Andy a Ela z Anely: Aromaterapie není jen hra s vůní. Čím víc se rozmazlujete, tím líp se cítíte

Tenhle rozhovor je plný omamných vůní, vážně. O péči o pleť, sebepřijetí a o síle aromaterapie i jedinečných vůních ročních období, které jim dobíjejí baterky, jsme si povídaly s Andy a Elou, zakladatelkami značky ANELA, rodinné firmy, kde ručně vyrábějí malé šarže 100% přírodní kosmetiky. "Aromaterapie není jen hra s vůní," říká Andy, když popisuje zkušenosti s novými masážními a koupelovými oleji pro ženy, na kterých spolupracovali s profesionální aromaterapeutkou.

Zakladatelka značky přírodní kosmetiky ráno vstane a...? Jak se staráte o svou pleť, dámy? A mění se to v průběhu let s tím, jak čas běží a roky přibývají?

Andrea: Já obvykle promrhám alespoň 10 minut přemlouváním se vylézt z vyhřáté postele. O to rychlejší pak musí všechno být. Poté co vypravím děti, mám na svou ranní rutinu maximálně 10 minut. Rychlé čištění buď čisticí pěnou, nebo enzymatickým peelingem, spláchnout vodou, přestříkat tonikem (u mě se nejvíce střídá Svěží motýl a Svěží teenka), do dlaně kápnout hydratační sérum Růžové z nebe spolu s olejovým sérem Bezstarostný motýl, promnu, nanesu a… hotovo. Než si vyčistím zuby, pleť všechno krásně vstřebá a já jen přepudruji minerálním make-upem, v rychlosti upravím obočí, řasy a tvářenku a přesouvám se do Anely.

Rutina se u mě mění hlavně s ohledem na to, že v mých skoro 47 letech už začíná být pleť sušší, a i když v týdnu před menstruací se objevují stále pupínky, potřebuje přidat na hydrataci i výživě. Je to možná s podivem, ale připadá mi, že mám pleť s přibývajícími roky stále lepší a jsem s ní vlastně moc spokojená. Ona mě totiž prvních 40 let dost potrápila, než jsme se spřátelily a pochopily. Naučila jsem se být k sobě laskavější, a tak si i lecjaký nedostatek na pleti odpustím asi jen s mávnutím ruky.

Zakladatelky značky Anela - Andrea a Eliška
Zakladatelky značky Anela - Andrea a Eliška

Eliška: Moje všednodenní rána jsou rychlá. Mám dvě malé děti (3 a 6), které vypravuji do školky a školy, tak to bývá hukot. I já si pleť čistím naší pěnou Očistím tvář, přestříkám zpravidla tonikem Svěží teenka, ale teď s přibývající zimou jsem přešla na Svěžího motýla. Než oschne, vyčistím si zuby. A pak opečuji kapkou Růžového z nebe a Bezstarostnou teenkou nebo Půlnoční teenkou (to podle toho, jak je venku zima). Já se nelíčím, jen velmi výjimečně. Pleť mám problematickou. S jejím vzhledem jsem za celý svůj život, pokud nepočítám úplné dětství, nebyla nikdy spokojenější. Co si pamatuju, tak jsem se stále jen trápila s rozsáhlým akné. Teď už zase pozoruju, že moje ponocování a stres za sebou také nechávají stopy v podobě velkých kruhů pod očima a vrásek. Ale říkám si, kde bych byla bez Anely?

Sledujete ženy, které umí inspirativně stárnout, máte v tomto směru nějakou oblíbenkyni? Připravujete se nějak (mentálně, duchovně) na menopauzu, nebo vás to vůbec netrápí a žijete přítomným okamžikem?

Andrea: Oblíbenkyni přímo asi ne, ale pravda je, že občas někde v časopise nebo na sociálních sítích zahlédnu okouzlující dámu, která se svým věkem netají a naopak ho umí využít ve svůj prospěch. Teď si tak vybavuji, že kromě mé babičky, která v mládí vypadala jako Adina Mandlová a stárla v krásnou a důstojnou dámu, bych do této kategorie ještě zařadila Květu Fialovou. Byla úžasná. :-) Na menopauzu se zatím nijak nechystám, i když tak nějak tuším, že už postává někde za druhým nebo třetím rohem. Ale nemá cenu se bát předem, věřím, že i ta přinese do mého života něco obohacujícího.
 
