Eva Urbanová je pro mne symbolem úspěšné podnikatelky, která podniká v tom, co ji baví a zároveň tím napomáhá tomu, aby svět byl o něco lepší. Ve svém internetovém i kamenném obchodě Nila totiž prodává módu, šperky i praktické bytové doplňky, které pochází z rozvojových zemí z malých dílen či místních podniků. Eva sama jezdí po světě a vyhledává nové produkty pro svůj obchod a můžeme si tak být jisti, že jde opravu o fairtrade podnikání, kde mezi výrobcem a prodejcem není x překupníků. Zároveň s rozjetím tohoto podnikání stihla Eva založit rodinu, s manželem čekají již druhé dítě a mají psa Karlíka.
Jako majitelka módního obchodu a krásná žena se určitě ráda oblékáš do krásných věcí. Pohled do tvého e-shopu ale napovídá, že dbáš hodně i na kvalitu. Jak se proměňoval tvůj vztah k oblékání a výběru oblečení?
Děkuji za poklonu, červenám se! Prošla jsem si různými fázemi, nejhorší byl asi přechod z vysoké školy do prvního zaměstnání, kdy jsem najednou měla dostatečný příjem, ale neměla jsem asi znalosti ani vkus, nakupovala jsem impulsivně a nesmyslně v řetězcích. Cesta do Uzbekistánu, tragédie kolem Aralského jezera a pohled na pracující děti na bavlníkových polích můj pohled na módu posunul a začala jsem více o věcech přemýšlet. Podnikání mě pak přivedlo k aktivismu.
NILA se původně zabývala zejména bytovými doplňky a až z důvodu zájmu našich zákazníků se naše portfolio rozrostlo o módu. Zjistila jsem, že móda je velmi špinavý byznys s obrovským vlivem na naši planetu i lidi, kteří ji vyrábějí. Automaticky jsme se zaměřili na fairtradovou a ekologickou módu. Chci, aby naši zákazníci měli kousky od nás dlouho, roky. Pokud máme snížit obrovskou spotřebu levného oblečení, musíme nutně na kvalitu více dbát. To se snoubí s materiály, které by měly být ekologické a čisté pesticidů a chemie.
Můj šatník se zásadně posunul směrem k přírodním materiálům a unikátnějším kusům. Mým cílem je mít zhruba 30 stálých kusů oblečení, nic víc. Říkám tomu "projekt koherentní a etický šatník" a buduji jej postupně. Aktuálně jsem v jiném stavu a tak trošku vařím z vody. Nejsem však ten typ, kterému by moc záleželo, jak ten který den vypadám. Kamarádky, které se v módě pohybují se nade mnou spíše usmívají. Na českém trhu mi chybí kvalitní bio bavlněné spodní prádlo, taktéž pro děti.
Vím, že máš malou dceru. Jak ona vnímá módu? Rozhoduje už sama o tom, co si obleče? Vybíráš pro ni věci stejně jako pro sebe nebo v případě dítěte dáváš přednost "recyklaci" oblečení přes kamarádky a second handy?
Je právě ve věku, kdy ji vnímat začíná. Rozhoduje se sama, ale podobně jako u hraček, snažím se jí pomoci tím, že toho nemá příliš. Zatím z 90% recyklujeme, ale snažím se nacházet věci z přírodních materiálů. Když nakupuji, podporuji obchody, které dětem nabízejí kvalitu a etické produkty. Nedávno jsem měla velkou radost z šatiček přešitých ze staré pánské košile. To pak klidně připlatím a návrháře podpořím. Celkově o tom hodně přemýšlím a snažíme se s mužem vést naši dceru k přirozeně zdravému vztahu k sobě samé, svému tělu, kráse i ostatním.
Často si na tvém fb všimnu, že jsi v Maroku. Jak tě tam jako ženu - podnikatelku přijímají? Jaké jsou tvoje zkušenosti obecně?
