jeho terapeutické účinky:

  • Je to příjemné a už druhý den jsem bez prášků.
  • Je skvělý mít možnost si to kdykoliv obléct a nahřát se, je to velmi komfortní a nemyslím hned jako na první věc na tabletku proti bolesti.

Jak Body Moody funguje?

V podbřišku i na bedrech je bodýčko opatřeno hřejivou vrstvou z vodivých vláken, která vás hřejí přesně dle vaší potřeby a ulevují od menstruačních bolestí, stačí mít nabitou baterku. Vše je diskrétní, včetně ovládání přes aplikaci.

O body Moody, jeho vývoji a odezvě testerek se dočtete víc v tomto rozhovoru.

Menstruačním bolestem jsme se věnovali i v těchto článcích:

Ženská tvořivost a podnikavost je obdivuhodná a rádi o ní píšeme. Častokrát je nejlepším podnikatelským záměrem to, co vzejde z vlastní potřeby. Pokud vás zajímají takové příběhy, přečtěte si také o zakladatelce britské značky menstruačních kalhotek WUKA nebo o dvojici Američanek, které přicházejí s aplikátorem na menstruační kalíšek.

Zdroje: afrotech.com, news.yahoo.com, awesomeliyou.com

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak jsem našla Nice Belly

Společně se skutečnou menstruací přišly i premenstruační a menstruační bolesti. Nebrala jsem to jako neštěstí, spíš jsem si říkala „Aha! Tak tohle je to, o čem holky občas mluví.“ a užívala si to.

Jak zvládnout bolest bez růžové pilulky?

Také patříte mezi osoby, které při sobě nosí neustálou první pomoc v podobě zázračné „růžové pilulky“ a tuto pak přes všechna předsevzetí do sebe lupnete, jakmile se ozve sebemenší bolest? Ano, také já jsem si kdysi „užívala“ pravidelné „růžové dny“.

Marie Helen: "Tělo chce v různých fázích cyklu různou stravu"

"Během menstruačního cyklu se nám mění doslova celý člověk," říká Marie Helen, propagátorka myšlenky, že strava ženy by se měla během menstruačního cyklu lišit. Prostřednictvím tradiční čínské medicíny, shiatsu a reflexologie podporuje další ženy v porozumění svému tělu, jeho signálům a samouzdravovacím schopnostem. Jak souvisí strava s menstruačním cyklem a jak může masáž různých bodů pomoci při bolestivé menstruaci? A proč není normální, aby menstruace bolela? Přečtěte si rozhovor.