Děti a menstruace

Když s dětmi mluvíte o menstruaci odmala, nebude to pro ně tabu ani žádné "fuj". A nezáleží na tom, zda máte chlapečka, nebo holčičku. Když totiž klukům vštípíte, že menstruace je "ženská záležitost", která je nemá zajímat, v dospělosti se k partnerce otočí zády, ať si ty ženské věci vyřeší sama, protože přesně k tomu byli vedeni... Přečtěte si, kdy a jak mluvit s dětmi o menstruaci.

Kdy o "tom" začít mluvit s dětmi?

"Nejlepší je začít v momentě, kdy se děti poprvé samy zeptají," říká Ilona Bittnerová, zakladatelka blogu Kalíšek.cz a CEO e-shopu Maluna.cz, který nabízí moderní menstruační pomůcky. "Malé děti chodí s maminkou všude – často i na záchod a do koupelny. Takže dříve či později na menstruační záležitosti narazí a bude je zajímat, o co jde."

Malému dítěti pochopitelně nemá cenu vysvětlovat všechny detaily. Nejde o to předat kompletní informace, malé děti nechtějí na své "proč?" slyšet hodinovou přednášku. Spíše jde o to upřímně a otevřeně odpovědět a nezačít téma opřádat trapnem a vyhýbavostí.

Kdy začít s dětmi mluvit o menstruaci
Čím dřív začnete, tím víc v dítěti roste pocit, že menstruace a sex jsou normální. Foto Andrea Piacquadio.

Rozhodně nevyčkávejte s tím, že do toho půjdete "až někdy jindy", v budoucnu. "Čím dřív začnete, tím víc v dítěti roste pocit, že menstruace a sex jsou normální, a až v pubertě bude mít nějaký problém či důležitý dotaz, přijde se zeptat. Pokud v něm toto nepostavíte, dokud je malé, tak do osmi let, šance se zmenšují," vysvětluje psycholožka Katarína Szabados.

"Někdy se stává, že rodiče i jsou ochotní odpovídat na otázky, ale děti se ptají v ne zrovna dobrou chvíli – při nedělním obědě u babičky nebo ve frontě na poště," popisuje psycholožka Katarína Szabados. "Dejte dítěti najevo, že vhodná není doba, nikoliv otázka. 'Jsem ráda, že ses mě zeptal. Promluvíme si o tom doma.' Což je mnohem lepší než přísné okřiknutí a umlčení, nebo ještě horší hradba mlčení. A doma si s dítětem opravdu promluvte!"

Menstruace není "ženská záležitost"

U dospělých mužů nezřídka narážíme na to, že vůbec netuší, že – a jak – je období menstruace pro ženu náročné po psychické i fyzické stránce. Mají zafixováno, že menstruace je něco, "co ženy přece musí vydržet", že "to nic není" apod. Kde se to bere? "Jsem přesvědčená, že to mají bohužel od svých matek," říká Ilona Bittnerová.

"Názor a postoj k menstruaci se u dětí formuje (stejně jako jiné věci) v prvních letech života. To, co slyší od matky (nebo sestry, tety, babičky), je ovlivní na celý život. Bohužel když se začnou zajímat, co to maminka dělá v koupelně, často jsou posláni pryč s tím, že jsou to ženské věci. Nebo že jsou na to ještě malí. Až ale budou větší, tak se už nezeptají a/nebo už tam bude bariéra studu a z menstruace už bude něco, o čem se nemluví, co je tajné apod. Tím, že chlapce odmítáme rčením o ženských věcech, si samy na sebe pleteme bič. Protože pak nám nebudou v dospělosti oporou, naopak se otočí zády, ať si ty ženské věci vyřešíme, protože přesně k tomu byli vedeni," míní Ilona Bittnerová.

Jak a kdy mluvit s chlapci o menstruaci
Pokud synům předáme informace o cykličnosti a menstruaci včas, budou to vnímat jako něco normálního, co k ženě prostě patří. Foto Julia M Cameron.

Kalíšek jako klobouk pro panenky...

Možná se vás vaše drobotina ještě na nic nezeptala, ale objevila vaše menstruační pomůcky a s kreativitou sobě vlastní je zapojila do svých her? To je také dobrá příležitost s citem dávkovat informace a začít dělat z menstruace normální téma.

Samozřejmě až po tom, co překonáte počáteční šok či záchvat smíchu, když...

  • svůj menstruační kalíšek objevíte v roli klobouku pro panenku;
  • se z tamponů stane myší rodinka s dlouhými ocásky a namalovanými čumáčky;
  • jako dekoraci najdete na okenním skle nalepené "motýly" z vložek;
  • objevíte vložku nalepenou na psovi, protože to je přece "velká náplast pro zvířátka".

Ptáte se, co je to MHD? Mezinárodní den menstruační hygieny!

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Ilona Bittnerová a Helenka: O první menstruaci

Majitelka blogu Kalisek.cz Ilona Bittnerová má dceru Helenku, která je již ve věku, kdy některé dívky dostanou první menstruaci. V rozhovoru jsme se zeptaly nejen maminky, jak svou dceru na tuto událost připravuje, ale také Helenky, jak tuto událost vnímá, jestli se cítí být teoreticky dobře připravena, a na další otázky ohledně první menstruace.

Katarína Szabados: "Chcete, aby vaše děti neměly v sexu problém? Vyřešte svá vlastní tabu"

Jak s dětmi mluvit o sexu? Kdy s tím začít a máte se trápit, že vaši potomci nejsou zvědaví a nekladou vám žádné palčivé otázky? O tom, jak probírat sexualitu se svými dětmi, jsme se bavily s psycholožkou Katarínou Szabados. "Stačí pár odmítavých reakcí způsobených na straně rodiče leknutím, studem, pocitem nevhodného okamžiku a dítě si vytvoří závěr: Aha, na tyhle věci je lepší se mamky/taťky neptat."

Muži a menstruace

Možná vás dnešní nadpis překvapí a říkáte si, cožpak tohle sousloví jde dohromady? Cožpak muži menstruují? Odpověď zní, jasně že ne (alespoň zatím ne), ale menstruaci s námi ženami prožívají také. Jak by to na světě vypadalo, kdyby menstruovali muži? Nejen na tuto otázku odpoví tento netradiční článek.

Německý průzkum: Každá pátá dívka neví, co se s ní při první menstruaci děje

Třetina žen a dívek se cítí během menstruace nečistá a víc než pětina děvčat si nevěděla se svou první menstruací rady. Cítily se bezmocné a neměly žádnou menstruační pomůcku. Polovina žen v reprodukčním věku nemá menstruaci ráda. Mají muži pro své partnerky pochopení, nebo je kvůli menstruaci častují nevhodnými poznámkami? Je menstruace stále tabu a stigma? Německý průzkum "Zaostřeno na menstruaci" svými výsledky poněkud překvapil.