Eliška: Mám to podobně jako Andy. Žádnou konkrétní ženu nesleduji, ani neobdivuji. Když jsem venku mezi lidmi, ráda pozoruji ostatní ženy. Jak svou krásu dokážou podtrhnout, nebo naopak „zabít“. Někdy je mi z toho až smutno, co všechny jsou ženy ochotny se sebou udělat a co všechno považují za krásné. Nechávám se ale inspirovat těmi, které stárnou s elegancí.

Menopauzou se zatím vůbec nezabývám. Kdybych neměla kolem sebe ženy, pro které jsme vymyslely HladíMe a KoupeMe, zatím bych si na ni ani nevzpomněla.

U nás na blogu jsme se tématu přechodu v poslední době hodně věnovaly. Ani vy v Anele jste nezahálely a připravily jste dva nové produkty, které jsou určené ženám v menopauze. Právě jste je zmínila, Eliško. Byla to poptávka zákaznic, co vás k tomu vedlo? A můžete je představit našim čtenářkám?

Andrea: Ano, máme hned dva nové produkty, a to proto, že se vzájemně doplňují a podporují ve fungování. Jeden je masážní tělový olej HladíMe na denní použití a ten druhý je koupelový olej KoupeMe na použití alespoň 1x týdně. V období premenopauzy a menopauzy pokožka vysychá, ztrácí pružnost a schopnost produkovat kolagen. Proto oba produkty obsahují velmi výživné nosné oleje s fytosteroly, jako například makadamiový, černorybízový, jojobový a další, doplněné špičkovými extrakty, jako například z ovsa či granátového jablka. Ty zajišťují hloubkovou výživu pokožky celého těla. V obou produktech pak dominuje naprosto úchvatná a velmi ženská vůně, která pochází z dílny certifikované aromaterapeutky Ludmily Kotalíkové (www.aromadoteky.cz), s níž dlouhodobě spolupracujeme. Směs éterických olejů, jako je palmarosa, geranium, drmek, magnólie a muškátová šalvěj, mají pozitivní vliv na hormonální hladinu. Minimalizují nepříjemné průvodní projevy menopauzy, harmonizují psychiku a pomáhají najít v nově nadcházejícím životním období ženy to krásné - hloubku, moudrost, zralost.

Menopauza - přípravky od české značky Anela

A jak vznikly? Naše produkty vlastně všechny vznikly z našich vlastních potřeb. Když nám něco chybí, vyvineme si svou recepturu. Cítily jsme potřebu pro naše dcery, kamarádky a kolegyně vytvořit produkt, který pomůže s bolestivou menstruací a náladami, které je doprovází. A tak vzniklo Měsíční pohlazení. No a když už se jednou začnete zabývat ženským cyklem, nevyhnutelně dospějete i k přemýšlení o menopauze a odtud už byl jen krůček k uvědomění si, že už i my (minimálně já) máme nakročeno tímto směrem. A upřímně nás vlastně překvapilo a moc potěšilo, s jakou pozitivní odezvou byly všechny naše ženské oleje přijaty.

Eliška: Lépe bych naše dva nové produkty představit nedokázala. Jen dodám, že jsou určeny k péči o celé tělo. Jde nejen o to, aby se naší kůží do těla vstřebalo maximum účinných látek, ale také o jejich aromaterapeutické působení, tj. působení jejich vůní na naši psychiku. Takže čím více se budou ženy těmito oleji rozmazlovat, tím líp se budou cítit a tím méně se hormonální nerovnováha u nich v těle projeví. Za mě je aromaterapeutka Lída úplná kouzelnice. Dokáže o každé vůni s nadšením mluvit hodiny a přesně ví, jak, kdy, v jaké kombinaci a množství ji použít. Její netradiční vonné kombinace miluju.

V dnešní uspěchané době "je snadné odpojit se od svého těla, od přírody, od přirozeného cyklu", dočteme se u vás na stránkách, kde představujete nový masážní olej pro ženy Měsíční pohlazení, který už zmínila Andrea. Jak zvládáte udržovat work-life balance? Co vám pomáhá zůstat v souladu se svými rytmy a cykly?

