Časté nucení na močení, pálení močové trubice, bolesti, teploty,…neznám ve svém okolí snad nikoho, kdo by se se zánětem močových cest ještě nesetkal. Zánět močových cest je nejčastěji způsoben bakteriemi, které se do močové trubice dostanou z tlustého střeva a v močové trubici jejich nadměrné množství působí problémy. Abychom těmto problémům předešli, je dobré myslet na prevenci a pokud už k zánětu opravdu dojde, je nutné bakterie co nejrychleji vyplavit z těla ven. Jak na to, si řekneme v dalším článku zaměřeném právě na bylinky pro zdravé močové cesty.
Prevence – čisto, sucho, teplo,…a dál?
Často se traduje, že záněty močových cest způsobuje prochladnutí (však si asi všechny pamatujeme slova našich babiček, abychom si zastrčily tričko do kalhot a neběhaly s holými zády, že? :)). Není to tak úplně pravda, protože dnes již víme, že zánět močového měchýře sice vzniká vzestupně (v nejhorším případě se může dostat až do ledvin, kde způsobí velké zánětlivé potíže), ale víme také, že ho způsobují bakterie, které se nám do močové trubice dostanou např. nevhodnou hygienou. Moje ženská lékařka mi o zánětu močových cest jednou řekla, že se mu také říká „nemoc novomanželů“ – tedy že při častém milování dochází k prosakování bakterií z vagíny do močového měchýře. Ať je to jakkoli, prochladlá záda, která nás celkově oslabují, jen poskytují úrodnou půdu množícím se nepřátelským bakteriím. Takže preventivní opatření jsou zřejmá – sucho, teplo, správná hygiena a chtělo by se napsat i sexuální zdrženlivost, že? Ale to vám raději poradím nějaké bylinky a poskytnu další rady :)
- Jezte hodně jahod (hlavně v jejich sezóně) – příznivě působí proti oslabení ledvin a močového měchýře.
- Jezte dýňová semínka – působí přirozeně močopudně.
- Neoddalujte močení – na „malou“ je žádoucí chodit co nejčastěji, aby docházelo k odplavování bakterií, takže hodně pijte (nejlépe bylinkové čaje, vodu, ne kávu a alkohol).
- Dbejte na správnou hygienu, zejména na správný směr utírání po stolici.
- Vyhněte se nadměrnému množství bílkovin, především masu a výrobkům z kravského mléka, a rafinovaným cukrům, které podporují vznik vápenatých kamenů. Doporučuje se konzumovat spíše stravu bohatou na vlákninu.
- Občas si uvařte čistící čaj na močové cesty.
Jak se vyléčit, když prevence selhala?
Když začneme častěji chodit močit a začneme pociťovat nepříjemné pálení, měli bychom to brát jako první varovné signály počínajícího zánětu a měli bychom co nejdříve začít s léčbou. Čím dřív, tím líp, je pravděpodobné, že zánět podchytíme včas a ušetříme si tím spoustu bolestí a dalších nesnází. Dopřejte si hlavně suché teplo. Nahřejte v troubě polštářek s třešňovými nebo pohankovými peckami (pohankové polštářky), popř. použijte termofor s horkou vodou, přiložte, zabalte do ručníku, do peřiny a odpočívejte. Hodně pijte, ať mají bakterie možnost se vyplavit z těla ven. A použijte některou z bylinek:
Křen
Patří mezi silná přírodní antibiotika, umí mj. odhleňovat, obsahuje hodně vitamínu C a upravuje střevní mikroflóru, takže je výborný na imunitu jako takovou. A působí močopudně.
Nejlepší je dát si křen čerstvý – je bezva si kořen křenu nastrouhat s jablky, která umí zjemnit jeho přirozenou ostrost, udělat si z něj čaj, popř. křenové mléko – 1 lžíci nastrouhaného kořene křenu zalijeme 3 dcl horkého mléka, necháme čtvrt hodinky vyluhovat, přecedíme a pijeme po douškách v průběhu celého dne.