Upřímně, není to vždy jednoduché. Mám tuto zemi a jejich kulturu moc ráda, bohužel nemluvím arabsky ani francouzsky a mnoho se ztratí v překladu. Všude chodím s naším překladatelem, který je tím pádem zároveň vnímán jako vyjednávající muž. Respektuji kulturu a chápu, že z pohledu našich dodavatelů je to tak lepší. V každé zemi je to trochu jiné, záleží i na tom, jak jsou dodavatelé zvyklí na nákupčí z Evropy. V Maroku nejsem zdaleka jediná Evropanka nakupující pro svůj obchod a tak často jde spíš o to, abych ve společnosti severských značek opravdu nakoupila za smysluplné ceny. Na druhou stranu výběr je nádherný. Osobně se moc těším, až mi děti trochu odrostou a budeme objevovat nějaká méně objevená místa, které si zaslouží pozornost. Mým snem je pracovat například s tkalci v Kyrgyzstánu.
Jak prožíváš svou menstruaci? Potřebuješ spíše klid a máš podle menstruačního kalendáře naplánované i pracovní cesty nebo pro tebe menstruace nepředstavuje výraznou stopku ve tvých aktivitách?
Určitě potřebuji klid. Naštěstí mám již za sebou období pravidelně velmi bolestivých menstruací, kdy mě první den zcela paralyzoval. Asi nejhorší bylo období, kdy jsem chtěla, ale nemohla otěhotnět. Každou menstruaci provázela bolest psychická i fyzická. Teď už je to jiné, poslední tři roky jsem víceméně pořád v jiném stavu nebo kojím, menstruace jsem měla jen dvě. Nemám pravidelný cyklus, takže moc plánovat nemohu a aktivity proto moc neměním. Vlastně menstruaci prožívám pozitivně, jen zpomalím.
Jaké hygienické pomůcky ti nejvíce vyhovují? Volíš jiné varianty pro své cesty a pro čas, kdy jsi doma?
Aktuálně jsou to tampóny, ale plánuji změnu, vnímám, že je to problematická volba, která není ekologická a je zdravotně riziková. Každému je rozmlouvám, ale sama po nich z pohodlnosti, zejména na cestách sahám. Už dávno chci vyzkoušet kalíšek!
A co porod? Dnes se hodně diskutuje o přirozených porodech, u tebe to bude už brzy aktuální, jaký je tedy tvůj plán?
Porod svého druhého dítěte plánuji s vlastní porodní asistentkou, přirozeně a v prostředí, kde se budu cítit bezpečně. Buď doma, nebo ambulantně v nemocnici. S ambulantním porodem mám skvělou zkušenost z minula, myslím si, že máma a dítě patří do svého přirozeného prostředí, kde mají svůj klid a oporu prostředí. Doufám, že to takto nebo i lépe dopadne i tentokrát.
Jak jsi dokázala spojit aktivní podnikání se založením rodiny? Co bys vzkázala ženám, které mají pocit, že když budou mít dítě, už nebudou mít možnost věnovat se věcem, které je baví?
Začala jsem podnikat s vizí, že se podnikání půjde lépe kloubit s plánovaným rodinným životem. Nechtěla jsem již nadále být v područí termínů a korporátní struktury a potřebovala jsem ve svém životě více svobody a flexibility. Moje představa byla trochu naivní, protože podnikání se nakonec ukázalo jako stejně, ne-li často více časově náročné, ale mám mnohem větší svobodu v plánování a dělení svého času. Naštěstí se mi to zatím docela kloubit daří, díky tomu, že mám úžasného muže a spolehlivou, laskavou a charakterní chůvičku, kterou má naše dcera moc ráda a kterou považuje za součást rodiny.
Myslím si, že příchod dítěte je potřeba vnímat jako výzvu očistit svůj život od činností, které dělat nechceme a vztahů, které nechceme dál udržovat. Místo toho, že bychom se něčeho měly vzdát, doporučuji začít dělat pouze to, co chceme a kde je naše srdce. A k tomu vést i naše děti. Myslím, že děti nechtějí, abychom žili pro ně a všeho se vzdali, jakkoli to tak často vypadá. Chtějí žít s námi společný smysluplný život, plný radosti a uspokojení. Tak se nebojte dělat dál věci, které Vás baví a naplňují, děti se přece učí nápodobou.
Internetový obchod NILA - www.nila.cz
Doporučujeme článek od Evy na jejím blogu: Buy less is the new black. Ale co se starým oblečením?
Fashion revolution - mezinárodní kampaň, jejímž cílem je udělat módní průmysl krásný nejen na pohled, ale i uvnitř - etický, transparentní, udržitelný.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!