Andrea: No, tak upřímně o work-life balance se u mě nedá úplně mluvit. Někdy mám spíš pocit, že balancuji na hraně. :-). Naše značka se zrodila těsně před covidem a pak už nás stíhá jedna zkouška za druhou. Takže je to jedno dlouhé náročné období zatím. Ale pravda je, že mě osobně několik věcí nabíjí a pomáhá udržet si zdravý rozum i tělo. Od té doby, co jsme se přestěhovali s rodinou do hor do malinké vesničky, mě vede rytmem celého roku příroda. To, co člověk ve městě snadno přehlédne, mu tady tluče přímo na okna. Jeřabiny, sýkorky, mlhy, sníh, sníh ale už jiný, skoro jarní, závěje bledulek, proudy vody valící se ze strání… Zamilovala jsem si tu práci na zahradě, takže i díky ní jsem víc napojená na přírodu všude kolem… a asi i díky ní víc přijímám svůj cyklus. Dokonce jsem si tady uvědomila poprvé to, že mám i já nějaký roční cyklus, ne jen ten měsíční.

Eliška: Momentálně nemám vůbec pocit, že bych měla svůj život vybalancovaný, a to teda na žádné z úrovní. Bydlím na vesnici, babičky daleko, každodenní logistika kolem dětí je opravdu náročná. Takže často pracuji dlouho do noci. A moje tělo se začíná ozývat. Hlavně tedy hlava… zapomínám, vše mi trvá neskutečně dlouho…
Ale mám velkou zahradu, bydlím u lesa a děti chodí do lesní školky a alternativnější školy. Změny, které se dějí v přírodě, nemůžu díky těmto všem faktorům přehlédnout. A jsem moc ráda, protože každé roční období si opravdu užívám, na každém miluju něco. Hlavně vůně. Každé totiž voní jinak. Všimli jste si?
A když opravdu potřebuju chvíli jen zažívat a dýchat, vyběhnu na zahradu a lehnu si do trávy nebo se dívám z okna, jak ptáčci zobou na krmítkách.

Na kom všem jste Měsíční pohlazení "testovaly" a jaké byly ohlasy?

Andrea: Tak v první řadě na sobě, nejbližších kamarádkách, jejich dospívajících dcerách, které bolestivá menstruace trápí častěji, a na úzké skupince dlouholetých zákaznic ještě z dob, kdy snad Anela nebyla Anelou. Prvním dojmem je vždy velké nadšení ze skutečně velmi příjemné vůně, kterou ze sebe po masáži cítíte ještě několik hodin, noční košile je provoněná ještě několik dní. No a další dojem budí spíše překvapení, protože to skutečně funguje. Aromaterapie není jen hra s vůní, je to skutečně účinný terapeutický nástroj na psychické i fyzické úrovni. Protože tuto vůni skládala zkušená profesionální aromaterapeutka, je to na výsledku skutečně poznat.

Stačilo 2-3 dny před menstruací a ty nejhorší 2-3 první dny poctivě po sprše mazat bříško a bedra a premenstruační obtíže významně ustoupily, testerky hlásily menší tenzi jak emoční, tak i v těle. A co jsme si následně i samy vyzkoušely, bylo, že den dva před začátkem menstruace, kdy nám ženám bývá často zima a pochmurno, je vhodné dát si teplou koupel, přidat do ní cca 2 lžičky Měsíčního pohlazení a dopřát si klidný relax a čas jen pro sebe. Po této koupeli nastane velmi zajímavé zklidnění, uzemnění nebo jak to lépe nazvat. Takové sebepřijetí a otevření se. Těžko se to popisuje, ale nástup menstruace je pak výrazně klidnější a pohodovější.

Anela Měsíční pohlazení - masážní olej pro ženy
Anela Měsíční pohlazení - masážní olej pro ženy

Eliška: Andy to popsala skvěle. ☺ Já jsem si koupele s Měsíčním pohlazením zamilovala. Je to v poslední době snad můj jediný relax, který zachraňuje celé moje fungování. A mám opravdu radost, že si jeho efekt pouze nenamlouváme. První ohlasy zákaznic „zvenku“ jsou opravdu velmi pozitivní.