Křen - fotografie od Beck licencovaná pod CC BY 2.0.
Lichořeřišnice větší
Lichořeřišnice je naší nejúčinnější bylinkou v boji s bakteriemi v močovém ústrojí. Je to velice silné širokospektrální přírodní antibiotikum, působí prosti stafylokokům, streptokokům, E. coli a dalším bakteriím.
Sušená lichořeřišnice se výborně hodí k přípravě odvaru, nicméně nejúčinnější je podle mých zkušeností lichořeřišnicová tinktura, kterou si snadno připravíme sami doma: rozdrcená semena dáme do 1 l lahve (do výšky cca 1/5 objemu), dolijeme 85% alkoholem a necháme macerovat 3 týdny na teplém místě. Občas otočíme lahev dnem vzhůru, aby se semena promíchala. Po třech týdnech tinkturu přefiltrujeme a máme hotovo. Užívá se 10 kapek do vlažné vody 3x denně.
Lichořeřišnice je také bezva do salátů, a to nejen na oko – celý pokrm krásně ozvláštní svou příjemně natrpklou chutí.
Lichořeřišnice větší - fotografie od Swaminathan licencovaná pod CC BY 2.0.
Medvědice lékařská
Medvědice je bylinka s medvědí silou v boji proti zánětům močového ústrojí. U nás je možné ji vidět volně v přírodě pouze na pár místech v republice, je však zákonem chráněna, tudíž doporučuji si ji obstarat v nějakém bylinkovém obchodě, kam je dovážena ze zahraničí.
Medvědice chrání močové cesty, má velmi močopudné účinky, ale protizánětlivě působí také v trávicím traktu. Největší účinek má medvědice, když ji po dobu jedné minuty vaříme v bílém víně, necháme 15 minut louhovat. Vinný odvar před užitím naředíme vodou v poměru 250ml vody na 125ml vinného odvaru.
Před užitím medvědice se doporučuje užít asi 2 g jedlé sody – plná síla medvědice se totiž ukáže výhradně v alkalickém prostředí. Bylinku by neměly užívat těhotné a kojící ženy a používána by měla být pouze k nárazové léčbě akutních stavů, protože její dlouhodobé užívání může způsobovat zácpu, vylučování cukru do moči a zvyšuje zatížení jater.
Medvědice lékařská - fotografie od Chris M Morris licencovaná pod CC BY 2.0.
Velice podobná medvědici je dobře známá brusinka obecná, kterou nemohu nezmínit, protože se o ní v posledních letech v souvislosti s onemocněním močových cest hodně hovoří, nicméně obsah přínosných látek je několikanásobně menší, než v medvědici, a její zpracování je také složitější. Nejlepší je nasušit plody, pomlít na prášek, kterého pak užíváme špetku třikrát denně a ne dlouhodobě, může rovněž zatěžovat játra.
Vřes obecný
Nejlepší je si vřes dopřát ve formě odvaru, neboli čaje, a to v kombinaci s dalšími bylinami (Janča ve svém herbáři uvádí směs ze čtyř dílů nati zlatobýlu, po dvou dílech květu vřesu a listu medvědice a po jednom dílu kořene jehlice trnité a nati tymiánu, do vlažného odvaru je dobré přidat deset kapek lichořeřišnicové tinktury.
Vřes obecný - fotografie od Matthew licencovaná pod CC BY 2.0.
Velice příjemný je také zábal z přesličky rolní. Nať přesličky nahřejeme nad parou, když je nať pěkně změklá, zabalíme ji do čisté utěrky a přiložíme. Zabalíme se ještě do ručníku a necháme působit klidně celou noc.
Zdroj: Janča, Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Míša je ženou, maminkou, bylinkářkou a vyrábí krásné věci z keramiky. Žije v Kryštofově údolí pod Ještědem a právě okolní příroda je její každodenní inspirací.