Na jakou vaši kosmetiku, pokud to není tajemství, se můžeme ještě těšit, je něco, co vyvíjíte nebo toužíte udělat?

Andrea: No, tak tohle je opravdu těžká otázka. Tajemství to je často i pro nás. Já totiž nosím v hlavě některé nápady i několik let, receptury se mi v průběhu času skládají a zase rozkládají. Dokud nejsem naprosto spokojená, tak nepustím do světa nic. No a nikdy předem neodhadnu, co se mi do termínu, kdy chceme pro daný rok stihnout novinky, podaří doladit tak, abych s tím byla naprosto spokojená. Ale určitě se můžete těšit na všechno, co chybí, protože o tom všem přemýšlím - krémy na ruce, pleťové masky, tuhé deodoranty, čisticí emulze, pleťové peelingy, opalovací krémy s vyšším faktorem, tónované krémy, balzámy… :-)

Eliška: Já mám také jedno své vysněné tajemství, které bych jednou chtěla v portfoliu Anely vidět. Ale to zatím neprozradím.

prirodni-kosmetika-Anela
ANELA
česká značka čistě přírodní kosmetiky se zaměřením na pleťové, tělové a dětské produkty

ANELA je malá rodinná firma, za kterou stojí Andy a Ela. Když se Andy narodila holčička, objevil se u ní atopický ekzém a Andy řešila kromě eliminační diety i to, čím holčičku mazat. A tak začala Andy tvořit první domácí, čistě přírodní kosmetiku, nejprve pro holčičku a sebe, postupně pro své okolí. Protože pozitivní ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat, rozšiřovalo se portfolio a rostla kvalita. A pak v létě 2018 na dovolené Andy s Elou při povídání dospěly k rozhodnutí založit rodinnou kosmetickou firmu. Andy se tím splnil sen o profesionální výrobě kosmetiky v její vlastní firmě a Ele se splnil sen o smysluplné práci prospěšné nejen lidem, ale i přírodě.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak mě uchvátila přírodní kosmetika Anela

Značku Maluna sleduji už několik let. Přestože nepatřím k lidem, kteří by řešili ekologii příliš aktivně, menstruační kalíšek používám už přes deset let, protože je to prostě to nejlepší, co mě potkalo. Za ekologii má u mě plusové body, ale pro mě je u kalíšku nejdůležitější to, že s ním vlastně většinu času ani nevím, že nějakou menstruaci vůbec mám.

Menopauza: příznaky, rady, tipy a inspirace

O menopauze se moc nemluví a přitom v ženách vzbuzuje tolik otázek (a nezřídka i temných očekávání). Pravda je, že příznaky menopauzy mohou život ženy hluboce ovlivnit. Co se v těle děje, jak překonat nepříjemné tělesné projevy a kde hledat pozitivní inspiraci? Vše důležité jsme se snažily shrnout v tomto článku.

Bylinková pomoc při menopauze

Františka Moravčík připravuje bylinné směsi pro ženskou napářku známé pod jménem Lunice. Tentokrát nám poradila, jaké bylinky pomáhají ženám zvládnout období přechodu. Jak říká, menopauza není nemoc, ale jako nová etapa života je provázena řadou změn, které je potřeba přijmout a najít si v nich pohodlí. "Jednou z cest, jak zvládnout období přechodu ve větší pohodě, je použití bylinek."

Susy Nana: Cykličnost je ženská superschopnost. Umíte ji využít?

Susy Nana pomáhá ženám obnovit spojení se sebou samými - a to skrze poznání jejich cykličnosti, spojení s lůnem nebo zvědomění jiných ženských "superschopností". Pomáhá jim pochopit, jak se jejich ženství odráží v jejich vztazích, v práci, v tom, kdo jsou a kam směřují. A o potenciálu cykličnosti mluví opravdu s láskou:  "Najednou už to není zátěž, otrava a dřina, ale něco, co váš život neskutečně podporuje a přináší do něj flow." Tohle a mnohem víc předává Susy ve svém 10týdenním online programu, který začíná už 12. dubna.